Сабақ: Ұжымдағы адам. Пәні: Адам.Қоғам.Құқық
Күні: 16.10.2017 Сынып: 9-сынып
Сабақ мақсаты:
Ұжым, ұжымдағы адам туралы түсінік беру.
Еңбек ұжымы, ұжымда өзін-өзі ұстауы туралы меңгеру.
Қызметтестермен қатынас жасау, сыпайылық, әдептілік туралы ұғыну.
Негізгі сөздер мен тіркестер: Еңбек ұжымы, этикет,
Сыныпта диалог жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
Талқылауға арналған тармақтар: Ұжымдағы қарым-қатынас үдерісіндегі демократиялылық.
Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба? Ұжымдағы адамның қарым-қатынасы туралы мағынаны ашу.
Табыс критерийі
Ұжым туралы, ұжымдағы адамдардың бір-бірімен қарым-қатынасы туралы түсінді.
Алдыңғы оқу
Үйге тапсырма
Адамның өзара қарым-қатынас әлемі.
КІРІСПЕ
Мұғалім іс-әрекеті
1.Ынтымақтастық атмосферасын «жылулық шеңбері» әдісімен өткіземін.
Күтілетін нәтиже
Шаттық шеңберін құрып бір-біріне жылы тілектерін айтады.
Қолданылған ресурстар
НЕГІЗГІ БӨЛІМ
Үй тапсырмасын «семантикалық карта» әдісі арқылы сұраймын
Адамдар арасында өмір сүру дегеніміз- қарым-қатынаста болу дегеніміз.
Қарым-қатынастың төте және жанамалы формалары бар.
Қарым-қатынастың үш жағы бар.
Телефонды пайдаланып қатынас жасау, хат жазысу қарым- қатынасқа жатады
Ой қозғау. Сандықшадағы бас қатырғылар.
Адамдар арасындағы өмір сүру дегеніміз не?
Қарым-қатынас деп нені айтамыз?
Қарым-қатынастың жақтарын ата?
Лат.Communication- біріктіремін,байланыстырамын қарым-қатынастың қай жағы?
Интерактивті жағы ағылшын тілінен аударғанда қандай мағына береді?
Қарым-қатынастың перцептивтік жағын түсіндір
Қарым-қатынас түрлерін ата?
Адамдардың өмірлік қызмет аясы қандай?
Қарым-қатынастың формаларын ата?
Сандықшадан сұрақтар алып жауап береді.
«Сынақ хат» әдісі.
1. ----------- бұл – адамдардың өзара -------- формасы, өзара ----------- және эмоциялыққатынас актісі.
2. Ұжымдағы басшыңызбен қарым-қатынас орнатып, қатынастың қай түріне жататынын анықтаңыз.
3. Тест
Сөйлеу мәдениеті дегеніміз бұл -
а ) әдеби тілдің ауызша, жазбаша нормаларын меңгеру
б) мақсат пен істің мазмұнын іріктей алу
в) ойды тиянақты жеткізу
г) барлығы дұрыс
І
1 Ұжымдық қызмет алға басу үшін қажетті шарттар.
2 Ұжымыңызбен вербалды емес қарым - қатынас орнатыңыз.
3 Қарым - қатынас түрлері ата.
ІІ
1 Қарым – қатынастағы демократиялықты түсіндір.
2 Адамдардың белгілі бір --------- қолданып қарым - қатынасқа түсуі
------------------- қарым - қатынас деп аталады.
3 Адамдар арасындағы қарым - қатынастарда біреудің екіншіге
үстемдік жүргізуі құптарлық әрекет пе?
ІІІ
1. Еріктік қатынас тұрғысынан тең пікірлесушілер қарым – қатынасын көрсетіңіз.
2. Төте және жанама қарым – қатынас айырмашылығын атап көрсетіңіз.
3. Қазіргі заманғы ғылыми техникалық прогресте қарым – қатынас қалай жүргізіледі?
