9
Жанәділ Орынбасар Басарұлы
Алматы облысы, Қарасай ауданы,
«М.Бейсебаев атындағы орта мектеп
мектепке дейінгі шағын орталықпен» КММ
ГЕОГРАФИЯ. Дүние жүзіне аймақтық шолу / жаратылыстану-математика бағыты /
11 сынып.
Сабақтың тақырыбы: Латын Америкасының шаруашылығы. Сыртқы экономикалық байланыстары.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі – Латын Америкасының шаруашылығы туралы білім беруде құрылымдық салаларымен дүниежүзілік шаруашылықта алатын үлесі туралы оқып-үйрену және сыртқы экономикалық байланыстарымен танысу.
2. Дамытушылығы – оқушылардың топтық жұмыстары арқылы оқулық мәтінін пайдалана отырып, карталар мен диаграмма, сызбалармен жұмыс істеу дағдыларын одан әрі қалыптастыру.
3.Тәрбиелілігі – аймақтың шаруашылықты жүргізу барысында туындайтын экологиялық проблемаларды анықтау және оны шешу жолдарын үйрету.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, Оңтүстік Американың саяси картасы.
Дидактикалық материалдар: тапсырмалар жазылған картачкалар, өзін-өзі бағалау парқтары.
Пәнаралық байланыстар: тарих, өнер, экономика.
Сабақтың түрі: жаңа білімді қалыптастыру, лекция-диалог.
Сабақтың әдісі: жартылай ізденіс, топтық жұмыс
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру (сыныпты сабаққа дайындау)
2. Өткенді қайталау ( ауызша сұрау).
Тақырып: Латын Америкасының халқы.
1. Еуропалық отаршылдыққа дейін Латын Америкасында қандай халықтар өмір сүрді ?
( үндістер ) 1 балл
2. Үндістердің аса ірі мемлекеттерін атаңдар.
( ацтек, мая және инктер ) 1 балл
3. Аймақта нәсілдердің араласуынан қандай жаңа этностық топтар қалыптасты?
( метистер, муллаттар, самбо ) ) 1 балл
4. Латын Америкасы мен Ағылшын Америкасы халқының құрамында айырмашылықтар бар ма, оларды немен түсіндіруге болады?
( Латын Америкасының ресми тілдері – испан, португал , ал Ағылшын Америкасының ресми тілдері - ағылшын ) 2 балл
5. Латын Американың этникалық құрамының қалыптасуы неше құрамдас бөліктерден тұрады?
( төрт ) ) 1 балл
6. 1-ші құрамдас бөліктердің халықтарын кімдер құрайды?
( үндістердің арғы аталары – Мексикадағы ацтек, мая, Андыдағы - инктер
2 балл
7. ІІ-ші құрамдас бөліктерге ше?
( Еуропадан келген жер иеленушілер. Олар негізінен Испания мен Португалиядан келгендер. Оларды «креолдар» деп атайды) 2 балл
8. ІІІ-ші құрамдас бөліктерге ше?
( Африкалықтар құрайды. ХҮІ ғ. еуропалықтар құрлықтың табиғат байлықтарын игеру және Вест – Индия мен Бразилияға плантацияда жұмыс істеу үшін әкелінген негр құлдар. ) 2 балл
9. ІҮ-ші құрамдас бөліктерге ше?
( Еуропа мен Азия елдерінен келген иммигранттар. Олар- италияндықтар, немістер, поляктар, арабтар, жапондар, индонезиялықтар т.б. )
2 балл
10. Аймақтағы халқының құрамы әркелкі мемлекеттерді атаңдар:
( Бразилия, Мексика, Венесуэла, Колумбия, Кариб алабы мемлекеттері ) 2 балл
11. Азиялықтар басым мемлекеттер:
( Суринам мен Гайана ) ) 1 балл
12. Еуропалықтардың үлесі жоғары елдер:
( Аргентина - 93%, Уругвай - 88%, Косто-Рика - 87% ) 2 балл
13. Үндістер басым елдер:
( Боливия - 63%, Гватемала - 54%, Перу - 47% ) 2 балл
14. Бразилиялықтардың ерекшеліктері неде?
