СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Геометриялык прогрессия

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мамытова Толгонай

Просмотр содержимого документа
«Геометриялык прогрессия»

3




Дата: ___-______. 201_-ж


Алгебра


_-чейрек


2 саат

Сабактын темасы: Геометриялык прогрессия

Сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактын методу: суроо -жооп , мээге чабуул.

Роллдук оюн: кимдин сезими күчтүү. Кол кысуу аркылуу сигналды акыркы окуучуга жеткирүү.

Жабдылышы: окуу куралдары, кошумча материалдар, секом китеби .

Предмет аралык байланышы:

Сабактын жүрүшү. Уюштуруу (окуучуларды толуктоо, тазалыкка көңүл буруу, жагымдуу маанай жаратуу, сабактын максатын айтуу (Адамгерчилик жана кичи пейилдик, бири –бирин сыйлоо аркылуу билим алуу.)

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: __интерактивдуу.Өз алдынча иштөө, жупташып иштөө. Мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: окуу китеби, сүрөттөр, компьютер,

Сабактын максаттары

Билим

берүүчүлүк

Геометриялык прог-я, рутмушта колдонулушу ж-дө түшүнүккө ээ болот.


Өнүктүрүүчүлүк

Түшүнүктөрүн мисал иштөө аркылуу көрсөтүп, өз билимдерин өнүктүрөт. Чакан топтордо иштөө аркылуу бири-бирин сыйлоого үйрөнөт.

Тарбиялык

Ар түрдүү тапшырмаларды өз алдынча чыгара алса, турмушта колдонууну үйрөнөт

Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. ________________________________(ПК 1)

2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. _________________________________(ПК 2

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) 3.____________________________ (ПК3)

4. _______________________________ (ПК 4)


Чөйрө түзүү :



каражаттар



Окуучулардын мотивациясы

Адабияттарды тандоо



.



Сабактын жүрүшү:

Этап

убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Компетенттүүлүк, баалоо

((НК)

( ПК)

Уюштуруу,


Уюштуруу. Саламдашуу

Саламдашат





Үй тапшырманы текшерүү. Өтүлгөн темаларды кайталоо. Суроолорду берүү (Сан уд. д.э.? ар . прог-я, алгачкы мүчосү д.э.? ж.б.) Доскага жазуу





Жаны тема







Геометриялык прогрессия деп биринчи мүчөсү нөлдөн айырмалуу, ал эми экинчи мүчөсүнөн баштап улам кийинки мүчөсү мурункусуна нөлдөн бөлөк бир эле турактуу санды көбөйткөндөн пайда болгон сан удаалаштыгын айтабыз.

b1,b2,b3,…bn,bn+1 bn= b1gn-1 (1) g-геометриялык прогессиянын бөлүмү.

1-мисал: b1=81, g=1/3. b7-? b7=81*(1/3)7-1=81/36=1/9 ж: b7=1/9

2-мисал: 3,6,12,24.... bn=? Ч: g=6:3=2, bn= b1gn-1=3*2n-1; ж: bn=3*2n-1

3-мисал: b6=96, b8=384 b1=?, bn=? (1)-формула боюнча b6= b1g5 b8= b1g7 . анда жогрудагы маанилерди коюп 96= b1g5 384= b1g7 барабардыктын экинчисин биринчисине бөлсөк:

384\96= b1g7\ b1g5 4= g 2 g=+-2 прогрессиянын биринчи мүчөсүн табыш үчүн 96= b1g5 дин ордуна коёбуз. 96= b1(-2)5 , 96= b1(-32) b1 =-3 ж: bn= -3*(-2)n-1

4-мисал: 486 саны 2,6,18... деген геометриялык прогрессиянын мүчөсү болуп эсептелет. Ошол мүчөнүн номерин тап. b1=2, g=3. n -?

bn= b1gn-1 ; 486=2*3 n-1 ; 243=3 n-1 35=3 n-1 n =5=1=6









НК 1

НК 2

НК 3




ПК 1

ПК 2

ПК 3


Бышыктоо









Тиркеме 1.

НК 2

НК 3

ПК 2

ПК 3


Үй тапш


56 ж, е. №58 д, е. №60 г, д. №63

НК 1

НК 3

ПК 1

ПК 3


Жыйын-тоо. Баалоо


1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Баалоо

4.Үй тапшырма

берилет .

Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет..

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


.

Тиркеме 1

56 а) 4,12,36.... b1=4, g=3. bn -? б) 1\4, 1\6, 1\9 ... b1=1\4, g=2\3. bn -?

bn= b1gn-1= 4*3 n-1 bn= b1gn-1= 1\4*(2\3) n-1

в) b1=4, g=-1\4. bn -? bn= 4*(-1\4) n-1 е) b1=16, g=1\2. bn -? bn= 16*0,5 n-1

ж) -2,4,-8 b1=-2, g=-2. bn -? bn= -2*(-2) n-1

57 а) bn= 7*2n-1 б) bn= 5*(1\2) n-1 в) bn= 2*5n-1

b1= 7*2 1-1=7*1=7 b1= 5*(1\2) 1-1=5 b1= 2*51-1 =2

b2= 7*22-1 =14 b2= 5*(1\2) 2-1=2,5 b2= 2*52-1 =10

b3= 7*23-1 =28 b3= 5*(1\2) 3-1=1,25 b3= 2*53-1 =50

58

b1= 7*22-1 =14 bn= 5*(1\2) 2-1=2,5 bn= 2*52-1 =10

59.

b1=2, b5=162, g=-?. b1=128, b7=2, g=-?. b1=3, b4=-81, g=-?. b1=250, b4=-2, g=-?.

b 5= 2* g 4, b 6= 128* g 5, b 4= 3* g 3, b 4= 250* g 3,

162= 2* g 4, 2= 128* g 5, -81= 3* g 3, -2= 250* g 3,

81= g 4, 1:64 = g 5 -27= g 3 -1:125= g 3

g 4= g 5= g 3= g3=

g = , g = , g = , g =

g =3, g = , g =-3 g = ,

60

А) 6,12,24,...192 n=? б) 4,12,36...324 n=? в) 8,16,32...512 n=?

. bn= 192, b1= 6, g =2; bn= 324, b1= 4, g =3; bn= 512, b1= 8, g =2;

192=6*2 n-1, 324=4*3 n-1, 512=8*2 n-1,

192:6=2 n-1 324:4=3 n-1, 512:8=2 n-1

32=2 n-1; 25=2 n-1 81=3 n-1; 34=3 n-1 64=2 n-1; 26=2 n-1

5= n-1; n=5+1; n=6 4= n-1; n=5; 6= n-1; n=7

62

B2= 12, b5=324, g =? bn= ?; B4= 24, b7=192, g =? bn= ?;

12=b1* g 1; 324= b1* g 4 24=b1* g 3; 192= b1* g 6

; 27= g3; ; 8= g3;

g= ; g= ; g= ; g=2;

12=b1*3; 12:3=b1; b1=4; 24=b1*23; 24:8=b1; b1=3;

ж: bn=4*3 n-1 ; g= ; ж: bn=3*2n-1 ; g= ;

в) ж: bn=7*4n-1 ; g=