Предметтин аты: Музыка Өтүлгөн күнү: “______” _________________2023ж.
Классы: 4 1-чейректин темасы: Адабият болбосо,музыка кандай болор эле
Сабактын темасы: 1-сентябрь-Билим күнү
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактын методу: өз алдынчалуулук,топто иштөө
Сабактын жабдылышы:Залкар композиторлордун портреттери,флеш карталар
| Сабактын максаты: | Окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар: |
| Билим күнү жөнүндө маектешүү.Ой толгоолорун айтууга багыт берүү | Билим күнү жөнүндө ой толгоолорун айтууга далалаттанышат |
| Музыка жөнүндө маалымат берип ички сезимдерин ойготуу менен бирге музыка менен жаратылыштын байланышын,айлана чөйрөгө болгон мамилесин өнүктүрүү | Музыкалык сабатын ачышат.Турмушка карата мамиледе ички сезимдерин ойгото алышат. |
| Терең билим алууга үндөө,музыкалык эстетикалык тарбия берүү | Эстетикалык табитин өнүктүрүшөт |
Сабактын жүрүшү:
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компетенттүүлүк | Баа лоо |
| НК | ПК |
| Уюштуруу 1.Саламдашуу 2.Шыктандыруу | Саламатсыңарбы балдар? Музыка уктуруу | Саламатсызбы эжей | НК2 НК3 | |
| Үй тапшырмасы | Балдар өткөн окуу жылында кандай ырларды үйрөндүк эле | “Кышта”“Алиппем”,”Мектебим”,”Күз келди””Ёлка”,Күкүк жана башкалар | НК2 | Ф.б |
| Жаңы теманы түшүндүрүү | 1-сентябрь кандай күн деп билебиз? Билим жөнүндө макал айткылачы | 1-сентябрь-Билим күнү “Билеги күчтүү бирди жыгат, билими күчтүү миңди жыгат” | НК1 ПК1 НК2 ПК2 ПК3 | |
| Практикалык иш | Музыка угуу Жаңы ырды үйрөнүү Музыкасы:Р.Абдыкадыров “Биз окуган мектепте” Ырдын тексттин ким жазыптыр Музыкасы кимге таандык | ”Биз окуган мектепте” Ар бир кайрыгын так даана ырдашат Акын А.Көчөрбаев Композитор Р.Абдыкадыров (талкуу болот) | НК1 ПК3 НК2 НК3 | Ф.б Өзүн өзү баалоо |
| Эс алуу мин. | Жалпыбыз бирдейбиз Жалкоолукту билбейбиз Музыка сабагында Кара жорго бийлейбиз | Ырды айтып, кыймылдарды жасашат | НК3 | |
| Бышыктоо | *Балдар биз кандай чыгарма менен тааныштык? *Билим жөнүндө эмне айтып бересиңер? Ырдын музыкасын жана тексттин кимдер жазган? Эгер ушул ырга сүрөт тартылса кандай боёкторду колдонмоксуңар? | Окуучулар өз ой толгоолорун айтышат *Акындын ыр саптары *Композиторлордун музыкасы *Сүрөтчүнүн сүрөтү | НК2 ПК1 ПК2 ПК3 | Ф.б |
| Баалоо | Музыка угуу жөндөмүн баалоо | Билимдерине карап баалоо | НК2 ПК4 | С.б |
| Үй тапшырма | *Ырдын обонун сөзүн жаттап келүү | “Биз окуган мектепте” | НК1 ПК2 | |
| Жыйынтыктоо рефлексия | Музыкалык коштошуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 | Кол белгилери |
Предметтин аты: Музыка Өтүлгөн күнү: “______” _________________2023ж.
Классы: 4 1-чейректин темасы: Адабият болбосо,музыка кандай болор эле?
Сабактын темасы: Манас эпосу музыкада
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактын методу: өз алдынчалуулук,топто иштөө
Сабактын жабдылышы: :”Манас” эпосу боюнча иллюстрациялар,слайддар
| Сабактын максаты: | Окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар: |
| Манас эпосу жана манас айтчуулук өнөрү жөнүндө айтып берүү.Ой толгоолорун айтууга багыт берүү | “Манас”эпосу жана манас айтуучулук өнөрүнүн өзгөчөлүгү тууралуу жеткиликтүү түшүнүк алышат |
| Чыгармачылык ой-жүгүртүүсүн өнүктүрүү | “Манас” айтуучулук өнөрү жөнүндө билим алышат |
| Элибиздин маданиятын сактай билүүгө,Ата-Мекенди сүйүугө тарбиялоо | Чынчылдыкка,ыймандуулукка жана музыкага болгон кызыгуусун ойготушат,эстетикалык табитин ачышат |
Сабактын жүрүшү:
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компетенттүүлүк | Баа лоо |
| НК | ПК |
| Уюштуруу 1.Саламдашуу 2.Шыктандыруу | Саламатсыңарбы балдар? Музыка уктуруу | Саламатсызбы эжей | НК2 НК3 | |
| Үй тапшырмасы | Балдар, өткөн сабакта кандай ырларды үйрөндүк эле | ”Биз окуган мектепте” | НК2 | Ф.б |
| Жаңы теманы түшүндүрүү | Нечендеген жылдар бою апталап-айлап-жылдап айтылган чексиз көлөмдөгү “Манас” эпосу жөнүндө балдарга түшүнүк берилет | Манас айтуучулар жөнүндө ой-толгоолорун айтышат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 ПК3 | |
| Практикалык иш | Музыка угуу: “Айкөл Манас” эпосунан үзүндү уктурулат Жаңы теманы үйрөнүү “Айкөл Манас” | -Күүнү угууда эмнелерди элестете алдыңар? -Кайсы манасчынын айтуусунда уктуңар? -Ыр саптарынан кандай түшүнүк алдыңар? | НК1 ПК3 НК2 НК3 | Ф.б Өзүн өзү баалоо |
| Эс алуу мин. | Жалпыбыз бирдейбиз Жалкоолукту билбейбиз Музыка сабагында Кара жорго бийлейбиз | Ритмикалык кыймылдарды жасашат | НК3 | |
| Бышыктоо | -“Манас эпосу канча бөлүмдөн турат? -“Манасты кимдер айтат? -“Манас “эпосун кимдер айтат? | Окуучулар өз ой толгоолорун айтышат | НК2 ПК1 ПК2 ПК3 | Ф.б |
| Баалоо | Музыка угуу жөндөмүн баалоо | Билимдерине карап баалоо | НК2 ПК4 | С.б |
| Үй тапшырма | “Манас “ эпосунан үзүндү жаттоо Окуу китебинин 8-бети | “Манас”эпосунан үзүндүлөрдү окуп,манасчынын айтуусун угуу,мазмунун кыскача айтып беришет | НК1 ПК2 | |
| Жыйынтыктоо рефлексия | Музыкалык коштошуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 | Кол белгилери |
Предметтин аты: Музыка Өтүлгөн күнү: “______” _________________2023ж.