Кеспе қағаздағы көп нүктенің орнына жауабын жазады
ҚОРЫТЫНДЫ
Сабақты қорытындылау кезеңі
Сабаққа кері байланыс алу мақсатында тақтаға қоқыс жәшігінің, ет шеккіштің және жол сөмкенің суреттерін ілемін
Берілген суреттерге бүгін сабақты әлі де түсінбегендері болса стикерге жазып, қоқыс жәшігіне, не болмаса әлі де ой елегінен өткізу керек болса, ет шеккішке, барлығын түсініп алған болса, жол сөмкеге жапсырып шығады.
қоқыс жәшігінің, ет шеккіштің және жол сөмкенің суреттерін
Оқушыларды бағалау кезеңі
Оқушылардың білімін бағалау үшін, бағалау парақшаларын жиып алып, сол бойынша бағалап шығамын
Топ басшылары оқушылардың әр кезең бойынша сабаққа қалай қатысып отырғанын бағалап шығады
Бағалау парақшасы
Үйге тапсырма: Ұжымдағы адам тақырыбында тест құрастыру
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс.
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
1.Еңбек ұжымы, қарым-қатынас мәдениеті және этикет, ұжымдағы адамдардың ынтымақтастығының өндіріс үдерісіне әсері.
2.Жеке, жұпта, топта оқушылар белсене сабаққа қатысты.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Сабақ тақырбы: №9 Қоғамдық өмірді ұйымдастыру
Мектеп: № 32 «Қ.Аманжолов» жом.
Мерзімі: 14.11. 2017ж
Мұғалім : Ж. Жолдасбекова
Сынып: 9
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар саны:
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары:
Қоғам өзі дамып отырған жүйе. Қоғамдық институттар. Қоғамдық өмір аялары. Мемлекеттік – негізігі қоғамдық институт Мемлекеттің түрлері мен тарихы турпаттары.
Сабақ нәтижесі:
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Тақырыпты оқулықтан оқып шығады,түсінеді. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.
Оқушылардың көбі мынаны орындай алады: Бір-біріне үйретеді.
Өз бетінше жұмыс жасайды.
Оқушылардың кейбіреулері мынаны орындай алады: Берілген күрделі тапсырмаларды орындайды.
Тілдік мақсат:
Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен терминология: мемлекет, саясат, аграрлық, индустриялық, құлиеленуші, феодалдық, рухани.
Ресурстар:
Оқулық, Оқу-құралдары, КБ. БП. АКТ
Әдіс-тәсілдер:
Сұрақ – жауап; 2) баяндау; 3) әңгімелесу; 4) ізденіс; 5) топпен жұмыс; 6) жұппен жұмыс; 7) жеке жұмыс; 8) проблемалық; 9) ойын сауық;
Пәнаралық байл:
Тарих, өзін – өзі тану, география
Алдыңғы оқу:
№8 Қоғам -ерекше құбылыс.
Сабақтың жоспары:
Жоспарлан-
ған уақыт:
Сабақтың барысы:
Бағалау түрлері :
І. Ұйымдас- тыру кезеңі:
2 минут
Психологиялқ ахуал қалыптастыру.
Сәлемдесу.
Сынып реттілігін қадағалау, оқушыларды түгендеу
Оқу құралдарын байқау
Оқушылардың сабаққа қатысу деңгейін анықтау
Ынта – зейіндерін аудару.
ІІ. Кіріспе бөлім: Үй тапсырмасын сұрау:
10 минут
Тақырып: Қоғам – ерекше құбылыс
1-деңгей: (үйге берілгенді оқу, түсінік айту т.б) Қоғам – ерекше құбылыс туралы түсінік айтады.
2- деңгей: ( сұрақ, жазба жұмыс, т.б.) тақырыптың соңындағы сұрақтарға жауап береді
3-деңгей: ( оқулықтан тыс жұмыс, реферат,өнім қорғау, күрделі тапсырмалар,т.б.) тес құрастырып , басқаларға ұсынады.
Бағалау: әр топтағы немесе сыныптағы «Бағалаушы» өкілдер бағалау парағындағы қалыптастырушы бағаларын хабарлайды.Мұғалім жиынтық баға қояды
Қалыптасты-рушы баға
Жиынтық баға.
ІІІ.Қызығушы-лықты ояту : 2 мин
ІҮ. Негізгі бөлім: Мағынаны тану.
