СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Параллелепипед.

Категория: Геометрия

Нажмите, чтобы узнать подробности

План конспект

Просмотр содержимого документа
«Параллелепипед.»

Класс: 11-класс

Өтүлүүчү күнү:

Предмети: Геометрия

Сабактын темасы: Параллелепипед.

Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактын усулу: Таанып билүүчүлүк

Сабактын жабдылышы: маркерлер,быйтыкчалар , проектор...


Сабактын максаты


Көрсөткүчтөрү



Параллелепипед жана анын касиеттери жөнүндө кеңири түшүнүк алышат. Элементтерин таанып билишет.Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышат.

Параллелепипед жана анын касиеттери жөнүндө кеңири түшүнүк алышса. Элементтерин таанып билишсе. Алган теориялык билимдерин пайдаланып маселелерди иштей алышса.




Сабактын этабы

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Убакты


  1. Уюштуруучулук

Саламатсыңарбы балдар?Маанайыңар кандай? Кана эмесе бүгүнкү сабакты баштайбыз. Сабаката кимдер жок?

  • Саламатсызбы

  • Баары жакшы

  • Бүгүн сабакта баары бар.

1минут


  1. Жагымдуу маанай.

Мээге чабуул.

Окуучуларга логикасын өстүрүү эске тутуу жөндөмдүүлүгүн калыптандыруу максатында ЕЛЕЕДПАЛПИПРАЛ тамгаларынан сөз куроо тапшырмасын берет.


  • Аң сезими ойгонот

  • Ойлонот

  • Изденет

Табат

2минут

  1. Өтүлгөндөрдү кайталоо

  • Көп грандык деген эмне?

  • Призма деген эмне?

  • Элементтерин атап бергиле.

  • Аянтын табуунун формуласын жазгыла

Үйго берилген тапшырманы маселенида ушулардын катарында текшере кетет.

жана башка ушул сыяктуу жаңы темага өбөлгө түзүучүү суроолорду бирет.


  • Өтүлгөн материал боюнча билимдерин тереңдейт.

  • Өзүн-өзү баалайт

5минут

  1. Жаңы теманы түшүндүрүү.

Негизи параллелограммболуп эсептелген призма параллелопипед деп аталат.

  1. Карама-каршы кырлары паралель жана барабар.

  2. Карама-каршы грандары параллель жана барабар.

  3. Параллелепипеддин диагоналдары бир чекитте кесилишет жана ал чекитте тең экиге бөлунушөт.

  4. Параллелепипеддин диагоналдарынын кесилишкен чекити анын симметрия борбору болот.

Куб –бул бардык кырлары барабар б.а. бардык грандары квадраттар болгон тик бурчтуу параллелепипед. Тик бурчтуу параллелепипеддин диагоналынын узундугунун квадраты бир чокудан чыгуучу анын уч кырынын узундуктарынын квадраттарынын сумасына барабар. мында -тик бурчтуу параллелепипеддин диагоналы.


  • Түшүндүрүү процесси жүрөт.

  • Билими жогорулайт

  • Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт.

  • Көңүл буурусу жогорулайт.

  • Айырмалап билүүгө үйрөнөт.

  • Так маалыматтарды ажырата алат.

Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт.



18 минут

  1. . Бышыктоо, мисал иштөө

№3

а






a=b=c

d=

d=

d=a

№8

Берилди:

a= 20см

b=60см

c=30см


d=?

Чыгаруу:

d=

d=

d=70(см2)

16 минут.















  1. Үйгө тапшырма

№ 8 (2) мисалды иштешет жана аныктамаларды жатташат

Күндөлуктөрүнө белгилеп жазышат

2минут

  1. Баалоо, жыйынтыктоо

Активдуу катышканына жараша баалоо критерийинин негизинде бааланышат.

Күндөлүктөрүнө койдурушат

1минут