Классы: 4 1-чейректин темасы: Адабият болбосо,музыка кандай болор эле?
Сабактын темасы: Молдобасан Мусулманкул уулу(1883-1961)
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактын методу: өз алдынчалуулук,топто иштөө
Сабактын жабдылышы:”Манас” эпосу боюнча иллюстрациялар,слайддар
| Сабактын максаты: | Окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар: |
| Молдобасан Мусулманкул уулу жана манас айтчуулук өнөрү тууралуу айтып берүү.Ой толгоолорун айтууга багыт берүү | Молдобасандын манас айтуучулук өнөрүнүн ыкмасы жөнүндө түшүнүк алышат |
| “Манас “ айтуучулук ой-жүгүртүүсүн өнүктүрүү | “Манас “ айтуучулук өнөрү жөнүндө билим алышат |
| Манас айтуучулук өнөрдү түшүнө билүүгө тарбиялоо | Чынчылдыкка,ыймандуулукка жана музыкага болгон кызыгуусун ойготушат,эстетикалык табитин ачышат |
Сабактын жүрүшү:
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компетенттүүлүк | Баа лоо |
| НК | ПК |
| Уюштуруу 1.Саламдашуу 2.Шыктандыруу | Саламатсыңарбы балдар? Музыка уктуруу | Саламатсызбы эжей | НК2 НК3 | |
| Үй тапшырмасы | Балдар, өткөн сабакта эмнелерди үйрөндүк эле | ”Айкөл Манас” үзүндү | НК2 | Ф.б |
| Жаңы теманы түшүндүрүү | Нечендеген жылдар бою апталап-айлап-жылдап айтылган чексиз көлөмдөгү “Манас” эпосу жөнүндө кимиңер айтып бересиңер | “Манас” эпосун жана эпостон үзүндү айтышат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 ПК3 | |
| Практикалык иш | Музыка угуу: “Айкөл Манас” эпосунан үзүндү уктурулат Жаңы теманы үйрөнүү “Айкөл Манас”Молдобасандын айтуусунда | -Манастын ыр саптарынан уккан обон силерге жактыбы? -Кайсы манасчынын айтуусунда уктуңар? -Ыр саптарынан кандай түшүнүк алдыңар? | НК1 ПК3 НК2 НК3 | Ф.б Өзүн өзү баалоо |
| Эс алуу мин. | Жалпыбыз бирдейбиз Жалкоолукту билбейбиз Музыка сабагында Кара жорго бийлейбиз | Ритмикалык кыймылдарды жасашат | НК3 | |
| Бышыктоо | -“Манас эпосу канча бөлүмдөн турат? -“Манасты кимдер айтат? -“Манас “эпосун кимдер айтат? | Окуучулар өз ой толгоолорун айтышат | НК2 ПК1 ПК2 ПК3 | Ф.б |
| Баалоо | Музыка угуу жөндөмүн баалоо | Билимдерине карап баалоо | НК2 ПК4 | С.б |
| Үй тапшырма | “Манас “ эпосунан үзүндү жаттоо Окуу китебинин 11-бети | “Манас”эпосунан үзүндүлөрдү окуп,манасчынын айтуусун угуу,мазмунун кыскача айтып беришет | НК1 ПК2 | |
| Жыйынтыктоо рефлексия | Музыкалык коштошуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 | Кол белгилери |
Предметтин аты: Музыка Өтүлгөн күнү: “______” _________________2023ж.
Классы: 4 1-чейректин темасы: Адабият болбосо,музыка кандай болор эле?
