СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект урока по математике на тему " Состав цифры 3" ( 1 класс)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Данный конспект разработан для 1 класса по математике. Тема урока " Состав цифры 3 ". По данному конспекту я провела урок в соем классе. Сначала познокомимся с цифрой 3 и запишем цифру правильно и красиво в клеточку. С помощью рисунков составим примеры. По учебнику решим примеры на цифру 3. В ходе урока ученики решат примеры, сравнят предметы и дорисуют фигуры.    

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по математике на тему " Состав цифры 3" ( 1 класс)»

« Таныстым » ________________

Пәні,сыныбы,уақыты, мұғалімнің аты-жөні

Алифбе. 1-«Г» синф . Камбарбекова С. М

12.10.2015йил 8 30 – 9 15


Сабақтың тақырыбы:

Ў ў товуши ва ҳарфининг ёзилиши

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты:

ў товуши ва ҳарфи билан таништириш, товушни тўғри талаффуз қилиш , ҳарфни тўғри ёзишга, бўғинларни қўшиб ўқишга ўргатиш, ҳарфнинг сўз бошида, ўртасида, охирида келишини тушунтириш, матн ҳақида тушунча бериб, матнни ўқишга ўргатиш;

Дамытушылық мақсаты:


Ўқувчиларнинг тоза, чиройли ёзув, дафтарни тўғри тутиш қобилиятларини ривожлантириш, мустақил ёзиш малакаларини ошириш, эсда сақлаш, тўғри ўқиш кўникмаларини шакллантириш;

Тәрбиелік мақсаты:

Табиатга ғамхўрлик қилишга, кишилар меҳнатини ҳурматлашга, ҳайвонларга ғамхўрлик қилишга, йўл ҳаракати қоидаларига риоя қилишга тарбиялаш;

Қолданатын модульдер:

Фикрлаш, билим бериш ва билим олишдаги янги усуллар

Сабақта қолданатын стратегиялық

іс-әрекеттер,әдіс-тәсілдер:

Аралаш, тўплаштириш

Күтілетін нәтіже:

Ҳарфларни қўшиб, бўғин ҳосил қилишга, бўғиндан сўзлар ҳосил қилиб ўқишни, матнни тўғри ўқишни, саволлларга тўлиқ жавоб беришни ўрганади.


Сабақтың барысы

Сабақ бөлімінің

мазмұны, уақыты,

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

Саломлашиш; давоматни аниқлаш;

Саломлашади



Психологик дайындық

Кайфиятимиз қалай ?

Бир – биримизга яхши тилаклар айтамиз.

Қўлларини кўрсатади.

баракалла

3.Негізгі бөлім: Жаңа сабақ


Ў - унли ҳарф. Ҳарфни ёзиш учун илмоқли чизиқ ҳарф элементла-ридан фойдала-намиз.




Ў

ў

ЎР

ДАК

рик


(к)ў

рик



ў – рик Ўк – там

ў – лан Ўт – кир

ўл – ка ў – тин

ўп – ка ўн олти

ўр – дак бў – рон

кў – мир дў – ла – на

тўрт дўм – би – ра


∟ ______ _______.






Қунт билан тинглайди, ҳарфни такрорлаб, бўғинлар ҳосил қилади.


Бўғинлардан сўзлар ҳосил қилади.



Саволларга тўлиқ жавоб беради.







Яшанг

Олмали жетонлар




Расмлар




4.Жаңа сабақты пысықтау

Ҳарфга оид сўзлар ёзамиз.

Ўрмонда бўри бўлади.

Ҳарфни ёзади ва ҳарфга доир сўзлар ёзади.


Алфавит,

ў ҳарфига оид расм

Сергіту сәті

Ритмик машқлар бажариш

Айтади, ҳаракатланиш орқали бажаради.

баракалла


5.Қорытындылау

Жаңа сабақты бекіту


  • ў қандай товуш?Уни қандай талаффуз қиламиз

  • ў ҳарфи қатнашган сўзлар айтинг.

  • ў ҳарфига доир шеър биласизми ?

Саволларга оғзаки жавоб беради.

смайликлар

Расмлар



«Таныстым» _______________________

Пәні,сыныбы,уақыты, мұғалімнің аты-жөні

Математика. 1-«Г» синф Камбарбекова С.М

12.10.2015 й 9 20 – 10 05

Сабақтың тақырыбы:

3 сони ва рақами.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты:

3 сони ва рақами билан таништириш, сонни тўғри ёзишга, катакка тўғри жойлаштиришга ўргатиш

Дамытушылық мақсаты:

Амалларни тўғри ёзиш ва сонларни қўшиш, айириш кўникмаларини шакллантириш , мантиқий фикрлаш қобилиятларини шакллантириш

Тәрбиелік мақсаты:

Табиатни ҳимоялашга, қушларга ғамхўрлик қилишга тарбиялаш

Қолданатын модульдер:

Билим бериш ва билим олишдаги янги усуллар

Сабақта қолданатын стратегиялық

іс-әрекеттер,әдіс-тәсілдер:

савол-жавоб, таққослаш

Күтілетін нәтіже:

3 сонини тўғри ёзишни ўрганади, сонларни таққослашни ўрганади.

Сабақтың барысы


Сабақ бөлімінің

мазмұны, уақыты,

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

3 мин

Саломлашиш; давоматни аниқлаш; ўқувчиларни дарсга психологик тарбиялаш. Кайфиятларни аниқлаш . бир-биримизга тилаклар айтамиз

Саломлашади

Кайфият аниқланади. бир-бирига тилак айтади


Сергіту сәті

2 мин

Ўрнимиздан турамиз

Қўлни белга қўямиз

Бир ўтириб, бир туриб

Бир ўтириб, бир туриб

Бир оз ҳордиқ оламиз

Шеърни ҳаракатлар орқали айтади.

баракалла


3.Негізгі бөлім: Жаңа

сабақ

30 мин


3 рақамини катакка тўлдириб тўғри ва чиройли ёзамиз.



2 2

3 3 2

0 1 2 3

2 2 + 1 3

2 + 1 = 3

3 3 – 1 2

3 – 1 = 2

3 см




Учбурчакнинг Бурчакнинг

томонлари томонлари

кесмалар нурлар

Мисолларни доскада ёзиб жавобини чиқарамиз.

Қунт билан тинглайди.


Расмларга қараб саволларга жавоб беради.




Дарсликдан расмларга қараб қўшиш ва айириш ҳақида тушунча ҳосил қилади.

Доскада мисолни ечади.



3 сонини қоғозда ёзиб машқ қилади, кейин дафтарга ёзади.

Юлдузчалар







юлдузчалар

Рақамлар.

Тарқатма карточкалар.

Қаламлар

Чизғичлар

сумкалар


расмлар



қутича

машина ўйинчоғи

Сергіту сәті 2 мин

Ҳаракатли машқлар бажартириш

Қўл, оёқларни ҳаракатлантиради.

баракалла


5.Қорытындылау

Жаңа сабақты бекіту

10 мин

Иккита бир хил жўжани топинг.

Дарсликдан кўриб бир хил иккита жўжани топишади.



Рефлексия

3 мин