Күнү:18.02.2026-ж кыргыз тили(жазуу) Халматжанова Гулшода
Сабактын темасы: Чч тыбышы,жазуу жана боёо
Сабактын максаттары:
Билим берүүчүлүк максат:
Окуучулар Ч, ч тамгасы жана анын тыбышы менен таанышат, сөз ичинде туура окуп, жаза алышат.
Өнүктүрүүчүлүк максат:
Окуучулардын туура окуу, так сүйлөө, ой жүгүртүү жана сөз байлыгын өнүктүрүү.
Тарбиялык максат:
Тактыкка, тыкан жазууга, бири-бирин угууга жана сыйлоого тарбиялоо.
Сабактын тиби:
Жаңы билим берүү сабагы
Сабактын формасы:
Аралаш сабак (угуу, сүйлөө, окуу, жазуу)
Керектүү каражаттар:
Ч тамгасынын басма жана жазма үлгүсү
Сүрөттөр (челек, чымчык, чана, чач)
Тамга карточкалары
Алиппе окуу китеби
Сабактын жүрүшү
I. Уюштуруу бөлүгү (3–5 мүнөт)
Мугалим:
– Балдар, бүгүнкү сабакта биз жаңы тамга менен таанышабыз. Баарыңар сабакка даярсыңарбы?
II. Өтүлгөн теманы кайталоо (5 мүнөт)
Мурунку өтүлгөн тамгаларды окуу
Муундарды окутуу
Суроо-жооп аркылуу бышыктоо
III. Жаңы теманы түшүндүрүү (15–20 мүнөт)
1. Табышмак айтуу:
Табышмак:
Кышында муз үстүндө,
Зуулдап учат ылдыйга.
(Жооп: чана)
– Балдар, “чана” деген сөз кайсы тыбыш менен башталат?
Окуучулар: Ч тыбышы
2. Ч тыбышын туура айтуу
Ч – үнсүз тыбыш
Ооздун алды жагынан чыгат
Тил үстү катуу таңдайга тийип айтылат
Окуучулар хормен, жекече кайталашат.
3. Ч, ч тамгасы менен таанышуу
Басма түрү: Ч ч
Жазма түрү: Ч ч
Баш тамга, кичине тамга айырмасын көрсөтүү
Тактага жазып көрсөтүү.
4. Сөздөрдү окуу
Муундар:
ча – че – чи – чо – чу
Сөздөр:
Окуучулар хормен, анан жекече окушат.
IV. Дептер менен иштөө (10–15 мүнөт)
Абада жазуу
Тактада жазуу
Дептерге Ч, ч тамгасын туура, тыкан жазуу
Мугалим жазуу эрежесин түшүндүрөт:
Саптан ашырбоо
Түз, кооз жазуу
V. Бышыктоо (5–7 мүнөт)
Оюн: “Сөз ойлоп тап”
– Ч тамгасы катышкан сөздөрдү айткыла.
Мисалы:
чыпалак, чай, чычкан, чырпык
Сүрөт боюнча сүйлөм түзүү
Мисалы:
Чымчык учуп жүрөт.
Чана менен бала ойноп жатат.
VI. Жыйынтыктоо (3–5 мүнөт)
Окуучулар жооп беришет.
VII. Баалоо
VIII. Үй тапшырмасы
Ч тамгасы катышкан 5 сөз жазып келүү
Окуу китебинен муундарды окуп келүү