СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тарбиялык саат

Нажмите, чтобы узнать подробности

БЕКИТЕМИН

Тарбия иштеринин уюштуруучусу:____________А. Медеров

«_____»___________2019-жыл

Тема:Адамдагы жаман сапаттар.

Колдонулган усул: Класста жалпы талкуу.

Сабактын максаттары:

Билим берүүчүлүк: Окуучулар адамдагы кек жана кекчилдик саппаттары, анын келип чыгышы, натыйжасы, өз кемчилдигин моюнга алуу же албоо, анын артынан оор кылмышка барышы жөнүндө окуп кек жана кекчилдик туурасында билген маалыматтарын бышыкташат.

Тарбиялык: Адамдын кемчиликтеринин бири болгон кек жана кекчилдик сапаттары, анын терс жактарын ажыратып билүү менен окуучулаүр кечиримдүү, айкөл, кең пейил болууга, кекчил болбоого тарбияланышат.

Өнүктүрүүчүлүк: Талкуу жүргүзүү учурунда окуучулар өз оюн эркин айтуу, талкууга активдүү катышуу, жөндөмдөрүн өнүктүрүшөт. Сөз байлыгы артып, ой жүгүртүүсүн, сүйлөө маданиятын, өз оюн кагазга эркинчагылдыра билүү ыкмасын өнүктүрүшөт.

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, дептер ж.б

Сабактын жүрүшү:

Убакыт: 30- 35 мүнөт

Уюштуруу: Саламдашуу, толуктоо

Өткөн сабакты кайталоо: Анын жаңы тема менен байланышы.

1-кадам: Мугалим окуучулардын китебин жаап коюп, «кек» жана «кекчилдикти» ким кандай түшүнөөрүн сурайт. Окуучулар кол көтөрүп жооп берип, алар доскага жазылат. (3-5 мүн)

2-кадам: Окуучулар китебин ачып берилген теманы акырына чейин көңүл коюп окуп чыгышат.

3-кадам: Окуучулар доскадагы жазууларды жана китептен окуган маалыматтарын пайдаланып «кекчил болбой кечиримдүү бололу!» деген темада өз ойлорун айтып беришет. Анда кекчилдик жана андан арылуунун жолдору, кантип кечиримдүү болуу керек экенин айтышат. Айкөлдүк, кең пейилдик туурасындагы чыгармалардан, турмуштагы мисалдардан пайдаланышса болот.

4-кадам: Бөлүнгөн убакыт бүткөндө окуучулар журнал боюнча, баасы аз же каалаган окуучулар кол көтөрүп жооп беришсе болот.(2-3 мүн)

5-кадам: Балдар, «Снайпер» деген теманы окуп, ар бир тынымды талкуулап чыгышат.

Суроолор жана тапшырма:

Кекчил адамдын кандай өзгөчөлүктөрү бар?

Жамандыкка-жамандык менен жооп берүүнүн жакшы же жаман экендигин далилдеген аргументтерди келтиргиле.

Кекчилдиктин арты эмне менен бүтөөрүн ойлонуп айтып бергиле.

Баалоо:

Үйгө тапшырма:

21.01.2020 19:18


Рекомендуем курсы ПК и ПП