СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

Квадрат үшмүшенің түбірлерін формулаларды қолданып  таба алады;

- Виет теоремасына (оған кері теоремаға) сүйеніп, квадрат теңдеудің түбірлері туралы талқылау жүргізеді;

- квадрат үшмүшеден толық квадратты бөліп алу және квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу алгоритмін сипаттайды.

Білім алушыларда тақырып бойынша меңгерген білімдерін әр түрлі контекстіндегі мәселелерді шешу үшін математикалық пайымдауларды жүргізу және тұжырымдамалау, қолдану, түсіндіру арқылы функционалдық сауаттылықтарын арттыру

Просмотр содержимого документа
«Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу»

Қысқа мерзімді сабақ жоспары. 2 тоқсан. Сабақ № 13 8 сынып Алгебра

Сабақтың тақырыбы: Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу.


Бөлімі:

8.2А Квадрат теңдеулер

Педагогтің аты-жөні:

Тургалиева Меруерт Уалибековна

Күні:

4 желтоқсан 2024 жыл

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Квадрат үшмүше.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.2.1.3 квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу;

Сабақтың мақсаты:

- Квадрат үшмүшенің түбірлерін формулаларды қолданып таба алады;

- Виет теоремасына (оған кері теоремаға) сүйеніп, квадрат теңдеудің түбірлері туралы талқылау жүргізеді;

- квадрат үшмүшеден толық квадратты бөліп алу және квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу алгоритмін сипаттайды.

Құндылықтарға баулу




Білім алушыларда тақырып бойынша меңгерген білімдерін әр түрлі контекстіндегі мәселелерді шешу үшін математикалық пайымдауларды жүргізу және тұжырымдамалау, қолдану, түсіндіру арқылы функционалдық сауаттылықтарын арттыру

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.








5 мин








Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу; Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туындату. «Мен қиялымда...»





Білім алушыларды «Qazmath» платформасымен үш топқа топтастыру; Топ ішінде үй жұмысын тексереді. № 101 (жұптары)

«Төрт сурет, бір сөз» әдісімен сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын анықтайды.

Мұғаліммен сәлемдесу; Білім алушылар берілген суретті өз қиялымен толықтырып, сол сурет негізінде бір-біріне жақсы тілектерін білдіреді.

Білім алушылар үш топқа топтасады.

Үй тапсырмасы бойынша жұмыс жасайды.


Сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұғаліммен бірге ашу




Ауызша бағалауды қоданамын

«Өте жақсы»

«Жарайсың».

Бағалау:

-суретті толықтыру- 1 балл;

- үй жұмысын орындайды- 1 балл;

- сабақ тақырыбын анықтауға атсалысады- 1балл.



Презентация

«Qazmath» платформасы



Қосымша 1


Бағалау парағы:

Домбыра





Сабақтың ортасы


Білу, түсіну, қолдану

15 мин





Талдау, жинақтау


10 мин

«Kahoot» платформасында «таңдап алу» арқылы теңдеудің түбірін табыңыз.









Топтық жұмыс. «Joyteka» платформасында «Ойлан, жұптас, бөліс»әдісімен «Квест» ойыны. Мұнда берілген мақал- мәтелдер ішіндегі екі сан есім квадрат үшмүшенің түбірлері, формуланы пайдаланып, І мақал бойынша үшмүше жазыңдар. ІІ мақалдан квадрат үшмүшені жазып, көбейткіштерге жіктеңдер. ІІІ мақал бойынша үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөліп алу керек.

Білім алушылар берілген квадрат теңдеулердің түбірін табады.








Білім алушылар 3 тапсырма бойынша есептің дұрыс жауабын табу арқылы есікті ашулары керек. Қай топ бірінші есікті ашады, сол топ жеңіске жетеді.

Бағалау:

- әр тапсырманы орындау-1 балл;

Досына көмек қолын созу-1 балл.


