Тема: Метан. Молекулярна, електронна і структурна формули метану, поширення у природі.
Мета: познайомити учнів з найпростішим представником органічних речовин – метаном; розглянути будову молекули метану, його молекулярну, структурну і електронну формулу; розкрити поняття «гібридизація електронних орбіталей», з’ясувати який тип гібридизації мають атом Карбону в молекулі метану; поглибити знання про фізичні властивості метану та про поширення метану в природі, сформувати навички складання кулестержневих моделей молекул.
Тип уроку: Комбінований
Форми роботи: фронтальна робота, розповідь учителя, розв’язання задач, інтерактивні та практичні методи
Обладнання: таблиці «Типи гібридизації» «Метан», набір для складання кулестрижневих моделей, кулестержнева модель будови метану.
Зібратися разом - це початок,
Триматися разом – це прогрес,
Працювати разом – це успіх.
Генрі Форд
Хід уроку
І Організаційний етап
Треба всім нам привітатись:
- Добрий день!
Дружно весело сказати:
- Добрий день!
Вліво-вправо повернемось,
Туди-сюди усміхнемось:
-Добрий, добрий, добрий день!
Сіли зручно за парти, підготувалися до роботи!
Посміхнулись!
Нехай на сьогоднішньому уроці в усіх буде бадьорий настрій, кмітливий розум, творче мислення і натхненна праця. Бажаю успіху!
ІІ Перевірка домашнього завдання.
Гра з кубиком , «Так чи ні»
(Вчитель по черзі кидає кубик учням. Учень, піймавши кубик, дає відповідь «так» чи «ні», коментує, в разі необхідності дає вірну відповідь.)
1.Органічна хімія – це хімія сполук Карбону (так).
2. Карбон в органічних сполуках завжди чотиривалентний (так).
3.На зовнішньому енергетичному рівні атома Карбону міститься 6 електронів (ні).
4. В основному стані в атомі Карбону 4 неспарені електрони (ні).
5. В збудженому стані в атомі Карбону 2 неспарені електрони (ні).
6. Атоми Карбону здатні утворювати як йонні, так і ковалентні сильно полярні зв’язки (ні).
7. Атоми Карбону здатні утворювати між собою міцні ковалентні зв’язки і з’єднуватися в довгі ланцюжки або цикли (так).
8. Основні положення теорії хімічної будови органічних речовин сформулював Д.І. Менделєєв (ні).
9. Хімічна будова - це послідовність з’єднання атомів відповідно до їхньої валентності в молекулі (так).
10. Властивості речовин залежать тільки від того, атоми яких елементів і в якій кількості утворюють молекулу (ні).
11. Структурні формули – це такі формули, в яких символи хімічних елементів сполучаються рисочками, кількість яких дорівнює валентності елемента в сполуці (так).
12. Ізомери – це речовини,що мають однаковий склад, але різну будову (так).
13. Ізомери – це речовини, що мають однакові властивості (ні).
14. Структурні формули бувають розгорнуті та скорочені (так).
15. До складу вуглеводнів входять С, Н, О та іноді інші елементи (ні).
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Вогонь я смертним дав і ось за що покараний,
Викрав я божественну іскру,
Приховав в стовбурі сухого очерету
І людям став вогонь люб’язним братом
Помічником, вчителем у всьому.
Есхіл «Прикований Прометей»
Давньогрецький філософ Геракліт вважав, що все зародилося з вогню. Світ народжувався і вмирав у вогні.
За давньогрецькою міфологією Прометей дав людям вогонь, про що і розповів Есхіл (давньогрецький драматург) в трагедії «Прихований Прометей»
ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Ми почали знайомство з органічними речовинами. На сьогоднішньому уроці пропоную вам познайомитися з найпростішою органічною речовиною. Цю речовину в побуті називають болотним газом або рудниковим газом. 98% цієї речовини входить до складу природного газу. Молекулярна формула цієї речовини – СН4, а хімічна назва – метан.
План уроку:
1. Будова молекули метану.
2. Фізичні властивості метану.
3. Поширення метану в природі.
V. Вивчення нового матеріалу
Поняття про вуглеводні.
