СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

3 "Б" сынып Сынып жетекшісі: Натикулова А.Н

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пәні: қазақ тілі

Сабақ: №90

Тақырыбы:

Мектеп: Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын Қарғалы №2 арнаулы гимназиясы

Өткен шақ

 

Күні: 20.02.2017

Мұғалімнің аты-жөні:

 

Сынып: 4 « »

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Оқушылар етістіктің шақтарын біледі

 

Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар: Сөйлем ішінен етістіктің қай шақта түрғанын айта алады

 

Оқушылардың басым бөлігіетістіктің шақтарының ерекшеліктерін біледі

 

Кейбір оқушылар: ауызша шақтарды таба алады

 

Тілдік мақсат

Оқушылар ережелерді айта алады

 

 

Негізгі сөздер мен тіркестер: етістіктің шақтары

 

 

 

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

 

Талқылауға арналған тармақтар: Етістіктің шақтары

 

Оқылым:

 

жаттығуларды оқу

 

Жазылым бойынша ұсыныстар:

 

Жаттығуларды жазады

 

Алдыңғы меңгерілген білім

Өткен шақ

 

Сабақ барысы

 

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Басталуы

 

Психологиялық ахуал.

Қазақ тілім - өз тілім, ана тілім,

Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.

Қастерлейді ұл- қызым мәңгі сені,

Болашағым, бақыттым, дара тілім.

- Міне, балалар, ғұлама, кемеңгер акындарымыздың тілі - туған тіліміз қазақ тілі сабағын бастаймыз.

Білімдерін тексеру.

Етістік дегеніміз не?

Етістік қандай сұрақтарға жауап береді?

Өткен шақ етістіктер іс – әрекеттің қашан болып жатқанын білдіреді? Өткен шақ етістіктер қандай сұрақтарға жауап береді? Жаңа сабақ.

Сәуле кітап оқып отыр. Сәуле кітап оқыды. Сәуле кітап оқиды.

Қай сөйлемде өткен шақты білдіреді?

Айтылым

Ортасы

 

43 – жаттығу Өлеңді мәнерлеп оқы. Өлеңдегі негізгі ойды анықта. Қарамен жазылған етістіктерге сұрақ қой. Олардың қай жақ екенін айт.

44 – жаттығу Сөйлемдерді көшіріп жаз. Етістіктерді не істеді? сұрағына жауап беретіндей етіп өзгерт. Не істеген? не істеді? сұрақтарына жауап беретін етістіктерді өзара салыстыр.

45 – жаттығу Берілген етістіктерді қатыстырып сөйлем құра. Аңсады, қонған, жинады, айтқан.

46 – жаттығу Сызбада берілген етістіктердің өткен шақта тұрғанын дәлелде. Дәлелдеу барысында оларды сөйлем ішінде пайдалан

47– жаттығу Ертегіні оқы. Етістіктерді теріп жаз. Болыпты, қоныпты, айтыпты, құлап кетемін, жат, жатыпты. Олардың қай шақта тұрғанын айт. Ертегіні әрі қарай жалғастыр

Жазылым

 

 

 

 

Аяқталуы

Өткен шақ етістіктер іс – әрекеттің қашан болып жатқанын білдіреді?

Өткен шақ етістіктер қандай сұрақтарға жауап береді?

Оқушы сұрақтарға жауап береді

Үйге тапсырма

48-жаттығу.159 бет

Күнделікке жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Мұғалімнің жиындық бағасы

Оқушылар бағаланады

Кері байланыс

 

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

Просмотр содержимого документа
«3 "Б" сынып Сынып жетекшісі: Натикулова А.Н»

Пәні: қазақ тілі

Сабақ: №90

Тақырыбы:

Мектеп: Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын Қарғалы №2 арнаулы гимназиясы

Өткен шақ


Күні: 20.02.2017

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 4 « »

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Оқушылар етістіктің шақтарын біледі


Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар: Сөйлем ішінен етістіктің қай шақта түрғанын айта алады


Оқушылардың басым бөлігіетістіктің шақтарының ерекшеліктерін біледі


Кейбір оқушылар: ауызша шақтарды таба алады


Тілдік мақсат

Оқушылар ережелерді айта алады


Негізгі сөздер мен тіркестер: етістіктің шақтары




Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


Талқылауға арналған тармақтар: Етістіктің шақтары


Оқылым:


жаттығуларды оқу


Жазылым бойынша ұсыныстар:


Жаттығуларды жазады


Алдыңғы меңгерілген білім

Өткен шақ


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Басталуы


Психологиялық ахуал.

Қазақ тілім - өз тілім, ана тілім,

Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.

Қастерлейді ұл- қызым мәңгі сені,

Болашағым, бақыттым, дара тілім.

- Міне, балалар, ғұлама, кемеңгер акындарымыздың тілі - туған тіліміз қазақ тілі сабағын бастаймыз.

Білімдерін тексеру.

Етістік дегеніміз не?

Етістік қандай сұрақтарға жауап береді?

Өткен шақ етістіктер іс – әрекеттің қашан болып жатқанын білдіреді? Өткен шақ етістіктер қандай сұрақтарға жауап береді? Жаңа сабақ.

Сәуле кітап оқып отыр. Сәуле кітап оқыды. Сәуле кітап оқиды.

Қай сөйлемде өткен шақты білдіреді?

Айтылым

Ортасы


43 – жаттығу Өлеңді мәнерлеп оқы. Өлеңдегі негізгі ойды анықта. Қарамен жазылған етістіктерге сұрақ қой. Олардың қай жақ екенін айт.

44 – жаттығу Сөйлемдерді көшіріп жаз. Етістіктерді не істеді? сұрағына жауап беретіндей етіп өзгерт. Не істеген? не істеді? сұрақтарына жауап беретін етістіктерді өзара салыстыр.

45 – жаттығу Берілген етістіктерді қатыстырып сөйлем құра. Аңсады, қонған, жинады, айтқан.

46 – жаттығу Сызбада берілген етістіктердің өткен шақта тұрғанын дәлелде. Дәлелдеу барысында оларды сөйлем ішінде пайдалан

47– жаттығу Ертегіні оқы. Етістіктерді теріп жаз. Болыпты, қоныпты, айтыпты, құлап кетемін, жат, жатыпты. Олардың қай шақта тұрғанын айт. Ертегіні әрі қарай жалғастыр

Жазылым





Аяқталуы

Өткен шақ етістіктер іс – әрекеттің қашан болып жатқанын білдіреді?

