Просмотр содержимого документа
«Зат есімнің тәуелденуі»
Тақырыбы: Зат есімнің тәуелденуі
Сабақтың мақсаты:1.Оқушыларға зат есімдердің тәуелденуі туралы топтастырылған ұғым қалыптастыруға, алған білімдерін кеңейте түсуге, тиянақтауға мүмкіндік туғызу;
2.Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасауы арқылы теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамыту;
3.Ұйымшылдықа, достыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:Жаңа сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, іздену, көрнекілік, талдау, жинақтау. Сабақтың көрнекіліктері: мазмұнды суреттер.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық.
ІІ.Үйтапсырмасын тексеру 37-жаттығу.Қатардағы артық сөздерді табу:
көрме, жаңалық.
Неліктен бұл сөздер артық болды деп ойлайсыңдар?
ІҮ. Жан-жақты білімдерін тексеру.Зат есім қалай болып бөлінеді?Негізгі түбірден болған зат есімді не деп атаймыз? Түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған зат есімді не дейміз?
Ү. Жаңа материалмен жұмыс:
а) оқулықпен жұмыс, дәптермен жұмыс Күн ретін жазу. Көркем жазу
38-жаттығу сөйлемдерді оқу, суреттермен берілген сөздердің түбірі мен қосымшасына ажырат: Менің сағатым үйде қалды. Сенің мысығың терезенің алдында отыр. Жақсылықтың қаламы партаның үстінде жатыр.
39-жаттығу берілген сөздерді үш жақта тәуелдеп жазу. қосымшалардың астын сызу, қосымшалардың қандай мағына беріп тұрғанын анықтау.
Ережемен жұмыс: оқу, талдау, түсіндіру, есте сақтау.
40-жаттығу жұмбақты оқу, шешуін табу, тәуелдік жалғауы бар сөздерді табу, оларға сұрақтар қой. Қанаты, аяғы, аузы (несі?)
41-жаттығу өлеңді оқу, мағынасын ашу, жатқа жазу. Тәуелдеулі сөздерді табу астын сызу (түйем, қойым 1-жақ жекеше, боталары3-жақ, көпше, қозыларым1-жақ, көпше)
Сөзжұмбақ құрастыру:
 | Тігінен: 1. Әшекей үшін пайдаланылатын түсі ақшыл бағалы тас не деп аталады? 2. Түрлі түсті жіппен арқау салып, жолақтап тоқитын тоқыр кілем Көлденеңінен: 1. Пейіл, жақсы ниетті тағы қалай атауға болады? 2. Сәндік үшін әшекейлі алтын немесе күміс теңге таққан шашбау қалай аталады? |
ҮІ Бекіту: Үлестірмелі қима қағазбен жұмыс ұйымдастыру:
№1 Көп нүктенің орнына тәуелдік жалғауды жаз І Менің гүл.... І Біздің гүл... ІІ Сенің гүл... ІІ Сендердің гүл... Сіздің гүл... Сіздердің гүл... ІІІ Оның гүл... ІІІ Олардың гүл... №3 Көп нүктенің орнына тәуелдік жалғауды жаз І Менің дәптер... І Біздің дәптер... ІІ Сенің дәптер... ІІ Сендердің дәптер... Сіздің дәптер... Сіздердің дәптер... ІІІ Оның дәптер... ІІІ Олардың дәптер... №5 Көп нүктенің орнына тәуелдік жалғауды жаз І Менің парта... І Біздің парта... ІІ Сенің парта... ІІ Сендердің парта... Сіздің парта... Сіздердің парта... ІІІ Оның парта... ІІІ Олардың парта... №7 Көп нүктенің орнына тәуелдік жалғауды жаз І Менің сурет... І Біздің сурет... ІІ Сенің сурет... ІІ Сендердің сурет... Сіздің сурет... Сіздердің сурет... ІІІ Оның сурет... ІІІ Олардың сурет... | №2 Көп нүктенің орнына тәуелдік жалғауды жаз І Менің гүл.... І Біздің гүл... ІІ Сенің гүл... ІІ Сендердің гүл... Сіздің гүл... Сіздердің гүл... ІІІ Оның гүл... ІІІ Олардың гүл... №4 Көп нүктенің орнына тәуелдік жалғауды жаз І Менің қала... І Біздің қала... ІІ Сенің қала... ІІ Сендердің қала... Сіздің қала... Сіздердің қала... ІІІ Оның қала... ІІІ Олардың қала... №6 Көп нүктенің орнына тәуелдік жалғауды жаз І Менің қарындаш... І Біздің қарындаш... ІІ Сенің қарындаш... ІІ Сендердің қарындаш... Сіздің қарындаш... Сіздердің қарындаш... ІІІ Оның қарындаш... ІІІ Олардың қарындаш... №8 Көп нүктенің орнына тәуелдік жалғауды жаз І Менің Отан... І Біздің Отан... ІІ Сенің Отан... ІІ Сендердің Отан... Сіздің Отан... Сіздердің Отан... ІІІ Оның Отан... ІІІ Олардың Отан... |
ҮІІ. Қорытындылау.Балалар, бүгін біз не үйрендік? Тәуелдік зат есім дегеніміз не? Мысал келтір.
ҮІІІ. Үйге тапсырма: 42-жаттығу.Берілген сөздерді тәуелдеулі ерекшелігіне қарай топтап жазу керек.
ІХ. Оқушыларды бағалау