СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Открытый урок Куз

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Күз өлеңі бойынша сұрақ қоя алу, өзара сөйлесе білу. Сөздермен сөйлем құрастыру, алған білімдерін пайдалана және жинақтай білу. Табиғатты қорғауға, күз мезгілін сүюге үйрену. 

Просмотр содержимого документа
«Открытый урок Куз»


«Қаралды» «Бекітемін »

ӘБ отырысында №14 МГ директоры

_______Апенова С.Т. __________Надеин О.А






Ашық сабақ


Тақырыбы: А.Құнанбайұлының «Күз» өлеңі





















Өткізген: Сыздыкова Айслу Габденовна

Пән: қазақ тілі





Астана – 2017 жыл

Сабақтың тақырыбы: А.Құнанбайұлының «Күз» өлеңі

Сабақтың мақсаты: А.Құнанбайұлының «Күз» өлеңі туралы мағлұмат алу

Міндеттері: Күз өлеңі бойынша сұрақ қоя алу, өзара сөйлесе білу. Сөздермен сөйлем құрастыру, алған білімдерін пайдалана және жинақтай білу. Табиғатты қорғауға, күз мезгілін сүюге үйрену.

Күтілетін нәтиже: Күз өлеңі бойынша сұрақ қоя алады, өзара сөйлесе біледі. Сөздермен сөйлем құрастыра алады, алған білімдерін пайдалана және жинақтай біледі. Табиғатты қорғауға, күз мезгілін сүюге үйренеді.

Техникалар, көрнекіліктер: АКТ, күз мезгілі туралы үлестірмелі материал, плакат, суреттер, сызбалар.

Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі.(1 минут)

Оқушылар үй тапсырмасын айтады.

Ой қозғау: «Күз» дегенде көз алдарыңызға не елестейді?

Күз мезгілі туралы өлең жазған ақынды білесіздер ме?

А.Құнанбайұлы кім?

  • Бүгінгі тақырыбымыз қандай деп ойлайсыздар?

Мұғалім: Дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді және сабақтың тақырыбын жазыңдар

Деңгейі

Сұрақтар және тапсырмалар

Уақыты

Білу

Топтық жұмыс

(2+2+5 минут)

Интербелсенді тақтадан А.Құнанбайұлының «Күз» өлеңін тыңдайды, есте сақтайды.

Өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.

  1. Ауа-райы қандай?

  2. Жылқы не істеді?

  3. Шөп, ағаш қандай?

  4. Біреу, жас әйелдер не істейді?

  5. Қаз, тырна, шомшы не істеді?

  6. Адамдардың көңіл-күйлері қандай? Неге?

  7. Неге үйде ит жоқ?

  8. Үйде неге от жақпайды?

І топ – өлеңнің 1, 2, 3 шумағымен; ІІ топ – өлеңнің 4, 5, 6 шумағымен жұмыс істейді.

Сөздік жұмыс: Өлеңді оқып, түсініксіз сөздерді теріп жазып, аудармасын жазып, есте сақтаңдар.(2 мин.)

Флеш-кәртішкесіне (жапыраққа) жазылған орысша сөздерді оқиды, аударады, сөйлемдер құрастырады. Сөздер: малма-тері илейтін ашытқы, сапсиды-араластыру, шуда жіп-түйе жүні жібі, жыртық, жабыраңқы, құржаң қағу, кеміру, ыс-қара дақ.

1-тапсырма. Өлеңді түсініп оқиды.

Өлеңнен күз көрінісін бейнелеген жолдарды тауып оқы.

Адамның, жан-жауарлардың тірлігі берілген жолдарды тауап оқы.

Жұптық жұмыс. Өлең мазмұны бойынша сұраулы сөйлемдер құрастырып, өзара сөйлесуге дайындалыңдар.

Түсіну

Топтық, ұжымдық жұмыс

(5 минут)

2-тапсырма. Өлеңді қара сөзге  айналдырып жазып, ақынның айтпақ ойын өз сөздеріңмен білдіріңдер.

І топ – 1, 2, 3 - шумақта не туралы айтылған ? - ...

ІІ топ – 4, 5, 6 - шумақта не туралы айтылған ? - ...

«Бинго» сұрақтарына жауап беріңдер. Әр оқушының алдында №1-ден №5-ке дейін бинго билеттері жатады. Мысалы: оқушының алдында №4 билет жатса, 4-ші сұраққа жауап береді.

1. Ақын күзді неліктен көңілсіз түрде суреттейді?

2. Ауа райын қалай сипаттаған?

3. Балалардың көңіл-күйі қандай? Неге?

4. Не қураған? Неге?

5. Өлеңде қандай мәселе көтерілген? Неге?

Қолдану

Жеке, топтық жұмыс

(5+2 минут)

Сіз жазушысыз. Өз қалаңдағы күз мезгіліне әңгіме жаз.

Мысалы: Күз мезгілі. Мен саябақта қыдырып жүрмін. ... (Елестету, еске түсіру арқылы көргендерін, сезімдерін бірнеше сөйлеммен жеткізу).

Сергіту сәті: «Күрең күз» өлеңін айтайық


Талдау

Топтық жұмыс

(7 минут)

3-тапсырма - Кластермен өлеңнен негізгі 3 сөйлем мен сол 3 сөйлем ішінен 3 сөз жазыңдар және өлеңнің негізгі идеясын жазыңдар: ...      
Мұғалім: І топ қорғап жатқанда басқа топ оқушылары, олардың айтқандарын тыңдап жазып алып отырады.

Мұғалім: Сендерге қай оқушының талдап, түсіндіргені ұнады? Неге? Ең жақсы түсіндірген қай оқушы деп ойлайсыңдар? Неге?

Күзде адамдар мен жан-жануарлар тіршілігінде болатын өзгерістерді суреттеңдер.

Күз мезгілін жаз мезгілімен салыстыр, ерекшеліктерін талда.

Күз мезгілінің кереметін дәлелде.
Жады картасымен сабақты түсіндіремін.

Жинақтау

Оқушылар «Жады картасымен» өлең мазмұнын әңгімелейді.

(2 минут)

Қорытынды

«Сабақта өткенді еске түсіру» Оқушылар сабақ барысында (тыңдағанда, оқығанда, оқушылармен сөйлескенде, мұғалім түсіндіргенде) алған әсерлерін ойларын айтады.


Бағалау

Маған күз мезгілі ұнайды, себебі ...

Маған күз мезгілі ұнамайды, себебі ...

(1 минут)

Бағалау парақтарын оқушылардан алып, соңғы қорытынды бағаны қойып, түсініктемелер айту.

Рефлексия

Не жеңіл болды?/не ұнады?

Не қиын болды?/ не ұнаған жоқ?

Тағы не білгілерің келеді?

(1 минут)

Үйге тапсырма: А.Құнанбайұлының «Күз» өлеңін жаттау. Күз туралы өз «Жады картасын» жасау. (1 минут)