СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

7Т2 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну;

Нажмите, чтобы узнать подробности

Барлық оқушылар орындай алады: мәтінді мәнерлеп оқи алады, жаңа сөздерді тауып, мағынасын түсінеді;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: визуалды материял арқылы ұлттық ет тағамдары туралы түсініп, қалай дайындау үдерісін біледі.

Кейбір оқушылар орындай алады: тыңдалған мазмұн негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап береді.

Просмотр содержимого документа
«7Т2 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну;»



Сабақ: қзақ тілі Мектеп:

Уақыты: Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы: 7 Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар саны:

Белгілі бір оқу мақсаты;

Осы сабақтың сол мақсатқа қол жеткізуде тигізетін үлесі

7Т2 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну;

7Т6 тыңдалған материялдардың мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап береді;

7А6 визуалды материялдар арқылы тілді дамыту

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады: мәтінді мәнерлеп оқи алады, жаңа сөздерді тауып, мағынасын түсінеді;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: визуалды материял арқылы ұлттық ет тағамдары туралы түсініп, қалай дайындау үдерісін біледі.

Кейбір оқушылар орындай алады: тыңдалған мазмұн негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап береді.

Тілдік міндеттер

Оқушылар орындай алады: мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді;

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: соғым, қуырдақ, қазы, жал, жая, күздік, ұсыну, ауыз тигізу, тума-туыс, құда-жекжат.

Пайдалы тіркестер: соғым сою, қыстық азық-түлік, соғымның еті, тағамдар жасайды.

Талқылауға арналған сұрақтар:еттен тағы да қандай тағамдар жасайды?

Ишара: қолмен, эмоциямен, дауыс ырғағымен.

Алдыңғы білім

«Төрт түлік». Балалар төрт түлік малға не жататынын анықтап, пайдасы туралы айтады. (дескрипторы: төрт түліктің пайдасын айтты)

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған оқыту іс – әрекеттері

Оқыту ресурстары

Басы (5 мин)


Сабақты бастамас бұрын сыныптағы ынтымақтастықты жақсарту мақсатымен бір-біріне жылы лебіз білдіреді. Сыныпта ешкіммен араласпайтын оқушылар өздерінің жалғыз емес екендігін түсініп, бәрі де достық сезімімен жұмыс жасайтынын сезінуі үшін. Мысалы: «Мен саған сәттілік тілеймін!» Оқушылар бірлесіп белгілі нәтижеге жету үшін топқа бөлемін. (кескін суреттер арқылы: ет тағамдары, сүт тағамдары, нан тағамдары)

Сабақтың басында осы сабақтың мақсатымен таныстырамын. Бірлесіп жетістік критерийлеріе құрастырамын. Балаларға бүгінгі сабақта бағалау сатылай болатынын айтып кетемін. Сабақтың соңында әр оқушы саты бойынша өзінің қай деңгейде екенін көре алады.; Күтілетін нәтижелерді белгілеймін.

Келесі қысқартуларды қолданыңыз:

МН =Мұғалімге арналған нұсқаулық

МЖ = Мұғалім жасаған

ӨД = өзге дерек көздері

Ортасы










Білу (10 мин)









Түсіну (10 мин)










Салыстыру (5)















Қолдану және саралау (10)

Критерийлер: 1.мәтінді түсініп оқыды.



2.Ұлттық тағамдарды біледі.



3.сұрақтарға жауап берді.




1. Тапсырма. Мәтінді тақтаға шығарамын (топта әрбір оқушы көзбен жеке оқып шығады, түсініксіз сөздерді түртіп алып жазады)Барлық оқушылар мәтінмен жеке танысады, түсініксіз сөздерді өздері жазып алып, топ ішінде мағынасын анықтайды

2.Тапсырма. Жаңа сөздерді теріп жазып аударады. Мағынасын түсінеді. Күрделі сөздердің мағынасын ашады (қуырдық жаңа сойылған малдың етінен жасалатын тағам) т.б. Әр оқушы бір сөйлемнен құрайды. (жаңа сөздер есте қалады). Сөйлемдерін оқып, топта шағын мәтін шығады. Берілген мәтінді мазмұндап, құраған сөйлемдерімен салыстырады.

3.Тапсырма Венн диаграммасы. өздерінің үйде әзірленетін тағаммен салыстыру:

Өзге тағам ұқсастығы қазақша ет








Нәтижесі: салыстырып, айырмашылығын айтады, атауларын есте сақтайды.

4.Тапсырма: ұлттық тағамның бір түрін таңдап, жасалу жолдарын көрсету: оқиды, табады, талқылайды, түсінеді, есте сақтайды.