10 мин
V. Ой толға-
ныс: 4 мин.
Сын тұрғысынан ойландыру. «Қоғам», «құбылысы»,
Жаңа тақырып: Қғамдық өмірді ұйымдастыру
Айтылым – тыңдалым1.Оқушының кейбірі: ( ІІІ деңгей ) «Білемін» әдісімен жаңа тақырыпты түсіндіреді, тыңдалым болады. 2. Оқылым. Көпшілік оқушылар: ( І,ІІ деңгей )«Бірлескен оқу» әдісі бойынша оқулықтан жаңа тақырыпты іштей оқу жұмысын жасайды,оқылым жүреді. 4 мин..Бұл уақытта жаңа сабаққа үйде оқып, түсініп келген оқушылар ( ІІІ деңгей,ДТО) мұғалім берген күрделі тапсырманы орындап отырады.
3. Пікірлесу минуты. 4.Жаңа тақырып бойынша «Не білдім?» әдісімен оқушылар жұпта, топта білімдерін ортаға салады. Диалогқа түседі.5.Жаңа тақырыпты қорғайды (Кластер,постер,түсінік айту) 6.Дамыту жұмысы: Отбасы кодексінің 11 – бабында неке қиыуына жол берілмейтін негіздері тізімі берілген. Осыған өз ойларың мен қосар әлде алу үшін пік талас жүргізу.
Дәптермен жұмыс: Мемлекеттің белгілерін атап жазбаша көрсетеді
Критерийал-ды бағалау:
9 - сыныптағы Адам. Қоғам. Құқық» пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары.әтті күнді тілеу
Жаңа сабақты меңгеру
Білім
Оқушылардың сыни тұрғысынан ойлауын одан әрі жетілдіру
Бақылау
Оқушылар оқулық мәтінін пайдаланып, тапсырманы орындайды
Оқулықтан «экономика», «экономикалық жүйе» терминдерін тауып алып, мағынасын жазып алады, бір-біріне түсіндіреді.
Түсіну
Мәтін мазмұнынан негізгі ойды бөліп алу.
Тапсырма беру
Оқулықты пайдаланып, терминдерді сәйкестендіреді
Қажеттілік .... Экономика ....
Кәсіпкерлік ... Экономикалық жүйе ....
Өндіріс ... Өндіргіш күштер ...
Қолдану
Оқушылар топ ішінде бірлесе жұмыс атқарады, бір - бірінен үйренеді
Оқушыларды бағыттау
Оқушылар жеке мәтінмен танысады. Топта ойларын ортаға салады.
Ассоциация
Өндіріс факторлары
Бас бармақпен бағалау
Талдау
Диалогқа түсу дағдыларын қалыптастыру
Тапсырмаларды орындатқызу
Оқушылар ойларын өз сөздерімен жеткізеді
Өндіріске анықтама беріңдер. А. Маслоудың қажеттілік иерархиясын талдаңдар. Өз ойларынды дәлелдеңдер.
Көшбасшының бағалауы
Синтез
Сөйлеу мәдениетін қалыптастыру
Тапсырманы түсіндіру, бағыт - бағдар беру.
Постер салу
Адамның негізгі қажеттіліктерін атаңдар, экономсикалық жүйе деген не?
Бағалау
Нақты шешім жасауға үйреніп, өздеріне сенімдері артады.
Сұрақтар қою
Ойланады, ой қорытады
Постерге сүйеніп тақырып бойынша қорытынды жасаңдар
Стикерлер
Үй тапсырмасы
Алған білімдерін есте сақтау
Үй тапсырмасын беру
Үй жұмысын жазып алу
Тақырыпты оқып, мазмұндау
Сабақтың тақырыбы:§ 12. Экономика ұғымы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыларға адамның қажеттілігі, олардың құрылымы және материалдық қажеттіліктердің шексіздігі жайында түсіндіру. Экономика ұғымы және экономикалық жүйе ұғымдарына тоқтала отырып, олардың қоғам өмірінде алатын орнын ашып көрсету.
Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке, Отан сүйгіштікке тәрбиелеу.