Сабактын темасы: “Семетей” эпосу
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактын методу: өз алдынчалуулук,топто иштөө
Сабактын жабдылышы:”Семетей” эпосу боюнча иллюстрациялар,слайддар
| Сабактын максаты: | Окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар: |
| “Манас” үчилтигинин бири “Семетей” тууралуу ой толгоолорун айтууга багыт берүү | “Семетей”эпосу жөнүндө түшүнүк алышат |
| “Семетей “ жөнүндө ой-жүгүртүүсүн өнүктүрүү | “Семетей “ эпосунун каармандары менен таанышышат |
| “Семетей” эпосун уктуруу ,түшүнө билүүгө тарбиялоо | Гумандуулукка,ыймандуулукка жана музыкага болгон кызыгуусун ойготушат,эстетикалык табитин ачышат |
Сабактын жүрүшү:
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компетенттүүлүк | Баа лоо |
| НК | ПК |
| Уюштуруу 1.Саламдашуу 2.Шыктандыруу | Саламатсыңарбы балдар? Музыка уктуруу | Саламатсызбы эжей | НК2 НК3 | |
| Үй тапшырмасы | Балдар, өткөн сабакта эмнелерди үйрөндүк эле | ”Айкөл Манас” үзүндү | НК2 | Ф.б |
| Жаңы теманы түшүндүрүү | Бүгүн биз “Семетей” эпосу жөнүндө сөз кылабыз.Анын каармандары менен таанышабыз | “Семетей” эпосун жана эпостон үзүндү айтышып,маек курушат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 ПК3 | |
| Практикалык иш | Музыка угуу: “Семетей” эпосунан үзүндү уктурулат Жаңы теманы үйрөнүү “Каныкейдин жомогу” (С.Каралаевдин айтуусунда) | -Кайсы манасчынын айтуусунда уктуңар? -Ыр саптарынан кандай түшүнүк алдыңар? | НК1 ПК3 НК2 НК3 | Ф.б Өзүн өзү баалоо |
| Эс алуу мин. | Жалпыбыз бирдейбиз Жалкоолукту билбейбиз Музыка сабагында Кара жорго бийлейбиз | Ритмикалык кыймылдарды жасашат | НК3 | |
| Бышыктоо | -“Семетей” эпосу “Манас” үчилтигинин канчанчы бөлүгү? -“Семетей”эпосун кимдер айтат? | Окуучулар өз ой толгоолорун айтышат жана суроолорго жооп беришет | НК2 ПК1 ПК2 ПК3 | Ф.б |
| Баалоо | Музыка угуу жөндөмүн баалоо | Билимдерине карап баалоо | НК2 ПК4 | С.б |
| Үй тапшырма | “Каныкейдин жомогу”нан үзүндү жаттоо Окуу китебинин 15-бети | “Семетей”эпосунан үзүндүлөрдү окуп,мазмунун кыскача айтып беришет | НК1 ПК2 | |
| Жыйынтыктоо рефлексия | Музыкалык коштошуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 | Кол белгилери |
Предметтин аты: Музыка Өтүлгөн күнү: “______” _________________2023ж.
Классы: 4 1-чейректин темасы: Адабият болбосо,музыка кандай болор эле?
Сабактын темасы: Жусуп Мамай (1918-2014)
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактын методу: өз алдынчалуулук,топто иштөө
Сабактын жабдылышы:”Манас” эпосу боюнча иллюстрациялар,слайддар
| Сабактын максаты: | Окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар: |
| Манасчы Ж.Мамай тууралуу ой толгоолорун айтууга багыт берүү | Ж.Мамайдын “Манас”айтуучулук ыкмасы жөнүндө түшүнүк алышат |
| “Манас “ айтуучулук ой-жүгүртүүсүн өнүктүрүү | “Манас“ эпосунун каармандары менен таанышышат |
| “Айкөл Манас” эпосунан үзүндү уктуруу ,түшүнө билүүгө тарбиялоо | Гумандуулукка,ыймандуулукка жана музыкага болгон кызыгуусун ойготушат,эстетикалык табитин ачышат |
Сабактын жүрүшү:
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компетенттүүлүк | Баа лоо |
| НК | ПК |
| Уюштуруу 1.Саламдашуу 2.Шыктандыруу | Саламатсыңарбы балдар? Музыка уктуруу | Саламатсызбы эжей | НК2 НК3 | |
| Үй тапшырмасы | Балдар, өткөн сабакта эмнелерди үйрөндүк эле | ”Семетей” эпосунан үзүндү | НК2 | Ф.б |
| Жаңы теманы түшүндүрүү | Бүгүн биз манасчы Жусуп Мамай жөнүндө сөз кылабыз. Манас эпосунун каармандары менен таанышабыз | “Манас” эпосун жана эпостон үзүндү айтышып,маек курушат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 ПК3 | |
| Практикалык иш | Музыка угуу: “Каныкейдин жомогу” эпосунан үзүндү уктурулат Жаңы теманы үйрөнүү Жусуп Мамай | -Манастан үзүндү кайсы манасчынын айтуусунда уктуңар? -Ыр саптарынан кандай түшүнүк алдыңар? | НК1 ПК3 НК2 НК3 | Ф.б Өзүн өзү баалоо |
| Эс алуу мин. | Жалпыбыз бирдейбиз Жалкоолукту билбейбиз Музыка сабагында Кара жорго бийлейбиз | Ритмикалык кыймылдарды жасашат | НК3 | |
| Бышыктоо | -“Манас” эпосу канча бөлүмдөн турат? -“Манас”эпосун кимдер айтат? | Окуучулар өз ой толгоолорун айтышат жана суроолорго жооп беришет | НК2 ПК1 ПК2 ПК3 | Ф.б |
| Баалоо | Музыка угуу жөндөмүн баалоо | Билимдерине карап баалоо | НК2 ПК4 | С.б |
| Үй тапшырма | “Каныкейдин жомогу”нан үзүндү жаттоо жаттоо | “Семетей”эпосунан үзүндүлөрдү окуп,мазмунун кыскача айтып беришет | НК1 ПК2 | |
| Жыйынтыктоо рефлексия | Музыкалык коштошуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 | Кол белгилери |
Предметтин аты: Музыка Өтүлгөн күнү: “______” _________________2023ж.
Классы: 4 1-чейректин темасы: Адабият болбосо,музыка кандай болор эле?