(еттен «қазақша ет», сүттен «айран», наннан тағамдарынан «бауырсақ» қандай ұлттық тағамдар әзірлеуге болатыны туралы әр топ өзара таныстырылым жасап, баяндайды), қосымша сұрақ қойып, жауап береді. Таныстырылым бойынша өз ойларын басқа топтың пікірімен салыстырып, толықтырып айтады.



Дескрипторлары: 1.жаңа сөздерді тауып мағынасын түсінді;

2.Жаңа сөздермен сөйлем құрады;

1.Мәтінді мазмұндады;

2.Қосымша ұлттық тағам туралы мәлімет табады, мазмұндады, түсінеді, есте сақтайды.


1.Өзара топтрарға сұрақ қойып, жауап береді;

2.Өз пікірін өзгелермен салыстыра отырып, жауап береді.


жаңа сөздерді тауып мағынасын түсінді





Жаңа сөздермен сөйлем құрады;



1.Мәтінді мазмұндады





2.Қосымша ұлттық тағам туралы мәлімет табады, мазмұндады, түсінеді, есте сақтайды







https://www.youtube.com/watch?v=5-gdO0oY_1w


1.Өзара топтрарға сұрақ қойып, жауап береді;

2.Өз пікірін өзгелермен салыстыра отырып, жауап береді.


Соңы (5 мин)


Сабақтың соңында оқушылар:

ИНСЕРТ әдісі бойынша

Дескриптор:

1.сусындардың түрлерін ажыратып, әңгімелейді;

2.адамға пайдалы жағын анықтады.

Үйде ұлттық сусындар (қымыз, шұбат) туралы ақпарат жинау

Білемін

Білдім

Білгім келеді

Қосымша ақпарат

Бөліп оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшінсіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз?

Әр тапсырмалардан кейін кері байланыс жасап отырамын. Себебі: барлық оқушының тапсырманы түсінгенін бақылау үшін. Сабақта үндемей отыратын балаларға жауап беруге мүмкіндік беріп отырамын, смайлик арқылы белсенділігін арттырамын.Қабілеті жоғары оқушылар сатының жоғарысында көрінеді. Тапсырмаларды мағынасын ашып, толық орындап шығады. АКТ арқылы тапсырманы толыұтырып, өз ойларын айтып баяндайды.

Бағалау – Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалайша тексеруді көздейсіз?

Жетістік сатысы(сабақтың соңында оқушылар өздері дескриптор бойынша қай сатыға жеткендерін анық көреді

Пәнаралық байланыс

АКТ

Құндылықтармен байланыс (тәрбие мақсаттарын көрсету керек)

Қазақстан тарихы

(ет тағамдарының тарихы)

АКТ арқылы тақырыты қосымша ақпараттарды өздері тауып толықтырады.

Бағамдау

Мен өзім сабақ беретін мектебімде 7-ші сыныпты таңдап алдым. Таңдау себебі осы сыныпта айтылым дағдысы бойынша кейбір оқушылар сөздердің мағынасын түсінбейді, ойларын қазақ тілінде жеткізе алмайды. Кейбір оқушылар сабақта ешкіммен араласпай, жеке тапсырманы шамалары келгенше орындап қана отырады. Тапсырмаларды оқушылардың бірлесіп әңгімелеу яғни тыңдалым және айтылым дағдысына бағыттаймын. Меніңше осы әдіс арқылы жұмысқа араласпайтын балалардың қызығушылықтарын оятып, кейбір сөздерді түсініп, қарапайым сөйлем құрастырып, есте сақтайды. Нәтижесінде сабақта жоспарлаған тапсырмаларды орындайды, жаңа сөздер естерінде қалады, топтық жұмысқа белсеңді араласады. Топта өз ойларын айтып, тапсырмаларды орындайды.





Қорытынды бағалау



Ең жақсы өткен екі әрекетті атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:


2:

Қандай екі әрекет сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:



2:

Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпаратты алдым?
























6

5

4

3

2

1

1.жаңа сөздерді тауып мағынасын түсіндім;

2.Жаңа сөздермен сөйлем құрадым;

3.Мәтінді мазмұндадым;

4.Қосымша ұлттық тағам туралы мәлімет таптым, мазмұндадым, түсіндім, есте сақтаймын.

5Топтрарға сұрақ қойып, жауап бердім;

6.Өз пікірімді өзгелермен салыстыра отырып, жауап бердім.









































Еттен жасалатын тағамдар.

Соғым сою- қазақ халқының салты. Бұл- әр жыл сайын қайталанып отыратын қыстық азық-түліктің мол қоры. Соғымның малын күні бұрын белгілеп, күтімге алады. Соғымға жылқы, сиыр сияқты ірі мал сойылады. Соғым сойылғаннан кейін міндетті түрде мол қуырдақ қуырылады. Соғымнан жақын-жуық, туған-туыс, құда-жекжаттарға міндетті түрде ауыз тигізу керек. Салт сондай.



















Білемін

Білдім

Білгім келеді