Дата: 25.09.
Класс: 2
Тема: Каникулы в Казахстане. Holidays in Kazakhstan.
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | Look at the pictures and say what the theme of our lesson is? What we will do today? |
Изучение нового материала | Ex.1, p.14 (b) – Listen and learn We have many holidays in Kazakhstan. We have New Year. We sing, dance and give presents. We have Nauryz. We have plov and Nauryz-kozhe. Ex.2, p.15 (b) – Say what holiday it is. It’s … Ex. 3, p. 15 (b) - Name the action |
Физминутка | Stand up and look around Shake your head and turn around Clap your hands and then sit down. |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 10 © - match. Ex.2, p. 10 ©– look at the pictures and write the word. Ex. 3, p. 11 © - Finish the sentences |
H/W | Ex. 4, 5. p. 11 (c) |
Оценивание | You work very well. You have some stars. |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 2.10.
Класс: 2
Тема: Каникулы в Англии. Holidays in England.
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | Look at the pictures and say what the theme of our lesson is? What we will do today? |
Изучение нового материала | Ex.1, p.16 (b) - Listen and learn Ex.2, p.17 (b) – Answer the questions: Yes, it is./No, it isn’t. Ex.3, p. 17 – Listen and learn the poem. |
Физминутка | Stand up and look around Shake your head and turn around Clap your hands and then sit down. |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p.12 (c) – choose the right answer. It’s spring? Ex.2, p. 12 – match the pictures to the words. Ex. 3, p. 13 © - read and colour the eggs. |
H/W | Ex. 4, p. 13 – find the words and write them. |
Оценивание | You work very well. You have some stars. |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 9.10.
Класс: 2
Тема: Профессии.
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | Look at the pictures and say what the theme of our lesson is? What we will do today? |
Изучение нового материала | Ex.1, p.18 (b) – Listen and learn the new words. Ex.2, p.18 (b) – guess the profession. Ex.3, p. 18 – listen and learn the poem. Ex.4, p. 19 (b)- read, then say about yourself. |
Физминутка | Stand up and look around Shake your head and turn around Clap your hands and then sit down. |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p.14 (c) – guess the profession and match. Ex. 2, p. 14 (c) – finish the sentences. Ex. 3, p.14 – unscramble. Ex. 4, p. 15 – draw what you want to be and write. |
H/W | Ex. 5,6, p. 15 |
Оценивание | You work very well. You have some stars. |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 16.10.
Класс: 2
Тема: Профессии. Professions
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | Today we continue to speak about professions |
Изучение нового материала | Ex.1, p.20 (b) - Listen and learn Ex.2, p.21 (b) - finish the sentences Ex.3, p. 21 (b) – say about your parents. |
Физминутка | Stand up and look around Shake your head and turn around Clap your hands and then sit down. |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p.16 (c) – find the words Ex.2, p. 16 (c) – write the missing letter Ex. 3, p. 17 (c) – read and put a tick or a cross Ex. 4, p. 17 (c) – draw your parents at work. |
H/W | Ex. 5, 6, p. 17, p. 20-21 - learn |
Оценивание | You work very well. You have some stars. |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 23.10.
Класс: 2
Тема: Профессии. Professions.
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | Today we continue to speak about professions |
Изучение нового материала | Ex.1, p.22 (b) - Listen and read Ex.2, p.23 (b) – finish the sentences. Use the verbs from the box. |
Физминутка | Stand up and look around Shake your head and turn around Clap your hands and then sit down. |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p.18 (c) – read the words and choose the pronoun Ex. 2, p. 18 (c) – put the verbs into the correct form Ex.3, p. 18 – read and match Ex.4, p. 19 (c) – put the verbs in order |
H/W | Ex. 5,6, p. 19 (c) |
Оценивание | You work very well. You have some stars. |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 30.10.
Класс: 2
Тема: Давай поиграем! Повторение
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | Сегодня мы повторим как же приветствовать друг друга на английском языке. |
Let’s play | p. 24 – 25 – make a task |
Физминутка | Stand up and look around Shake your head and turn around Clap your hands and then sit down. |
Progress test | P. 20 (c), ex.1 – listen. Put the sentences in order you hear them. Ex.2 (c) – match the phrases Ex. 3 (c) – circle the right answer. Ex. 4 – find the right picture Ex. 5 – unscramble the words |
H/W | Review. |
Оценивание | You work very well. You have some stars. |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 13.11.
Класс: 2
Тема: Мое тело. Части тела. My body.
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | Today we continue to speak about body, parts of body. |
Изучение нового материала | Ex.1, p.26 (b) - Listen and learn. Remember – This is toe. These are toes. Ex.2, p.27 (b) – say. This is a ____. These are _____. Remember: left, right. Ex.1, p. 22 (c)– name the body parts. Write. |
Физминутка | Stand up and look around Shake your head and turn around Clap your hands and then sit down. |
Практика и закрепление материала | Ex. 2, p. 22 (c) – complete the sentences. Ex.3, p. 23 – guess the body part. Write and match. Look at the pictures and say what it is. |
H/W | Ex. 4,5, p. 23(c) |
Оценивание | You work very well. You have some stars. |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 20.11.