Сабактын темасы: Каба Атабек уулу(1926-2004)
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактын методу: өз алдынчалуулук,топто иштөө
Сабактын жабдылышы:”Манас” эпосу боюнча иллюстрациялар,слайддар
| Сабактын максаты: | Окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар: |
| Манасчы Каба Атабек уулутууралуу ой толгоолорун айтууга багыт берүү | К.Атабек уулунун “Манас”айтуучулук ыкмасы жөнүндө түшүнүк алышат |
| “Манас “ айтуучулук ой-жүгүртүүсүн өнүктүрүү | “Манас“ эпосунун каармандары менен таанышышат |
| “Айкөл Манас” эпосунан үзүндү уктуруу ,түшүнө билүүгө тарбиялоо | Гумандуулукка,ыймандуулукка жана музыкага болгон кызыгуусун ойготушат,эстетикалык табитин ачышат |
Сабактын жүрүшү:
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компетенттүүлүк | Баа лоо |
| НК | ПК |
| Уюштуруу 1.Саламдашуу 2.Шыктандыруу | Саламатсыңарбы балдар? Музыка уктуруу | Саламатсызбы эжей | НК2 НК3 | |
| Үй тапшырмасы | Балдар, өткөн сабакта эмнелерди үйрөндүк эле | ”Каныкейдин жомогу” үзүндү | НК2 | Ф.б |
| Жаңы теманы түшүндүрүү | Бүгүн биз манасчы Каба Атабек уулу жөнүндө сөз кылабыз. “Семетей” эпосунун каармандары менен таанышабыз | “Семетей” эпосун жана эпостон үзүндү айтышып,маек курушат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 ПК3 | |
| Практикалык иш | Музыка угуу: “Каныкейдин Тайторуну байгеге чабышы” эпостон үзүндү уктурулат Жаңы теманы үйрөнүү Саякбайдын айтуусунда | -Манастан үзүндү кайсы манасчынын айтуусунда уктуңар?-С.Каралаев -Ыр саптарынан кандай түшүнүк алдыңар? | НК1 ПК3 НК2 НК3 | Ф.б Өзүн өзү баалоо |
| Эс алуу мин. | Жалпыбыз бирдейбиз Жалкоолукту билбейбиз Музыка сабагында Кара жорго бийлейбиз | Ритмикалык кыймылдарды жасашат | НК3 | |
| Бышыктоо | -“Манас” эпосу канча бөлүмдөн турат? -“Семетейди”эпосун кимдер айтат? | Окуучулар өз ой толгоолорун айтышат жана суроолорго жооп беришет | НК2 ПК1 ПК2 ПК3 | Ф.б |
| Баалоо | Музыка угуу жөндөмүн баалоо | Билимдерине карап баалоо | НК2 ПК4 | С.б |
| Үй тапшырма | “Каныкейдин жомогу”нан үзүндү жаттоо Окуу китебинин 37-бети | “Семетей”эпосунан үзүндүлөрдү окуп,мазмунун кыскача айтып беришет | НК1 ПК2 | |
| Жыйынтыктоо рефлексия | Музыкалык коштошуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 | Кол белгилери |
Предметтин аты: Музыка Өтүлгөн күнү: “______” _________________2023ж.
Классы: 4 1-чейректин темасы: Адабият болбосо,музыка кандай болор эле?
Сабактын темасы: “Сейтек” эпосу
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактын методу: өз алдынчалуулук,топто иштөө
Сабактын жабдылышы:”Сейтек” эпосу боюнча иллюстрациялар,слайддар
| Сабактын максаты: | Окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар: |
| “Манас” үчилтигинин бири “Сейтек” тууралуу ой толгоолорун айтууга багыт берүү | “Сейтек”эпосу жөнүндө түшүнүк алышат |
| “Сейтек “ жөнүндө ой-жүгүртүүсүн өнүктүрүү | “Сейтек“ эпосунун каармандары менен таанышышат |
| “Сейтек” эпосун уктуруу ,түшүнө билүүгө тарбиялоо | Гумандуулукка,ыймандуулукка жана музыкага болгон кызыгуусун ойготушат,эстетикалык табитин ачышат |
Сабактын жүрүшү:
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компетенттүүлүк | Баа лоо |
| НК | ПК |
| Уюштуруу 1.Саламдашуу 2.Шыктандыруу | Саламатсыңарбы балдар? Музыка уктуруу | Саламатсызбы эжей | НК2 НК3 | |
| Үй тапшырмасы | Балдар, өткөн сабакта эмнелерди үйрөндүк эле | ”Каныкейдин Тайторуну байгеге чабышы” үзүндү | НК2 | Ф.б |
| Жаңы теманы түшүндүрүү | Бүгүн биз “Сейтек” эпосу жөнүндө сөз кылабыз.Анын каармандары менен таанышабыз | “Сейтек” эпосун жана эпостон үзүндү айтышып,маек курушат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 ПК3 | |
| Практикалык иш | Музыка угуу: “Сейтек” эпосунан үзүндү уктурулат Жаңы теманы үйрөнүү “Сейтектин чоңоюшу”” (Д.Сыдыковдун айтуусунда) | -Кайсы манасчынын айтуусунда уктуңар?-Д.Сыдыков -Ыр саптарынан кандай түшүнүк алдыңар? | НК1 ПК3 НК2 НК3 | Ф.б Өзүн өзү баалоо |
| Эс алуу мин. | Жалпыбыз бирдейбиз Жалкоолукту билбейбиз Музыка сабагында Кара жорго бийлейбиз | Ритмикалык кыймылдарды жасашат | НК3 | |
| Бышыктоо | -“Сейтек” эпосу “Манас” үчилтигинин канчанчы бөлүгү? -“Сейтек”эпосу үчилтикке киреби? | Окуучулар өз ой толгоолорун айтышат жана суроолорго жооп беришет | НК2 ПК1 ПК2 ПК3 | Ф.б |
| Баалоо | Музыка угуу жөндөмүн баалоо | Билимдерине карап баалоо | НК2 ПК4 | С.б |
| Үй тапшырма | “Сейтектин чоңоюшу” тууралуу айтып берүү Окуу китебинин 24-бети | “Сейтек ”эпосунан үзүндүлөрдү окуп,мазмунун кыскача айтып беришет | НК1 ПК2 | |
| Жыйынтыктоо рефлексия | Музыкалык коштошуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 | Кол белгилери |
Предметтин аты: Музыка Өтүлгөн күнү: “______” _________________2023ж.
Классы: 4 1-чейректин темасы: Адабият болбосо,музыка кандай болор эле?
