Урок української мови у 5 класі
Тема. Звертання. Розділові знаки при звертанні.
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про звертання, його види, правила написання; формувати вміння визначати звертання в реченнях,розставляти розділові знаки; розвивати творчі вміння розширювати речення шляхом самостійного введення в них слів-звертань, конструювати речення за опорними словами; виховувати любов до рідного краю.
Правопис: кома і знак оклику при звертанні.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок. Урок-подорож .
Обладнання: відеозапис подорожі, фільм «Звертання», відеозапис вірша Надії Красоткіної «Прекрасні звертання»,мультимедійна дошка, ілюстрації до казок, бонуси(зірочки), реклама «Whiskas» для кошенят,композиція
»Чарівний політ» групи « Space » .
Слова покличні - прості й величні.
Д. Білоус
Хід уроку
I.Організаційний момент
Учитель
Дорогі діти! Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну прекрасну, країну чудову,
Що нас так чарує, збагачує мову.
Отже, у нас сьогодні, діти, урок-подорож космічними просторами. Ми з вами будемо милуватися краєвидами космосу і виконуватимемо різноманітні завдання. А щоб наш політ був цікавим і результативним, девізом уроку будуть слова:
Працюємо дружно, плідно, сумлінно,
Щоб вивчити тему на відмінно!
II. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності
Учитель
Тема нашого уроку «Звертання, розділові знаки при звертанні». На уроці ми закріпимо знання про звертання, вживання розділових знаків при звертанні. Складатимемо речення, ускладнені звертаннями.
Тож не випадково епіграфом нашого уроку будуть слова Д. Білоуса «Слова покличні - прості й величні».
Тема це і не нова, та для всіх цікава.
Будуть в нас нові слова,буде і забава.
І в скарбничку вашу власну до цієї теми
Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо!
Тож будьте уважні, діти!
У зошит тему й дату запишіть.
III. Актуалізація опорних знань
Учитель
1.Розпочинаємо нашу подорож.(Відеозапис). Перша планета, на яку ми з вами завітаємо,-«Всезнайки». Звертаю вашу увагу, що під час подорожі ви зможете отримати певну кількість бонусів(зірочок) за роботу на уроці. Вони і стануть результатом вашої подорожі. Отже, для щасливого повернення нам потрібно виконати всі заплановані завдання.
1.1.Політ на планету «Всезнайки».(Кожен політ супроводжується відеозаписом) . Лунає композиція »Чарівний політ» групи «Space»
1.2. Бесіда
Що називається звертанням?
Де може стояти звертання?
Чим виражається звертання?
Як інтонаційно виділяється звертання?
Які звертання є риторичними? Для чого вони вживаються?
Як виділяються звертання на письмі?
Які є види звертань за будовою? Наведіть приклади.
1.3. Перегляд фільму «Звертання» з циклу «Запам’ятай» мовознавця Анатолія Васяновича
1.4. Робота в зошитах із зоряною картою( Накресліть схеми речень зі звертаннями)
1.5.Перегляд відеозапису вірша Надії Красоткіної «Прекрасні звертання».
Виписати всі звертання,які є у вірші .
(Мамо,матусенько,мамочко,ненько,матінко,мамонько рідна,моя дорогенька,татку,татусеньку,таточку,тату,татоньку,бабцю,бабуню,бабуся моя, діду,дідуню,донечку,синку,сестрице,братусю,дідусю)