Класс: 2
Тема: Мое лицо. My face.
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what is the theme of our lesson. |
Изучение нового материала | Ex.1, p.28 (b) - Listen and learn. Remember – This is a mouth. These are eyes. Ex.2, p.28 (b) – say. This is a ____. These are _____. Ex. 3 – choose and say Ex.1, p. 24(c)– name the face parts. Write. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex. 2, p. 24 (c) – put a or an. Ex.3, p. 24. Ex.4 Look at the pictures and say what it is. Ex.4, p.29 - read |
H/W | Ex. 5, p. 25(c), learn the words. |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 27.11.
Класс: 2
Тема: Посмотри на меня. Look at me.
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what is the theme of our lesson. |
Изучение нового материала | Ex.1, p.30 (b) - Listen and learn. Remember – I have red hair. She has long hair. He has hot hair. Ex.2, p.30 (b) – describe yourself and your classmates. Ex. 3 – Listen, read and guess. Ex. 4, 5. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 26(c)– read and match Ex. 2, p. 26 (c) – read and draw Ex.3, p. 27- read and colour. Ex.4 – write have or has. Look at the pictures and say what it is. |
H/W | Ex. 5, p. 27(c), learn the words. |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 4.12.
Класс: 2
Тема: Мои кузины. My cousins
Цели: Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what is the theme of our lesson. |
Проверка д/з | Check up. |
Изучение нового материала | Ex.1, p.32 (b) - Listen and learn. Ex.2, p.32 (b) – Listen and read about Ben’s family Ex. 3 – Listen and sing Ex. 4 – listen and match. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 28(c)– match Ex. 2, p. 28 (c) – Put the missing letters Ex.3, p. 28- find the words Ex.4 – read and match |
H/W | Ex. 5, p. 29(c), learn the words. |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 11.12.
Класс: 2
Тема: Семья Бена. Ben’s Family.
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what is the theme of our lesson. |
Проверка д/з | Check up. |
Изучение нового материала | Ex.1, p.34 (b) – Look at Ben’s family tree. Listen and learn. Remember: this is, this are Ex.2, p.35 (b) – Listen and check. Describe Anar’s family Ex. 3 – Complete the sentences. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 30(c)– read and write the letter Ex. 2, p. 31 (c) – Look at the family tree and complete the sentences Look at the pictures and say who is it. |
H/W | Learn the words. Make your family tree. |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 18.12.
Класс: 2
Тема: Рождество с Беном. Christmas with Ben.
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what is the theme of our lesson. |
Проверка д/з | Check up. |
Изучение нового материала | Ex.1, p.36 (b) – Listen and read Christmas in England Ex.2, p.37 (b) – Listen and read New year in Kazakhstan. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 32(c)– read the instruction and make. Ex. 2, p. 32 (c) – read the instruction and make Ex. 3 – match the words to the pictures. Ex. 4 – put in the right order. |
H/W | Learn the words. Make a snowflake. |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 25.12.
Класс: 2
Тема: Давай поиграем! Повторение
Цели:
Проверить усвоение знаний учащимися
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | Today we will review the material. Be attentive! |
Let’s play | p. 38-39 – play with pictures. Ex.1 – listen and write the numbers Ex.2 - listen and tick Ex. 3, p. 34 – complete the sentences. Ex. 4, p. 35 – complete the sentences Ex. 5 – match the pictures to the words. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Рефлексия | The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 15.01.
Класс: 2
Тема: Спорт. Sport
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what is the theme of our lesson. |
Проверка д/з | Check up. |
Изучение нового материала | Ex.1, p.40 (b) – Listen and learn new words Ex.2, p.40 (b) – Listen and sing. Ex. 3 – listen and read. I like… I don’t like… |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 36(c)– match the words to the pictures. Ex. 2, p. 36(c) – finish the sentences and write. Ex. 3 – complete like/ don’t like. |
H/W | Learn the words. Ex. 4-5, p.37 |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 22.01.
Класс: 2
Тема: Шахматы- это тоже спорт. Chess is a sport too.
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what the theme of our lesson is. |
Проверка д/з | Check up. Look at the pictures and say what it is. Give me copybooks with your h/w. I like… I don’t like… |
Изучение нового материала | Ex.1, p.42 (b) – Listen and learn. Remember – she run- she doesn’t run. Ex.2, p.42 (b) – read and say. Ex. 3 – listen and choose. Ex. 4 – listen and repeat. Pay attention. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 38(c)– make negative sentences. Ex. 2, p. 38(c) – draw your favorite sport and name it. Ex. 3 – complete. Grammar – pronoun. |
H/W | Learn the words. Ex. 4-5, p.39 |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 29.01.
Класс: 2
Тема: Спорт. Sport.
