СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок по теме: "Sport and sport games"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Цель:формирование лексических навыков.

Сопутствующая задача: развитие умения чтения.

Образовательная задача: узнать какие виды спорта и игр есть в Британии.

Просмотр содержимого документа
«Урок по теме: "Sport and sport games"»

Время

Этап урока

Речевые действия учителя

Речевые действия ученика

Замечания

11.55








11.57










11.59










































12.03

















12.05

























12.10














12.15













12.19












12.24










12.29







12.36






12.41



12.44

Приветствие.








Проверка домашнего задания.








Речевая разминка.









































Сообщение цели урока.















Формирование лексических навыков.
























Формирование лексических навыков.










Формирование лексических навыков.













Автоматизация лексических навыков.









Развитие умений чтения.








Автоматизация лексических навыков.


Развитие умений говорения







Запись домашнего задания.


Подведение итогов урока.






Good afternoon. I’m glad to see you. Sit down, please.

Who’s absent today?





What was your home task?




Right, Sonya, collect copy-books, please. Thanks.


Before starting our lesson. I’d like to ask you about your homework. Was it difficult to write a letter, using the structure of it?

What is the structure of a letter? Let’s recall.


































Today the topic of our lesson is “Sport”. We’ll talk about different kinds of sport.

Do you like sport?

Do you think it is important to do sport and keep fit? Do you take part in some school competitions?


Well, I see that many of you like sport. That’s why I think it will be interesting for you to talk about it.

Look at the blackboard! Here you can see pictures with the new words. Let’s read them out and try to pronounce them correctly. Listen to me carefully! (Screen 1)


  1. Skiing

  2. Windsurfing

  3. Boxing

  4. Swimming

  5. Ice skating

  6. Cycling

  7. Diving

  8. Riding

  9. Horse-racing

  10. Weightlifting

  11. Surfing

Now, repeat after me!







All right, good for you.

Now, have a look at the blackboard. Here you should form the words out the letters correctly. (Screen 2) Listen to each other carefully and be ready to correct mistakes!




Excellent! Let’s continue. Ex. 3, you should translate the words into English correctly. (Screen 3) Listen to each other carefully and be ready to correct mistakes!


Кататься на лыжах, серфинг, кататься на велосипеде, тяжелая атлетика, плавание, бокс, кататься на коньках, дайвинг.

I’ve put some handouts on your tables. Look at ex. 1. You should match the words with their definitions. Got it?

You have 4 minutes.

Time is up! Let’s check and listen to each other carefully and be ready to correct the mistakes!


In your handouts you can see the text about sport and different kind of sports.

You should read this text and find the new words. You have 4 minutes.

Let's check!


In the next exercise, you should make up your own sentences with these words. You have 5 minutes.


Time is up! listen to each other carefully and be ready to correct the mistakes!


Well done!


Open your record-books, please. Your home task is…


Оценки за урок….

Good afternoon. I’m glad to see you too.



…is absent.



We were to do ex. 4b.









The first part of the letter is Opening paragraph ( you should state your reasons, why do you want to participate). There are several variants to express it, for example:

  • There are several reasons why I want to take part in…
    I have decided to participate in…

The second part of the letter is Middle paragraph(s). Here, you should give supporting evidence and add further reasons. There are also several reasons how to write it:

  • In the 1st place…

  • Firstly, to begin with..

  • Secondly/thirdly/in addition/ also/besides/ finally.. Everything depends on you, i.e. how many reasons you have to take part in it.

And the third part is Closing paragraph. It means that you should sum up. You should summarize using the following clichés:

  • In conclusion…

  • To sum it up…

Yes, we do.

Ученики отвечают на вопросы.









Читают новые слова.















Произносят слова:

  1. Skiing

  2. Windsurfing

  3. Boxing

  4. Swimming

  5. Ice skating

  6. Cycling

  7. Diving

  8. Riding

  9. Horse-racing

  10. Weightlifting

  11. Surfing









  1. Cycling

  2. Diving

  3. Riding

  4. Horse-racing

  5. Weightlifting

  6. Surfing

  7. Boxing

  8. Swimming

  9. Ice skating

  10. Skiing

  11. Windsurfing


Skiing

Windsurfing

Boxing

Swimming, Ice skating, Cycling, Diving, Riding, Horse-racing,Weightlifting,Surfing









  1. B

  2. C

  3. E

  4. K

  5. J

  6. F

  7. G

  8. D

  9. I

  10. H

  11. A







Читают текст “Popular British Sports and Games”







We went swimming on Saturday.

Shall we go riding on Saturday?

Shall we go riding on Saturday?

………….






































Урок 1



Школа : №1

Класс: 10 а

Учитель: Раздобарина Алина Владимировна.

Тема: “ Sport and Sport Games”.

Цель: формирование лексических навыков.

Сопутствующая задача: развитие умения чтения.

Образовательная задача: узнать какие виды спорта и игр есть в Британии.

Развивающая задача: Развитие умения говорения, чтения, памяти, логического мышления, воображения.

Воспитательная задача: Воспитание уважительного отношения к друг другу, работая в классе, учиться уважать культуру других стран.

Использованные средства обучения:

Учебник: Учебник «New millennium English -10» О.Л. Гроза, О.Б. Дворецкая, Н.Ю.Казырбаева, В.В. Клименко, М.Л. Мичурина, Н.В. Новикова, Т.Н. Рыжкова, Е.Ю. Шалимова.

Work Book «New millennium English -10» О.Л. Гроза, О.Б. Дворецкая, Н.Ю.Казырбаева, В.В. Клименко, М.Л. Мичурина, Н.В. Новикова, Т.Н. Рыжкова, Е.Ю. Шалимова.

доска, карточки со словами.

Использование формы работы: фронтальная, групповая.