Өткен шақ етістіктер қандай сұрақтарға жауап береді?

Оқушы сұрақтарға жауап береді

Үйге тапсырма

48-жаттығу.159 бет

Күнделікке жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Мұғалімнің жиындық бағасы

Оқушылар бағаланады

Кері байланыс

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады













Пәні: қазақ тілі

Сабақ: №91

Тақырыбы:

Мектеп: Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын Қарғалы №2 арнаулы гимназиясы

Келер шақ


Күні: 21.02.2017

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 4 « »

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Оқушылар етістіктің шақтарын біледі


Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар: Сөйлем ішінен келер шақты таба алады


Оқушылардың басым бөлігі: Келер шақтың ерекшеліктерін біледі


Кейбір оқушылар: ауызша шақтарды таба алады


Тілдік мақсат

Оқушылар ережелерді айта алады


Негізгі сөздер мен тіркестер: етістік




Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


Талқылауға арналған тармақтар: Келер шақ


Оқылым:


Жаттығуларды оқу,талдау


Жазылым бойынша ұсыныстар:


Жаттығуларды жазу


Алдыңғы меңгерілген білім

Өткен шақ


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Басталуы











Психологиялық ахуал.

Жарқыраған күнді алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз

Өткен шақ етістіктер іс – әрекеттің қашан болып жатқанын білдіреді?

Өткен шақ етістіктер қандай сұрақтарға жауап береді?

Жаңа сабақ.

Етістіктің неше шағы бар еді?

Іс - әрекеттің қазір болып бұрын болғанын, алда болатынын жатқанын Осы шақтағы етістіктер іс - әрекеттің қашан болғанын білдіретін еді?

Өткен шақ ше?

Ал, енді келер шақ етістіктері туралы білу үшін алдымен мына сұрақтарға жауап беріңдерші:

Демалыста қайда барасың?

Өскенде кім боласың?

Сабақтан кейін не істейсіңдер?

Жауабындағы етістіктерге назар аударыңдаршы, бұл ойлаған іс - әрекеттердің әлі іске асқан жоқ, болашақта жүзеге асады.

Айтылым

Ортасы


49 – жаттығу Өлеңді мәнерлеп оқы. Етістіктерді тап. Олар қашан болатын істі білдіріп тұр.

50 – жаттығу Берілген сөздермен сөйлемдер құрастырып жаз. Мен көмектесемін. Біз көмектесеміз. Сен көмектесесің. Сендер көмектесесіңдер. Сіз көмектесесіз. Сіздер көмектесесіздер. Ол көмектеседі. Олар көмектеседі. Етістіктерді тап. Олардың қай жақта тұрғанын және қашан болатын істі білдіретінін айт.

51- жаттығу Мәтінді көшіріп жаз. Етістіктерді тап., қай шақта тұрғанын айт. Кәдеге асады дегенді қалай түсінесің?

53 – жаттығу Бағанның оң жаңындағы сөздерді тиісті етістіктермен сәйкестендір. Мәулен естідік ағаш басталған сабақ өсті біз келді досы ақылдасты

Жазылым

Аяқталуы

Етістік дегеніміз не?

Етістік қандай сұрақтарға жауап береді?

Келер шақ етістіктер іс – әрекеттің қашан болатынын білдіреді?

Келер шақ етістіктер қандай сұрақтарға жауап береді?

Оқушы сұрақтарға жауап береді

Үйге тапсырма

54-жаттығу.161 бет

Күнделікке жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Мұғалімнің жиындық бағасы

Оқушылар бағаланады

Кері байланыс

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады








Пәні: қазақ тілі

Сабақ: №92

Тақырыбы:

Мектеп: Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын Қарғалы№2 арнаулы гимназиясы

Диктант «Құлын»


Күні: 22.02.2017

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 4 « »

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Оқушылар білімін тексеру


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: тапсырманы орындайды


Оқушылардың басым бөлігі: Қатесіз жазады


Кейбір оқушылар: берілген тапсырманы жылдам орындайды


Тілдік мақсат


Негізгі сөздер мен тіркестер: Құлын




Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


Талқылауға арналған тармақтар: Диктант «Құлын»


Оқылым:




Жазылым бойынша ұсыныстар:


Диктант жазады


Алдыңғы меңгерілген білім

Келер шақ


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Басталуы


Психологиялық ахуал.

Сыныбымыз тап – таза,

Бор да дайын тақтада .

Ойымызды жинақтап,

Отырайық партаға.

Білімдерін тексеру.

Сөйлемдегі сөздер қалай жазылады?

Сөйлем соңына қандай тыныс белгілері қойылады?

Айтылым










Ортасы



Жаңа сабақ. Ал, енді зейін қойып, мәтінді тыңдайық. Құлын Азамат қалада тұрады. Күндіз балабақшаға барады. Қалған уақытта әжесінің қасында жүреді. Әжесі оған қызық ертегілер айтып береді. Өлең айтуды үйретеді. Ол бәрін құмарта тыңдайды. Өткен жазда Азамат әжесімен ауылға барды. Ауылда бәрі оған қызық сияқты.Үйдің сыртында бие байлаулы тұр еді. Қасында құлыны бар екен. Тұлымшағы желпілдеген құлынды жақсы көрмеу мүмкін емес. Азамат әжесінің ылғи «құлыным» деп өзін жақсы көретінін енді түсінгендей болды. Мен де осындай «құлынмын» деп ойлады.





Жазылым

Аяқталуы

Тапсырма.

1.Мәтінде қанша сөйлем бар?

2.Оқушы деген сөзді үш жақта жікте.


Үйге тапсырма

Қайталау

Күнделікке жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Мұғалімнің жиындық бағасы

Оқушылар бағаланады

Кері байланыс

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

























Пәні: қазақ тілі

Сабақ: № 93

Тақырыбы:

Мектеп: Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын Қарғалы №2 арнаулы гимназиясы


Сын есім


Күні: 23.02.2017

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 4 « »

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты



Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар:


Оқушылардың басым бөлігі:


Кейбір оқушылар:


Тілдік мақсат

Оқушылар ережелерді айта алады


Негізгі сөздер мен тіркестер: етістік




Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


Талқылауға арналған тармақтар: етістіктің жіктелуі


Оқылым:


Жаттығуларды оқи отырып, орындайды


Жазылым бойынша ұсыныстар:


Жаттығулар жазады


Алдыңғы меңгерілген білім

Қайталау


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Басталуы


Психологиялық ахуал.