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся, ЗОЖ.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what the theme of our lesson is. |
Проверка д/з | Check up. Look at the pictures and say what it is. Give me copybooks with your h/w. |
Изучение нового материала | Ex.1, p.44 (b) – Listen and read. Sport in Kazakhstan. Sport in England. Remember – she run- she doesn’t run. Ex.2, p.44 (b) – say True or False. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 40(c)– do the crossword, look at the pictures. Ex. 2, p. 40(c) – complete. Grammar – pronoun. |
H/W | Learn the words. Ex. 3, p.40 |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 5.02.
Класс: 2
Тема: Игры. Games.
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся, ЗОЖ.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what the theme of our lesson is. |
Проверка д/з | Check up. Look at the pictures and say what it is. Give me copybooks with your h/w. |
Изучение нового материала | Ex.1, p.46 (b) – Listen and read. Work with pictures. Remember Do you play hide and seek? – Yes, I do. No I don’t. Ex.2, p.46 (b) – Answer the questions. Phonics. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 44(c)– unscrambled and match. Ex. 2, p. 44(c) – write sentences. Grammar – pronoun. |
H/W | Learn the words. Ex. 4,5 p.44 |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 12.02.
Класс: 2
Тема: Мой дом. Описание дома. My house.
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся, ЗОЖ.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what the theme of our lesson is. |
Проверка д/з | Check up. Look at the pictures and say what it is. Give me copybooks with your h/w. |
Изучение нового материала | Ex.1, p.46 (b) – Listen and read. Work with pictures. Remember Do you play hide and seek? – Yes, I do. No I don’t. Ex.2, p.46 (b) – Answer the questions. Phonics. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 44(c)– unscrambled and match. Ex. 2, p. 44(c) – write sentences. Grammar – pronoun. |
H/W | Learn the words. Ex. 4,5 p.44 |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 19.02.
Класс: 2
Тема: Комнаты в моем доме. Rooms in my house.
Цели: Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся, ЗОЖ.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what the theme of our lesson is. |
Проверка д/з | Check up. Look at the pictures and say what it is. Give me copybooks with your h/w. |
Изучение нового материала | Ex.1, p.50 (b) – Listen and read. Work with pictures. Remember There is a TV in the living room. Ex.2, p.51 (b) – Choose true or false Phonics. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 46(c)– choose and circle. Ex. 2, p. 46(c) – make sentences negative and write them. Put the words into the right column. Grammar – pronoun. |
H/W | Learn the words. Ex. 4 p.47, learn the words |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 26.02.
Класс: 2
Тема: Наша гостиная. Our living room
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся, ЗОЖ.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what the theme of our lesson is. |
Проверка д/з | Check up. Look at the pictures and say what it is. Give me copybooks with your h/w. |
Изучение нового материала | Ex.1, p.52 (b) – Listen and read. Work with pictures. Remember There are books in our living room. The aren’t toys in our living room. Ex.2, p.51 (b) – Complete the sentences Ex. 3 – describe the rooms. Phonics. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 48(c)– draw your living room and describe it. Ex. 2, p. 48(c) – write the missing words. Ex. 3 – unscramble. Grammar. |
H/W | Learn the words. Ex. 4,5 p.49, learn the words |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 4.03.
Класс: 2
Тема: Моя комната. My room
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся, ЗОЖ.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what the theme of our lesson is. |
Проверка д/з | Check up. Look at the pictures and say what it is. Give me copybooks with your h/w. |
Изучение нового материала | Ex.1, p.54 (b) – Listen and read. Work with pictures. Ex.2, p.54 (b) – Choose: Yes, it is. No, it isn’t. Remember: Where is the ball? – It’s on the left. Where are the balls? – They are near the bed. Ex. 3 – Listen and read. Ex.4 – answer the questions. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 50(c)– read and draw Ex. 2, p. 50 (c) – finish the sentences with is or are. Ex. 3 – read and circle. Ex.4 – listen to your teacher and cross out what she says. Grammar. |
H/W | Learn the words. Ex. 5,6 p.51, learn the words |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 11.03.
Класс: 2
Тема: Необычные дома.
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся, ЗОЖ.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what the theme of our lesson is. |
Проверка д/з | Check up. Look at the pictures and say what it is. Give me copybooks with your h/w. |
Изучение нового материала | Ex.1, p.56 (b) – Listen and read. Work with pictures. Ex.2, p.56 (b) – Say: true or false. Ex. 3 – Listen and sing. Work with pictures. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 52 (c)– read about Bota’s unusual house then draw yours and describe it. Ex. 2, p. 52 (c) – Find the words. Ex. 3 – Put the missing words. Ex.4 – True or False. Put -, + Grammar. |
H/W | Learn the words. Ex. 5 p.53, learn the words |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 18.03.
Класс: 2
Тема: Давай поиграем! Let’s play.
Цели:
Проверить усвоение знаний учащимися для дальнейшей корректировки.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся, ЗОЖ.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what the theme of our lesson is. |
Проверка д/з | Check up. Look at the pictures and say what it is. Give me copybooks with your h/w. |
Game | Work with pictures. p. 58-59 - game |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Game | Progress test: Ex.1 – Listen. Match the name and the sport. Ex.2 – Find 3 games. