СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Этиштин мамилелери

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Этиштин мамилелери»

«Соӊөл» орто мектебинин кыргыз тили мугалими Майрамбек кызы Бурулдун ачык сабагынын конспектиси.

Предмети: Кыргыз тили

Классы: 5а-класс

Куну: 18-декабрь Сабактын темасы: Этиштин мамилелери

Сабактын тиби: жаны теманы оздоштуруу, топтордо иштоо

Баалоо усулдары жана техникалары:калыптандыруучу баалоо:класстер ,мээге чабуул,синквейн ,Венндин диаграммасы .

Колдонулуучу корсотмолор:таблица ,карточкалар, «кутуу дарагы», «сыйкырдуу талаа».



Сабактын максаттары

Корсоткучтор

1.Билим беруучулук

Этиш жонундо билишет,демек,анын мамилелери жонундо жаны маалымат алышат.

Этиштин эрежесин айтып беришсе ,этиштин мамилелери жонундо тушунушсо

2.Онуктуруучулук

Конугуулорду туура аткара алышат,этиштин мамилелерин бири-биринен айырмалай алышат.

Конугуулорду туура аткарып,этишке класстер,мамилелерине Венндин диограммасын тузо алышса

3.Тарбия беруучулук

Топтордо иштей алышат,бири-бирине сый мамиле кылууга уйронушот.

Топтордо иштоо менен бири-бирине сый мамиле кылып,ар ьир ой баалуу экенин билишсе

Сабактын журушу

Тушундурмолор

1.

Уюштуруу :

Саламдашуу,жоктоо,топторго болуу,лидер шайлоо,сабакка даярдануу

Жагымдуу маанай тузулот

2.

Отулгон материалдарды кайталоо:

Карточкалар аркылуу

Кайтарым байланыш

3.

Жаны сабак:

Жаны теманы тушундуруу учун алынган мисалдар жана суйломдор:

1.Ачып койдум,бугун мен гулзарымды,жарып буттум ырымды,мун-зарымды.

2.Мен балама ачтырып койдум гулзарымды,мен балама ачтырып буттум ырларымды.

3. Ыр окуучулар тарабынан аткарылды.




Жогорку биринчи суйломдогу ачып койдум,жазып буттум деген кыймыл аракет башка бироолор эмес, мен (суйломдун ээси) тарабынан аткарылды, иштин чыныгы иштоочусу,аткаруучусу-мен,бирок кыймыл аракетинин , иштин чыныгы аткаруучусу , иштоочусу эмес,ишти чыныгы иштеген-бала,б.а.иш баласы тарабынан аткарылды.Учунчу суйломдогу ыр деген соз суйломдун (ыр деген) ээси, бирок иштин чыныгы иштоочусу эмес,иштин чыныгы иштоочусу окуучулар.

Кыймыл-аракетинин суйлоп жаткан адамдын озу же башка бироолор тарабынан аткарылгандыгын билдирген этиш создор этиштин мамилелери деп аталат.

Этиштин мамилелери бешке болунот:

1.негизги мамиле

2.кош мамиле

3.оздук мамиле

4.тугол мамиле

5.аркылуу мамиле

Карточкалар аркылуу






Карточкалар аркылуу






Окуучулар


класстер



тузушот








4.

Сабакты бышыктоо:


415-конугуу

Кримерий менен тааныштыруу

5.

Жыйынтыктоочу баалоо:


Топтордун упайларын эсептоо

Калыптандыруучу баалоо

6.

Уйго тапшырма:


Этиштин мамилелерине суйлом тузуу

Кримерий менен тааныштыруу