Жарқыраған күнді алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз

Жаңа сабақ Кеспе әріптерді пайдаланып, сөздерді дұрыс құрастырсақ бүгіні сабағымыздың тақырыбы шығады. Н М С І Е Ы С Балалар зат есім заттың, құбылыстың атын білдірсе, сын есім сол заттың, құбылыстың сын – сипатын, көлемін, түр-түсін, сапасын білдіреді. Сын есімнің мынадай маңызды белгілері болады.

1.Заттың түрін, түсін білдіреді (ақ қағаз, қызыл алма).

2.Заттың көлемдік, аумақтық, салмақтық белгісін білдіреді (биік үй, ұзын ағаш). 3.Заттың сапалық белгісін, сипатын білдіреді (жақсы оқушы, тентек бала).

4.Заттың дәміне, иісіне, сипаттарына байланысты белгілерін білдіреді(ащы құрт, тәтті кәмпит).

Сын есім қандай? қай? деген сұрақтарға жауап береді.

Мысалы: Желсіз түнде жарық ай. Қандай түн? – желсіз түн. Қандай ай? – жарық ай.

Айтылым

Ортасы


Түсінгендерін тексеру.

1- жаттығу Өлеңді мәнерлеп оқы. Өлеңнен сын есімдерді тап. Олардың қайсысы негізгі, қайсысы туынды сын есім екенін айт. Туынды сын есім дегеніміз не?

2 – жаттығу Жұмбақты оқып, жатқа жаз. Шешуін тап. Сырты жасыл, қап – қатты, Іші қызыл, тәп – тәтті. (Қарбыз) Сын есімдерді тауып, олар заттың қандай белгісін білдіріп тұрғанын айт. Жұмбақтың шешуін табуыңа қай сөздер көмектесті? Жұмбақталған зат туралы тағы қандай жұмбақ білесің? Көк лағым көгенде жатып семіреді. (Қарбыз) Жасыл ала дөңгелек, Бақшада жатыр дөңгелеп. (Қарбыз)

3 – жаттығу Мәтінді алдымен толық, содан соң сын есімдерді оқы. Сонда мәтін мазмұнында қандай өзгеріс болғанын айт. Сын есімдердің не үшін қажет екенін түсіндір. Мәтінді көшіріп жаз.Сын есімдердің астын сыз, қайсысы негізгі, қайсысы туынды екенін айт.

4 - жаттығу Берілген сын есімдерге сай келетін затты тап. Неліктен сол затты айтқаныңды дәлелде. қалың бұйра кең биік ұзын қысқа жарық

5 - жаттығу Оқы. Түсіп қалған сөздерді төменен тауып, өз орнына қой

жазылым

Аяқталуы

Тестік сұрақтарға жауап беру арқылы алған білімдерін тиянақтау.

1.Көп нүктенің орнына керекті сын есімді жазыңдар:

... адам – елдің ырысы ... жер – жанның тынысы.

а) жақсы, бай ә) оқыған, таулы б) жақсы, жаман

2.Заттың түрін, сапасын, түсін білдіретін сөздерді ....

а) сын есім ә) есімше б) зат есім

3. Артық сөзді көрсетіңдер.

а) адал ә) ақиқат бөлме шаш б) ақкөңіл

4. Төмендегі сөздерден қандай? сұрағына жауап беретін сөзді табыңдар.

а) ардақ ә) әсем б) қой

5. Сын есім қандай сұрақтарға жауап береді? а) қай? Қашан? ә) қандай? Қай? б) қандай? қайтті?

Оқушы сұрақтарға жауап береді

Үйге тапсырма

6-жаттығу.165 бет

Күнделікке жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Мұғалімнің жиындық бағасы

Оқушылар бағаланады

Кері байланыс

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады































Пәні: әдебиеттік оқу

Сабақ: № 90

Тақырыбы:

Мектеп: Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын Қарғалы №2 арнаулы гимназиясы


Ана құшағында


Күні: 22.02.2017

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 4 « »

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты

«Ана құшағында» мәтінінің мазмұнын біледі


Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар: Ғабит Мүсірепов туралы біледі


Оқушылардың басым бөлігі: Өз ойларын еркін жеткізе алады


Кейбір оқушылар: Ана туралы тақпақ шығара алады


Тілдік мақсат

Оқушылар түсінгендерін айта алады


Негізгі сөздер мен тіркестер: Құлыным, Қайрошым




Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


Талқылауға арналған тармақтар: Ана құшағында


Оқылым:


Мәтінді оқу


Жазылым бойынша ұсыныстар:


«Менің анам» тақырыбына шағын әңгіме жаз


Алдыңғы меңгерілген білім

Ана


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Басталуы


Психологиялық ахуал.

Күн шуағын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

Білімдерін тексеру. Дүниедегі ең қымбатты адам кім? Ана кім?

Жаңа сабақ. Қазақтың аса көрнекті жазушысы.Ғабит Мүсірепов 1902 – 1985 жылдар арлығында өмір сүрді. Алматы қаласында ол кісіге арналған ескерткіш бар. Оның «Тұтқын қыз», «Қазақ солдаты» атты еңбектері бар. «Қазақ солдаты» атты романынан үзінді - «Ана құшағында» әңгімесін ұсынып отыр. Әңгімені оқып беру Оқулықпен жұмыс Іштей оқыту. Тізбектей оқыту

Тыңдалым































Оқылым

Ортасы


Түсінгендерін тексеру. Анасы Қайрошты қайда іздеп келді? Қайроштың досының аты кім? (Шеген) Оның атын әңгіменің қай жерінде кездестіресің? (Әңгіменің басында ... тізесіне сорпа шашырағанда; ... Анасы кеткенде Қайроштың көзінен жас шыққанда.) Ана мен баланың бір-біріне деген ыстық сезімін әңгіменің қай жерінен оқуға болады? Мариям апай деп отырған кісі кім деп ойлайсың? Қайрош неліктен анасымен бірге ауылға кетіп қалмады? Анасының Қайрошты құшақтаған сәтін тауып оқы. Қайроштың анасына сипаттама жаз. Қайроштың анасы – ауыл әйелі. Басында үлкен жаулығы, көк шұбар кең көйлегі бар. Мейрімді, ақылды. Даусы әлсіз, нақты сөзге тоқтайтын адам









Жазылым

Аяқталуы

Қайрош неліктен анасымен бірге ауылға кетіп қалмады? Егер сен Қайроштың орнында болсаң, не істер едің?

