Просмотр содержимого документа
«Квадраттык тендемелерди чыгаруу»
8- класс числосу: 7.02.2020 мугалими: Коймуратова Максатай Конурбаевна
Предмети Алгебра
Сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын темасы:Мисал иштоо _____________________________________________________________________
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: Интерактивдуу метод_________________________________________
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: окуу китеби, сүрөттөр, компьютер, проектор, интерактивдүү доска ж.б
Сабактын максаттары | Күтүүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүлүк | Квадраттык тендемени чыгаруу жолдорун билет жана квадраттык уч мучону кобойтуучулорго ажырата алат | Квадраттык тендеменин тамырларын аныктоо формулаларын билсе |
Өнүктүрүүчүлүк | Оз билимдерин,билгичтиктерин калыптандырат, | Кобойтуучулорго ажыратуунун формуласын колдоно алса |
Тарбиялык | Тактыкка, тапкычтыкка тарбияланат | |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. _______________________(ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. ________________________(ПК 2)
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) 3.___________________ (ПК3)
4. _____________________ (ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Негизги | Пред |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2-3’ | 1.Тема жана максат менен таанышышат 2.Доскага илинген плакаттардан кыска түшүндүрмө берилет 3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат | 1.Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат. 2. Мугалим менен бирдикте теманы коюшат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 ПК 4 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 4-5’ | Жаңы тема боюнча фактыларды аргументтештирип айтат | 1.Жаңы маалыматты окуучулар кабыл алышат. 2. Окуучулар өз ойлорун ортого салышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | Разминка | НК 2 | | |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 25-27’ | | | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 ПК 4 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчү суроолор берилет 2.Талкуу 3.Баалоо 4.Үй тапшырма берилет | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. |
Квадраттык уч мучону кобойтуучулорго ажыратуу учун: квадраттык тендеменин тамырларын таап алабыз,эгер бар болсо, томонку формулага коебуз:
Ax2+bx+c=a(x-x1)(x-x2)
№633
1)x2-6x+9=0 2)-x2+x-12=0/*(-1) 3) x2-14x+45=0
D=(-6)2-4*1*9=36-36=0 X2-x+12=0 D=(-14)2-4*1*45=196-180=16=42
D=0, эселуу тамырга ээ D=(-1)2-4*1*12=1-48=-47 D0 x1=
X1,2= Dx2=
X2-6x+9=(x-3)(x-3) ээ эмес x2-14x+45=(x-5)(x-9)
4)(x-1)(x+4)=X2+3x-4 5) -x2-5x-6=0 X2+5x+6=0 D=52-4*6=25-24=1 D0
X1= x2=
6)x2-4x-5=0 D=(-4)2-4*1*(-5)=16+20=36=62 X1= x2=