( африкалықтардың дәстүрлі мәдениетінің көптеген элементтерін бойына сіңіруі.) 2 балл
15. Мәдениеттің қандай элементтерін атауға болады?
( діни нанымдары мен мерекелері, әдет-ғұрыптары мен киім кию үлгісі және т.б.) 2 балл
16. Бразилияда жылда өтетін ең үлкен қандай мереке?
( к а р н о в а л ) 1 балл
17. Карновалдардың түп тамыры неде?
( африкалықтардың көсемді таққа отырғызуға арналған салтанатты шеруінің өзгертілген түрі ) 2 балл
18. Карновалда орындалатын самбо биі нені бейнелейді?
( африкалық құлдардың қант қамысы плантацияларында еңбек ету үрдісі бейнеленген ) 2 балл
19. «Сенімге кірген ақ адамдар » деп кімдерді атайды?
( бай муллаттарды ) ) 1 балл
20. Латын Америкасындағы 33 елдің қаншасы испан тілін мемлекеттік тіл деп санайды?
( 18 ел ) ) 1 балл
21. Бразилиялықтар қай тілде сөйлейді?
( португал ) ) 1 балл
22. Ағылшын тілінде қай мемлекеттер сөйлейді?
( Кариб аралдарындағы 12 ел ) ) 1 балл
23. Діни құрамы қандай?
( 90%-н астамы католиктер ) ) 1 балл
24. Католиктердің саны көп мемлекеттер:
( Бразилия -132 млн., Мексика – 76 млн.) 2 балл
25. Латын Американың халқының саны қанша?
( 2000 ж. 518 млн. ) ) 1 балл
26. Адамдардың өмір жасының орташа тығыздығы қанша?
( 70 жыл ) ) 1 балл
27. Халықтың орташа тығыздығы қандай?
( 1 км² - 24 адамнан) ) 1 балл
28. Халықтың ең тығыз орналасқан жерлері:
( Кариб алабындағы Барбадоста 1км² - 700 адам ) 2 балл
29. Урбандалу дәрежесі жөнінен қай мемлекеттер жетекші орын алады?
( Уругвай - 91%, Аргентина - 89%, Венесуэла - 86%, Чили - 85% ) 2 балл
30. Миллионер қалалардың саны қанша?
( 40 қала ) ) 1 балл
31. Бразилияда қанша миллионер қала бар?
( 18 қала ) ) 1 балл
32. Аймақ бойынша ресми тіркелген жұмыссыздар саны қанша?
( 40 млн. адам ) ) 1 балл
33. Ең ірі агломерацияларды атаңдар:
( Мехико, Сан-Паулу, Буэнос-Айрес ) 2 балл
3. Жаңа сабақ:
а/ оқушыларды 4 топқа бөлу,
ә/ сабақтың тақырыбы және мақсаттарымен таныстыру
б/ әрбір топқа өз беттерімен жұмыс істеуге арналған тапсырмалар үлестіру
( топтың тапсырмалары қосымшада көрсетілген)
Оқу элементтерінің реті | Тапсырмалар көрсетілген оқу материалдары | Жұмысты орындау уақыты / балл |
ОЭ-1 ОЭ-2 ОЭ-3 ОЭ-4 | Мақсаты: Қара металлургия өнеркәсіп саласының даму ерекшеліктерімен танысу. Оқулықтың 194 бетіндегі Қара металлургия тақырыпшасындағы мәтінді оқып, мынаны анықтаңдар: 1.Жергілікті шикізат базасының жағдайын. 2.Жаңа технологияны пайдалану нәтижесін. 3. Болат балқытудан ерекше көзге түсетін мемлекеттерін. Оқулықтың 196 бетіндегі 26 суретке, атластың 15 бетіндегі Қара металлургия картасына сүйене отырып, мынаны анықтаңдар: 2.Қара металлургия шикізаттарының таралған аумақтары мен елдерін. 6.Жан басына шаққанда болат өндіру мөлшерін. 7. Дүние жүзі бойынша болат өндірудің жалпы мөлшерін. 8. Темір кені мен болат прокатын экспорттау бағыттарын. ОЭ-2; ОЭ-3 тапсырмаларын орындай отырып, мына сұрақтарға жауап беріңдер: 1. Аймақтағы қара металлургиясының даму ерекшеліктері қандай? Темір рудасының мол кен орындарының шоғырланған елдерін атаңдар. 2. Болат балқытуда негізгі көрсеткіштері қандай? Болат прокаты қайда экспортталады? | 4 мин. 3 мин. 2 3 |
в/ топтың берілген тапсырмаларын қорғауы. Бөлінген топтар жеке шаруашылық салаларына сипаттама береді.