Оқушы сұрақтарға жауап береді

Үйге тапсырма

184-185 бет түсінік айту

Күнделікке жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Мұғалімнің жиындық бағасы

Оқушылар бағаланады

Кері байланыс

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады











Пәні: әдебиеттік оқу

Сабақ: № 91

Тақырыбы:

Мектеп: Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын Қарғалы №2 арнаулы гимназиясы

Қанат туралы хикая


Күні: 23.02.2017

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 4 « »

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Фариза Оңғарсынова туралы біледі


Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар: Фариза Оңғарсынова туралы біледі


Оқушылардың басым бөлігі: Өз ойларын еркін айта алады


Кейбір оқушылар: аналарына өлең шығара алады


Тілдік мақсат

Оқушылар өз ойларын еркін жеткізе алады


Негізгі сөздер мен тіркестер:




Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


Талқылауға арналған тармақтар:Қанат туралы хикая


Оқылым:


Қанат туралы хикая өлеңін оқу


Жазылым бойынша ұсыныстар:


Өлеңге сатылай кешенді үлгі бойынша талдау жасайды


Алдыңғы меңгерілген білім

Менің үйренгенім


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Басталуы


Психологиялық ахуал. Мен бүгін көңілді келдім. Кәне, шеңбер құрайық, өзіміздің жақсы көңіл күйімімізді бір - бірімізге берейік. Өйткені көңіл - күйіміз жақсы болса қиындықтарды оңай жеңеміз ғой.

Білімдерін тексеру. Анасы Қайрошты қайда іздеп келді? Қайроштың досының аты кім? (Шеген) Оның атын әңгіменің қай жерінде кездестіресің? (Әңгіменің басында ... тізесіне сорпа шашырағанда; ... Анасы кеткенде Қайроштың көзінен жас шыққанда.) Мариям апай деп отырған кісі кім деп ойлайсың? Қайрош неліктен анасымен бірге ауылға кетіп қалмады?

Жаңа сабақ. Фариза Оңғарсынова – ана тақырыбына лирикалық өлеңдер жазған қазақтың дарынды ақындарының бірі. Ол көптеген өлең кітаптарының авторы.

Өлеңді оқып беру Сөздік жұмыс хикая – сюжетке құрылған оқиға желісі. Әдебиет жанрының бір түрі.

Оқулықпен жұмыс

Іштей оқыту.

Тізбектей оқыту

.

Тыңдалым

















































Оқылым

Ортасы


Өлең не жайында жазылған? Ақын балапан қанатының сынғанын көріп, қандай ойға келеді? Өлеңге кешенді үлгі бойынша талдау жаса. 1.Тақырыбы: 2.Авторы: 3.Жанр түрі: 4.Идеясы: . 5.Шумағы: 6. Тармағы: 7.Бунағы: 8. Ата-анаңа қандай тілек тілегің келеді? Тілегіңді дәптеріңе жаз

Жазылым

Аяқталуы

Балапанға ол қандай көмек көрсетті? Неге меніңде екі қанатым бар екен деді? Ақын өзінің қанатым деп кімдерді айтты? Ақынның қандай тілегі бар еді?

Оқушы сұрақтарға жауап береді

Үйге тапсырма

186 бет жаттау

Күнделікке жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Мұғалімнің жиындық бағасы

Оқушылар бағаланады

Кері байланыс

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады



Пәні: әдебиеттік оқу

Сабақ: № 92

Тақырыбы:

Мектеп: Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын Қарғалы №2 арнаулы гимназиясы

Апамның астауы


Күні: 24.02.2017

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 4 « »

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Аналары туралы өз ойларын айтады


Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар: Оралхан Бөкей туралы біледі


Оқушылардың басым бөлігі: Әңгіменің мазмұнын айта алады


Кейбір оқушылар: Өлең құрастыра алады


Тілдік мақсат

Оқушылар өлең құрастыра алады


Негізгі сөздер мен тіркестер:Апам,мінездеу




Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


Талқылауға арналған тармақтар: Апамның астауы


Оқылым:


Апамның астауы әңгімесін оқу


Жазылым бойынша ұсыныстар:


Мәтіннен апасының сыртқы келбеті мен мінезі суреттелген сөздерді тауып, дәптерлеріне жазады


Алдыңғы меңгерілген білім

Қанат туралы хикая


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Басталуы


Психологиялық ахуал.

Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

Үй тапсырмасын сұрау.

Қанат туралы хикая өлеңін мәнерлеп оқыту.

Ана туралы мына мақал - мәтелдердің екінші жолын тауып жаз.

Ана сүтін ақтамағанды,

Алла жақтамайды.

Әкеге қарап ұл өсер,

Шешеге қарап қыз өсер.

Білімдерін тексеру.

Балапанға ол қандай көмек көрсетті?

Неге меніңде екі қанатым бар екен деді?

Ақын өзінің қанатым деп кімдерді айтты?

Ақынның қандай тілегі бар еді?

Жаңа сабақ.

Оралхан Бөкей 1943 жылы 28 қыркүйекте Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданы Шыңғыстай ауылында дүниеге келді.

Әкесі Бөкей көп сөйлемейтін, сөйлей қалса сөзі өткір, қанжардай қиып түсетін, сөзге шешен, астарлап сөйлеп өз ойын дәл жеткізетін, рухы мықты, жаны таза адам болған. Анасы Күлия көреген, ділмар, аузын ашса көмейі көрінетін ашық кісі болған. Керемет даусы бар әнші де болған. Отбасында бір ұл - Оралхан, бес қыз – Шолпан, Әймен, Ләззат, Мәншүк, Ғалия. Оралхан дүниеге келгенде сұрапыл соғыс жылдары болғандықтан, әкесі Оралға еңбек майданына аттанған кез болатын. Анасы Күлия әкесі еңбек майданынан аман- есен оралсын деп ырымдап, сәбидің атын Оралхан деп қойған екен. Оралхан Бөкей 1993 жылы 17 мамырда Үндістан жерінде, Делиде қайтыс болды.

Мәтінді оқып беру Сөздік жұмыс: келі – тары, бидай, т.б. дәнді дақылдарды түйетін, ұнтақтайтын ағаштан жасалған құрал. астау – ағаштан ойылып жасалған ас салатын ыдыс.

Оқулықпен жұмыс

Іштей оқыту.