Вуглеводні — це найпростіші за складом органічні сполуки. У їхніх молекулах карбоновий скелет зв'язаний тільки з атомами Гідрогену. Загальну формулу вуглеводнів можна подати так: СxНy . До вуглеводнів належать гази метан СН4 та ацетилен С2Н2, рідини октан С8Н 18 та бензен С6Н6, а також тверді речовини, наприклад парафін, що є сумішшю вуглеводнів. Решту органічних сполук можна розглядати як похідні відповідних вуглеводнів. Наприклад, оцтова кислота СН 3 - СООН — це похідне етану СН3 – СН3, оскільки обидві сполуки мають однаковий карбоновий скелет С-С. Тому іноді органічній хімії дають таке визначення: органічна хімія — це хімія вуглеводнів та їхніх похідних.
Кількість різних вуглеводнів дуже велика. їх класифікація заснована на кратності зв'язків між атомами Карбону і наявності циклічних фрагментів у молекулах, що демонструє відповідна схема.

1.Метан, його молекулярна, електронна та структурна формули
Розповідь учителя:
Найпростішою органічною сполукою серед вуглеводнів є метан, утворений одним атомом Карбону й чотирма атомами Гідрогену.
Молекулярна формула — CH4.
Як і в усіх інших органічних сполуках, атом Карбону чотиривалентний. Для того щоб виявляти таку валентність, він повинен мати чотири неспарені електрони. Це досягається в результаті збудження атома і переходу одного електрона із 2s-орбіталі у вакантну 2р-орбіталь:
С → С*
1s2 2s 22р 2 → 1s 22s12р3
За рахунок чотирьох неспарених електронів атома Карбону і електронів чотирьох атомів Гідрогену в молекулі метану утворюються чотири спільні електронні пари:
Структурна формула — Н електронна формула - Н
| . .
Н—С —Н Н . . С . . Н
| . .
H H
У процесі утворення молекули метану в атомі Карбону відбувається sp 3-гібридизація електронних хмарин.
Гібридизація — це явище змішування різних за формою й енергією електронних орбіталей з утворенням однакових за формою й енергією гібридних орбіталей.
У процесі sp3-гібридизації відбувається цілковите змішування однієї s- і трьох р- орбіталей з утворенням чотирьох гібридних орбіталей.
Утворені гібридні орбіталі асиметричні й дуже витягнуті в один бік від ядра. Вони відштовхуються одна від одної під кутом 109°28′, тому молекула метану в просторі являє собою тетраедр.
Розглядаємо модель молекули метану:
У молекулі метану між атомами Карбону й Гідрогену утворюються чотири однакові за силою й довжиною ковалентні слабкополярні σ-зв’язки.
σ-зв’язок — це ковалентний зв’язок, утворений у результаті перекривання орбіталей уздовж лінії зв’язку (що єднає центри атомів).
σ-зв’язок міцний, має значну енергію.
σ C – Н
Оскільки електронегативності Карбону і Гідрогену різняться мало, то ковалентний зв’язок C – Н є малополярним, однак сама молекула метану – неполярна, тому що її не можна розділити на дві частини, одна з яких би мала позитивний заряд, а інша – негативний. Цим молекула метану відрізняється від молекули води.

Лабораторний дослід
Виготовлення кулестержневої моделі молекули метану.
Учням видано набір для складання моделей молекул органічних сполук. Знайдіть у ньому чотири однакові кульки – атоми Гідрогену, одну велику кульку іншого кольору – атом Карбону і чотири стержні. Зберіть кулестержневу модель молекули метану.
2.Фізичні властивості метану.
Робота з підручником ( )
1. Газ
2. Безбарвний
3. Без запаху
4. Легший за повітря (Мr(СН 4) = 16, Мr(пов) = 29)
5. Майже не розчиняється у воді, але розчиняється в органічних розчинниках.
6. tпл = -182,5°С, tкип = -161,5°С
3. Поширення метану в природі (евристична бесіда)
— Назвіть природні джерела метану.
Учитель. Природній газ відомий людству здавна, але спочатку його використовували тільки в місцях природного виходу на поверхню. У Дагестані,Азербайджані, Ірані з незапам'ятних часів горіли такі «вічні вогні». У першому тисячолітті до нашої ери в Китаї використовували природній газ для випалювання солей із розсолів.
