СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Деформация. Серпімділік күші

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

7 сынып оқушыларына физика пәнінен "Деформация. Серпімділік күші" тақырыбында өткізілген сабақ жоспары.

Просмотр содержимого документа
«Деформация. Серпімділік күші»


Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Күні: 14.12.17

Сабақ тақырыбы

Деформация. Серпімділік күші, Гук заңы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.2.11 пластикалық және серпімді дефморацияларды ажырату, мысалдар келтіру;


Сабақ мақсаттары

пластикалық және серпімді дефморацияларды ажырату, мысалдар келтіру;

Жетістік критерийлері

пластикалық және серпімді дефморацияларды ажырату, мысалдар келтіреді;

Тілдік мақсаттар


Пластикалық, серпімді, дефморация, серпімділік күші, қатандық коэффициенті, ұзаруға тәуелділік графигі

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Күш

Сила

Ғorce

Гук заңы

Закон Гука

Hooke'slaw

Деформация

Деформация

Deformation

Серпімді

Упругий

Elastic

Пластикалық (серпімсіз)

Пластичный

Plastic



Пәнаралық байланыстар

Математика

АКТ қолдану дағдылары

Ақпаратты жинақтау

Бастапқы білім



Күш, ауырлық күші

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылармен амандасу, түгендеу

Қағаз қиындылары арқылы топқа бөлу(қиындыларды таңдау арқылы оқушылар 3 топқа бөлінеді)

1топ-«масса»

2 топ-«көлем»

3 топ-«тығыздық»




Қағаз қиындылары

Сабақтың ортасы


































Үй жұмысын тексеру

«Жуан-жіңішке сұрақтар» әдісі арқылы

100- Физика нені зерттейді?

200- Астрономиялықөлшеу құралы?

300-Тығыздықтың формуласы?

400-Марстағы ертін түсу үдеуі неге тең?

500-Табиғаттағы күштерді ата?

600- Күш дегеніміз не?

700-Күштің өлшем бірлігі?

800- Ауырлық күшінің бағыты

900-«Гравитация» сөзінің мағынасы

1000-«Күш» ұғымын физика ғылымына енгізген ғалым?


Мағынаны тану.

Көрсетілім. Штативке ілінген серіппенің пішінінің өзгеруін көрсету.

Жағымды ахуал орнату. «Мен ....»


Жаңа сабақ

Слайд арқылы оқушыларға жаңа тақырып бойынша мағлұмат беріледі.

Оқушыларға шаблон-карта таратылады. Шаблон картамен қалай жұмыс жасайтынын мұғалім түсіндіріп кетеді.

Шаблон карта үш бөліктен тұрады: «Біздің ойымыз», «Кітаптің ойы», «Қолдану».

Бірінші «Біздің ойымыз» бөлікте оқушылар өз ойларын, білімдерін көрсетеді. Екінші «Кітаптің ойы» бөлігінде оқулықты қолданып жаңа тақырыпты меңгереді. Соңғы үшінші «Қолдану» бөлігінде оқушылар алған білімдерін тапсырмаларды орындап қолданады.

Мұғалім сабақ бойы оқушыларға нұсқау беріп алға қарай жетелейді.

«Менің ойым» бағанасын толтыру.

  1. Күш анықтамасын өткен сабақтан еске салып, шаблонға жазу керек.

  2. Партада тұрған денелерді екі топқа бөліп кестені толтырады.


  1. Эксперимент жасандар.

Ермексазды қолдарыңа алып майыстырындар. Не байқағандарынды шаблонға жазып қойындар. Дәл солай сорғышты майыстырындар. Көрген құбылысты сипаттап шаблонға жазындар.

Оқушылар шаблондармен келесі топпен ауысып, бір-бірінің жазғанын тексеріп, толтырады. Бір-бірден шығып дұрыс жауаптарын презентацияға жазады.

Топтық жұмыс. Есептер шығару

1-топ

  1. Шиыршық серіппенің ұзындығы 3,5 см-ге қысқартқанда 1,4 Н серпімділік күш пайда болады. Оны 2,1 см ұзартқанда серпімділік күші қандай болады?

  2. Қатаңдығы 400 Н/м металл сымға ілінген, массасы 3 кг дене вертикаль жоғары 2 м/с2үдеумен қозғалады. Сымның созылуы неге тең?

2-топ

  1. 320Н күштің әсерінен амортизатордың серіппесі 9мм-ге сығылады. 1,6кН күштің әсерінен серіппе қаншаға сығылады?

  2. Қатаңдығы 0,3 кН/м трос массасы 2 кг денені тең үдеуімелі вертикаль жоғары көтерілгенде 4 см – ге созылады. Дененің үдеуі неге тең?

3- топ

  1. Болат серіппе 260Н күштің әсерінен 40мм-ге созылды. Серіппенің қатаңдығы неге тең?

2. Массасы 0,2 кг балықты тік жоғары көтергенде қатаңдығы 500 Н / м –ге тең қармақ бауы қаншаға созылады? (0,04 м)

«Ыстық орындық» әдісі арқылы сабақты қорытындылау

Әр топтан бір-бір оқушыны ортаға шақырып, жаңа сабақ бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты бекіту.



Ұпайлары бар қағаздар















Штатив, серіппе, жүктер жиынтығы













Шаблон картасы



























































































Үлестірме қағаздар

Сабақтың соңы



Екі жақты рефлексия. Сабақтың мақсаттарына оралу. Оқушылардың пікірлерін тындау



















«А.Байтұрсынов атындағы орта мектеп» КММ










Тақырыбы:

Деформация. Серпімділік күші. Гук заңы

(ашық сабақ)







Өткізген: Конысбаева А.А-физика пәні мұғалімі

Сыныбы: 7



2017-2018 оқу жылы

Анықтама

Бекітілген жоспар бойынша ағымдағы жылдың 12-ші желтоқсанында 7-сыныпта «Деформация. Серпімділік күші. Гук заңы» тақырыбында ашық сабақ өткіздім.

Сабақтың мақсаты оқушыларға деформация ұғымы туралы ақпарат беріп, оның түрлерімен таныстыру, мысалдар келтіру арқылы бір-бірінен ажырата білуге үйрету. Деформацияның пайда болуына әсер ететін Гук заңын есептер шығаруда пайдалана білу.

Ұйымдастыру бөлімінде қағаз қиындыларын таңдату арқылы оқушыларды «масса», «көлем», «тығыздық» атты үш топқа бөлдім. Үй тапсырмасын тексеру мақсатында «Жуан және жіңішке сұрақтар» әдісін қолданып, үш топ арасында сайыс өткіздім. Көрнекілік ретінде ұпай сандары жазылған түрлі-түсті қағаз қиындыларын пайдаландым.

Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға штативке ілінген серіппенің пішінінің өзгеруін көрсеттім. Сол арқылы оқушылар өз ойларын ортаға салып, сабақтың тақырыбына негіз болатын терминдерді атады. Жаңа терминдердің қазақша-орысша-ағылшынша оқылуын интербелсенді тақтадан оқып, қайталады.

Сергіту сәтіне «Мен....» тренингін пайдаландым. Мақсаты оқушылардың өз-өздеріне деген сенімділіктерін арттырып, жағымды көңіл-күй сыйлау.

Сабақтың келесі бөлімінде оқушыларға «шаблон-карталар» таратылып, оқулықпен жұмыс жүргізілді. Үш топқа деңгейлік есептер берілді. Сабақты қорынтылау үшін «Ыстық орындық» әдісі қолданылды.




Пән мұғалімі: Конысбаева А.А