Дамытушылық: оқушылардың ойлау, сабаққа деген ынта жігерін арттыру.
Көрнекілігі: тірек сызбалар.
Әдісі: тірек сызбаларды пайдалана отырып баяндау, өзара белсенділікті арттыру.
Түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезең
а) сәлемдесу
б) сабаққа дайындығын тексеру
в) оқушылар назарын сабаққа аудару
2. Үй тапсырмасын тексеру
1. Дәстүрлі және индустриялы қоғамдардың арасындағы айырмашылық неде?
2. Қазіргі замандық өркениет дегеніміз не?
3. Қазіргі замандық өркениеттің ғаламдық проблемаларына нелер жатады?
3. Білімдерін жан-жақты тексеру
1. Кестені толтыр.
Адамзат өрениеттері
тарихи дамуы жағынан
4. Оқушыларды жаңа сабаққа дайындау
Сабақтың тақырыбын, мақсатын баяндау.
Оқушылар назарын сабаққа аудару.
5. Жаңа сабақты түсіндіру
Сабақ жоспары
1. Адамның қажеттіліктері.
2. Экономика ұғымы.
3. Өндіріс және өндіріс факторлары.
Кез келген адамға қалыпты өмір сүру және даму үшін белгілі бір материалдық игіліктер қажет. Олардың қатарына: азық, киім, баспана; көлік; т.б. жатады. Сонымен қатар адамның қоғамнан тыс өмір сүре алмайтыны белгілі. Оған өзге адамдар мен жүздесу, танысу, сыйласу, сүйіспеншілік сезімдері де тән. Осының бәрін біз қажеттілік дейміз.
Қажеттілік – организмнің қалыпты өмірлік қызметін қамтамасыз ету үшін керекті талаптарының қанағаттандырылуымен шартталған және сол қажеттілікті өтеуге бағытталған күй.
Ағымдық қажеттілікке жататындар: тамақ, ауыз су, киім, баспана және сол сияқтылар жатады.
Ұзақ мерзімдікке жататындар: қымбат және сәнді бұйымдар, көпшіліктің қолы жетпейтін автомобиль маркалары, виллалар жатады.
Белгілі американдық ғалым А. Маслоу адамның қажеттіліктерінің құрылымын мейлінше айшықты анықтап береді.Адамның қажеттіліктері бес топқа бөлінеді.
1) Физиологиялық қажеттіліктер (аштық, шөл, демалыс);
2) Өзін қорғау қажеттілігі (қауіпсіздік, қорғану);
3) Әлеуметтік қажеттіліктер (адамдардың қарым-қатынасы, билік, махаббат);
4) Тұлға ретінде танылу қажеттілігі (мәртебе, бедел);
5) Өзін көрсету қажеттілігі(өзін-өзі дамыту, ойы мен санасындағыны жүзеге асыру).
Экономика (грек. Oikonomia – шаруашылықты жүргізу) ұғымы алғашында «үй шаруашылығын жүргізу туралы заң) дегенді білдіреді. Экономика ұғымы материалдық игіліктерді өндіру, айырбастау, бөлу және тұтыну үдерісі кезінде адамдар арасында пайда болатын өндірістік қатынастарды сипаттайды.
Тауар өндірушілердің қызметтерін үйлестүру әдістерінің жиынтығы экономикалық жүйені құрайды.
Экономикалық жүйе өзінің басты мақсаты ретінде: «қандай тауар өндіріп, қызметтің қай түрін көрсету керек; қандай технологияны пайдаланып, қалай өндіру; кім үшін өндіріп, кімге қызмет көрсету қажет?» деген мәселелерді шешеді.
Өндіріс - өзінің өміріне қажетті материалдық жағдайларды жасау мақсатымен адамның табиғатты белсенді жаңғырту үдерісі. Кез келген өнімді өндіру үшін төрт элемент керек
6. Жаңа сабақты меңгергендігін тексеру:
1. Адамның негізгі қажеттіліктерін атаңдар.
2. Адамның қажеттіліктері неге үнемі өсіп отырады?
3. Экономикалық жүйе дегенді қалай түсінесіңдер?
