СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

6 клас. Тема 4: Жанри симфонічної музики Тема уроку №2: Симфонія. Увертюра

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета уроку:

            Навчальна: 

?    познайомити, учнів з симфонічною творчістю Д. Шостаковича, на музичних прикладах продовжити ознайомлення дітей з можливості симфонічної музики;

?    закріпити знання учнів з визначень понять «симфонія», «симфонічний оркестр»,  розкрити значення поняття «увертюра»; 

?    навчити дітей визначати, аналізувати  особливості емоційного змісту, засоби музичної виразності творів мистецтва.

Розвиваюча:

?    розвивати вміння розуміти та інтерпретувати симфонічні твори, виявляти найголовніше в їх образному змісті;  

?    формувати зорово-слухове сприйняття, творчі здібності учнів;

?    пробудити бажання до самостійного поглиблення знань.

Виховна: 

?    виховувати шанувальників музичної класики;

?    виховувати емоційну чутливість, здатність до емоційних хвилювань, які виражені в музичних творах, естетичні почуття та почуття гумору;

?    виховувати інтерес до творчості композиторів, музичного мистецтва.

 

Методи уроку: словесні, наглядно-слухового показу, порівняння, емоційної 

                    драматургії, роздумів про музику.

 

Тип уроку: урок поглиблення теми.

 

Твори для слухання: Д. Шостакович «Святкова увертюра»

Хорове музикування: музика і слова О. Шпак  «Добрий маг».

Інформаційно-методичне забезпечення:

Обладнання: фортепіано, композитор, відео, аудіо записи, компьюторна презентація, портрет композитора, схема, словники, підручники

 

 

Епіграф уроку: «Музика не має вітчизни, 

                        батьківщина її – весь світ»

     Ф. Шопен

«В симфонії повинен бути 

відображений весь світ» 

                                      Малер

Хід уроку:

 

I.Організаційна частина:

1.1. Вхід учнів: під звучання пісні «Гайдн. Прощальна симфонія»                                             О. Богомолець, І. Жук.

1.2.Вступне слово вчителя, мотивація навчальної діяльності: Ще хвилина і ми рушимо в країну Симфонічної музики, симфонії, тому на уроці будемо вчитися сприймати, відчувати, розуміти музику, співати, досліджувати музичні твори уроку. 

 

II. Оголошення теми, мета уроку та очікуваних результатів:

           Тема уроку: «Симфонія. Увертюра», тож  сьогодні ми з вами познайомимось з всесвітньо відомим твором, дізнаємося хто його автор.

 Під час уроку познайомимося ще з одним з жанрів симфонічної музики, вивчимо нові поняття, продовжимо навчатися визначати, аналізувати  особливості емоційного змісту, вирізняти різні засоби музичної виразності творів мистецтва.

 

ІІІ. Повторення попередньо вивченого учбового матеріалу:

 

?    

 

 

?    Назвіть ім’я композитора, з творчістю якого ми познайомилися на попередньому уроці.

?    Назвіть країну, в якій жив і творив композитор?

?    Назвіть музичні твори Й. Гайдна, з якими ми познайомились, це…

 

I V. Надання нової інформації:

3.1. Вчитель: Сьогодні ми продовжимо знайомство з жанрами симфонічної музики, симфонією і вирушимо з далекою Австрії до музичної Росії. Ми відкриємо для себе ще одну сторінку біографії видатної людини і талановитого композитора.

 

Показ портрету  композитора Д. Шостаковича

        

Вчитель: Одним з центральних жанрів симфонічної музики нашого уроку є  увертюра.

Самостійна робота учнів зі словниками: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вчитель: Для чого вона, увертюра? Завдання будь-якої увертюри — створити настрій, налаштувати глядачів до сприйняття опери чи балету, підготувати їх до того, що відбуватиметься на сцені. 

Ту ж саму роль виконує й увертюра до кінофільмів. Спробуйте пригадати хоча б одну кінострічку, під час титрів якої не звучить музика. Навряд чи це вдасться, адже увертюра в кіно відіграє значну роль. Глядач, ще не побачивши першого кадру, за характером музики може здогадатися, який за жанром фільм (комедія, драма тощо).

Багато композиторів використовували в увертюрі мелодії з опери, до якої вона написана.

В історії музики відомо про чималу кількість випадків, коли композитори створювали увертюри, що перебувають у репертуарі оркестрів набагато довше, ніж опери. Тому й не дивно, що такі увертюри стали самостійними, повноцінними музичними творами, які виконуються окремо.

 

До вашої уваги  «Святкова увертюра» Д. Шостаковича, яка була створена до святкової події країни – Олімпійських ігор.

 

3.2. Слухання: «Святкова увертюра» Д. Шостаковича

Перегляд відео фрагменту

 

?    аналіз, інтерпретація прослуханого твору

?    поясніть значення слова «увертюра»

?    які особливості цього жанру?

?    яке значення увертюри в музично-театральних виставах?

?    пропоную вам виконати завдання, яке допоможе нам пригадати визначення вже відомих вам циклічних форм інструментальної музики. Яка група швидше справиться – піднімає сплетені руки.

Симфонія - це    1. багатоголосний вокальний твір

2.великий музичний твір для симфонічного оркестру

Увертюра - це    1. лірична вітальна пісня

2. оркестрова п’єса, що є вступом до опери, балету, кінофільму тощо.

 

Вчитель: Прийнято вважати, що «Святкова увертюра» Д. Шостаковича розвиває традиційну форму увертюри. А що ми відносимо до поняття «традиційної форми увертюри»?

?    З поданих слів складіть схему, за якою пишеться увертюра:

Розробка, кода, експозиція, вступ, побічна партія, реприза, головна партія.

Завдання на самоперевірку. Самостійна робота БУДОВА УВЕРТЮРИ

 

 

V. Вокально-хорова робота:  пісня «Добрий маг» вірші і музика О. Шпак.

4.1. Демонстрація пісні «Добрий маг» 

4.2. Розпівування

4.3. Розучування „Маг» ( ІІ куплет, приспів)

?    Увага на ритмі, мелодії, темпі пісні, диханні, формуванні , чистоті звука.

?    Передача настрою твору засобами музичної виразності.

  

VІ. Узагальнення, підсумок уроку: 

Сьогодні, під час уроку ми познайомилися з всесвітньо відомим твором, дізналися хто його  автор. Назвіть, це….

Під час уроку ми розглянули ще один з жанрів симфонічної музики, це…., Ми вивчили нові поняття. Пригадайте будь ласка що означає слово увертюра. Увертюра, це….

На уроці ми переконались, що Шостакович - один з найбільш виконуваних у світі композиторів. Ми дізнались, що високий рівень композиторської техніки, здатність створювати яскраві і виразні мелодії і теми, майстерне володіння поліфонією і найтонше володіння мистецтвом оркестровки, в поєднанні з особистою емоційністю і колосальною працездатністю, зробили його музичні твори яскравими, самобутніми і що володіють величезною художньою цінністю. Вклад Шостаковича у розвиток музики XX століття загальновизнаний як видатний, він справив істотний вплив на багатьох сучасників і послідовників. 

VIІ. Домашнє завдання (в зошиті): 

 

 

 

 Підручник «Музичне мистецтво» стор. 121-123. 

VIІІ. Вихід з класу: пісня «Гайдн. Прощальна симфонія» О. Богомолець,. І. Жук

.. .  . .. 

 

Категория: Музыка
08.01.2015 14:13


Рекомендуем курсы ПК и ПП