Оқушыларға берілетін карточка үлгісі:
І-ші топ
Топ басы - Төлепов Бектұрсын
р/с | Шаруашылық салалары | Негізгі шикізаттар | Экспорт / қайда? | Импорт / қайдан? | Негізгі көрсеткіштер |
1. | Энергетика | | | | |
Бағасы:
4. Жаңа сабақты бекіту: Оқушылардың өз бетінше қорытынды кестені толтыру және қорғауы.
Латын Американың шаруашылығына жалпы сипаттама беру кестесі
р/с | Шаруашылық салалары | Негізгі шикізаттар | Экспорт / қайда? | Импорт / қайдан? | Негізгі көрсеткіштер |
1. | Энергетика | а/ мұнай, газ б/ өзен сулары | Батыс Еуропа мен АҚШ | Парсы шығанағы, Солтүстік Африка, Қазақстан (офф-шорлық зона) | - Мұнай кендері: Бразилия, Аргентина, Эквадор, Перу, Колумбия. - Д/жүзінде өңделетін мұнайдың 14%-ы тиеселі. - Мұнай өндіру – Мексика 4-ші (180 млн. т), Венесуэла 8-ші орында (150 млн.т) - Мұнай мен газ энергиның 85%-н береді. - Мұнай өңдеу зауыттары – Виргин аралы (37 млн.т), Багам аралдары (26,5 млн.т) - Су энергиясының үлесі - 10%. - Ең ірі СЭС –ы салынған өзендер – Амазонка, Оринока, Парана. - Аймақтағы электр энергисын өндіру мөлшері – 360 кВт/сағ. - Жан басына шаққандағы мөлшері – Бразилия, Аргентина, Мексикада 500-2000 кВт/сағ. - Гаити, Гондурас, Боливияда 100 кВт/сағ. одан да төмен. |
Әр топқа жоғарыда көрсетілгендей жеке шаруашылық салалары көрсетілген кесте үлестіріліп беріледі. (оқушылар оқулық мәтінін және атласты пайдалана отырып, кестені толтырып оны қорғайды.)
Тест тапсырмаларын орындау арқылы жаңа сабақты бекіту.
І нұсқа
1. Латын Америка мемлекеттерінің қайсысы елеулі мұнай қорына ие және ОПЕК құрамына кіреді?
А/ Чили Б/ Аргентина В/ Венесуэла Г/ Перу
2. Латын Америкасының көп бөлігі қандай дінге табынады?
А/ иудаизм Б/ католицизм В/ синтоизм Г/ мұсылмандық
3. Куба мемлекетінің астанасын ата
А/ Саньтяго Б/ Манагуа В/ Кито Г/ Гавана
4. Аймақтағы барлық өңдеуші өнеркәсіптің 4/5-і қай үш мемлекетке келеді?
А/ Эквадор, Аргентина, Чили Б/ Панама, Косто-Рика, Перу
В/ Мексика, Бразилия, Аргентина Г/ Куба, Эквадор, Гондурас
5. Бразилиядағы латифундиялар қалай аталады?