Дескриптор:

- квадрат үшмүшені жазады;

- квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді;

- қысқаша көбейту формуласын қолданады;

Бағалау:

- әр тапсырманы орындау-1 балл;

Жиыны- 3 балл.

«Kahoot» платформасына сілтеме:

https://create.kahoot.it/details/23adcce9-ee03-43dd-a3bb-62869c4094e6



«Joyteka» платформасына сілтеме: https://joyteka.com/100813396


кіру коды:

І топ:

100 813 396

ІІ топ:
100 816 484

ІІІ топ:

100 813 429

Сабақтың соңы.



Бағалау

5 мин




Рефлек-ция

5 мин

«Байланыс орнату» әдісі бойынша әр топ ұсынылған ережеге сәйкес дұрыс тұжырымды сәйкестендіріп, берілген ережені сипаттайды. Дұрыс жауап нәтижесінде пайда болған үш негізгі бөліктері арқылы жасырын ұлттық символдарды табады және соған қатысты тілек білдіре отырып, сабаққа кері байланыс жасайды.


Нәтижені талдайды.















Үйге тапсырма:

№ 2.106

Бағалау:

- сәйкестендіруді орындайды- 1 балл.

Белсенділік танытады- 1 балл.

Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.

парақшалар























Қосымша № 3

«Байланыс орнату» әдісі бойынша әр топ ұсынылған ережеге сәйкес дұрыс тұжырымды сәйкестендіріп, берілген ережені сипаттайды.

І топ. Квадрат теңдеу түбірлерін зерттеу 2 +bх+c=0

D ˃ 0

D = 0

x1 =x2

D

нақты түбірлері

жоқ


ІІ топ. Квадрат теңдеу түбірлерінің формуласы

2 +bх+c=0

b- жұп сан, b= 2k

a=1 болса,

х2 +pх+q=0

x1 +x2 =-p

x1 · x2 = q


ІІІ топ. Квадрат теңдеу түбірлері

a +b+c=0

a - b+c=0

u +v =-p

u · v= q

х2 +pх+q=0



















Қосымша № 1.

«Kahoot» платформасында «таңдап алу» арқылы теңдеудің түбірін табыңыз:

А деңгей: x2 +4x+3=0 (-1; -3)

x2 - 5x+4=0 (4; 1)

x2 - 11x+10=0 (1; 10)

x2 + 10x+9=0 (-1; -9)

B деңгей: x2 - 9x+14=0 (2; 7)

x2 - 16x+39=0 (13; 3)

x2 - 10x+21=0 (3; 7)

x2 + 14x+45=0 (-9; -5)

С деңгей: x2 + 12x- 28=0 (-14; 2)

x2 + 4x- 45=0 (-9; 5)

x2 - 11x- 26=0 (13; -2)

x2 - 7x- 30=0 (-3; 10)



Қосымша № 2.

. «Joyteka» платформасында «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісімен «Квест» ойыны:

І топ.

  1. Білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады (х2 -1001х+1000=0);

  2. Жігіт сегіз қырлы, бір сырлы х2 -8х+7= (х-8)(х-1)

  3. Жеті жұрттың тілін біл, жеті түрлі ілім іл х2 -14х+49= (х-7)2;



ІІ топ.

  1. Бір кітап, мың адамға ұстаздық етеді (х2 -1001х+1000=0);

  2. Айла алтау, ақыл жетеу х2 -13х+42= (х-6)(х-7);

  3. Жеті рет өлшеп, бір рет кес (х2 -8х+7= х2-8х+16-9=(х-4)2 -9;



ІІІ топ.

  1. Ұлға отыз үйден, қызға қырық үйден тыю (х2 -70х+1200=0);

  2. Жеті атасын білген ұл жеті жұрттың қамын жер (х-7)2 ;

  3. Алтау ала болса, ауыздағы кетеді,

Төртеу түгел болса төбедегі келеді х2 -10х+24=х2 -10х+25-1=(х-5)2 -1;