СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

открытый урок                                                                                                                                           

Просмотр содержимого документа
«Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту»

«Бекітемін»

Оқу ісі жөніндегі орынбасары

___________

«21» қараша 2017 ж.

Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Мектеп: №273 орта мектеп

Күні: 21.11.2017ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Пернебай А.С.

Сынып: 5 "Б"

Қатысқандар :

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1.2.17 - бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

5.1.2.18 - бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Бөлімдері бірдей және бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді қосуды және азайтуды орындай алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Жай бөлшектерді қысқартып алып, қосуды және азайтуды орындайды.

Кейбір оқушылар:

Тақырыпқа берілген мәтінді есептерді шығарады.

Бағалау критерийі

- жай бөлшектерді қосады;

- жай бөлшектерді азайтады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін түсіндіреді.

Пәнге қатысты лексика және терминология:

Қосу - Сложение - Addition

Азайту - Вычитание - Subtraction

Бөлшек - Дробь - Fraction

Бөлшектің алымы - Числитель - Numerator

Бөлшектің бөлімі - Знаминатель - Denominator

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу\азайту үшін:

1) бөлшектерді ................... келтіру керек;

2) ....................... бөлшектерді қосу\азайту керек.

Құндылықтарға баулу

Тапсырмаларды топта орындау арқылы ынтымақтастық құндылығына баулу. Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, білім алуға дайын болу.

Алдыңғы оқу


Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруді біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет


Ресурстар



Сабақтың басы



2 минут












4 минут




























2 минут








2 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа назарын аудару.


Психологиялық ахуал туғызу.

Ашық аспан болсын!
Әр күніміз біздің
Сәттілікке толсын!
Математика пәнінен
Білмегенді білейік
Үйренейік, күлейік.


Үй тапсырмасын тексеру.

"Бірін - бірі тексеру" әдісі арқылы үй жұмысын тексеремін. Үй жұмысына әр топқа жеке есептер берілген. Топтар жұмыстарын алмастырып, бірін-бірі тексереді.

І топ №514

Құмыраға - бөлігі

Банкаға - бөлігі

Кесеге - бөлігі

Қалғаны - ?

+ + = = 1

Жауабы: ыдыстағы сүттің барлығы құйылып алынды.

ІІ топ №516

Бірінші сағатта - бөлігі

Екінші сағатта - бөлігі

Үшінші сағатта - ?

+ ; -

Жауабы: бөлігі

ІІІ топ №517

Бірінші балық - кг

Екінші балық - кг

Барлығы - ?

+ ;

Жауабы: кг

Үй тапсырмасын қорытындылау.

Үй тапсырмасын қорытындылау үшін оқушыларға өткен тақырып бойынша ашық сұрақтар қоямын.

1) Бөлімдері бірдей жай бөлшектер қалай қосылады\азайтылады?

2) Бөлімдері әр түрлі жай бөлшектер қалай қосылады\азайтылады?


Топқа бөлу.

«Алма ағашы» әдісі. Оқушыларға алма ағашынан өзіне ұнаған алманы алуды тапсырамын. Сол арқылы оқушылар

3 топқа бөлінеді.





презентация













А3 формат


































Алма ағашы

Сабақтың ортасы



8 минут




















8 минут





























2 минут




5 минут

Тақтамен жұмыс.

"Жемістер себеті". Әр топтан 2 оқушы шығып, себеттен қалаған жемістерін таңдайды. Жемістің артқы жағында берілген есепті тақтаға шығарады.

1) - - = - = =

2) + + = = =

3) - - = - =

4) + + = = = 1

5) + + = = = 1

6) - = - = - =

Топтық жұмыс.

І топ

1) 2)

- = + =

3) 4)

+ = = + = = =

ІІ топ

1) 2)

- = - =

3) 4)

+ = + =


ІІІ топ

1) 2)

+ = + =

3) 4)

+ = + =

Сергіту сәті.

Әуен ырғағымен қимылдар жасайды.

Топтық жұмыс

І топ №521(1,2)

ІІ топ №521 (3,4)

ІІІ топ №521(5,6)

Жемістер себеті























Конверт

А3 формат































Оқулық

Сабақтың

Соңы

4 минут




1 минут




2 минут

Сабақты қорытындылау.

"Автор орындығы" әдісі. Әр топтан бір оқушы шығып орындыққа отырады. Басқа топтар отырған оқушыға сұрақтар қояды. Барлық сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушыны төсбелгімен марапаттау.


Үй тапсырмасы.

Оқулықтан № 521 есеп




Кері байланыс.

Оқушылар стикерге берілген сұраққа жауап беру арқылы кері байланыс орнатады.

1. Бүгінгі сабақта не білдің?

2. Бүгінгі сабақта не қызықты болды?

3. Бүгінгі сабақта не қиын болды?

4.Бүгінгі сабақта сені не таң қалдырды?

Төсбелгі










стикер

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек

көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау



1.Топтық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

2. "Автор орындығы" әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын.


1. Оқушылардың алған білімдерін тексеру мақсатында ашық сұрақтар қоямын.

2. "Басбармақ" әдісі арқылы оқушылар тақтада есеп шығарған оқушыны, топтар бірін-бірі бағалайды.

3.Сабақты қорытындылау барысында сұрақтарға жауап берген оқушыларды төсбелгілермен мадақтаймын.

Сергіту сәті

Рефлексия

Сaбақ \оқу мaқсaттaры шынaйы мa?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуaл қaндaй болды?

Мен жоспарлaғaн сaрaлay шaрaлaры тиімді болды мa?

Мен берілген уaқыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарымa қaндай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.







Қорытынды бағамдау

Қaндaй екі нәрсе тaбысты болды (оқытуды дa, оқуды дa ескеріңіз)?

1.

2.

Қaндaй екі нәрсе сaбaқты жақсaртa aлaды (оқытуды дa, оқуды дa ескеріңіз)?

1.

2.



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!