Բ Ա Ց Դ Ա Ս Ի Պ Լ Ա Ն
Ամսաթիվը՝ 25.11.2019 թ.
Առարկան՝ մաթեմատիկա
Դասարանը՝ 5-րդ
Դասի թեման՝ Ճառագայթ, ուղիղ, հարթություն:
Նոր դաս՝ Սանդղակներ և կոորդինատային ճառագայթ:
Դասի նպատակը՝
Իմանալ ի՞նչ է ճառագայթը, ուղիղը և հարթությունը:
Իմանալ, թե ինչպես են նշանակվում ճառագայթը և ուղիղը:
Իմանալ երկու ուղիղների փոխադարձ դիրքը հարթության վրա/հատվող և զուգահեռ ուղիղներ/:
Ընկալել հարթությունը որպես բոլոր ուղղություններով անսահմանափակ հարթ մակերևույթ:
Կարողանալ տրված կետից քանոնի միջոցով գծել ճառագայթ և երկու կետերով գծել հատված և ուղիղ:
Սովորողի ուսումնական ակնկալիքները՝
• Իմանալ,թե ինչ է սանդղակը
• Գիտենալ բնական թվի կոորդինատի հասկացությունը
• Ընկալել կոորդինատային ճառագայթը որպես մի ուղղությամբ անվերջ սանդղակ, և բնական
թվերի երկրաչափական ներկայացման միջոց:
• Կարողանալ գծել կոորդինատային ճառագայթ, և նրա վրա նշել տրված բնական թիվը:
Արժեքային համակարգ – Ձևավորել երկրաչափական լեզվի գործածման, գծապատկերման կարողություններ, նպաստել պատկերային մտածողության, հասկացություններ սահմանելու կարողությունների զարգացմանը:
Անհրաժեշտ պարագաներ` պաստառ, քանոն, ջերմաչափ, ժամացույց, ճնշումը չափելու սարք:
Կիրառվող մեթոդներ` մտագրոհ, ԳՈւՍ
Հիմնական հասկացություններ` սանդղակ, կոորդինատային ճառագայթ, միավոր հատված:
Դասի ընթացքը
1. Խթանում
Ստուգել տնային աշխատանքները, անդրադարձ կատարել անհասկանալի հարցերին:
Հարցերի միջոցով ամփոփել դասը:
Ի՞նչ է ճառագայթը:
Ի՞նչ է հատվածը:
Ի՞նչ մեծություններով և գործիքներով են չափվում հատվածները:
Սահմանել ուղիղը,հարթությունը, հատվող և զուգահեռ ուղիղները:
Ինչպե՞ս են նշանակվում հատվածը, ճառագայթը և ուղիղը:
2. Իմաստի ընկալում
| Գիտեմ | Ուզում եմ սովորել | Սովորեցի |
| | | |
Նշել, որ հարթության վրա բացի ճառագայթներից կան նաև կոորդինատային ճառագայթներ:
Ներկայացնել ինչ է սանդղակը, ի՞նչ նպատակներով են կիրառվում սանդղակները:Ի՞նչ ենք հասկանում միավոր հատված ասելով:Ի՞նչ է կետի կոորդինատը:
3. Կշռադատում
Ի՞նչ նոր հասկացություններ սովորեցին։ Առաջարկվում է աշակերտներին գծել կոորդինատային ճառագայթ, նշել սկզբնակետը, բաժանել միավոր հատվածների:Լուծել վարժություն 686/ա,բ,գ/,687/ա/ :
Կատարել գնահատում:
Հանձնարարել տնային աշխատանք Կետ 29, խնդիր 686/դ,ե,զ/,687/բ/ էջ96։
Ուսուցիչ՝ Ե. Հովհաննիսյան
Խումբ 1
Գծել և նշանակել հատվող ուղիղներ:
Գծել |AB|= 2 սմ և |CD|= 3 սմ երկարությամբ հատվածներ:
Խումբ 2
Գծել և նշանակել զուգահեռ ուղիղներ:
A B C
|AB|= 2 սմ և |BC|= 5 սմ հաշվել |AC| հատվածի երկարությունը:
Խումբ 3
Գծել հատված, ճառագայթ և նշանակել դրանք:
A B C
Քանի՞ հատված է ստացվել: