СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

ҚМЖ 3-сынып, қазақ тілі №74 Негізгі және туынды зат есім

Нажмите, чтобы узнать подробности

Білім беру ұйымының  атауы

Алмалы ОМ

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Өнер

Педагогтің аты-жөні:

Д.Кушукбаева

Күні:

 

Сынып: 3 «   »

  Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

 Сабақтың тақырыбы:

№74 Негізгі және туынды зат есім

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру

3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау

3.3.4.1* мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фотосуреттермен мәтін (хат, шақыру, нұсқаулық) құрастыру/ компьютерде теру

3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау

Сабақтың мақсаты:

тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап бере алады; өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтап айтады; негізгі, туынды зат есімді  анықтай отырып жазады.

Құндылықты дарыту

Қарым-қатынас жасау әдісі,жауапкершілік

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

 Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І.Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Қайырлы күн, көздерім!

Ояндыңдар ма? (қабақтарын сипайды). Қайырлы күн, құлақтарым!

Ояндыңдар ма? (құлақтарын сипайды). Қайырлы күн, қолдарым!

 Ояндыңдар ма? (қолдарымен шапалақтайды). Қайырлы күн, аяқтарым!

 Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді тебу). Қайырлы күн, мұғалім!

Біз ояндық!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады

ІІ. «Woorkwall» қосымшасы арқылы  алдыңғы білімді еске түсіру.

- Зат есім дегеніміз не?

 - Зат есімнің сұрақтарын ата.

 - Зат есімнің қандай түрлерімен таныстық?

- Жалқы есім дегеніміз не?

 - Жалпы есім дегеніміз не?

-Негізгі зат есімдер дегеніміз не?

-Туынды  зат есімдер дегеніміз не?

-Негізгі зат есімдерге мысал келтір. Дәлелде.

-Туынды зат есімдерге мысал келтір. Дәлелде

ІІІ. Паз құрастыру

Құрастырған суреттегі сөздерді атау, сұрақ қою, туынды зат есім жасау.

Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады.

 

 

Оқушылар сұраққа жауап береді, жұмысты берілген түріне қарай орындайды

 

Оқушылар  сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады.

 

 

«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.

суреттер

 

 

Слайд 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 3

 

 

Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

1-тапсырма. (Ұ.Ж)

31-жаттығу. Мәтінді оқы.

Киіз үй мен ағаш үй. Ы. Алтынсарин. 

«Серпілген сауал» әдісі

-Мәтін не туралы?

-Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойып, жауап беріңдер.

-Киіз үй мен ағаш үйдің ортақ белгілері мен өзгешеліктерін ата.

-Қарамен жазылған сөздерден туынды зат есім жаса. -Әділ қазы орыс пен қазаққа қандай ақыл берді?

-Әділ қазы оларды неге шақырды?(бірлікке)

-Әділ қазының шешімі оларды қанағаттандырды ма?

-Өзің қандай ақыл қосар едің?

Венн диаграммасы арқылы үйлердің ерекшеліктерін сипаттайды. (табыс- табыскер, дос- достық)

-Киіз үй мен ағаш үйдің айырмашылығы қандай?

              Киіз үй    Ағаш үй

Түсіндірме сөздікпен жұмыс

Әділ қазы – әділ шешім қабылдаушы.

2-тапсырма.Жұптық жұмыс

32-жаттығу. Өлеңді көркем жаз.

Менің атам жайлауға

Малын айдап шығыпты.

Көк шалғынды қойнауға

Киіз үйін тігіпті.

Қарап шықтым біртіндеп,

Бар жиһазы жарасқан.

Туырлығын түргенде,

Көрінеді көк аспан.

-Өлеңде не туралы айтылған?

-Киіз үйдің қандай жабдықтарын білесің?

-Зат есімді сөз құрамына талда.

ЕБҚ тапсырмасы

3-тапсырма Топтық  жұмыс

33-жаттығу. Мәтінді оқы.

Қарамен жазылған сөздердің түбірін тап. Оларға түрлі жұрнақтар жалғау арқылы туынды зат есім жаса.

 (кітап-кітапхана, кітапханашы, мал-малшы, мүсіндері-мүсінші, құстың-құсбегі, аңның-аңшы)

ЕБҚ тапсырмасы

Мәтінді оқиды

Ширату. Ой сергек!

 «Сөздер тізбегі» ойыны.Түбір сөздерге жұрнақ жалғау арқылы жаңа сөз жаса.

Ай, кезек, саз, ойын, дәрі, ұста, оқу, сыз, мүсін,  би, ас, қой.

Үлгі жауап:

(айлық, кезекші, сазгер, ойыншық, дәрігер, ұстахана, оқушы, сызғыш, мүсінші, биші, аспаз, қойшы)

Саралау. Шығармашылық үзіліс.