А/ фазендалар Б/ рончо В/ гаснендалар Г/ шаруа қожалығы
ІІ нұсқа
1. Латын Америкасының ірі қалалық агломерациясын ата.
А/ Каракас Б/ Сан-Паулу В/ Бразилиа Г/ Үлкен Мехико
2. Шаруашылық орналасымының қандай тұрпаты Бразилияға тән?
А/ көлдердің жағалауында, Б/ өзен жағалауларында
В/ ішкі құрлықта Г/ мұхит жағалауында
3. Латын Америкасының қай мемлекеті АҚШ және Канадамен НАФТА ұйымының мүшесі болып саналады?
А/ Мексика Б/ Боливия В/ Венесуэла Г/ Бразилия
4.Латын Америкасы территориясының қанша бөлігін ормандар алуда?
А/ 1/3 Б/ 1/6 В/ 1/2 Г/ ¼
5. Латын Америкасындағы жалғыз социалистік мемлекеті ата
А/ Перу Б/ Бразилия В/ Куба Г/ Эквадор
ІІІ нұсқа
1. Кубаның халықаралық маманданған саласы:
А/ дәнді дақыл Б/ қант өнеркәсібі В/ машина жасау Г/ банан өсіру
2. Перу мемлекетінің астанасын ата
А/ Монтовидео Б/ Сан-Паулу В/ Сантьяго Г/ Лима
3. Латын Америксындағ субаймағындағы ірі елді ата
А/ Бразилия Б/ Перу В/ Мексика Г/ Аргентина
4. Бразилия дүние жүзінде қандай өндіріс салалары жөнінен алдығы орында?
А/ кофе, қант тұқымдастар, банан Б/ картоп, томат, табак
В/ жүгері, маниоки, репс Г/ шырын, апелсин, лимон
5. Аргентина мемлекетінің астанасын ата
А/ Буэнос-Айрес Б/ Каракас В/ Мехико Г/ Асуньон
ІҮ нұсқа
1. Латын Америкасы мемлекеттерінің қайсысында жеке дара билеп басқару нысаны бар?
А/ Перу Б/Эквадор В/ Аргентина Г/ Жеке дара билеу жоқ
2. Бразилия мемлекетінің астанасын ата
А/ Саньтяго Б/ Манагуа В/ Бразилиа Г/ Гавана
3. Еуропалықтардың келуіне дейін қай елде өркенниетті құрушы ацтеки мен мая тайпалары тұрған?
А/ Мексика Б/ Боливия В/ Перу Г/ Колумбия
4.Дүние жүзі бойынша кофе көп өсіретін ел?
А/ Мексика Б/ Бразилия В/ Боливия Г/ Куба
5. Панама мойнағынан ең алғаш кеме жүзіп өткен жыл:
А/ 1903 Б/ 1885 В/ 1925 Г/ 1914
Тест сұрақтарының кілті.
І- нұсқа 1 – В, 2 – Б, 3 – Г, 4 – В, 5 – А.
ІІ- нұсқа 1 - Г, 2 – Г, 3 – А, 4 - А, 5 – В.
ІІІ- нұсқа 1 - Б, 2 – Г, 3 – А, 4 - А, 5 – А.
ІҮ- нұсқа 1 – Г, 2 – В, 3 – А, 4 – Б, 5 – Г.
/ әрбір дұрыс жауапқа 1 балл беріледі /
5. Қорытындылау. Оқушылардың жаңа сабақты өту барысында не үйреніп, нені меңгергендерін анықтап, бағыт-бағдар беру.
6.Бағалау. Оқушылардың өзін-өзі бағалау парақтарын тексеріп, тиісті шкала бойынша баға қою.
7. Үйге тапсырма: § 47. Латын Америкасының шаруашылығы тақырыбын оқу және оқулық соңындағы сұрақтарға жауап дайындау.