Дата: 12.11.2019
Тема урока «Дни недели.».
Тип урока – урок изучения и первичного закрепления новых знаний.
Цели урока: ознакомление с лексикой по теме «Дни недели», тренировка навыков чтения, активизация навыков устной речи.
Задачи урока: образовательные – совершенствовать навыки речевой деятельности, совершенствовать навыки чтения; развивающие – развивать навыки фонетического слуха, развивать орфографические навыки, развивать умение обучающихся осуществлять диалогические высказывания; воспитательные – воспитывать у обучающихся интерес к изучению английского языка, расширять кругозор обучающихся.
Планируемые результаты: предметные – обучающийся научится читать и понимать текст с опорой на картинку, рассказывать о занятиях в разные дни недели; обучающийся получит возможность научиться сопоставлять названия дней недели на русском и английском языках, составлять предложения со словами. Метапредметные – работать в паре в соответствии с нормами общения, правилами поведения.
Методы и технологии: игровой метод, информационно-коммуникативные технологии, здоровье сберегающие технологии, применение стихотворений, рифмовок и песенного материала.
Оборудование: компьютер, проектор, аудиоприложение (урок №13), учебник, видео-файл интернет ресурса, наглядный материал.
Ход урока
1.Оганизационный момент (1 минута).
- Good morning, children! I’m glad to see you, sit down, please.
- Good morning!We’re glad to see you too
(Песенка приветствие “Hello, how are you?”
2. Речевая разминка (2 минуты).
- How are you?
- How old are you?
- Can you…?
- Have you got…?
- Do you like…?
3. Целеполагание (3 минуты).
- So today we will have a trip-lesson, but firstly look at the screen and guess the theme of our lesson (на экране видеоролик «Дни недели»)
- Who can tell the theme of the lesson?
4. Введение и закрепление лексики (4 минуты)
- Open your textbooks on p. 23 ex.1 listen and repeat. Ребята, кто мне подскажет, что общего (одинакового) во всех этих словах? (все заканчиваются на слово DAY). Let’s translate them together (первое слово дети ищут в словарике). Итак, с какого дня начинается неделя в Англии? (воскресенье). Почему же? (Все дело в религиозных традициях. Библия учит, что Бог создавал Землю шесть дней. На седьмой он отдыхал. Христиане переняли эту особенность и первый день недели сделали днем отдыха. Ну а позже мнения разделились. В Великобритании по старой традиции воскресенье по-прежнему стоит первым днем недели в календарях. Но в обычной жизни неделя начинается все-таки с понедельника, а суббота и воскресенье считаются концом недели (weekend).)
Закрепление лексики. 1) What is missing? (Что пропало с доски?). 2) Расставить слова в алфавитном порядке.
5. Ведение грамматического материала (2 минуты).
Open your textbooks on p. 24 and look what Msr. Rule wants to tell us. (правило про употребление предлога ON, дни недели пишутся с заглавной буквы).
6. Путешествие по станциям (28 минут) – на доске станции и паровозик ON. (Дети по одному выходят к доске, передвигают паровоз и читают задание на каждой станции).
1) “We can write on Sunday” (4 минуты). Open your vocabularies and write down these words.
2) “We can read on Monday” (4 минуты). You have some pictures on p. 24 ex.3. Let’s read the sentences about Jim, Jill and Rex and find pictures to them.
Jim and Jill read on Monday (picture 2). They write on Tuesday (picture 3). Jill counts on Wednesday (picture 4). They sing on Saturday (picture 7). Jim, Jill and Rex dance on Sunday (picture 1). They play chess on Thursday (picture 5). Jim and Jill swim on Friday (picture 6).
3) “We can do physical exercises on Tuesday” (2 минуты). Зарядка “Clap, clap…”
4) “We can count on Wednesday” (3 минуты). Дети по очереди вытягивают листы с заданием.
- It’s day of the week number 3.
- It’s day of the week number 1.
- It’s day of the week number 7.
- It’s day of the week number 5.
- It’s day of the week number 2.
- It’s day of the week number 4.
- It’s day of the week number 6.