IV. Виконання системи практичних завдань
2. Політ на планету «Загадкова»
Відгадайте загадки Д.Білоуса,знайдіть звертання,накресліть схеми речень
2.1.Любі хлопчики й дівчатка,вам загадочка така:чи не знаєте ви слово, яке б мало сорок «а». (Сорока)
2.2. О, тренуйтесь, діти, в мові, щоб розумними росли. А скажіть, що за слово має 100 сполучень «ли» ?(Столи)
2.3.Хоч в усній мові нас немає, а на папері мовчимо,та все, що ти читаєш, друже, сприймати правильно вчимо. Хто ми? (Розділові знаки)
3.Політ на планету «Інкогніто».
3.1. Хто з українських Президентів часто вживав звертання «Любі друзі» ?
Відповідь записати в кличному відмінку. (Вікторе Андрійовичу Ющенко)
3.2. Про кого це звертання?
Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття.
В.Симоненко(Тарасе Григоровичу Шевченко)
3.3. Кому належить це звертання?
Гей, ледачі сльозівці !(Царю Плаксію з казки «Цар Плаксій і Лоскотон» В.Симоненка). Плаксію
4.Політ на планету «Спортивна»
Виконуємо фізкультхвилинку та шукаємо звертання.

5.Політ на планету «Хибну».
Знайдіть помилки в рекламі ,відредагуйте їх.

(Волиняни, найталановитіші таланти, відгукніться !)

(Мамо,чому я помер?)
Перегляд реклами «Whiskas» для кошенят» (Мамо !)
6. Політ на планету «Поетичну».
Переглянути відеозапис вірша Надії Красоткіної та виписати з нього всі звертання.(Мамо,матусенько,ненько, матінко, мамонько рідна,моя дорогенька,татку,татусеньку,тату,таточку,бабуню,бабусю моя,бабцю,
діду,дідуню,донечко,синку,сестрице,братусю,мамочко.)
7.Політ на планету «Казкова».
Доповніть речення звертаннями до персонажів українських народних казок. Допоможуть вам у цьому ілюстрації.
… приплинь, приплинь до бережка! Дам я тобі їсти й пити. … візьміть мене на крилята та понесіть до батенька. Мерзни, мерзни …! Ловись … велика та все велика! Не їж мене … я тобі пісеньки заспіваю.
8.Політ на планету «Фантазери».
Творча робота
Складіть і запишіть речення, у яких подані слова та словосполучення виступали б у ролі звертань. Укажіть звертання поширені і непоширені.
I варіант II варіант
Україна, рідна домівка Вулиці мого міста, однокласники
V. Підсумок уроку
9.Політ на планету «Підсумкова»
Учитель
Тримаємо курс на Землю, де нас з нетерпінням чекають рідні.
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Учитель
Поділіться враженнями від подорожі. Чи сподобалась вона вам? Що ви запам’ятали? Які знання отримали?
VІ. Оцінювання знань учнів
Обмін бонусів на бали. Кожна зірочка-бонус оцінується двома балами

VІI. Домашнє завдання
Учитель
Завдання маєте додому, всі у щоденник запишіть : п. 10 повторити, вправу 186 зробить.
Додаток №1
Прекрасні звертання
Є в нашій мові прекрасні звертання, Добрі і мудрі, чудові слова. Тими словами усяк без вагання Маму найкращу свою назива. Мамо, матусенько, мамочко, ненько, Матінко, усміх твій ніжний ловлю. Мамонько рідна, моя дорогенька, Я над усе тебе в світі люблю! Я і до тата умію звертатись, Хочу в словах передати тепло. Щоб мій татусь міг частіше всміхатись, Щоб у душі його сонце цвіло. Татку, татусеньку, таточку, тату, Кращого в світі немає навкруг! Татоньку, хочу тебе я обняти, Ти мій порадник, заступник і друг! Я до бабусі з любов’ю звертаюсь: Бабцю, бабуню, бабусю моя. І до бабусиних рук притуляюсь, І відчуваю в них лагідність я. І до дідуся іду по науку: Діду, дідуню, навчи в світі жить! Він на голівку кладе свою руку, Голос сріблястим струмочком біжить. Слово могутнє, яка в ньому сила! Скажеш з любов’ю — і радість росте! Слово хороше народжує крила, Ви не забудьте ніколи про те. Донечко, синку, сестрице, братусю, Дружна, велика, щаслива сім’я! Таточку, мамочко, бабцю, дідусю — Мій оберіг і родина моя! |