Тізбектей оқыту

Айтылым






























Оқылым

Ортасы


Әңгімешінің (автордың) балалық шақта ойнаған ойындары қандай екен? Автор неліктен «Апам менің ғана емес,бүкіл ауыл балаларының апасы сияқты» деп жазады? Жазушының апасын сағынған, аңсаған сезімі айтылатын жолдарды тауып, оқы.Бұл жолдарды оқып отырып, не түсіндің? (Дүние жүзінде апамның қойнынан аңқып шығар әжелік иістен жағымды не бар екен жалғанда! Бұл жалғанда қас қарая ...) Мәтіннен апасының сыртқы келбеті мен мінезі суреттелген сөздерді тауып, дәптеріңе жазып ал.

Мінездеу дегеніміз адамның сыртқы келбеті, жүріс - тұрысымен бірге ішкі жан-дүниесін, мінезін, жақсы-жаман қылықтарын суреттеу.

Арық ашаң кемпір, тарамысты мықты саусақ,тыртықтанған әдемі ажар, қара бұйра шаш....









жазылым

Аяқталуы

Әңгімені жазған кім? Оралхан Бөкей қай жылы, қай жерде дүниеге келген? Отбасында неше бала болған? Мінездеу дегеніміз не?

Оқушы сұрақтарға жауап береді

Үйге тапсырма

187-188 бет түсінік айту

Күнделікке жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Мұғалімнің жиындық бағасы

Оқушылар бағаланады

Кері байланыс

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады




























Пәні: әдебиеттік оқу

Сабақ: № 93

Тақырыбы:

Мектеп: Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын Қарғалы №2 арнаулы гимназиясы

Ана тілі


Күні: 25.02.2017

Мұғалімнің аты-жөні: Суханбердиеа Ж.С.


Сынып: 4 «Б»

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Оқушылар өз Ана тілдері туралы біледі


Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар: Ғафу Қайырбеков туралы біледі


Оқушылардың басым бөлігі: Өлеңнің мазмұнын біледі


Кейбір оқушылар: өлеңді мәнерлеп айта алады


Тілдік мақсат

Оқушылар өлеңді мәнерлеп айтады


Негізгі сөздер мен тіркестер: Ана тілі




Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


Талқылауға арналған тармақтар: Ана тілі


Оқылым:


Ана тілі өлеңін оқу


Жазылым бойынша ұсыныстар:


Ғафу Қайырбеков туралы жазады


Алдыңғы меңгерілген білім

Апамның астауы


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Басталуы


Психологиялық ахуал.

Қуанамын мен де.
Қуанасың сенде,
Қуанайық, достарым,
Арайлап атқан күнге.
Үй тапсырмасын сұрау. Апамның астауы түсінгендерін айтқызу. Білімдерін тексеру. Әңгімені жазған кім? (Оралхан Бөкей) Оралхан Бөкей қай жылы, қай жерде дүниеге келген? (Оралхан Бөкей 1943 жылы 28 қыркүйекте Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай ауданы Шыңғыстай ауылында дүниеге келген) Әңгімешінің (автордың) балалық шақта ойнаған ойындары қандай екен?

Жаңа сабақ. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Ғафу Қайырбековтың «Ана тілі» өлеңі. Ғафу Қайырбеков - көрнекті ақын, әрі жазушы. Ғафу Қайырбеков 1928 жылы 15 тамызда қазіргі Қостанай облысында дүниеге келген. Ақынның 40 - тан астам кітабы жарық көрген. 1994 жылы қайтыс болған. Бүгінгі өтетін «Ана тілі» өлеңінде ақын қазақ тілінің ерекше байлығын, қасиетін паш етеді.

Өлеңді оқып беру

Оқулықпен жұмыс

Іштей оқыту.

Тізбектей оқыту

Айтылым



















































оқылым

Ортасы


Өлең жолдарында қазақ тілінің байлығы мен ұлылығы туралы ақын не дейді? Өлеңнің соңғы жолдары бойынша қандай қорытынды шығаруға болады?

Дәптермен жұмыс

Күн реті мен тақырыбын жаздыру. Ғафу Қайырбеков - көрнекті ақын, әрі жазушы. Ғафу Қайырбеков 1928 жылы 15 тамызда қазіргі Қостанай облысында дүниеге келген.





Жазылым

Аяқталуы

Ана тілі өлеңінің авторы кім? Өлеңде не туралы айтылған?

Ана тілің - ертегің,
Ана тілің - өркенің.
Ана тілің – ертеңің,
Қадірле ана тіліңді,
Жүрегіңнің бөлшегін!

Оқушы сұрақтарға жауап береді

Үйге тапсырма

179 бет жаттау

Күнделікке жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Мұғалімнің жиындық бағасы

Оқушылар бағаланады

Кері байланыс

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады




Пәні: математика

Сабақ: № 113

Тақырыбы:

Мектеп: Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын Қарғалы №2 арнаулы гимназиясы

Өзіндік жұмыс №7


Күні: 21.02.2017

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 4 « »

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Оқушылардың көп таңбалы санды үш таңбалы санға бөлі бөлімінен алған білімдерін тексеру


Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар: амалдарды орындай алады


Оқушылардың басым бөлігі: формулаларды біледі


Кейбір оқушылар: есептерді жылдам орындай алады


Тілдік мақсат

Оқушылар формула арқылы есептерді шыға алады


Негізгі сөздер мен тіркестер: Амалдар


Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


Талқылауға арналған тармақтар: Оқушылар есептер орындау арқылы өз білімдерін тексереді


Оқылым:


есептерді оқу арқылы


Жазылым бойынша ұсыныстар:


Есептерді, амалдарды орындайды


Алдыңғы меңгерілген білім

Қайталау


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Басталуы


Психологиялық ахуал.

Сыныбымыз тап – таза,

Бор да дайын тақтада.

Ойымызды жинақтап,

Отырайық партаға

Оқушылар қимыл арқылы айтады

Ортасы


Білімдерін тексеру.


І нұсқа

1. Бөлуді орында.

2176 : 32 = 68 71400 : 204 =350

43722 : 347 = 126 17150 : 175 = 98


2. Қалдықпен бөлуді орында. 5

67 : 6 = 94 ( қалд. 3)

4183 : 53 = 78( қалд.49)


3. 7452 : а мұндағы а = 1,6, 4.

7452 : 1 = 7452 7452 : 6 = 1242

7452 : 4 = 1863


4. Теңдеулерді шеш:

19 * х = 1862 8 : х = 24 : 6

х = 1862 : 19 8 : х = 4

х = 98 х = 2

19 *98 = 1862 8 : 2 = 24 : 6

1862 = 1862 4 = 4

5. Есепті шығар.

Сәбіздің бағасы 80 теңге,

бұл алманың бағасынан 4 есе арзан.