7. Жаңа материалды бекіту:
1. Экономикалық жүйенің қандай тұрпаттары бар?
2. Өндіріс дегеніміз не? Өндіріс факторларын атаңдар?
8. Үйге тапсырма:§ 12. Экономика ұғымы.
9. Бағалау:
Сабақтың аты:
& 13. Әлеуметтік қатынастар
Ресурстар
Интертақта, слайд
Сабақтың міндеті:
1. Негізгі идеяларын түсіндіру
2. Құқық пәні бойынша теориялық білімдерін шыңдау
3. Сөйлеу мәдениетін дамыту
4. Дарынды балаларды анықтау
5. Өзара көмек қасиеттерін, бірліктерін арттыру
Сабақтың мақсаты: 1. Негізгі ойды түсіндіру
2. Сыни тұрғыдан ойлау модулі бойынша тапсырмалар орындау
3. АКТ-ны қолдану. Тың деректер жабу
Күтілетін нәтижесі: 1. Әлеуметтік құрылым
2. Әлеуметтік қатынастар
3. Тұрғындардың әлеуметтік қамтамасыз етілуі
4. Әлеуметтік құрылымдар туралы қосымша деректерден мәліметтер алды
Негізгі идея: Тақырып бойынша қазіргі қоғамның әлеуметтік құрылымына сипаттама берілді.
Топқа бөлу: Үш тілде бөліну «бір», «один», «уан»
Тапсырма көздері: 1 тапсырма :
Әлеуметтік құрылым
2 тапсырма:
Қазіргі қоғамның әлеуметтік құрылымы
3 тапсырма:
Әлеуметтік қатынаста, тұрғындардың әлеуметтік қамтамасыз етілуі
Кейінгі тапсырма: Тақырыптар бойынша постер қорғау
Бағалау: Жиынтық және формативті бағалау. Өзін-өзі, бірін-бірі бағалау
Сабақтың этаптары Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Ұйымдастыру
Сыныппен байланыс орнату
Өткен сабақты еске түсіру арқылы ойлау қабілетін дамыту Сәлемдесу жаттығуын өткізу
Өткен сабақтар бойынша шолу жасау:
1.Ақша қандай қызмет атқарады?
2.Тауардың құны мен бағасының арасындағы айырмашылықты анықтау Оқушылар өз ойларын айтып шығады
Оқушылардың болжалды жауаптары.
Топқа бөлу Сандар арқылы бөліну Оқушылар топқа бөлінеді
Сабақтың тақырыбын ашу Негізгі деректер айту Постер қорғау
Оқыту мақсатымен табыс критерийі -сабақ мақсатына жету
-табыс критерийін құрайық Оқушылардың болжамды жауаптары
Тұсаукесер Қызығыушылығын ояту
Логикалық ойлауға жетелеу Миға шабуыл
-Әлеумет сөзі қандай мағынада қолданады?
-Әлеуметтік қатынастар деп нені атаймыз? Оқушылардың болжамды жауаптары
Негізгі бөлім: Түсіну үшін тапсырма Әр топқа тапсырма берілді, постер қорғау
Назар аударту Түсіндірме сөздерді қолдану
Түсініктерін байқау Сұрақтар беріледі, жауаптарын тыңдау
Қорытынды Қорытынды шығару Бүгінгі сабақтағы 2 тілек бір жұлдыз Оқушылардың болжамды жауаптары
Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек»
Оқушылар кері байланыс жасайды
бағалау Мұғалім оқушыларды бағалайды
Оқушылар өзін-өзі топтарды бағалайды
Үйге тапсырма &13 тақырыпты оқып келу
Тақырыбы: «Салауатты өмір салты»
Сабақтың мақсаты: оқушыларды жаман әдеттен сақтануды үйрету.
Білімділік: оқушыларымыздың салауатты өмір салты жайлы білімін тереңдету, адам денсаулығының қымбаттылығын, жат қылықтардан сақтай отырып, өмір сүру үшін қажеттілігін, бағалы байлық екендігін түсіндіру. Денсаулық туралы түсінік беру. Денсаулықтың негізі қимыл, спорт, дұрыс тамақтану, таза ауада жүру керек екендігін балаларға түсіндіру. Жаман әдеттерден сақтандыру, ішімдікпен темекінің жас организмге зиянды екенін насихаттау.
