Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Мағжан Жұмабайұлының өмірі, шығармашылығымен таныстыру, “ Қазақ тілі”, “Мен кім?” өлеңдерін оқып, оқушы бойына адамгершілік, мейірімділік қасиеттерін дарыту
Дамытушылық: Тіл тазалығы, тіл байлығы жайлы түсіндіру, ойлау дағдыларын дамыту
Тәрбиелік: өзіндік пікір қалыптастыру, көркем әңгімелей білуге баулу, рухани байлық, рухани жұтаңдық жайлы түсініктерін кеңейту, дана, дара тұлғаны қалыптастыру
Сабақтың түрі: Дәстүрлі, жаңа білімді игерту сабағы
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, кестелер, “Кім тапқыр?” ойын-әдісі, Синквуэн стратегиясы, топтастыру әдісі
Сабақтың көрнекілігі: слайд, м.жұмабайұлының портреті, кітаптары
Пән аралық байланыс: қазақстан тарихы, қазақ тілі
Ұйымдастыру кезеңі:
- Оқушылармн сәлемдесу
- Оқушыларды тегелдеу
- Сыныптың тазалығы мен оқушылардың сабаққа даярлығына назар аудару
Үй тапсырмасын тексеру
1) Сұлтанмахмұт Торайғыров туралы реферат жазып келу.
- “ Шығамын тірі болсам, адам болып ” өлеңін мәнерлеп, мазмұндап оқу.
Кімнің шығар-малар-мен таныс-тың?
Автор-дың басты шығар-малары
Қандай шығар-масы-мен таныс-тың?
Негізгі тақы-рып
Тәрбие-лік мәні неде?
Сабақтың тақырыбы:
Мағжан жұмабайұлы
“ мен кім?” “қазақ тілі”
Мағжан Жұмабайұлы- қазақ
поэзиясының жарық жұлдыздарының
бірі, дара туған дарын, жыр еркесі
атанған ақын, зерттеуші, аудармашы.
Мағжан Жұмабайұлы 1893 жылы
Солтүстік Қазақстан облысы, Булаев ауданында дәулетті отбасында дүниеге келген.
- Әуелі ауыл молдасынан, содан соң ауылдағы мұғалімнен оқып, сауатын ашады.
- Тумысында өте зерек Мағжан 4 жасында өзінің әкесі Бекен болыстың мектебінде оқып, қазақтың арғы-бергі өлең-жырларын, ертегі-дастандарын түгелге дерлік жаттап алады.
- 1905-1910 жылдары Қызылжардағы (қазіргі Петропавловск) медреседе оқиды. Бұл медреседе араб, парсы, түрік, орыс тілдерін еркін меңгеріп шығады.
- 1910 жылдың күзінде “Ғалия” медресесінде, 1913-1917 жылдары Омбыдағы мұғалімдер семинариясында оқыған, кейін Мәскеудегі көркем әдебиет институтын бітірген.
Мағжан Жұмабайұлы өлеңді 14 жасынан бастап жазған. Оның шығармалары кезінде қазақ, татар тіліндегі газет-журналдардың бетіне үзбей жарияланып тұрған.
Ақын табиғат тақырыбына жазған өлеңдері:
- “ Қайың”
- “ Орман”
- “ Ой”
- “ Жел”
“ Өнер-білім қайтсе табылар”өлеңінде елін білім алуға, өнер үйренуге шақырады.
Махаббат лирикасы- “Сүй, жан сәулем”, “Сен сұлу” өлеңдер
Мағжан Жұмабайұлының поэмалар:
- “ Ертегі”
- “ Жүсіп хан”
- “ Қорқыт”
- “ Қойлыбайдың қобызы”
- “ Тоқсанның тобы”
- “ Батыр Баян”
“ Шолпан”- өлеңдер жинағы.
Мағжан Гете, Гейне, Пушкин, Лермонтов, Гоголь, Крылов, Есенин, Блок т.б. шығармаларын оқып, кейін аудармалар жасаған.
Оқулықпен жұмыс
- “ Қазақ тілі ” өлеңді мәнерлеп, мазмұндап оқу.
- Ақын “Қазақ тілі” өлеңін 1913 жылы жазғанда небәрі 20 жаста болған.
Сұрақ-жауап
Блиц-турнир
- “ Қазақ тілі” өлеңнің негізгі тақырыбы қандай?
- “ Ұлт” деген сөзді қалай түсінеміз?
Мәтін
Өз пікірім
...Ерлік, елдік, бірлік, қайрат, бақ, ардың,
Жауыз тағдыр жойды бәрін не бардың...
Өлеңі құрылысына талдау
Күш кеміді, айбынды ту құлады,
Кеше батыр- бүгін қорқақ, бұғады.
Ерікке ұмтылған ұшқыр жаны кісенде,
Қан суынған, жүрек солғын соғады.
(шумақ,тармақ,бунақ,буын,ұйқас)
“ Кім тапқыр?” ойын-әдісі
- Тіл туралы қандай мақал-мәтелдер білесіз? Жалғасын табу керек
- Білім кілті-...
- ... алды-қызыл тіл.
- Жеті жұрттың ... біл,
Жеті түрлі білім біл.
- Ана тіл-... тіл.
- Қос ...- қос қанатың.
- Тіл- буынсыз,
... – түпсіз.
- Тіл қаруы- сөз,
- Сөз қаруы- ...
“ Мен кім?” өлеңді мәнерлеп, мазмұндап оқу.
- “ Мен кім?” өлеңнің негізгі тақырыбы қандай?
- Өлеңдегі сұраулы сөйлемдер әдебиет теориясында қалай аталушы еді?
- Ақынның лирикалық қаһарманы кім?
Синквуэн стратегиясы немесе бес жолды өлең құрастыру
- Бір сөз зат есім
- Екі сөз сын есім
- Үш сөз етістік
- Төрт сөзді сөйлем
Бекіту
Топтастыру әдісі
Мағжан Жұмабайұлы
Ақын ( көптеген өлеңдердің авторы)
Мағжан Жұмабайұлы
Аудармашы
Зерттеуші
Үйге тапсырма
- Мағжан Жұмабайұлы туралы қосымша мағлұматты жазып келу
- “ Қазақ тілі”,”Мен кім?” өлеңдерді мәнерлеп,мазмұндап оқу
- “ Мен кім?” тақырыбына шағын шығарманы жазу