Сабактын темасы: Шаабай Азиз уулу(1927-2004)
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактын методу: өз алдынчалуулук,топто иштөө
Сабактын жабдылышы:”Манас” эпосу боюнча иллюстрациялар,слайддар
| Сабактын максаты: | Окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар: |
| Манасчы Шаабай Азиз уулу тууралуу ой толгоолорун айтууга багыт берүү | Шаабай Азиз уулунун “Манас”айтуучулук ыкмасы уктуруу аркылуу түшүнүк алышат |
| “Манас “ айтуучулук ой-жүгүртүүсүн өнүктүрүү | Манасчылык өнөр боюнча түшүнүк алышат |
| “Сейтек” эпосунан үзүндү уктуруу ,түшүнө билүүгө тарбиялоо | Гумандуулукка,ыймандуулукка жана музыкага болгон кызыгуусун ойготушат,эстетикалык табитин ачышат |
Сабактын жүрүшү:
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компетенттүүлүк | Баа лоо |
| НК | ПК |
| Уюштуруу 1.Саламдашуу 2.Шыктандыруу | Саламатсыңарбы балдар? Музыка уктуруу | Саламатсызбы эжей | НК2 НК3 | |
| Үй тапшырмасы | Балдар, өткөн сабакта эмнелерди үйрөндүк эле | ”Сейтектин чоңоюшу” үзүндү | НК2 | Ф.б |
| Жаңы теманы түшүндүрүү | Бүгүн биз манасчы Шаабай Азиз уулу жөнүндө сөз кылабыз. | “Сейтек” эпосун жана эпостон үзүндү айтышып,маек курушат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 ПК3 | |
| Практикалык иш | Музыка угуу: “Сейтек” эпостон үзүндү уктурулат Жаңы теманы үйрөнүү Д.Сыдыковдун айтуусунда “Сейтектин чоңоюшу” | -“Сейтектен” үзүндү кайсы манасчынын айтуусунда уктуңар?-Д.Сыдыков -Ыр саптарынан кандай түшүнүк алдыңар? | НК1 ПК3 НК2 НК3 | Ф.б Өзүн өзү баалоо |
| Эс алуу мин. | Жалпыбыз бирдейбиз Жалкоолукту билбейбиз Музыка сабагында Кара жорго бийлейбиз | Ритмикалык кыймылдарды жасашат | НК3 | |
| Бышыктоо | -Ш.Азиз уулу жөнүндө айтып бергиле? -“Манас” эпосу канча бөлүмдөн турат? -“Сейтектен ”үзүндүнү кимдер айткан? | Окуучулар өз ой толгоолорун айтышат жана суроолорго жооп беришет | НК2 ПК1 ПК2 ПК3 | Ф.б |
| Баалоо | Музыка угуу жөндөмүн баалоо | Билимдерине карап баалоо | НК2 ПК4 | С.б |
| Үй тапшырма | “Сейтектин чоңоюшу””нан үзүндү Окуу китебинин 24-бети | “Сейтек”эпосунан үзүндүлөрдү окуп,мазмунун кыскача айтып беришет | НК1 ПК2 | |
| Жыйынтыктоо рефлексия | Музыкалык коштошуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 | Кол белгилери |
Предметтин аты: Музыка Өтүлгөн күнү: “______” _________________2023ж.
Классы: 4 1-чейректин темасы: Музыка болбосо ,адабият кандай болор эле
Сабактын темасы: Жыйынтык сабак
Сабактын тиби: бышыктоо-кайталоо
Сабактын методу: суроо-жооп,викторина оюндар аркылуу бышыктоо
Сабактын жабдылышы:элдик залкарлардын портреттери
| Сабактын максаты: | Окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар: |
| Чейрек ичи өтүлгөндөрдү кайталоо | Өтүлгөн темалар жөнүндө жеткиликтүү түшүнүк алышат. |
| Чыгармачылык ой-жүгүртүүсүн өз алдынча айтып берүү жөндөмдүүлүктөрүн өнүктүрүү | Музыка болбосо,адабият кандай болор эле маалымат алышат |
| Элибиздин маданиятын сактай билүүгө тарбиялоо | Ички дүйнөсүн ачып,сезимталдыкка,адамгерчиликке тарбияланышат |
Сабактын жүрүшү:
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компетенттүүлүк | Баа лоо |
| НК | ПК |
| Уюштуруу 1.Саламдашуу 2.Шыктандыруу | Саламатсыңарбы балдар? Музыка уктуруу | Саламатсызбы эжей | НК2 НК3 | |
| Үй тапшырмасы | Балдар, өткөн чейректин темасы эмне эле | Музыка болбосо,адабият кандай болор эле? | НК2 | Ф.б |
| Жаңы теманы түшүндүрүү | Чейрек ичинде улуттук музыкалык маданиятыбыз жана кесиптик музыкабыз менен таанышып,окуп үйрөндүк | Эсинде калган ырларды ырдашат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 ПК3 | |
| Практикалык иш | Музыка угуу: Тандаган күүлөрдү Өтүлгөн темалар боюнча бышыктоо | Оюн аркылуу сабакта өтүлгөн билгендерин ырдашат | НК1 ПК3 НК2 НК3 | Ф.б Өзүн өзү баалоо |
| Эс алуу мин. | Жалпыбыз бирдейбиз Жалкоолукту билбейбиз Музыка сабагында Кара жорго бийлейбиз | Ритмикалык кыймылдарды жасашат | НК3 | |
| Бышыктоо | -Чейрек ичи өтүлгөн ырлар силерге жактыбы? -“Манас”,”Семетей”, “Сейтек” үчилтиги боюнча айтып бергиле? -“Сейтектин чоңоюшу”үзүндү айта аласыңарбы? | Окуучулар өз ой толгоолорун айтышат | НК2 ПК1 ПК2 ПК3 | Ф.б |
| Баалоо | Музыка угуу жөндөмүн баалоо | Билимдерине карап баалоо | НК2 ПК4 | С.б |
| Үй тапшырма | 1.Чейрек ичи өтүлгөн темаларды кайталоо 2.Манас эпосунан каармандардын сүрөттөрүн тартып келгиле | 1.Өтүлгөн маалыматтарды кайталашат 2.Жаңы жыл ырын үйрөнүү | НК1 ПК2 | |
| Жыйынтыктоо рефлексия | Музыкалык коштошуу (Окуучулар тандаган музыка) | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 | Кол белгилери |
Предметтин аты: Музыка Өтүлгөн күнү: “______” _________________2023ж.