Алманың бағасы неше теңге?

Шешуі: 80 * 4 = 320 тг Жауабы: Алманың бағасы 320 теңге


ІІ - нұсқа

1. Бөлуді орында.

14112 : 28 = 504 30100 : 430 = 70

7872 : 123 = 64 123728 : 703 = 176


2. Қалдықпен бөлуді орында.

982 : 26 = 37( қалд.20 )

1733 : 4 = 433 ( қалд.1)


3. 7452 : а мұндағы а = 3, 9, 7452 .

7452 : 3 = 2484

7452 : 9 = 828

7452 : 7452 = 1


4. Теңдеулерді шеш:

а : 35 = 245 86 : 43 = а : 1

а = 245 * 35 а : 1 = 86 : 43

а = 8575 а : 1 = 2

8575 : 35 = 245 а = 2 * 1

245 = 245 а = 2

86 : 43 = 2 : 1

2 = 2


5. Есепті шығар.

Алманың бағасы 320 теңге,

бұл сәбіздің бағасынан 4 есе қымбат.

Сәбіздің бағасы неше теңге?

Шешуі: 320 : 4 = 80 тг

Жауабы: Сәбіздің бағасы 80 теңге


Аяқталуы

Жылдамдықты табу ұшін?

Қашықтықты табу үшін?

Уақыт табу үшін не істейміз?


Үйге тапсырма

Қайталау

Күнделікке жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Мұғалімнің жиындық бағасы

Оқушылар бағаланады

Кері байланыс

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады














































Пәні: математика

Сабақ: № 112

Тақырыбы:

Мектеп: Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын Қарғалы №2 арнаулы гимназиясы

Қайталау


Күні: 20.02.2017

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 4 « »

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Оқушылар үш таңбалы санға көбейту және бөлуді біледі


Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар: Оқушылар үш таңбалы санға көбейтіп,бөле алады


Оқушылардың басым бөлігі: Оқушылар үш таңбалы санға көбейту және бөлуді тиімді тәсілмен орындай алады


Кейбір оқушылар: Амалдарды жылдам орындай алады


Тілдік мақсат


Негізгі сөздер мен тіркестер:


Үш таңбалы сан


Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


Талқылауға арналған тармақтар: үш таңбалы санға көбейту және бөлу


Оқылым:


Есептерді оқу


Жазылым бойынша ұсыныстар:


Тапсырмалар орындау


Алдыңғы меңгерілген білім

№9. 49 бет


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Басталуы


Психологиялық ахуал.

Математика керек әр күнге, Математика қажет өмірде.

Иә, балалар, математиканың адам өмірінде маңызы зор

Біз неше таңалы санға көбейту мен бөлуді үйрендік?

Үш таңбалы санға көбейту мен бөлуді үйрендік.

Айтылым

Ортасы


1. 1042 * 393 = 409506

2009 * 386 = 775474

2030 * 254 = 515620

2307 * 254 = 585978


2. 936624 : 312 = 3002

820 615 : 205 = 4003

253380 : 246 = 1030

718760 : 238 = 3020


3. (ауызша)


5. Тоқылды - 1 кг түбіттен 3 шәлі немесе 5 кеудеше 20 кг түбіттен шәліге қарағанда неше кеудеше артық тоқылады?

Ш: 20 * 3 = 60 20 * 5 = 100

100 - 60 = 40

Жауабы: 20 кг түбіттен 40 кеудеше артық тоқылады.


6. Ш: 35 * 75 = 2625

2625 : 5 = 525

2625 - 525 = 2100

Жауабы: Шаруа қожалығы 2100 кг қара жүн тапсырды


7. S = (8 – а ) * 8

Р = (10 + х) * 2

2


Жазылым





Аяқталуы

Бөлу амалының компоненттерін ата. Бөлуді қалай тексереміз?

Көбейту амалының компоненттерін ата.

Көбейтуді қалай тексереміз?

Тік төртбұрыштың ауданын қалай табамыз? S = а * в

Оқушы сұрақтарға жауап береді

Үйге тапсырма

№9. 51 бет

Күнделікке жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Мұғалімнің жиындық бағасы

Оқушылар бағаланады

Кері байланыс

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады











Пәні: математика

Сабақ: № 114

Тақырыбы:

Мектеп: Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын Қарғалы №2 арнаулы гимназиясы

Есепті шығару


Күні: 22.02.2017

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 4 « »

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Оқушылар есеп шығарудың жолдарын біледі


Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар: есеп шығара алады


Оқушылардың басым бөлігі: есеп шығаруда сұрақтарын басшылыққа ала отырып, кері есептер құра алады


Кейбір оқушылар: Жылдам шығарады


Тілдік мақсат


Негізгі сөздер мен тіркестер: есеп шығару


Есептер


Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


Талқылауға арналған тармақтар: Есептер шығару


Оқылым:


Берілген тапсырмаларды оқу


Жазылым бойынша ұсыныстар:


Тапсырмаларды жазу


Алдыңғы меңгерілген білім

№9. 51 бет


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Басталуы


Есептің құрамды бөліктеріне нелер жатады?

Шарты, сұрағы, шешуі, жауабы.



S = a * a

S = а * в

Р = (а + в) * 2

1

а) Ш: 280 : 4 = 70 тг

Ш: 70 * 4 = 280 тг

Жауабы: Картоптың бағасы 70 теңге.

Жауабы: Алманың бағасы 280 теңге.

ә) Ш: 280 – 210 = 70

Ш: 70 + 210 = 280 тг

Жауабы: Картоптың бағасы 70 теңге.

Жауабы:Алманың бағасы 280 теңге.

2. Бір жәшікте - 10 кг

Бір жәшікте - 12 кг

Екіншісінде одан – ?, 2 кг артық Екінші жәшіктегіден – ?, 2 кг артық

Екінші жәшікте - ? кг

Екінші жәшікте - ? кг .

Ш: 10 + 2 = 12 кг

Ш: 12 – 2 = 10 кг

Ж: Екінші жәшікте 12 кг жеміс бар Ж: Екінші жәшікте 10 кг жеміс бар.

Айтылым

















Жазылым

Ортасы


3. Ш: 500 : 5 = 100 тг

100 + 200 = 300 тг

300 * 6 =1800 тг

Жауабы: 6 м жібек 1800 теңге төленеді.


4. Ш: 20 : 5 = 4 кг

4 * 3 = 12 кг

12 * 6 = 72 кг

Жауабы: Кәмпит салынған 6 жәшіктің массасы 72 кг.