Дамытушылық: өз денсаулықтарына жауапкершілікпен қарауға, шығармашылық қабілеттерін дамыту, сөйлеу шеберлігін жетілдіру.
Тәрбиелеу: өзін-өзі күте білуге, тазалыққа, ұқыптылыққа,әдемілікке, салауатты өмір салтын қалыптастыруға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: интерактивті тақта, кір тасы
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: оқушыларды екі топқа бөлу. І-топ «Денсаулық»,ІІ-топ «Шымыр».
Кіріспе сөз:
Мұғалім: Бүгінгі сабағымызды Н.Ә Назарбаевтың сөзімен бастағым келіп тұр: «Дені сау сәби әр отбасының қуанышы, бақыты. Ал денсаулығы мықты сәби халықтың болашағы,Отанның сенімді тірегі».
Адам денсаулығына әсер ететін факторлардың
53%- cалауатты өмір салтына
20%-тұқым қуалаушылыққа
17%-қоршаған орта жағдайларына
10%-денсаулық сақтау мекемелеріне байланысты
ІІ. «Солай болған». Оқушылардың ойларын тыңдау.
1. Оқушылар жұмбақ кейіпкерлердің әрекеті дұрыс па?
2. Сен жұмбақ кейіпкердің орнында болсаң не істер едің?
3. Қазір оған қандай ақыл кеңес бергент дұрыс деп ойлайсың?
4. Кейбір адамдар неліктен темекіге, ішімдікке әуес болады?
5. Зиянды нәрселерден қалай бас тартуға болады?
ІІІ. Пікерлесейік
Келесі бөліміміз жағдаяттар (слайд)
1-жағдаят
Бір күні сені жан досың бір отырысқа ерітіп баратындығын айтты. Онда барғаныңда үлкен жиынның үстінен түстің. Сені бейтаныс адамдар ішімдік ішуге, шылым шегуге шақырады. Досың да солар жағында. Бұған дейін досыңның мұндай әрекетін байқамапсың. Осы жағдайда сен не істер едің? Қандай да бір шұғыл шешім қабылдайсың ба? Өз шешіміңмен бөліс.
2-жағдаят:
Сыныптан жаңадан оқушы келді. Барлық сынып оқушылары онымен жақын араласып кетті. Сіз онымен дос та болып алдыңыз. Кейін сіз оның жұқпалы аурумен ауратынын білдіңіз.
Бұл жағдайдағы сіздің іс-әрекетіңіз қандай?
3-жағдаят:
Сен ағаңмен өте татусың. Бір күні ағаңның жанқалтасынан бір қорап темекі тауып алдың, оған айтып едің ол әке-шешеңе айтпауын өтінді. Сенің әрекетің?
IV. Салауатты өмір салтының ұстанымдары.
V. Шығармашылық. Суреттерге қарап әңгіме құрыңыз.
VI. Есептейік
VII. Қорытынды
Ұлы ойшыл Сократқа кезінде мынадай сұрақ қойылыпты: «Адамға өмірде не қымбаттырақ байлық па, әлде атақ па?» - депті. Сонда Сократ: «Байлықта , атақта, даңқ та адамды шын бақытты ете алмайды. «Дені сау кедей, ауру патшадан бақыттырақ» деп жауап беріпті. Яғни адам бақытты болу үшін оған денсаулық керек, ол денсаулықтың кепілі салауаттылық. «Тіршіліктің негізгі- салауатты болашақ» деп бүгінгі сынып сағатымызды аяқтаймыз.
Тақырыбы: Әрбір жан өз бақытының шебері.
Мақсаты: мұғалімдердің психикалық көңіл-күйлерін көтеру, шығармашылық қабілеттерін бағалай білу,өздеріне құрметпен қарау, ұжымда сыйластық қарым-қатынас орнату.
Жоспары:
1. Сәлемдесу
2. Танысу
3. Тиімді қарым-қатынас орнату бағытында топтық жаттығу
4. «Құпия сөздер» топтық ойыны
5. «Жасырын хат,ойлан тап!»
