СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 3-класс . Тема: 649-655

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема: 649-655

Сабактын тиби: билимди, билгичтиктерди калыптандыруу сабагы

Сабактын методдору: түшүндүрүү, суроо-жооп,көрсөтмөлүүлүк,китеп менен иштөө

Сабактын жабдылышы:окуу китеби , карточкалар

Нег.компет-к

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

1.маалыматтык

                     

Амалдарды мамычада эсептеп аткарышат.Тик бурчтуктун аянтын табышат. Чен бирдиктерди көбөйтүү жана кошуу амалдарын пайдаланып майдалашат.

-Амалдарды мамычада эсептеп аткарышса.

-Тик бурчтуктун аянтын табышса.

-Чен бирдиктерди көбөйтүү жана кошуу амалдарын пайдаланып майдалашса.

2. Социалдык коммуникативдик        

Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт. Эсептөө көндүмдөрү калыптанат. Тактыкка көнүгүшөт.

- Логикалык ой жүгүртүүсү өссө.

-Эсептөө көндүмдөрү калыптанса. Тактыкка көнүгүшсө.

 3.Өз алдынча уюштуруу, маселелерди чечүү                 

Бири-бирин сыйлоого, ынтымактуулукка тарбияланышат.

-Бири-бирин сыйлоого, ынтымактуулукка тарбияланышса.

 

Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2

 

Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшырма

ны суроо

Үй тапшырмасын текшерет

644.

16х5=80                 128х5=640

23х6=138               2138х4=8552

36х3=108

 

Үй тапшырмасын текшертишет.

648.

348х7=2436            95х9=855 512х9=4608        2449х3=7347

143х3=429

 

НК1

 

НК2

НК3

 

ПК3

 

 мактоо

Жаңы тема

649.

Ар бир амалды мамыча түрүндө жазып эсепте.

М: (8000-7214)х8=6288

_8000         х786

  7214               8

  0786        6288

Көрүшөт, түшүнүшөт, ар бир амалды мамычада эсептешет.

 

900-(148х4)=900-592=308

(213х6)+(115х9)=1278+1035=

=2313

(817х5)-(817х4)=4085-3268=

=817

 

НК1

ПК1

 

Бышыктоо

650.

Тик бурчтуктун бир жагы 5см, экинчи жагы андан 10 эсе узун. Тик бурчтуктун аянтын аныкта.

651.Тик бурчтуктун аянты 18м2. Жактары кандай болушу мүмкүн?

652.Мисалдарды байка. Көбөйтүү жана кошуу амалдарын пайдаланганды унутпа.

653. чен бирдиктерди майдалоосун көзөмөлдөйт.

АВ=5см

ВС=5смх 10 =50см

S=?

S=АВхВС=5Х50=250(см2)

Жактры 9м жана2м  же 3м жана 6м болушу мүмкүн.

2м 6дм=26дм

2м 6дм=260см

1м5дм=15дм     3дм 5см=35см

1м 4см=104см    3дм 7мм=307мм

 

 

НК2

 

 

ПК2

 

Смайлик

тер

Жыйынтыктоо

Баалоо

Уй тапшыр.

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

 654,655

 

 

Баа койдурушат.

 

Үй тапшырма алышат.

 

 

НК3

 

 

Смайлик

тер

 

Просмотр содержимого документа
«Математика 3-класс . Тема: 649-655»

Тема: 649-655

Сабактын тиби: билимди, билгичтиктерди калыптандыруу сабагы

Сабактын методдору: түшүндүрүү, суроо-жооп,көрсөтмөлүүлүк,китеп менен иштөө

Сабактын жабдылышы:окуу китеби , карточкалар

Нег.компет-к

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

1.маалыматтык

Амалдарды мамычада эсептеп аткарышат.Тик бурчтуктун аянтын табышат. Чен бирдиктерди көбөйтүү жана кошуу амалдарын пайдаланып майдалашат.

-Амалдарды мамычада эсептеп аткарышса.

-Тик бурчтуктун аянтын табышса.

-Чен бирдиктерди көбөйтүү жана кошуу амалдарын пайдаланып майдалашса.

2. Социалдык коммуникативдик

Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт. Эсептөө көндүмдөрү калыптанат. Тактыкка көнүгүшөт.

- Логикалык ой жүгүртүүсү өссө.

-Эсептөө көндүмдөрү калыптанса. Тактыкка көнүгүшсө.

3.Өз алдынча уюштуруу, маселелерди чечүү

Бири-бирин сыйлоого, ынтымактуулукка тарбияланышат.

-Бири-бирин сыйлоого, ынтымактуулукка тарбияланышса.



Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2


Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшырма

ны суроо

Үй тапшырмасын текшерет

644.

16х5=80 128х5=640

23х6=138 2138х4=8552

36х3=108


Үй тапшырмасын текшертишет.

648.

348х7=2436 95х9=855 512х9=4608 2449х3=7347

143х3=429


НК1


НК2

НК3


ПК3


мактоо

Жаңы тема

649.

Ар бир амалды мамыча түрүндө жазып эсепте.

М: (8000-7214)х8=6288

_8000 х786

7214 8

0786 6288

Көрүшөт, түшүнүшөт, ар бир амалды мамычада эсептешет.


900-(148х4)=900-592=308

(213х6)+(115х9)=1278+1035=

=2313

(817х5)-(817х4)=4085-3268=

=817


НК1

ПК1


Бышыктоо

650.

Тик бурчтуктун бир жагы 5см, экинчи жагы андан 10 эсе узун. Тик бурчтуктун аянтын аныкта.

651.Тик бурчтуктун аянты 18м2. Жактары кандай болушу мүмкүн?

652.Мисалдарды байка. Көбөйтүү жана кошуу амалдарын пайдаланганды унутпа.

653. чен бирдиктерди майдалоосун көзөмөлдөйт.

АВ=5см

ВС=5смх 10 =50см

S=?

S=АВхВС=5Х50=250(см2)

Жактры 9м жана2м же 3м жана 6м болушу мүмкүн.

2м 6дм=26дм

2м 6дм=260см

1м5дм=15дм 3дм 5см=35см

1м 4см=104см 3дм 7мм=307мм



НК2



ПК2


Смайлик

тер

Жыйынтыктоо

Баалоо

Уй тапшыр.

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

654,655



Баа койдурушат.


Үй тапшырма алышат.



НК3



Смайлик

тер