Классы: 4 2-чейректин темасы: Адабият болбосо,музыка кандай болор эле?
Сабактын темасы: Манас эпосу композитордук музыкада
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактын методу: өз алдынчалуулук,топто иштөө
Сабактын жабдылышы: :”Манас” эпосу боюнча иллюстрациялар,слайддар
| Сабактын максаты: | Окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар: |
| Манас эпосунун обондуулугу туурасында түшүндүрмө берүү.Ой толгоолорун айтууга багыт берүү | Композиторлор“Манас”эпосунун обонун кантип жаратышкандыгы айтып беришет |
| Чыгармачылык ой-жүгүртүүсүн өнүктүрүү | “Манас”эпосу жана композиторлордун чыгармала- рында кантип колдонушары жөнүндө ой жүгүртө алышат |
| Элибиздин маданиятын сактай билүүгө,Ата-Мекенди сүйүугө тарбиялоо | Чынчылдыкка,ыймандуулукка жана музыкага болгон кызыгуусун ойготушат,эстетикалык табитин ачышат |
Сабактын жүрүшү:
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компетенттүүлүк | Баа лоо |
| НК | ПК |
| Уюштуруу 1.Саламдашуу 2.Шыктандыруу | Саламатсыңарбы балдар? Музыка уктуруу | Саламатсызбы эжей | НК2 НК3 | |
| Үй тапшырмасы | Балдар, өткөн чейректе кандай ырларды үйрөндүк эле | ”Манас”,Семетей”,”Сейтек”эпос-торун жана аны айтуучуларды | НК2 | Ф.б |
| Жаңы теманы түшүндүрүү | Нечендеген жылдар бою апталап-айлап-жылдап айтылган чексиз көлөмдөгү “Манас” эпосунун обондуулугу жөнүндө балдарга түшүнүк берилет | Манас-музыкалуу,обондуу чыгар ма.Ошондуктан композиторлор “Манас” операсын жаратышты | НК1 ПК1 НК2 ПК2 ПК3 | |
| Практикалык иш | Музыка угуу: “Манас операсынан үзүндү уктурулат Жаңы теманы үйрөнүү “Мен кыргыздын уулумун” сөзү,музыкасы Эсенгуловдуку | *-Силерге опера жактыбы? *-Ыр саптарынан кандай түшүнүк алдыңар? -Ырдын обону жактыбы? | НК1 ПК3 НК2 НК3 | Ф.б Өзүн өзү баалоо |
| Эс алуу мин. | Жалпыбыз бирдейбиз Жалкоолукту билбейбиз Музыка сабагында Кара жорго бийлейбиз | Ритмикалык кыймылдарды жасашат | НК3 | |
| Бышыктоо | -“Манас эпосу музыка менен кандай байланышы бар экен? -“Манас эпосунун негизинде кайсы композиторлор музыка жазышкан? | Окуучулар өз ой толгоолорун айтышат | НК2 ПК1 ПК2 ПК3 | Ф.б |
| Баалоо | Музыка угуу жөндөмүн баалоо | Билимдерине карап баалоо | НК2 ПК4 | С.б |
| Үй тапшырма | “Манас “ эпосу музыка менен кандай байланышы бар? Окуу китебинин -бети | “Мен кыргыздын уулумун”ырын жаттап келишет | НК1 ПК2 | |
| Жыйынтыктоо рефлексия | Музыкалык коштошуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 | Кол белгилери |
Предметтин аты: Музыка Өтүлгөн күнү: “______” _________________2023ж.
Классы: 4 1-чейректин темасы: Адабият болбосо,музыка кандай болор эле?
Сабактын темасы: Манас операсы
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактын методу: өз алдынчалуулук,топто иштөө
Сабактын жабдылышы: :”Манас” эпосу боюнча иллюстрациялар,слайддар
| Сабактын максаты: | Окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар: |
| Манас эпосунун обондуулугу жөнүндө түшүндүрмө берүү.Ой толгоолорун айтууга багыт берүү | Композиторлор“Манас”эпосунун обонун кантип жаратышкандыгы айтып беришет |
| Чыгармачылык ой-жүгүртүүсүн өнүктүрүү | Манас”эпосу жана композиторлордун чыгармала- рында кантип колдонушары жөнүндө ой жүгүртө алышат |
| Опера музыкасы аркылуу классикалык чыгармаларды уга билүүгө тарбиялоо | Чынчылдыкка,ыймандуулукка жана музыкага болгон кызыгуусун ойготушат,эстетикалык табитин ачышат |
Сабактын жүрүшү:
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компетенттүүлүк | Баа лоо |
| НК | ПК |
| Уюштуруу 1.Саламдашуу 2.Шыктандыруу | Саламатсыңарбы балдар? Музыка уктуруу | Саламатсызбы эжей | НК2 НК3 | |
| Үй тапшырмасы | Балдар, өткөн сабакта кандай ырларды үйрөндүк эле | Манас эпосунун музыка менен кандай байланыштыгы жөнүндө айтышат | НК2 | Ф.б |
| Жаңы теманы түшүндүрүү | Нечендеген жылдар бою апталап-айлап-жылдап айтылган чексиз көлөмдөгү “Манас” эпосунун обондуулугу жөнүндө балдарга түшүнүк берилет | Манас айтуучулар жөнүндө ой-толгоолорун айтышат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 ПК3 | |
| Практикалык иш | Музыка угуу: “ Манас операсынан” үзүндү уктурулат Жаңы теманы үйрөнүү “Мен кыргыздын уулумун” | *”Манас” операсын кимдер жазган? -Бу үзүндүдө эмнелер жөнүндө айтылууда? | НК1 ПК3 НК2 НК3 | Ф.б Өзүн өзү баалоо |
| Эс алуу мин. | Жалпыбыз бирдейбиз Жалкоолукту билбейбиз Музыка сабагында Кара жорго бийлейбиз | Ритмикалык кыймылдарды жасашат | НК3 | |
| Бышыктоо | -“Манас эпосу музыка менен кандай байланышы бар экен? -“Манас эпосунун негизинде кайсы композиторлор музыка жазышкан? | Окуучулар Манас операсынын мазмунун айтышат | НК2 ПК1 ПК2 ПК3 | Ф.б |
| Баалоо | Музыка угуу жөндөмүн баалоо | Билимдерине карап баалоо | НК2 ПК4 | С.б |
| Үй тапшырма | “Манас “ операсынын мазмунун,музыкасын окуп, кыскача айтып берүү | “Мен кыргыздын уулумун”ырын жаттап келишет | НК1 ПК2 | |
| Жыйынтыктоо рефлексия | Музыкалык коштошуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 | Кол белгилери |
Предметтин аты: Музыка Өтүлгөн күнү: “______” _________________2023ж.