6 .Тас жолмен – 76 км \ сағ жылдамдықпен 3 сағ ? артық

Қара жолмен - 46 км \ сағ жылдамдықпен 2 сағ

Барлығы - ? км

Ш.: 76 * 3 = 228 км

46 * 2 = 92 км

228 + 92 = 320 км

228 - 92 = 136 км

Жауабы: Машина барлығы 320 км жүрді. Машина тас жолмен қара жолға қарағанда 136 км артық жүрді.

9 .431 * 27 = 11637

430 * 27 = 11610

11637 : 431 = 27

11610 : 27 = 430

11637 : 27 = 431

11610 : 430 = 27





Аяқталуы

Есептің құрамды бөліктерін ата. Есеп несіз болмайды?

Оқушы сұрақтарға жауап береді

Үйге тапсырма

№7,8. 53 бет

Күнделікке жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Мұғалімнің жиындық бағасы

Оқушылар бағаланады

Кері байланыс

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады







































Пәні: математика

Сабақ: № 115

Тақырыбы:

Мектеп: Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын Қарғалы №2 арнаулы гимназиясы

Есептер шығару


Күні: 23.02.2017

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 4 « »

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Оқушылар есеп шығарудың жолдарын біледі


Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар: есеп шығара алады


Оқушылардың басым бөлігі: есеп шығаруда сұрақтарын басшылыққа ала отырып, кері есептер құра алады


Кейбір оқушылар: Жылдам шығарады


Тілдік мақсат


Негізгі сөздер мен тіркестер: Есептер




Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


Талқылауға арналған тармақтар: есептер шығару


Оқылым:


Тапсырмаларды оқу


Жазылым бойынша ұсыныстар:


Есептерді, амалдарды орындау


Алдыңғы меңгерілген білім

№7,8. 53 бет


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Басталуы


Жаңа сабақ.

Есепті шығарда алдымен есептің шартын құрамыз. Содан кейін сұрағын жазып, шешеміз. Есепті шешіп болған соң жауабын жазамыз

S = v * t

V = s : t

t = s : v

Айтылым

Ортасы


1 а) Ш: 14 + 4 = 18дм

Ш: 14 * 4 = 56 дм

Жауабы: Тік төртбұрыштың

Жауабы: Тік төртбұрыштың ұзындығы 56 дм. ұзындығы 18 дм.

ә) Ш: 8 * 2 = 16км\сағ

Ш: 8 + 8 = 16км\сағ

Жауабы: Велосипедшінің жылдамдығы Жауабы:Велосипедшінің жылдамдығы 16км\сағ. 16км\сағ.


2. Тік төртбұрыштың ұзындығы – 24 см

Тік төртбұрыштың ұзындығы – 24 см

Ені одан – ?, 4 см кем

Ені одан – ?, 4 есе кем

Ш: 24 - 4 = 20 см

Ш: 24 : 4 = 6см

Ж:Тік төртбұрыштың ені 20 см.

Жауабы: Тік төртбұрыштың ені 6 см.

ә) Шаңғышының жылдамдығы – 12 км\ сағ Жаяу адамның жылдамдығынан – ?, 2 есе артық

Жаяу адамның жылдамдығы қандай?

Ш:12 : 2 = 6 км\сағ

Ж: Жаяу адамның жылдамдығы 6км\ сағ. Шаңғышының жылдамдығы – 12 км\ сағ Жаяу адамның жылдамдығынан – ?, 6км\сағ артық

Жаяу адамның жылдамдығы қандай?

Ш: 12 – 6 = 6 км\сағ

Ж: Жаяу адамның жылдамдығы 6км\ сағ.


3. Ш: 58 + 4 = 62 км\сағ

58 * 4 = 232 км

62 * 4 = 248км

232 + 248 = 480 км

480 +158 = 638 км

Ж: Станциялардың арақашықтығы 638 км.


5. 12 : 2 = 6 дм

12 - 8 = 4 дм

S = 12 * 4 = 48 дм2

S = 6 * 6 = 36 дм 2

48 - 36 = 12 дм 2

Жауабы: Тік төртбұрыштың ауданы 12 дм 2.


6. Бір ораушы – 51 бума кітап

Екіншісі - 60 бума кітап 108 кітап артық Әр бумада -? Кітаптан

Ш: 60 - 51 = 9

108 : 9 = 12

51 * 12 = 612

60 * 12 =720

Жауабы:Бірінші бумада 612 кітап,

екінші бумада 720 кітап болған.


7. 58 * 8 = 850 - 58

38 * 9 = 380 - 38

76* 99 = 7600 - 76

99 * 49 = 4900 - 49

Жазылым





Аяқталуы

Қашықтық, уақыт белгілі болса, жылдамдықты қалай табамыз? v = s : t Жылдамдық пен уақыт белгілі болса, қашықтықты қалай табамыз? s = v х t Жылдамдық пен уақыт белгілі болса, қашықтықты қалай табамыз?s = v х t

Оқушы сұрақтарға жауап береді

Үйге тапсырма

№9.56 бет

Күнделікке жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Мұғалімнің жиындық бағасы

Оқушылар бағаланады

Кері байланыс

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады





































Пәні: математика

Сабақ: № 116

Тақырыбы:

Мектеп: Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын Қарғалы №2 арнаулы гимназиясы

Есептерді шығару


Күні: 24.02.2017

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 4 « »

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты



Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар:


Оқушылардың басым бөлігі:


Кейбір оқушылар:


Тілдік мақсат


Негізгі сөздер мен тіркестер:




Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


Талқылауға арналған тармақтар:


Оқылым:


Тапсырмаларды оқу


Жазылым бойынша ұсыныстар:


Есептерді, амалдарды орындау


Алдыңғы меңгерілген білім

№9. 56 бет


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Басталуы


Психологиялық ахуал.

«5» болсын алар бағамыз,

Білімнен бақыт табамыз.

Өнер, білім көп тоқып,

Өсе берсін санамыз.

- Отыра қойыңдар, балалар.

Есепті шығарда алдымен есептің шартын құрамыз. Содан кейін сұрағын жазып, шешеміз. Есепті шешіп болған соң жауабын жазамыз

Дәптермен жұмыс

а) Күн ретін, тақырыбын жазу

ә) Көркем жазу

138 139 139 = 100 + 30 + 9

Айтылым





















Жазылым

Ортасы


1 Кестенің бағандарын салыстыр. Не тұрақты болды? Не өзгерді және қалай? Заттардың бағасы 400 тг 400 тг 400 тг

Заттардың саны 2 4 8

Заттардың құны 800тг 1600 тг 3200 тг


3. Оң жақта – 6 қатар 24 орындық кем

Сол жақта – 8 қатар

Барлығы - ?