1-деңгей:

Көп нүктенің орнына негізгі зат есімді қойып жаз:

   ...- кезекші       …- сөздік

 …-бапкер             …- бастық

(кезек, бап, сөз, бас)

Көп нүктенің орнына туынды зат есімді қойып жаз:

  бі-...                      етік-...

  орын-...                   балық-...

(білім,етікші, орындық, етікші, балықшы)

2-деңгей:  Артық сөзді тап!

1. Сәнді, білім, ұшқыш, ұстаз;

2. Қысқы, аула, балық;

3. Қара ала, сахна, торғай;

(сәнді, қысқы, қара ала)

3-деңгей:     Жаңылтпашты оқы. Сөз құрамына талда.

                   Қандай қорытынды жасар ең?

Шын еңбекшіл - өрмекші,

Өрмекші - шын өрнекші.

(өрмекші)

 

 

Мәтінді оқиды.Топтар қарсы топтарға мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады. Құрастырған сұрақтарына сынып алдында жауап алады. Қарамен жазылған сөздерден туынды зат есім жасайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар жұптаса отырып, өлеңнің не туралы екенін және киіз үйдің жабдықтарын санамалап айтады. Туынды зат есімді тауып, сөз құрамына талдайды.

 

 

 

 

 

Қарамен жазылған сөздердің түбірін табады. Оларға түрлі жұрнақтар жалғау арқылы туынды зат есім жасайды.

 

 

Берілген сөздер тізбегін құрастыру үшін әр топтан бір адамнан шығып, туынды  зат есім айтып, дәлелдейді. Ойын осылайша жалғаса береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

-Мәтінді оқиды;(1б)

-мәтін мазмұны бойынша бір-біріне  пікір білдіруге бағытталған сұрақ қояды, жауап береді;(1б)

-негізгі және туынды зат есімді анықтайды;(1б)

-туынды зат есімдердің жасалу жолдарына назар аударады.(1б)

 

 

 

 

Дескрипторы:

-киіз үй жабдықтарын біледі;(1б)

-сөз құрамына талдайды;(1б)

-туынды зат есімдерді табады;(1б)

-өлеңді қатесіз, сауатты жазады.(1б)

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

- Қарамен жазылған сөздердің түбірін табады;(1б)

- жұрнақтар жалғау арқылы туынды зат есім жасайды.(1б)

 

 

 

Слайд  4

Суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 8

Просмотр содержимого документа
«ҚМЖ 3-сынып, қазақ тілі №74 Негізгі және туынды зат есім»



Білім беру ұйымының атауы

Алмалы ОМ

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Өнер

Педагогтің аты-жөні:

Д.Кушукбаева

Күні:


Сынып: 3 « »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

74 Негізгі және туынды зат есім

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру

3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау

3.3.4.1* мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фотосуреттермен мәтін (хат, шақыру, нұсқаулық) құрастыру/ компьютерде теру

3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау

Сабақтың мақсаты:

тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап бере алады; өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтап айтады; негізгі, туынды зат есімді анықтай отырып жазады.

Құндылықты дарыту

Қарым-қатынас жасау әдісі,жауапкершілік

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І.Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Қайырлы күн, көздерім!

Ояндыңдар ма? (қабақтарын сипайды).
Қайырлы күн, құлақтарым!

Ояндыңдар ма? (құлақтарын сипайды).
Қайырлы күн, қолдарым!

Ояндыңдар ма? (қолдарымен шапалақтайды).
Қайырлы күн, аяқтарым!

Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді тебу).
Қайырлы күн, мұғалім!

Біз ояндық!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады

ІІ. «Woorkwall» қосымшасы арқылы алдыңғы білімді еске түсіру.

- Зат есім дегеніміз не?

- Зат есімнің сұрақтарын ата.

- Зат есімнің қандай түрлерімен таныстық?

- Жалқы есім дегеніміз не?

- Жалпы есім дегеніміз не?

-Негізгі зат есімдер дегеніміз не?

-Туынды зат есімдер дегеніміз не?

-Негізгі зат есімдерге мысал келтір. Дәлелде.

-Туынды зат есімдерге мысал келтір. Дәлелде

ІІІ. Паз құрастыру

Құрастырған суреттегі сөздерді атау, сұрақ қою, туынды зат есім жасау.

Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады.



Оқушылар сұраққа жауап береді, жұмысты берілген түріне қарай орындайды


Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады.



«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.

суреттер



Слайд 1










Слайд 2










Слайд 3



Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

1-тапсырма. (Ұ.Ж)

31-жаттығу. Мәтінді оқы.

Киіз үй мен ағаш үй. Ы. Алтынсарин.

«Серпілген сауал» әдісі

-Мәтін не туралы?

-Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойып, жауап беріңдер.

-Киіз үй мен ағаш үйдің ортақ белгілері мен өзгешеліктерін ата.

