СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Дененің импульсі

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

9 сыныпта ашық сабақ өткіздім соны әріптестерімен бөлісу

Просмотр содержимого документа
«Дененің импульсі»

Пәні

Физика

Сыныбы

9

Сабақтың тақырыбы

Дененің импульсі. Импульстің сақталу заңы


Мақсаты

Дененің импульсі. Импульстің сақталу заңы туралы ұғымдармен таныса отырып оқу, формулаларымен таныстырып, оны қолдануға үйренту.

Күтілетін нәтижелері

  • Оқушылар тақырыпта формулалар мен теориялық ережелерді қолдана біледі, дене импульсі мен импульстің сақталу тақырыбына есептер шығара білуді үйренеді.

  • Топпен жұмыс жасауды үйренеді, қорытынды талдап жинақтайды және қорытынды жасайды.

Керекті жабдықтар

Оқулық,  плакат, маркер, презентациялар, стикерлер, бағалау парағы

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе













білу

Ұйымдастыру.

Амандасу.

Психологиялық тренинг. Шаттық шеңберінде бір –біріне сәттілік тілеп айту.

 Топқа бөлу .Мұғалім оқушыларды топқа бөлуді ұйымдастырады

І, ІІ топқа бөлінеді.

 Үй тапсырмасы: сұрақ- жауап арқылы

«Мен саған, сен маған»

 

Тренинг арқылы оқушылар  көршісіне және бір-бірлеріне күніне сәттілік тілеп, сол арқылы сабаққа кіріседі.

 

 

Оқушылар гүл стикер алып топқа бөлінеді.

 

  Оқушылар сұрақтар жазылған таратпа қағаз ала отырып үй тапсырмасына жауап береді.

Тұсаукесер

Талдау


 Дене импульс, импульстің сақталу заңы бойынша түсіндіру.

1-      топ 

2-      топ



Оқушылар тыңдайды.

екі топ бір – бірін «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды.



Негізгі бөлім

Түсіну

























Бағалау

 Бағыты:

  • Анықтама;

  • Әріптік белгіленуі;

  • Өлшем бірлігі;

  • Қандай шама; (скалярлық, векторлық)

  • Формула;

  • Басқа ұғымдар мен байланысы;

Маршруттық картада деңгейлік есептер беру. Ағаштағы номер бойынша топтар есеп алады.









Деңгейлік тапсырма:

Формативті бағалау арқылы оқушылардың арасындағы ынтымақтастықты және кері байланысты нығайтады.

«Сәйкестендіру» жауаптарын жапсырады

Экрандағы ұпайға сәйкес формативті бағалау.

Топтар оқулықтан тақырыпты оқып, берілген тақырыптар арқылы постер дайындайды, қорғайды, түсіндіреді.

  







Есепті өздері шығарып, топта талдайды, топтан бір оқушы тақтаға шығарады.

 

 





Топ есеп шығарады, түсіндіреді.

Экрандағы кретерий бойынша өз –өзін бағалайды.

 

Топтар тапсырма орындайды.

 

 



Қорытынды

Жинақтау





 

    Сабақ соңындағы рефлексия:

 

 

Үйге тапсырма:



Тест

Оқу үрдісінің барлық аспектілерінде оқушыларды белсене қатысуға мүмкіндік жасайды, оқушылардың өз түсінігі мен пікірін қалыптастыруды көздейді.

  «Смайликке » екі тілек, бір ұсыныс 

 



 §20-21 оқу, 17 –жаттығу №5 есебі



Оқушылр орындайды, бірін бірі тексереді

Оқушылар  тілші рөлін сомдап,  сабақта өткен материалды қайталап, бекітеді.









 Оқушылар сабақтаy алған білім деңгейлеріне қарай  стикерге жазып «Тілек ағашына» жапсырады.

 

























Қолданылған таратпа қағаз

Аспаптар

Аспаптың аты


Манометр

Таразы


Телескоп


Сфигмоманометр


Мензурка






Аты жөні:

Барлық ұпай

Постер қорғау

Есеп (тапсырма)

Аспапты білесің бе?

Кестеге мәлімет толтуры (қорытынды)













Әр түрлі қозғалтқыштардың қуаты артқан сайын жасалынған жұмыс көп өндіріле ме, себебі неде?

Жұмыс тобына сұрақ

Екі бала бірін-бірі шанамен сүйреді. Бұл жағдайда олар механикалық жұмыс істеді ме?

Жауабы:Олар механикалық жұмыс жасады, өйткені олар күш жұмсап, орын ауыстырады.



Энергия тобына сұрақ

Тас вертикаль жоғары лақтырылған.Бұл жағдайда энергияның қандай түрлері болады?

Жауабы: Тас жоғары лақтырылғанда потенциалдық және кинетикалық энергиялары болады.


Қуат тобына сұрақ

Сен қалай ойлайсың?

Өлшемдері мен құрлысы бірдей екі кеме әр түрлі қуат өндіреді. Бұл кемелер бірдей жылдамдықпен қозғала ма?

Жауабы: Менің ойымша: бірдей жылдамдықпен қозғалмайды, себебі олар әр түрлі қуат өндіріп отыр.























Физикалық шама

Әріптік белгіленуі

Формуласы

Өлшем бірлігі

Потенциалдық энергия




Кинетикалық энергия




Жұмыс




Қуат






Физикалық шама

Әріптік белгіленуі

Формуласы

Өлшем бірлігі

Потенциалдық энергия




Кинетикалық энергия




Жұмыс




Қуат





















Скачать

© 2019, 430 2

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!