СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

План урока: HOW DIFFERENT THE WORLD IS!

Нажмите, чтобы узнать подробности

Развитие грамматических навыкв "Косвенная речь".Первичное закрепление.

Просмотр содержимого документа
«План урока: HOW DIFFERENT THE WORLD IS!»

UNIT: HOW DIFFERENT THE WORLD IS!


Тема Урока:GRAMMAR LESSON.

Reported Speech.

Цели:

1.Тренировка произносительных навыков.

2.Совершенствование речевых навыков.

3.Активизация грамматических навыков (косвенная речь).

4.Развитие умения аудировать с общим обхватом содержания.


Тип урока: Индивидуальная, парная.

Оборудование: Карточки с заданиями.

Ход урока:


I. Организационный момент.

:Good morning, dear students!

I’m glad to see you. Let’s begin our lesson. Sit down, please!

II.Сообщение темы и целей урока.

Today we are going to learn with Reported Speech.



III.Проверка домашнего задания.

Учить правила. Написать письменное упражнение.


IV.Грамматика. (Косвенная речь).



Jack said: “ I  am working hard.” (Джэк сказал: «Я много работаю.») – Jack said (that) he was working hard. (Джэк сказал, что много работает.)

I told her: “You can join us.” (Я сказал ей: «Ты можешь присоединиться к нам.») – I told her (that) she could join us.” (Я сказал ей, что она может присоединиться к нам.)

  1. Fred said: “I have invented a new computer program”. (Фрэд сказал: «Я изобрел новую компьютерную программу.»)

  2. Mary said: “I will help my sister.” (Мэри сказала: «Я помогу своей сестре.»)

  3. They told me: “We were really happy.” (Они сказали мне: «Мы были очень  счастливы.»)

  4. She said: “I live in a big apartment.” (Она сказала: «Я живу в большой квартире.»)

  5. He told her: “I am going to the fish market.” (Он сказал ей: «Я собираюсь на рыбный рынок.»)

  6. Betty said: “I found my passport.” (Бетти сказала: «Я нашла свой паспорт.»)

  7. Mr. Ford said: “I don’t like pork.” (М-р Форд сказал: «Я не люблю свинину.»)

  8. Little Tim told his mother: “I am sleepy.” (Маленький Тим сказал маме: «Я хочу спать.»)



  1. Fred said (that) he had invented a new computer program.

  2. Mary said (that) she would help her sister.

  3. They told me (that) they had been really happy.

  4. She said (that) she lived in a big apartment.

  5. He told her (that) he was going to the fish market.

  6. Betty said (that) she had found her passport.

  7. Mr. Ford said (that) he didn’t like pork.

  8. Little Tim told his mother (that) he was sleepy.



 Теперь, наоборот, измените косвенную речь на прямую.

Н-р:   Peter asked me if I was free. (Питер спросил меня, свободен ли я.) – Peter asked: “Are you free?”

She wanted to know where I had bought the dictionary. (Она хотела узнать, где я купила словарь.) – She asked: “Where did you buy the dictionary?”

  1. I asked him why he was tired. (Я спросил его, почему он устал.)

  2. We wanted to know if Kate had broken the car. (Мы хотели узнать, сломала ли Кейт машину.)

  3. He asked if they could meet on Tuesday. (Он спросил, могут ли они встретиться во вторник.)

  4. I wondered how often she used the washing-machine. (Я поинтересовалась, как часто она пользуется стиральной машиной.)

  5. Mother wanted to know if we would invite Kevin to the party. (Мама хотела знать, пригласим ли мы Кевина на вечеринку.)

   
  1. I asked: “Why are you tired?”

  2. We asked: “Have you broken the car, Kate?”

  3. He asked: “Can we/they meet on Tuesday?”

  4. I asked: “How often do you use the washing-machine?”

  5. Mother asked: “Will you invite Kevin to the party?”

V.Парная работа.

1. Where is Kate? She _____ tennis.

A. plays      B. is playing      C. play       D. played

2. ______ not any glass in the windows, that is why ____ so cold in the room.

A. It is, there is       B. It was, there is     C. There are, it is    D. There is, it is

3. She was tired and asked me _____ make so much noise.

A. didn’t       B. did not to         C. not      D. not to

4. Both Steve ______ Jane ______ here.

A. or, is     B. and, is        C. or, are        D. and, are

5. I didn’t know if he needed any help. _______ ?

A. So did I        B. Neither did I        C. So didn’t I      D. Neither didn’t I

6. ___ President of ___ United States lives in ____ White House in ___ Washington D.C.

A. -, the, the, -     B. -, the, -, the       C. -, -, the, the       D. The, the, the, -

7. I have my English class ___ Monday morning.

A. in          B. at          C. for            D. on

8. _____ breakfast yet? Yes, I ____.

A. Did you have, have    B. Had you had, have     C. Have you had, have    D. Do you have, had

9. I was late. The teacher ___ a test when I ___ to class.

A. has already given, got    B. had already given, got    C. has already given, get     D. was already giving, get

10. How long will it ___ to do the homework?

A. need her       B. take her       C. she take      D. she need

11. Mary has never been to London, ____ she?

A. has     B. did         C. hasn’t     D. didn’t

12. According ___ the list he was the 10th.

A. to           B. at              C. on          D. for

13. He grew up in New England, ____?

A. don’t you     B. didn’t he      C. doesn’t he          D. did he

14. Lorena is ____  girl I have ever met.

A. the most beautiful   B. a more beautiful    C. the beautifulest    D. most beautiful

15. Newspapers and magazines ____ just by the postman.

A. have been bring   B. has been brought      C. have been brought    D. were bought

VI.Подведение итогов. Домашнее задание.

You have done a lot today. Your answers were up to the mark (Выставление оценок).

Подготовиться к письменной работе( по прямой и косвенной речи).