Ш: 8 – 6 = 2

24 : 2 = 12

12 * 8 = 96

12 * 6 = 72

96 + 72 = 168

Жауабы: залға барлығы 168 орындық қойылған.


4. Болды – 7 ыдыста 21 кг тосап

9 ыдысқа - ?

Ш: 21 : 7 = 3 кг

9 * 3 = 27 кг

Жауабы: 9 ыдысқа 27 кг тосап сыяды.


5 .Ш: 24480: 12 = 2040тг

48960 :2040 = 24

Жауабы: сатушы 24 көйлек сатты


7. 10000 + 9999 + а = 20217

19999 + а = 20217

а = 20217 - 19999

а = 218

10000 + 9999+ 218 = 20217

20217 = 20217





Аяқталуы

Заттың құны мен саны белгілі болса, бағасын қалай табамыз?

Заттың массасы мен саны белгілі болса, жалпы массасын қалай табамыз?

Оқушы сұрақтарға жауап береді

Үйге тапсырма

№ 8. 57 бет

Күнделікке жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Мұғалімнің жиындық бағасы

Оқушылар бағаланады

Кері байланыс

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады









Пән: Бейнелеу өнері

Күні: 23.02.2017

Сабақтың тақырыбы:Ресей халық шығармашылығы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:Орыс халқының бай мәдени мұрасымен таныстыру.Мәдени тұрмыстық дәстүрлеріне деген сүйіспеншілігін ояту.

Қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Тәрбиелік:Еңбекті сүюге,жауапкершілікке,өз бетімен жұмыс жасауға эстетикалық талғамдылыққа тәрбиелеу.

Дамытушылық:Оқулылардың іске деген икемділігін,шығармашылық қабілетін қиялын және моторикасын дамыту.

Сабақ түрі:Ашық сабақ.

Сабақтың әдісі:Түсіндіру,сұрақ-жауап,топтық жұмыс,сергіту сәті.

Сабақтың көрнекілігі:Қолөнер шеберлерінің туындылары,суреттер,слайд.

Қажетті құралдар:Суретке керекті барлық құрал-жабдықтар.

Пәнаралық байланыс:Ана тілі,еңбекке баулу,тарих,ән саз.

Сабақтың барысы:I.ұйымдастыру кезеңі сәлемдесу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

Психалогиялық дайындық.

-Балалар,бүгінгі сабақ көңілді өту үшін өлең шумағымен бастайық.

Сәттілік біздер тілейік,

Мен саған сен маған,

Күндей күліп жүрейік,

Күннің нұрын төгейік.

II.қызығушылықты ояту.

Алтын сандық ашылды,

Ішінен түстер шашылды.

Түстерді таңдап ала ғой,

Бірігіп топ құра ғой.

(Түстер арқылы топтасады)

-Бүгінгі сабағымызда үш топқа бөлінеміз.

І-топ.Қарындаш.

ІІ-топ.Субояқ.

ІІІ-топ.Ермексаз.

Енді әр топ өз топтарының аты нені білдіретінін айта кетсін.

ІІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылардың өткен тақырып бойынша үйден салып келген суреттерін тексеру,бағалау.

Өткен материалдарға шолу жасау.

1.Қазақ шеберлері ыдыстарды қандай материалдардан жасаған?

2.Қазақ ыдыс-аяқтарының атаулары?

Көрмедегі бұйымдарға қарап,бүгінгі тақырыбымызды ашамыз.

Сұрақ: Бұл жерде қай халықтың қолөнер туындылары тұр деп ойлайсыңдар?

Оқушылардан жауап алу.

Жаңа сабақтың тақырыбын жариялау.

Бүгінгі сабақтың тақырыбы:Ресей халық шығармашылығы.(Сабақтың мақсаты айтылады.)

IV.Жаңа сабақ.Теориялық бөлім.

Ресейдің ертеден халықтық қолөнермен аты шыққан.Айтулы ісмер –шеберлер өз туындыларын әр түрлі материалдардан-саз балшық пен металдан,ағаш пен жүнненжасаған.

Қолданбалы өнер шеберлерінің шығармаларымен жостова табақшасы,гжель палех қобдишасы,хохлома ыдыс-аяқтары,дымков,богород,ойыншықтары,матрёшкалары бар.Алайда ойыншықтардың ішіндегі ең әйгілі матрёшкалар.Матрёшка-өзіндік құрылысы бар қуыршақ.

Дымков ойыншықтары.Олардың өрнектері қарапайым,бірақ өте сәнді.Богород ойыншықтарының ерекшелігі-олар қозғалып әр түрлі қимылдар жасайды.Ойыншық құстың жібінен тартсаң,қанаттарын қағады.

V.Практикалық жұмыс.

Үш топқа үш түрлі тапсырма тарату.

Мысалы:1-топқа карандашпен салу,2-топқа акварельмен салу,3-топқа ермексазбен салу тапсырылады.Олар сол суреттердің композициясы,пропорциясы,түс реңктері туралы пікір алмасып,салыстыру арқылы бағаланады.

VI.Сергіту сәті.

Шаршадым «Уһ!» дедім,

Ренжідім «Туһ!» дедім,

Таңырқап «О!» дедім,

Кейідім «И!» дедім,

Біліп ап «Е!» дедім,

Қуанып «Ха-ха-ха!» дедім.

VII.Адасқан әріптер ойыны.

І-топ

Лызық(қызыл)

Ырқоң(қоңыр)

Ырса(сары)

ІІ-топ

Ғылтқыз(қызғылт)

Рұс(сұр)

Діргілкө(көгілдір)

ІІІ-топ

Лысаж(жасыл)

Көксия(сиякөк)

Гінкүл(күлгін)

VIII.Қорытынды.

-Балалар,біз бүгін не үйрендік?

-Не білдік?

IX.Бағалау.

Сабаққа жақсы қатысқан топты атап,мадақтау арқылы бағалау. X.Кері байланыс.

-Бүгінгі сабақ сіздерге ұнады ма?

-Өзіңе пайдалы мәлімет алдыңба?

-Не қиын болды?

Оқушылар өз пікірлерін стикерлерге жазып,білім ағашына іледі.

XІ.Үйге тапсырма:

Ермексазбен ойыншықтар жасау.