Муниципальное общеобразовательное учреждение –
Уметская средняя общеобразовательная школа им. Героя Соц. Труда П.С.Плешакова
Хилковский филиал
Методическая разработка
урока английского языка
на тему: «Мир профессий»
для 5 класса
Составитель:
учитель английского языка
Косенкова Галина Анатольевна
Тема урока: «Путешествие в страну профессий»
Класс: 5 Тип урока: закрепление Оборудование: проектор, ПК, экран, ММП по теме «Профессии», раздаточный материал (тексты для чтения, упражнения для словарной работы, план подготовки мини-проекта). Цели урока: 1) активизировать лексические навыки по теме «Профессии», «Черты характера»; 2) совершенствовать навыки поискового чтения; 3) повторить грамматические конструкции: формы настоящего простого времени глагола to be, оборота to be going to… в высказываниях о будущей профессии; 4) совершенствовать навыки аудирования и говорения;
5) продолжать обучение работе с проектом
Форма урока: игра-путешествие
Ход урока
Организационный момент.
Hello. How are you today? Let`s begin our lesson.
Today we are going to travel. We`ll see a country of different people.
Here`s the magic Engine. It will help you. But we should read and show a special poem about it. Are you ready? Begin. (читаем и показываем стихотворение)
A Magic Engine Engine, Engine number nine Going down Chicago line See it sparkle, see it shine Engine, Engine number nine
But to make our Engine run fast we should find a special word. Look, read, copy out:
1) job – регулярно оплачиваемая работа
2) profession – профессия, специальное образование
3) occupation – род занятий
Which word should we use? Right you are. This is the word job.
Oh, wonderful. We begin.
The first station is «Scrambled word».
Unscramble them, please:
corodt | doctor |
marnfie | fireman |
nesur | nurse |
fmerar | farmer |
liponceman | policeman |
Thanks for a good job. And the next station is «Broken bridges». Build them up. Use the forms of the verb «to be» and fill in the blanks.
My sister ___ a doctor.
You ____ a driver.
I ____ a lawyer.
We ____ students.
His father ___ a policeman
This station is called « Lost answers »
Who writes poems?
Who works with computers?
Who helps children to learn?
Who flies in airplanes?
Who drives a car?
Who helps sick animals?
Who draws beautiful pictures?
The next station is «Mixed sentences». Match the words and the sentences
He protects people. a policeman
He takes care of our teeth. a postman
He studies at school. a vet
She brings letters and newspapers. a dancer
She helps sick animals a pupil
She works in a theatre. a dentist
Динамическая пауза
Let`s play, OK? (a ball-game) Правило игры: Каждая команда по очереди называет профессию. Какая команда сможет вспомнить больше профессий.
8. This station is called «Riddles».
Read and guess, what are these people?
Mr. Hopkins works out-of-doors almost the whole year. He works at the weekends. His family has some animals. His wife and two sons help him to take care of animals. Mr. Hopkins likes his job.
What is Mr. Hopkins ?
***
There are a lot of different books and magazines at her work place. Mrs. Clifford works both with people and books. She helps people to find necessary books and magazines, tells them about writers and their novels. She thinks her job is very important.
What is Mrs. Clifford ?
9. Look we are in the «Magic forest». Fill in the gaps with the words in the box.
A sportsman ………. fast
His father ………. a car.
A housewife………. well.
Students ………. poems .
A postman……. …letters.
10. You`ve met a lot of different jobs. Imagine that you have «a time machine. Tell me please: «What are you going to be»?
«I’m going to be a/an ______ ».
Well, you know a poem about your future professions. Who can recite it?
What Are You Going to Be?
What Are You Going to Be?
What Are You Going to Be?
I`ll be a teacher,
That`s the life for me.
What Are You Going to Be?
What Are You Going to Be?
I shall be a fireman,
That`s the life for me.
Thank you. Now write your own poem about your future profession.
What Are You Going to Be?
What Are You Going to Be?
I`ll be a …,
That`s the life for me.
11. This station is called « the station of advertisements». Work with your partner. Make up the advertisement. Use the plan:
We need a good ________.
You should be _______, _________, _________.
You will ______, _______, ___________.
t. _____________.
We are waiting for you!
12. Conclusion.
Writing a sinkwein poem.
(Синквейн – это пятистишие, где первая строка – одно ключевое слово, определяющее содержание синквейна. Вторая строка – два прилагательных, характеризующих данное понятие. Третья строка – три глагола, показывающих действие понятия. Четвертая строка – короткое предложение, в котором автор высказывает свое отношение к проблеме. Пятая строка – одно слово, обычно существительное, через которое человек выражает свои чувства, ассоциации, связанные с данным понятием. Например,
Урок
Интересный, запоминающийся
Вдохновил, заинтересовал, запомнился
Я получила удовольствие
Здорово.
Так как урок был посвящен выбору профессии, я предложила ребятам придумать синквейн о профессиях, например,
Doctor
Caring, attentive
Examines, treats, cures
Helps people
Satisfaction.
Thank you for a good work. Here are your marks for today.
13. Your homework is to learn your poem by heart.



