5) “We can speak on Thursday” (10 минут). Complete and act out the dialogues.
a) – What day do you like?
– I like Sunday. I have picnic on Sunday. And you?
– I like Wednesday. I can dance on Wednesday.
– Fantastic!
b) – What day do you like?
– I like Friday. I read books on Friday. And you?
– I like Saturday. I visit my grandma on Saturday.
– Great!
c) – What day do you like?
– I like Monday. I swim on Monday. And you?
– I like Tuesday. I play basketball on Tuesday.
– Cool!
6) “We can play on Friday” (3 минуты). Дети разгадывают ребус.
7) “We can write home task on Saturday” (2 минуты). Learn days of the week, and make sentences about yourself, what you can do on each day of the week.
7. Рефлексия.
- Что нового мы узнали на уроке? (по цепочке называют дни недели).
-Какой предлог мы употребляем с названиями дней недели?
- Как мы пишем дни названия дней недели в предложении?
You have some pictures on p. 24 ex.3. Let’s read the sentences about Jim, Jill and Rex and find pictures to them.
Jim and Jill read on Monday. They write on Tuesday. Jill counts on Wednesday. They sing on Saturday. Jim, Jill and Rex dance on Sunday. They play chess on Thursday. Jim and Jill swim on Friday.
You have some pictures on p. 24 ex.3. Let’s read the sentences about Jim, Jill and Rex and find pictures to them.
Jim and Jill read on Monday. They write on Tuesday. Jill counts on Wednesday. They sing on Saturday. Jim, Jill and Rex dance on Sunday. They play chess on Thursday. Jim and Jill swim on Friday.
You have some pictures on p. 24 ex.3. Let’s read the sentences about Jim, Jill and Rex and find pictures to them.
Jim and Jill read on Monday. They write on Tuesday. Jill counts on Wednesday. They sing on Saturday. Jim, Jill and Rex dance on Sunday. They play chess on Thursday. Jim and Jill swim on Friday.
You have some pictures on p. 24 ex.3. Let’s read the sentences about Jim, Jill and Rex and find pictures to them.
Jim and Jill read on Monday. They write on Tuesday. Jill counts on Wednesday. They sing on Saturday. Jim, Jill and Rex dance on Sunday. They play chess on Thursday. Jim and Jill swim on Friday.
You have some pictures on p. 24 ex.3. Let’s read the sentences about Jim, Jill and Rex and find pictures to them.
Jim and Jill read on Monday. They write on Tuesday. Jill counts on Wednesday. They sing on Saturday. Jim, Jill and Rex dance on Sunday. They play chess on Thursday. Jim and Jill swim on Friday.
You have some pictures on p. 24 ex.3. Let’s read the sentences about Jim, Jill and Rex and find pictures to them.
Jim and Jill read on Monday. They write on Tuesday. Jill counts on Wednesday. They sing on Saturday. Jim, Jill and Rex dance on Sunday. They play chess on Thursday. Jim and Jill swim on Friday.
You have some pictures on p. 24 ex.3. Let’s read the sentences about Jim, Jill and Rex and find pictures to them.
Jim and Jill read on Monday. They write on Tuesday. Jill counts on Wednesday. They sing on Saturday. Jim, Jill and Rex dance on Sunday. They play chess on Thursday. Jim and Jill swim on Friday.
It’s a day of the week number 3.
It’s a day of the week number 1.
It’s a day of the week number 7.
It’s a day of the week number 5.
It’s a day of the week number 2.
It’s a day of the week number 4.
It’s a day of the week number 6.
– What day do you like?
– I like Sunday. I have picnic on Sunday. And you?
– I like Wednesday. I can dance on Wednesday.
– Fantastic!
– What day do you like?
– I like Friday. I read books on Friday. And you?
– I like Saturday. I visit my grandma on Saturday.
– Great!
– What day do you like?
– I like Monday. I swim on Monday. And you?
– I like Tuesday. I play basketball on Tuesday.
– Cool!
SUNDAY
MONDAY
TUESDAY
WEDNESDAY
THURSDAY
FRIDAY
SATURDAY