Классы: 4 2-чейректин темасы: Адабият болбосо,музыка кандай болор эле?
Сабактын темасы: А.Малдыбаев(1906-1978).В.Власов(1902-1986).В.Фере(1902-1971)
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактын методу: өз алдынчалуулук,топто иштөө
Сабактын жабдылышы:”Манас” эпосу боюнча иллюстрациялар,слайддар
| Сабактын максаты: | Окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар: |
| Композиторлор А.Малдыбаев. В.Власов жана В.Фере нин чыгармачылыгы тууралуу тааныштыруу.Ой толгоолорун айтууга багыт берүү | Окуучулар музыкалык маданиятын калыптандыры- шат |
| Чыгармачылык ой-жүгүртүүсүн өнүктүрүү | Композитордук музыка менен таанышышат |
| Элибиздин маданиятын сактай билүүгө,Ата-Мекенди сүйүүгө тарбиялоо | Чынчылдыкка,ыймандуулукка жана музыкага болгон кызыгуусун ойготушат,эстетикалык табитин ачышат |
Сабактын жүрүшү:
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компетенттүүлүк | Баа лоо |
| НК | ПК |
| Уюштуруу 1.Саламдашуу 2.Шыктандыруу | Саламатсыңарбы балдар? Музыка уктуруу | Саламатсызбы эжей | НК2 НК3 | |
| Үй тапшырмасы | Балдар, өткөн сабакта эмнелерди үйрөндүк эле | ”Манас”операсынын мазмунун айтып беришет | НК2 | Ф.б |
| Жаңы теманы түшүндүрүү | “Манас кошуну”симфониялык сүрөттөмөсүнөн үзүндү “Эне тил” аттуу ырды үйрөнүшөт | “Манас” эпосу жана симфония- лык сүрөттөмө боюнча ой толгоо лорун айтышат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 ПК3 | |
| Практикалык иш | Музыка угуу:“Эне тил”ыры уктуруу Жаңы теманы үйрөнүү Муз.Т.Түркменовдуку,сөзүСЖусуев К.Молдобасановдун чыгармачылы- гы менен таанышышат | -Ыр саптарынан кандай түшүнүк алдыңар? К.Молдобасановдун чыгармачы- лыгынын Манас эпосу менен кандай байланышы бар? | НК1 ПК3 НК2 НК3 | Ф.б Өзүн өзү баалоо |
| Эс алуу мин. | Жалпыбыз бирдейбиз Жалкоолукту билбейбиз Музыка сабагында Кара жорго бийлейбиз | Ритмикалык кыймылдарды жасашат | НК3 | |
| Бышыктоо | “Манас кошуну симфониясын ким жазган? Эне тил ырын ким жазган? Калый Молдобасанов жөнүндө эмне билесиңер? | Окуучулар өз ой толгоолорун айтышат | НК2 ПК1 ПК2 ПК3 | Ф.б |
| Баалоо | Музыка угуу жөндөмүн баалоо | Билимдерине карап баалоо | НК2 ПК4 | С.б |
| Үй тапшырма | “Манас “ кошуну чыгармасынын мазмунун кыскача айтып бер | “Эне тил”ырын ырдоо | НК1 ПК2 | |
| Жыйынтыктоо рефлексия | Музыкалык коштошуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 | Кол белгилери |
Предметтин аты: Музыка Өтүлгөн күнү: “______” _________________2023ж.
Классы: 4 2-чейректин темасы: Адабият болбосо,музыка кандай болор эле?