6. Рефлекция
«Дәстүрлі емес сәлем»
Бүгінгі біздің сәлемдесуіміз дәстүрден тыс болмақ. Әдетте адамдар бір-бірімен қалай амандасады? Қол алысып, жәй сөзбен, бір-бірінің беттерінен сүйіп және т.б. Ал біз қазір сәлемдесудің басқа жолдарын қарастырайық. Бір-бірлеріне иық тигізіп амандасыңдар. Маңдаймен, шынтақпен, арқамен, аяқтың ұшымен.
Танысу:
Барлық қатысушылар дөңгеленіп отырады. Әр бір қатысушы бір-екі сөзбен өзін таныстырып, бүгінгі көңіл-күймен бөліседі. Мысалы: «Менің атым Әсем. Мен психологпын. Бүгінгі көңіл-күйім өте тамаша!»
Тиімді қарым-қатынас орнату бағытында топтық жаттығу
Ортаға 6 мұғалім шақырамын. Сіздерге тапсырмалар беріледі.
Тапсырмаларды үнсіз оқып, вербалды емес қарым-қатынас құралдарының көмегімен жағдаяттарды ойнап шығуы тиіс. Басқа қатысушылар не жайлы «баяндап» жатқанын шешулері тиіс.
Тапсырмалар:
1. Басқаларға өзіңіздің сүйікті киіміңіз жайлы айтыңыз, оның түсін, үлгісін сипаттап беріңіз. Оны жиі киесіз бе, қандай жағдайларда киесіз?
2. Соңғы көрген фильміңіз жәнеь оның не туралы болғанын айтыңыз: ол сізге ұнады ма?
3. Жақында қандай қуанышты оқиға болды, соны бөліскенде қасыңызда кім болды?
4. Бос уақытыңызды қалай өткізесіз, немен айналысасыз, қайда барасыз, кіммен араласасыз?
5. Сүйікті кітабыңызды,оның оқиғаларын айтып беріңіз, басты кейіпкерлері кімдер?
6. Үй шаруашылығымен айналысқанды ұнатасыз ба?
«Құпия сөздер» топтық ойыны
Қажетті құралдар: ақ қағаз, қалам,әліпби
Уақыты: 5 минут
Барысы: қатысушылар 3 топқа бірігеді. Әр бір топ көп сандар жазылған қағаздан алады. Бұл сандардың артында жасырын сөздер бар.
Қатысушылардың міндеттері: берілген әліпбиге қарап отырып, әр бір жасырын сөзді тауып, кейін толық сөйлемді құрап шығу. Барлығын өте тез, шапшаң орындау керек. Орындалу уақыты тіркеледі.
1) 18 8 27 34 36 18 21 17 36 23 24 27 23 26
14 8 23 8 14 25 36 5 36 18 3 36 16 5 8 18 17 1 17, 14 8 11
14 8 16 5 8 18 15 1 16 1 13 6 1 25 21 25 8 22 3 8 23 8 1 16 1 7 38
2) 3 1 15 38 25 -20 16 26 1 13 38 17 – 15 1 13 6 38 24 38 11 21 17 36
23 8 17 8 24, 3 1 15 38 25 – 20 16 10 1 18 18 38 19 14 27 13 36
3) 3 1 15 38 25 14 21 3 8 16 8 14 24 12 42 15 25 38. 20 18 38
28 24 25 1 26 61 25 38 23 38 24ь 15 1 18 24 1 13 38 18 15 20 16 7 1 18
24 38 23 6 12 38 23 8 7 367 3 36 23 1 15 8 5 8 23 24 36 11
11 8 13 36 18 36 19 36 11 7 36 3 1 24 15 1 18 2 23 24 8 16 8 23 5 8
1 26 7 1 23 24 1 19 38 n116 20 16 21 11 36 14 8 16 8 7 36 7 86 10 2 13
6 1 18 1 12 38 6 38 19 38 11 6 1 15 20 18 1 7 387
Кілті:
1) Не үшін өмір сүру керектігін білген адам, кез келген қалайға төтеп бере алады.