Учень. Природній газ – це корисна копалина. Газ утворився в надрах землі з органічних речовин тваринного походження під дією високих тисків і температур. Процес перетворення тривав мільйони років.
Природній газ почали добувати тільки в 20-х роках минулого століття з надр землі за допомогою свердловин.
Робота з географічною картою
(Дашавське, Шебелинське, Хрестищенське, Єфремівське, Качанівське і Глібовське).
Отже, метан дуже поширений у природі. Він є головною складовою багатьох горючих газів, як природних (90–98 % природного газу), так і тих, що виділяються під час сухої перегонки деревини, торфу, кам’яного вугілля. Метан є основним компонентом:
• газів природних горючих (до 99,5 %),
• нафтових попутних (39-91 %),
• болотяних (понад 99 %) і рудникових (34-48 %) газів;
• присутній у газах грязьових вулканів (понад 95 %),
• спорадично зустрічається у вулканічних газах і в газах магматичних і метаморфічних порід.
Велика кількість метану розчинена у водах океанів, морів, озер. Кількість метану, розчиненого у пластових водах, на декілька порядків вища від його промислових запасів. Метан присутній також в атмосферах Землі, Юпітера, Сатурна, Урану; в газах поверхневого ґрунту Місяця. Основна маса метану літо- і гідросфери Землі утворилася при біохімічній і термокаталітичній деструкції розсіяної органічної речовини, вугілля і нафти. Метан піднімається із дна боліт і кам’яновугільних шарів, де він утворюється в процесі повільного розкладання рослинних решток без доступу повітря, тому метан часто називають болотним, або рудничним, газом.
1. Чому під час роботи в шахтних виробках необхідно застосовувати спеціальне устаткування для контролю за рівнем метану? (Метан вибухонебезпечний, не має запаху, смаку, кольору)
2. Чим небезпечні викиди метану в шахтах? (Метан — горючий газ)
Завдання. Складіть план дій населення в разі виявлення запаху газу.
у газовому (балонному) устаткуванні – вентиль на балоні та крани на плиті;
відкрити вікна та двері, створивши протяг для провітрювання приміщення;
не допускати в приміщення відкритого вогню, не вимикати й не вмикати електроприлади та освітлення, щоб запобігти утворенню іскор;
повідомити про витік газу за номером 104.
V .Узагальнення знань
Гра «Ти мені –я тобі» учні ставлять один одному запитання з вивченої теми.
Прочитайте вірш «Хто я?», прокоментуйте кожен його стовпчик.
Народився я в болоті,
В глибині на самім дні.
Там гнили рослинні рештки.
Тато й мама то мої.
Народився я веселим,
Сидіть на місці не схотів,
Поскакав собі до верху
І в повітря я злетів.
Там піймали мене люди,
Посадили у трубу.
І погнали в подорож далеку -
Дуже довгу і важку.
У тій подорожі славній
Я усім приносив користь:
Зігрівав комусь оселю,
Була вдячна й промисловість.
А робив я це тому,
Що коли горю на кисні
Виділяю теплоту.
Мені раді люди різні.
Потім нагрівати стали.
Й нагрівали, хай вам грець,
Доки там не розкладався
Я на водень і вуглець.
Довго я служив всім людям,
Та самотнім був там я.
І не знав свого я роду,
Де ж ти є, моя сім’я ?
І пішов я за порадой
До великого знавця .
Був то Бутлеров великий.
Кожен знав його ім’я.
І дізнався там від нього,
Що маю рід великий я,
Маю братців я багато.
Всі вони – моя сім’я.
А тепер скажи-хто я?
І хто є моя сім’я?
Виконайте завдання.
Рефлексія.
Після сьогоднішнього уроку я зрозумів (зрозуміла)....
VІ Підсумок уроку
Підбиття підсумків уроку, виставлення оцінок
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал параграфа (до хімічних властивостей), відповісти на запитання виконати вправу : Знайти відносну густину метану за Гелієм.
Творче завдання. Підготувати повідомлення про застосування метану. Пояснити, на яких властивостях метану ґрунтується ця сфера його застосування.