СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Жемістер мен көкөністер"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Открытый урок по казахскому языку для 2 классов

Просмотр содержимого документа
«"Жемістер мен көкөністер"»

Сабақтың тақырыбы: Жемістер

Мұғалімнің аты-жөні:Сүлейменова Д.Ә.

Сынып: 2 «В»

Қатысқан оқушылар саны:12

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты:

1.4.2.1 Мұғалімнің көмегімен оқыған, тыңдаған аудиовизуалды материалдар бойынша таныс заттардың атауын жазу.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады:Жемістердің атауын біледі.

Оқушылардыңкөпшілігіорындайалады:Жемістердің дәмін, түсін ажырата алады, қандай екенін айта алады.

Кейбіроқушыларорындайалады:Жемістердің атауын үш тілде біледі және екі тілінде жаза алады.


Тілдік мақсаты

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:


Оқушыларорындайалады:Жемістер тақырыбындағы жаңа сөздерді түсінеді.

Алмұрт, пияз, өрік, қияр, сәбіз, қызылша, картоп.





Пәнаралық байланыстар:

Бейнелеу, ағылшын тілі,математика, орыс тілі.

Сабақ кезеңдері:

Жоспарланғанжұмыстүрі:

Ресурстар

Сабақтың басы:







































































































Сабақтың ортасы:








































































  1. Сәлемдесу

( 1- слайд)

-Сәлеметсіңдерме, балалар!

-Сәлеметсізбе, мұғалім!



Goodmorning , goodmorning,

Goodmorningtoyou!

Good morning ,dear childrens

I am glad too sea you!



2. «Шаттық шеңбер»

(2-слайд)

  • Келіңдер балалар, қол ұстасып «Шаттық шеңберін» құрайық.

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз.

Бар адамды құрметтеп

Бас иеміз біз!

Қуан шаттан

Қуанатын келді күн.

Қайырлы таң!

Қайырлы күн!

Күліп шықты күн бүгін! Орнымызға отырамыз!

3.Видеоролик арқылы тақырыпты анықтау

(3-слайд)

Сөйлесу

Балалар, бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай болады деп ойлайсыңдар?

Дұрыс, жемістер және көкөністер.

(4- слайд)

Сендер қандай жеміс- көкөністерді білесіңдер? (Балалардың жауаптары)

Жемістер қандай болады? (жұмсақ, тәтті, дәмді, қатты, домалақ,қышқыл ,ащы)

Көкөністер қандай болады?

(5- слайд)

Алма кандай жеміс?( тәтті, домалақ, дәмді ,қызыл)

Ал , сәбіз қандай көкөніс? ( қызғылт сары, қатты, дәмді)

Олай болса, осы кәмпиттерді алыңдар.Кім қызыл кәмпитті алды, сол балалар осы үстелге отырады. Олар «Алмалар» тобы болады. Қызғылт сары кәмпитті алған балалар « Сәбіздер» тобы болады. Олар осы үстелге отырады.

(6- слайд)

1- топ: Алмалар

2-топ: Сәбіздер

Топтарымызды тамашалайық!

4. Мәселе жағдайын жасау. Алма ағашымен кездесу

-Балалар, бүгін біздің тақырыбымыз «Жемістер мен көкөністер» болғасын, біз қазір сендермен бірге жеміс бағына барамыз.

( 7- слайд)

Көздеріңді жұмыңдар! Біз жеміс бағына кірдік. Осында көп әртүрлі жеміс ағаштары бар. Бақтың дәл ортасында үлкен алма ағашы өсіп тұр. Ағашта үлкен ,қызыл, дәмді алмалар бар. Ал енді көздерімізді ашамыз.

Қараңдар балалар! Бұл бақтағы алма ағашы. Ол бізге бірдеме айтқысы келеді. Тыңдайық!

Алма ағашының сөзі: Сәлем ,балалар! Маған көмектесіңдер! Менің алмаларым пісті.Балалар оларды жинап алу керек.

-Балалар ,алма ағашына көмектесейік! Алмаларын жинап алайық!Бірақ , бұл алмалар жай емес, ғажайып. Әр алманың өз тапсырмасы бар екен.

Ал , бірінші алманы үзіп алайық.



1-тапсырма. « Үздік аудармашы» деп аталады.

(8- слайд)

Қазір біз тізбектеп мәтінді оқимыз, аударамыз.Көк конверттерді ашып, карточкаларды алып қойыңдар. Вероника , баста, оқы.

1-тапсырма.

Мәтінді оқы, аудар.

Жарайсыңдар ,балалар! Тапсырманы жақсы орындадыңдар , сол үшін мен екі топқа бір жұлдызшадан беремін. ( ) Карточкаларды жинап алыңдар!!!

