СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жонокой болчоктор

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Болчокторду кошуу жана кемитуу

Просмотр содержимого документа
«Жонокой болчоктор»

Болумдору турдуу болгон  болчокторду кошуу жана кемитуу 5-класс
  • Болумдору турдуу болгон

болчокторду кошуу

жана кемитуу

5-класс

Сабактын максаты:  Билим беруучулук   Oнуктуруучулук Болумдору ар турдуу болгон болчокторду кошуу жана кемитуу жонундо кенири тушунук алышат. Тарбия беруучулук Эрежени пайдаланып, оз алдынча мисалдарды иштоону билишет. Ой жугуртуулорун онуктурушот. Бири –бирин сыйлоого, оз ойлорун ачык айтууга, озун- озу баалоого тарбияланышат.

Сабактын максаты:

Билим беруучулук

Oнуктуруучулук

Болумдору ар турдуу болгон болчокторду кошуу жана кемитуу жонундо кенири тушунук алышат.

Тарбия беруучулук

Эрежени пайдаланып, оз алдынча мисалдарды иштоону билишет. Ой жугуртуулорун онуктурушот.

Бири –бирин сыйлоого, оз ойлорун ачык айтууга, озун- озу баалоого тарбияланышат.

 Корсоткучтор: Жогорудагы максаттарга  жетти дейбиз .Эгерде окуучу Болумдору ар турдуу болгон болчокторду кошууну жана кемитууну билишсе Эрежеден пайдаланып, оз алдынча мисалдарды иштей алышса, ой жугуртуулорун онуктурушсо Бирин-бири сыйласа, оз оюн ачык айтышса, озун-озу баалоону билишсе

Корсоткучтор: Жогорудагы максаттарга

жетти дейбиз .Эгерде окуучу

Болумдору ар турдуу болгон болчокторду кошууну жана кемитууну билишсе

Эрежеден пайдаланып, оз алдынча мисалдарды иштей алышса, ой жугуртуулорун онуктурушсо

Бирин-бири сыйласа, оз оюн ачык айтышса, озун-озу баалоону билишсе

Сабактын тиби: Жаны теманы оздоштуруу.

Сабактын тиби: Жаны теманы оздоштуруу.

Сабактын усулу: Интерактивдуу

Сабактын усулу: Интерактивдуу

Сабактын жабдылышы:  проектор,быйтыкчалар,  карточкалар,чуколор,суроттор.

Сабактын жабдылышы: проектор,быйтыкчалар, карточкалар,чуколор,суроттор.

Сабактын журушу:    1).Уюштуруу  2).Алтын эреже   Б - билимибизди   о -оркундотуп   л - логикалык   ч -чеберчилигибизди   о -остуруубуз   к -керек

Сабактын журушу: 1).Уюштуруу 2).Алтын эреже Б - билимибизди о -оркундотуп л - логикалык ч -чеберчилигибизди о -остуруубуз к -керек

 4).Уй тапшырма текшеруу  №295

4).Уй тапшырма текшеруу №295

3 2+3 5 2 + = = 17 17 17 17 17 конфет 5 17-5 12 17 = - = 17 17 17 17

3

2+3

5

2

+

=

=

17

17

17

17

17

конфет

5

17-5

12

17

=

-

=

17

17

17

17

Салат канча килограмм болот?

Салат канча килограмм болот?

  4).Топторго болуу  Биринчи топ – уч бурчтук     Экинчи топ – квадрат   Учунчу топ - айлана

4).Топторго болуу Биринчи топ – уч бурчтук Экинчи топ – квадрат Учунчу топ - айлана

 Жомок бул жалган , Бирок анда чындык бар. Жомок Жонокой болчоктор падышалыгында кошуу жана кемитуу амалдары

Жомок бул жалган ,

Бирок анда чындык бар.

Жомок

Жонокой болчоктор падышалыгында кошуу жана кемитуу амалдары

3/9 хандыкта, 3/10 мамлекеттикте жонокой болчоктор жашаган экен. Алар ар турдуу болушкан…  Байыркы Египеттиктер, Вавилондуктар болчоктор менен  жургузулгон эсептоолрду камтыган жазуу эстеликтерин калтырышкан.  Болчоктор байыркы Грецияда музыканын теориясын тузуудо колдонулган.  Ал теорияны IX-X кылымдарда жашап кеткен Орто Азиялык окумуштуу  Аль Фараби онуктургон .

3/9 хандыкта, 3/10 мамлекеттикте жонокой болчоктор жашаган экен. Алар ар турдуу болушкан…

Байыркы Египеттиктер, Вавилондуктар болчоктор менен

жургузулгон эсептоолрду камтыган жазуу эстеликтерин калтырышкан.

Болчоктор байыркы Грецияда музыканын теориясын тузуудо колдонулган.

Ал теорияны IX-X кылымдарда жашап кеткен Орто Азиялык окумуштуу

Аль Фараби онуктургон .

Хан озунун хандыгында жашоочуларга томонкудой тапшырма берди: «Бир тун ичинде жонокой болчокторду кошуунун жана кемитуунун турдуу жана кызыктуу жолдорун таап келуу…»

Хан озунун хандыгында жашоочуларга томонкудой тапшырма берди:

«Бир тун ичинде жонокой болчокторду кошуунун жана кемитуунун турдуу жана кызыктуу жолдорун таап келуу…»

Биринчи тентек келди да томонкудой жолду айтты. «Кантип ушундай болсун?»- деп болчоктор тополон которушуп жиберишти

Биринчи тентек келди да томонкудой жолду айтты.