-Қарамен жазылған сөздерден туынды зат есім жаса. -Әділ қазы орыс пен қазаққа қандай ақыл берді?

-Әділ қазы оларды неге шақырды?(бірлікке)

-Әділ қазының шешімі оларды қанағаттандырды ма?

-Өзің қандай ақыл қосар едің?

Венн диаграммасы арқылы үйлердің ерекшеліктерін сипаттайды. (табыс- табыскер, дос- достық)

-Киіз үй мен ағаш үйдің айырмашылығы қандай?

Киіз үй Ағаш үй

Түсіндірме сөздікпен жұмыс

Әділ қазы – әділ шешім қабылдаушы.

2-тапсырма.Жұптық жұмыс

32-жаттығу. Өлеңді көркем жаз.

Менің атам жайлауға

Малын айдап шығыпты.

Көк шалғынды қойнауға

Киіз үйін тігіпті.

Қарап шықтым біртіндеп,

Бар жиһазы жарасқан.

Туырлығын түргенде,

Көрінеді көк аспан.

-Өлеңде не туралы айтылған?

-Киіз үйдің қандай жабдықтарын білесің?

-Зат есімді сөз құрамына талда.

ЕБҚ тапсырмасы

3-тапсырма Топтық жұмыс

33-жаттығу. Мәтінді оқы.

Қарамен жазылған сөздердің түбірін тап. Оларға түрлі жұрнақтар жалғау арқылы туынды зат есім жаса.

(кітап-кітапхана, кітапханашы, мал-малшы, мүсіндері-мүсінші, құстың-құсбегі, аңның-аңшы)

ЕБҚ тапсырмасы

Мәтінді оқиды

Ширату. Ой сергек!

«Сөздер тізбегі» ойыны.Түбір сөздерге жұрнақ жалғау арқылы жаңа сөз жаса.

Ай, кезек, саз, ойын, дәрі, ұста, оқу, сыз, мүсін, би, ас, қой.

Үлгі жауап:

(айлық, кезекші, сазгер, ойыншық, дәрігер, ұстахана, оқушы, сызғыш, мүсінші, биші, аспаз, қойшы)

Саралау. Шығармашылық үзіліс.

1-деңгей:

Көп нүктенің орнына негізгі зат есімді қойып жаз:

...- кезекші …- сөздік

…-бапкер …- бастық

(кезек, бап, сөз, бас)

Көп нүктенің орнына туынды зат есімді қойып жаз:

бі-... етік-...

орын-... балық-...

(білім,етікші, орындық, етікші, балықшы)

2-деңгей: Артық сөзді тап!

1. Сәнді, білім, ұшқыш, ұстаз;

2. Қысқы, аула, балық;

3. Қара ала, сахна, торғай;

(сәнді, қысқы, қара ала)

3-деңгей: Жаңылтпашты оқы. Сөз құрамына талда.

Қандай қорытынды жасар ең?

Шын еңбекшіл - өрмекші,

Ө рмекші - шын өрнекші.

(өрмекші)



Мәтінді оқиды.Топтар қарсы топтарға мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады. Құрастырған сұрақтарына сынып алдында жауап алады. Қарамен жазылған сөздерден туынды зат есім жасайды.









Оқушылар жұптаса отырып, өлеңнің не туралы екенін және киіз үйдің жабдықтарын санамалап айтады. Туынды зат есімді тауып, сөз құрамына талдайды.






Қарамен жазылған сөздердің түбірін табады. Оларға түрлі жұрнақтар жалғау арқылы туынды зат есім жасайды.



Берілген сөздер тізбегін құрастыру үшін әр топтан бір адамнан шығып, туынды зат есім айтып, дәлелдейді. Ойын осылайша жалғаса береді.


















Дескриптор:

-Мәтінді оқиды;(1б)

-мәтін мазмұны бойынша бір-біріне пікір білдіруге бағытталған сұрақ қояды, жауап береді;(1б)

-негізгі және туынды зат есімді анықтайды;(1б)

-туынды зат есімдердің жасалу жолдарына назар аударады.(1б)





Дескрипторы:

-киіз үй жабдықтарын біледі;(1б)

-сөз құрамына талдайды;(1б)

-туынды зат есімдерді табады;(1б)

-өлеңді қатесіз, сауатты жазады.(1б)







Дескриптор:

- Қарамен жазылған сөздердің түбірін табады;(1б)

- жұрнақтар жалғау арқылы туынды зат есім жасайды.(1б)




Слайд 4

Суреттер










Слайд 5










Слайд 6










Слайд 7
















Слайд 8

Соңы

10 мин

Сабақты бекіту «Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі

«Genially» қосымшасы арқылы бекіту

Үй тапсырмасы: 34-жаттығу.

Бағалау

Рефлексия






Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді



Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.

Слайд 7