Դասի թեման – Մեկ անհայտով հավասարումներ:
Դասի նպատակը – իմանալ մեկ անհայտով հավասարումների և անհավասարությունների գաղափարը և լուշման հաշվեկանոնները:
Կարողանալ խնդիրների պայմանները գրի առնել հավասարումների տեսքով և հավասարումների լուծման համար կիրառել համապատասխան հաշվեկանոնը:
Просмотр содержимого документа
«План открытого урока»
2X – 6 = 2 12 + 3X = 3
15 - 3X = 3 3X +1 = 7
Մեկ հացը և մեկ տուփ կարագը միասին արժեն 360 դրամ: Որքա՞ն արժե հացը, իմանալով, որ կարագը 2 անգամ թանկ է:
Դասարանում կա 37 աշակերտ: Տղաները 5 – ով շատ են աղջիկներից: Քանի՞ աղջիկ կա դասարանում:
Մի թիվը 3 անգամ մեծ է մյուսից, իսկ նրանց գումարը 20 է:Գտնել այդ թվերը:
Գիրքը գրիչից թանկ է 5 անգամ:Որքա՞ն արժե գրիչը, եթե դրանք միասին 720 դրամ է:
07.03.2019թ. Բաց դասի պլան
Դասարանը՝ 6
Առարկան՝ Մաթեմատիկա
Դասի նշանաբանը՝ «Ճանապարհը հաղթահարում է անցորդը, իսկ մաթեմատիկան՝ մտածողը»:
Դասի թեման – Մեկ անհայտով հավասարումներ
Դասի նպատակը – իմանալ մեկ անհայտով հավասարումների և անհավասարությունների գաղափարը և լուշման հաշվեկանոնները:
Կարողանալ խնդիրների պայմանները գրի առնել հավասարումների տեսքով և հավասարումների լուծման համար կիրառել համապատասխան հաշվեկանոնը:
Կրկնել և ամրապնդել անհայտ բաղադրիչները գտնելու կանոնները:
Զարգացնել սեփական գործողությունները պլանավորելու կարողություններ:
Դասի ընթացքը –
Խթանման փուլ
Բանավոր հարցում:
Ի՞նչ է հավասարումը:
Ի՞նչ է հավասարման արմատը:
Ի՞նչ է նշանակում լուծել հավասարումը:
Բանավոր լուծել մի քանի հավասարումներ:
Քանի՞ արմատ կարող է ունենալ հավասարումը:
Թվարկել հավասարումների լուծման հաշվեկանոնը:
Ի՞նչ է անհավասարումը:
Ի՞նչ է նշանակում լուծել անհավասարումը:
Կատարել քարտային աշխատանք:
Իմաստի ընկալման փուլ
Աշակերտներին տալ պատմական տեղեկություններ հավասարումների վերաբերյալ:
Դիոֆանտ Ալեքսանդրիսկի
Հին հույն մաթեմատիկոս, ապրել է մ.թ 3-րդ դարում:Համարվում է հանրահաշվի հայրը:
Հավասարումների մասին սկզբնական տեղեկություններ ստացել ենք հին հույներից ու եգիպտացիներից:Ավելի կանոնավորված դրանց մասին տեղեկություն ենք ստացել հանրահաշվում Դիոֆանտ Ալեքսանդրիսկու թողած ժառանգությունից:
Նոր նյութ - Հավասարումներին հանգող խնդիրների լուծումը
Նպաստել հավասարումների միջոցով նաև խնդիրների լուծման հմտությունների ձևավորմանը:
Թվարկել հավասարումներ կազմելու վերաբերյալ տեքստային խնդրիների լուծման հաշվեկանոնները:
Գնեցին 87 կգ միրգ: Խնձորը 17 կգ-ով ավելի էր նարնջից:Քանի՞ կգ նարինջ և քանի՞ կգ խնձոր են գնել:
Նշանակենք գնել են x կգ նարինջ, խնձոր՝ (x + 17)կգ: Ըստ խնդրի պայմանի, կունենանք.
x + (x +17) = 87
2x + 17 = 87
2x = 87 – 17
2x = 70
x = 35
Պատասխան. նարինջ 35 կգ, խնձոր՝ 35 +17= 52 կգ:
Կշռադատման փուլ
Լուծել խնդիրներ դասագրքի № 942/ա/:
Կատարել գնահատում :
Հանձնարարել տնային աշխատանք Կետ 39, խնդիր № 942/բ/
Ուսուցիչ՝ Ե. Հովհաննիսյան