«Кантип ушундай болсун?»- деп болчоктор тополон которушуп жиберишти

Экинчи акылдуу келип андан да кызыктуурак жолун корсотот: 2 3 «Эн Сонун!»

Экинчи акылдуу келип андан да кызыктуурак жолун корсотот:

2

3

«Эн Сонун!»

Бул жол эмнеси менен жакшы ? Эмнеси жаман ? Болумдорун гана алмаштырабыз-жонокой жол !! Жоопторун кыскартыш керек.

Бул жол эмнеси менен жакшы ?

Эмнеси жаман ?

Болумдорун гана алмаштырабыз-жонокой жол !!

Жоопторун кыскартыш керек.

А Ынжык  болсо «Э.К.Ж.Б. табыш керек»- деп китептен окуп барат 2 2 6 8 4 2 3 3  1 2 2 1 ЭКЖБ (8;6) = 2*2*2*3=24 3 4 Бул жол хандыктагылардын конулдоруно коп деле жага бербеди!

А Ынжык болсо «Э.К.Ж.Б. табыш керек»- деп китептен окуп барат

2

2

6

8

4

2

3

3

1

2

2

1

ЭКЖБ (8;6) = 2*2*2*3=24

3

4

Бул жол хандыктагылардын конулдоруно коп деле жага бербеди!

Анда акылдуу айтат: 8 жана 6 2ге болунот. 8 : 2 = 4, 6 : 2 = 3. Орундарын алмаштырабыз . 3 4 Мына коросунор: XXI кылымда 5-класстардын арасында ушул жол эн ынгайлуусу болот

Анда акылдуу айтат:

8 жана 6 2ге болунот.

8 : 2 = 4, 6 : 2 = 3.

Орундарын алмаштырабыз .

3

4

Мына коросунор:

XXI кылымда 5-класстардын арасында ушул жол эн ынгайлуусу болот

Анда хан акылдуудан сурайт:  3 болчокту кантип кошобуз? Жашоочулар дагы ойлонушуп калат…

Анда хан акылдуудан сурайт: 3 болчокту кантип кошобуз?

Жашоочулар дагы ойлонушуп калат…

Ошондо уч акылман чыгып оздорунун жолун айтышат: Эн чон болумду калган экооно болуп коробуз 12:6=2, 12:8=болунбойт анда 12+12=24 дагы текшерип коробуз. 24:8=3, 24:6=4, 24:12=2

Ошондо уч акылман чыгып оздорунун жолун айтышат:

Эн чон болумду калган экооно болуп коробуз

12:6=2, 12:8=болунбойт

анда 12+12=24 дагы текшерип коробуз.

24:8=3, 24:6=4, 24:12=2

Жонокой болчоктор менен саякатка чыгабыз.

Жонокой болчоктор менен саякатка чыгабыз.

Саякат картасы Сырдуу сандык катылган ункур Белгисиз жолдор Чыгарылбаган мисалдардын аралы Гулдуу талаалар

Саякат картасы

Сырдуу сандык катылган ункур

Белгисиз жолдор

Чыгарылбаган мисалдардын аралы

Гулдуу талаалар

А С В

А

С

В

V = 15  км/с S = 23 км  t = ? с Аралга чейинки аралык 23 км. Кораблдин ылдамдыгы  км/с.Аралдан отушубуз учун бизге канча убакыт керек болот.

V = 15 км/с

S =

23 км

t = ? с

Аралга чейинки аралык 23 км. Кораблдин ылдамдыгы

км/с.Аралдан отушубуз учун бизге канча убакыт керек болот.

? ? ?

?

?

?

Оз алдынча иштоо:

Оз алдынча иштоо:

Оз алдынча иш 1 Вариант 2 Вариант 3 Вариант № 1  А) В)  № 2 Х= 5  № 3 № 1  А) В)  № 2 Х=6  № 3 № 1  А) 1 В)  № 2  А) В)   № 3

Оз алдынча иш

1 Вариант

2 Вариант

3 Вариант

1

А) В)

2

Х= 5

3

1

А) В)

2

Х=6

3

1

А) 1 В)

2

А) В)

3

5 5 4 3 5 3 4

5

5

4

3

5

3

4

Мына бутту сабагыбыз, Азыр жыйынтык чыгарабыз: Баарыбыз эрежени жаттайбыз, Турмушубузда пайдаланабыз. Болчокторду чыгарабыз, Акыл ойду остуробуз, Эске тут жана конул бур, Уй тапшырма мына бул. Уй тапшырма 1) Жонокой болчоктор боюнча эрежелерди жаттоо. 2) №299  №300 №301

Мына бутту сабагыбыз,

Азыр жыйынтык чыгарабыз:

Баарыбыз эрежени жаттайбыз,

Турмушубузда пайдаланабыз.

Болчокторду чыгарабыз,

Акыл ойду остуробуз,

Эске тут жана конул бур,

Уй тапшырма мына бул.

Уй тапшырма

1) Жонокой болчоктор боюнча эрежелерди жаттоо.

2) №299 №300 №301

Мен баарын тушундум,менде баары жакшы! Менде азыраак кемчилик бар , бирок аракет кылам! Мен коп деле тушунбодууум
  • Мен баарын тушундум,менде баары жакшы!
  • Менде азыраак кемчилик бар , бирок аракет кылам!
  • Мен коп деле тушунбодууум
корушкончо !!!

корушкончо !!!