Сабактын темасы: М.Бегалиевдин “Манас”сонатасы Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактын методу: өз алдынчалуулук,топто иштөө
Сабактын жабдылышы:”Манас” эпосу боюнча иллюстрациялар,слайддар
| Сабактын максаты: | Окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар: |
| Манас эпосунун жана композитордун чыгармаларынын байланышы жөнүндө маалымат берүү.М.Бегалиевдин чыгармачылыгы тууралуу тааныштыруу.Ой толгоолорун айтууга багыт берүү | М.Бегалиевдин Манас соната чыгармасы боюнча түшүнүк алышат |
| Чыгармачылык ой-жүгүртүүсүн өнүктүрүү | Композитордун чыгармасы менен танышышат |
| Элибиздин маданиятын сактай билүүгө,Ата-Мекенди сүйүүгө тарбиялоо | Чынчылдыкка,ыймандуулукка жана музыкага болгон кызыгуусун ойготушат,эстетикалык табитин ачышат |
Сабактын жүрүшү:
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компетенттүүлүк | Баа лоо |
| НК | ПК |
| Уюштуруу 1.Саламдашуу 2.Шыктандыруу | Саламатсыңарбы балдар? Музыка уктуруу | Саламатсызбы эжей | НК2 НК3 | |
| Үй тапшырмасы | Балдар, өткөн сабакта эмнелерди үйрөндүк эле | ”Эне тил” ырын ырдашат | НК2 | Ф.б |
| Жаңы теманы түшүндүрүү | “Манас”сонатасынан үзүндү “Ата Мекен” аттуу ырды үйрөнүшөт | “Манас” эпосу жана соната боюнча ой толгоолорун айтышат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 ПК3 | |
| Практикалык иш | Музыка угуу:“Ата Мекен”ыры уктуруу Жаңы теманы үйрөнүү Муз.сөзүКасейдики М.Бегалиевдин чыгармачылыгы менен таанышышат | -Ыр саптарынан кандай түшүнүк алдыңар? М.Бегалиевдин чыгармачылыгын кыскача айтып бергиле? --Манас сонатасы кайсы чыгар манын негизинде жазылган? | НК1 ПК3 НК2 НК3 | Ф.б Өзүн өзү баалоо |
| Эс алуу мин. | Жалпыбыз бирдейбиз Жалкоолукту билбейбиз Музыка сабагында Кара жорго бийлейбиз | Ритмикалык кыймылдарды жасашат | НК3 | |
| Бышыктоо | -М.Бегалив ким? -Ата Мекен ырынын мазмунун айтып бер? -Композитор Манас эпосунун негизинде дагы кандай чыгармалар ды жазган? | Окуучулар өз ой толгоолорун айтышат | НК2 ПК1 ПК2 ПК3 | Ф.б |
| Баалоо | Музыка угуу жөндөмүн баалоо | Билимдерине карап баалоо | НК2 ПК4 | С.б |
| Үй тапшырма | “Манас “ соната чыгармасын кыскача айтып бер | “Ата Мекен”ырын ырдоо | НК1 ПК2 | |
| Жыйынтыктоо рефлексия | Музыкалык коштошуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат | НК1 ПК1 НК2 ПК2 | Кол белгилери |
Предметтин аты: Музыка Өтүлгөн күнү: “______” _________________2023ж.
Классы: 4 1-жарым жылдык жыйынтыктоо
Сабактын темасы: Жаңы-жылдык концерт-сабагы
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактын методу: өз алдынчалуулук,топто иштөө
Сабактын жабдылышы:Композиторлордун портреттери,залкар манасчылардын портреттери
| Сабактын максаты: | Окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар: |
| Суроо-жооп,викторина,оюндар аркылуу биринчи жарым жылдык окуу мөөнөтүнүн жыйынтыгын бышыктоо | Жарым-жылдыкты бышыктоо |
| Чыгармачылык ой-жүгүртүүсүн өз алдынча айтып берүү жөндөмдүүлүктөрүн өнүктүрүү | Концерт-сабагына даярдык көрүү |
| Элибиздин маданиятын сактай билүүгө тарбиялоо | Ички дүйнөсүн ачып,сезимталдыкка,мекенди сүйүүгө тарбияланышат |
Сабактын жүрүшү:
| Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компетенттүүлүк | Баалоо |
| НК | ПК |
| Уюштуруу 1.Саламдашуу 2.Шыктандыруу | Саламатсыңарбы балдар? Музыка уктуруу:”Манас сонатасынан үзүндү” | Саламатсызбы эжей | НК2 НК3 | |
| Үй тапшырмасы | Балдар, өткөн сабакта эмнелерди үйрөндүк эле | Манас сонатасы чыгармасынан үзүндүлөрдү айтышат | НК2 | Ф.б |
| Жаңы теманы түшүндүрүү | Биз көптөн бери күткөн жаңы-жыл да келди.Үйдө балатыны кооздодуңарбы? Жаңы жылды кандай элестетип жатасыңар? | Концерттик программа 1.Р.Абдыкадыров “Биз окуган мектепте” 2.Манастан үзүндү 3.Мен кыргыздын уулумун | НК1 ПК1 НК2 ПК2 ПК3 | |
| Практикалык иш | Жаңы жыл тууралуу кандай ырларды билесиңер? Чейрек ичинде өздөштүргөн чыгармаларды жыйынтыктап, майрамдык концерт тартуулайлы | 4.Ата Мекен 5.Комузчу 6.,Каныкейдин Тайторуну байгеге чабышы” эпостон үзүндү 7.”Каныкейдин жомогу 8.Эне тил 9.Жаңы жыл | НК1 ПК3 НК2 НК3 | Ф.б Өзүн өзү баалоо |
| Эс алуу мин. | Жалпыбыз бирдейбиз Жалкоолукту билбейбиз Музыка сабагында Эпостордон үзүндү айтабыз | Ритмикалык кыймылдарды жасашат Эпостон үзүндү айтышат | НК3 | |
| Бышыктоо | Кроссворддун жооптору: Туурасынан: Тигинен: 1.Кыл кыяк 1.Төкмө-акын 2.Манасчы 2.Сурнай 3.Дастан 3.Дап | Окуучулар өз жоопторун жазышат | НК2 ПК1 ПК2 ПК3 | Ф.б |
| Баалоо | Музыкалык аткаруучулук жөндөмүн баалоо | Билимдерине карап баалоо | НК2 ПК4 | С.б |
| Үй тапшырма | Каникул күндөрү көңүлдүү эс алуусун тилөө | Каникулда жакшы маанай каалоо | НК1 ПК2 | |
| Жыйынтыктоо рефлексия | Музыкалык коштошуу | Күндөлүктөрүнө чейректик бааларын койдурушат | НК1 ПК1 НК2 | Кол белгилери |