2) Бақыт – ол уайым-қайғысыз өмір емес, бақыт-ол жанның күйі
3) Бақыт – көбелек сияқты.Оны ұстауға тырысқан сайын қолдан сырғи береді. Бірақ егер сіз зейініңізді басқа нәрселерге аударсаңыз ол өзі келеді де, жәй ғана иығыңызға қонады.
«Жасырын хат, ойлан тап!»
Қажетті құралдар: ватман, түрлі-түсті фломастер, қарандаштар, өшіргіш, сызғыш
Барысы: қатысушылар 3 топқа бірігіп отырады.
1-ші топ арналған хат: «Бүгін маған сағат кешкі 6-да телефон соқшы.
2-ші топ арналған хат: «Бүгін жұмыстан кейін кинотеатрға барайық
3-топ арналған хат: «Жексенбі күні сағат 1500-де менің туған күніме кел».
Ұстаздар өздеріне берілгени тапсырманы ватманға сурет арқылы салып өзара алмасады.
Рефлексия:
Сабақ туралы өз ойын алған әсерін 3 сөзбен ғана білдіреді.
Пәні география
Сыныбы: 11 «А»
Күні: 18.10.2013
Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
Тақырыбы: «Үндістан»
Мақсаты: білімділік – үндістанның географиялық орнын түсіну.
Дамытушылық – ойлау қабілетін, ой-өрісін дамыту, өзін-өзі бағалау, тексере білуге дағдыландыру.
Тәрбиелік – ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа, ынтымақтастыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: а) топтастыру әдісі бойынша жұмыс істеу. Ә) үндістан туралы білу.
Қамтылатын модульдер:
1. Модуль – жаңа әдіс – тәсілдер « топтық жұмыс)
2. Модуль – СТО ( ой қозғау)
3. Модуль – бағалау
4. Модуль- АКТ пайдалану
5. Модуль – көшбасшылық
Сабақтың типі: Жаңа сабақ
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: СТО,АКТ,ББҮ
Пәнаралық байланыс: Экология, экономика
Жоспар:
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгендеу
Үй тапсырмасын пысықтау:
Жаңа сабақ: «Үндістан» 1-сағат
Сабақтың ұраны: «Төртеу түгел болса-төбедегі түседі, алтау ала болса-ауыздағы кетеді!»
І.Қызығушылықты ояту (топтастыру стратегиясы).
А) оқушыларды топқа бөлу
І топ. «Жапония»
ІІ топ. «Қытай»
ІІІ топ. «Перу»
Ә) ой шақыру: әр топ сұрақтар арқылы ассоциация құрады.
Б) Ассоциация құру.
ІІ. Мағынаны табу: ББҮ стратегиясы постер.
І топ. Географиялық орны.
ІІ топ. Қалыптастыру тарихы.
ІІІ топ. Табиғат ресурстары, шаруашылығы.
Сабақтың
тақырыбы Мұғалімнің
іс-әрекеті Оқушының
Іс-әрекеті Ұйымдастыру Бағалау Ресурстар
Үй тапсырмасын пысықтау
Сұрақ –жауап
арқылы тексеру Дайын тапсырмаларды қорғайды Топтық, жеке, жұптық Топтық және жеке бағалау Оқу материалы, АКТ тапсырма
Қызығушылықты ояту
Үндістан туралы АКТ-дан көрсету Тапсырманы дәптерлеріне жазу, ассоциация құру Топқа бөлу Өзара бағалау
Мағынаны тану,
ББҮ
3 топқа оқу материалынан тапсырма беру Тапсырмаларды әр топ постер арқылы қорғау Топтарға жеке-жеке тапсырмалар беру Формативті
бағалау Оқулық,
флипчарттар
Ой толғаныс
Салыстыру стратегиясының шартын түсіндіру Венн
диаграммасын
құру Топтық Топтық бағалау Үндістан шаруашылығы
Шаруашылық жұмыс
Эссе туралы түсінік Флипчарттар
Сабақтың тақырыбы: «Үндістан» Бағалау бетшесі

Нартай (Нартай4540)
Администраторы
Все файлы автора
загрузка...