СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ
Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно
Скидки до 50 % на комплекты
только до
Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой
Организационный момент
Проверка знаний
Объяснение материала
Закрепление изученного
Итоги урока
Тема урока: Игрушки. Toys.
Цели урока:
-научить употреблять лексику по теме «Игрушки» в структуре I have got;
-развивать память, мышление, фонематический слух;
-развивать умение работать в группах, самостоятельно;
-воспитывать толерантность в межличностных отношениях.
Аспекты языка:
Виды речевой деятельности: говорение, аудирование.
Режим работы: фронтальная, индивидуальная, групповая.
Тип урока: развивающий.
Ход урока
1. Организационный момент
Hello, my dear friends. Sit down, please.
1.1.Фонетическая разминка t-d-n-l, v-w, межзубные звуки
1.2.Сегодня мы поговорим с вами об игрушках, а для этого мы сначала вспомним какие слова и выражения нам для этого понадобятся, затем вы расскажете друг другу какие игрушки у вас есть, а затем мы послушаем рассказ о том какие игрушки есть у Тома, Кати, Била и Вики. OK, let’s start our lesson.
2. Речевая разминка
But first tell me please what is your name, how old are you, who your friend is, Have you got a family? Have you got a sister? Have you got a brother? How is he? Ask some pupils.
3. Вспоминаем слова по теме игрушки.
Now you will hear some sounds. Can you guess what is it?
Listen. What is it? pic. 2, 3.
4. Фонетическая разминка.
Play echo game: I, I, I, I’ve, I’ve, I’ve got, I’ve got a train. I’ve got a dolphin. I’ve got a computer. I’ve got puppies. I’ve got kittens. W, w, w, o, o, o, what, what, what, what have you got?
5. Тренировка употребления конструкции I’ve got …What have you got?
1. Do you remember our song What have you got? Let’s sing the song. (Диск 3)
What have you got? What have you got? Now tell me, please, What have you got? I’ve got a puppy. I’ve got a kitten. I’ve got a penguin. That’s what I’ve got.
Let’s sing in groups. Your group sings: What have you got and your group sings I’ve got a ….. Now change over. O.K. We have revised our song and now let’s change the words. Look at the pic. What is it? Let’s sing I’ve got…Pic. 4, 5.
2. Look, I’ve got a bag with toys. Try to guess what it is. Touch but don’t look. Teacher: What have you got? Pupil: I’ve got a….
3. Now you are going to work in groups. Look at the table. What is it? You are going to ask each other. What have you got? And answer I’ve got a…For example Veronika, what have you got? Put crosses. Once again I want to hear my echo. What have you got? I’ve got a train. pic. 6
4. O.K. Have you finished? Now let’s colour the chart. Show the chart and ask each pair what they have got? Ask pupil go to the board and colour squares.
|
What has he (she) got? |
|
|
|
|
|
|
Tom |
|
|
|
|
|
|
Kate |
|
|
|
|
|
|
Bill |
|
|
|
|
|
|
Vicky |
|
|
|
|
|
6. Зарядка-разминка.
Now let’s do some exercises. Stand up, please. And follow me.
Let’s run. Let’s jump. Let’s draw. Let’s swim. Let’s dance. Let’s fly. Let’s walk. Let’s clap hands.
Now listen very attentively but don’t follow my actions.
Let’s run. Let’s jump. Let’s draw. Let’s swim. Let’s dance. Let’s fly. Let’s walk. Let’s clap hands. Name one action, show another. Pupils follow named actions.
7. Формирование навыков аудирования. (Диск 4)
And now let me introduce a boy. He wants to tell you about his family. Listen to him and tell me what his name is. Listen once again and answer my questions.
What’s his name? Where is he from? How old is he? Has he got a sister? What’s her name? How old is she? What toys has she got? pic. 7
8. Подведение итогов.
What have you learnt? What new words do you know? Рефлексия.
And now stand up, please. Raise your head Jump up high Wave your hand And say goodbye.
Лексика по теме «Игрушки» (Toys)
|
bug |
жук |
|
ball |
мяч |
|
board game |
настольная игра |
|
boat |
лодка |
|
building bricks |
кубики |
|
car |
машинка |
|
carriage |
вагон |
|
computer game |
компьютерная игра |
|
circle |
круг |
|
doll |
кукла |
|
doll’s house |
кукольный дом |
|
garage |
гараж |
|
jig-saw puzzle |
пазл |
|
kite |
воздушный змей |
|
PlayStation Portable |
пи-эс-пи |
|
plane |
самолет |
|
railway-track |
железная дорога |
|
rectangle |
прямоугольник |
|
rocket ship |
космический корабль |
|
robot |
робот |
|
square |
квадрат |
|
sword |
меч |
|
teddy-bear |
плюшевый мишка |
|
train |
поезд |
|
triangle |
треугольник |
|
truck |
грузовик |
|
toy-guitar |
игрушечная гитара |
|
toy |
игрушка |
|
UMD disk |
диск для пи-эс-пи |
|
yo-yo |
йо-йо |