-Ал, енді ,еінші алманы үзіп алайық!

2-тапсырма.

Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қою.

-Екінші тапсырма « Жоғалған әріптер» деп аталады.

(9- слайд)

-Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді жазу керек. Ол үшін сары конверттерді ашамыз, карточкада аттарыңды жазыңдар , тапсырманы орындаймыз.

-Ал, енді көршімен жұмысты ауыстыру керек. Жұмысты тексереміз


(10- слайд)

-Ал , енді қателерді санап алайық. Кімде 0-1 қате бар-« 5» бағасын қояды, 2-3 қате- «4», 4-5 қате- «3» бағасын қояды.

(11-слайд)

-Ал, енді қолдарыңды көтеріңдер: кімде 0-1 қате, 2-3 қате, 3-4 қате (Балалар қолдарын көтереді)



-кім қатесіз жазды, сол бала өз тобына бір жұлдызшаны әкеледі. Карточкаларды жинап алыңдар!!!



-Ал, енді 3 алманы теріп алайық!

3- тапсырма.

-3 –тапсырмамыз « Ғажайып шылаулар» деп аталады. Ол үшін қызғылт сары конверттерді ашып тапсырманы топпен орындаңдар.

Тексеріс : (12-19 слайд)

Әр дұрыс жауап үшін -

Карточканы конвертке салыңдар!



4-тапсырма

-Ал ,енді 4 алманы үзіп алайық!

Осында бізге сергіту сәтін өткізу керек.( Сергіту сәті)

20-слайд

5- тапсырма.

Ал, енді ,5 алманы үзіп алайық!

5- тапсырма « Артығын алып таста» деп аталады.

Топ бойынша жауап береді. Әр дұрыс жауап үшін -

(21-24 слайд)

6-тапсырма

  • Ал, енді келесі алманы үзіп алайық!

25-слайд

6-тапсырма «Сиқырлы сандық» деп аталады. Қазір сендер осы сандықтан жеміс- көкөністерді алып, оларды 3 тілге аударасыңдар. Мысалы : лук- пияз- онион

(Балалар тақтаға шығып, жеміс- көкөністерді алып, 3 тілге аударады.)

Алма ,алмұрт, картоп, сәбіз, банан, апельсин, лимон, гранат, қызанақ )

Әр дұрыс жауап үшін -

7-тапсырма

  • Ал, енді келесі алманы үзіп алайық!



«Жеміс- көкөністерді жинап ал»

(26- слайд)



Осы тапсырмада сендерге жеміс –көкөністерді себетке жинау керек.

1-топ «Алмалар» тек жемістерді жинайсыңдар, 2- топ «Сәбіздер» тек көкөністерді жинайды. Содан кейін топтан бір оқушы шығады да, оларды атайды.

Жасыл конверттерде жеміс- жидектерді алып , себетке салып қойыңдар.

Егер топ дұрыс орындалса , беріледі.



5. Тапсырмалардың орындалуы .Алма ағашының риза сөздері.

- Балалар, біз барлық тапсырмаларды орындадық! Жарайсыңдар, балалар! Ал, енді жұлдызшаларды санап алыңдар. Қай топ бүгін жеңіске жетті? (3 шапалақ)

Алма ағашы бізге бірдеме айтқысы келеді Тыңдайық!

(27- слайд)

Алма ағашы балаларға алмаларын береді.

-Алманың тапсырмаларын орындадық , ал енді сабақтың қорытындысын жасайық. Ол үшін қызыл конверттерді ашамыз, тапсырманы орындаймыз.

Формативті бағалау (28 –слайд)

  • Балалар, бүгін біздің тақырыбымыз қандай болды?

  • Жемістер қандай болады?

  • Көкөністер қандай болады?

  • Оларды не біріктіреді?

(Венн диаграммасы)
































































Жемістер туралы видеоролик

















А4 қағазы,қима қағаздар

















Жемістердіңсуреті











Бейнекөрініс

















































Қимақағаздар

Сабақтыңсоңы:

Керібайланыс


  • Ал ,енді , балалар, бүгінгі сабағымыз қалай өткенін көрсетейік! Егер сабақ ұнады, жасыл алманы аласыңдар, сабақ ұнады, бірақ сұрақтарым бар- сары алма, ештеңе түсінген жоқпын- қызыл алма аласыңдар және осы ағашқа іліп қоясыңдар.

(30- слайд)

-Сау болыңдар , балалар!


Үйтапсырмасы


Келесі сабақта «Дүкен» ойынын ойнаймыз, сол үшін жемістер мен көкөністердің суретін үлестірмелі қағаз ретінде дайындап келіңдер.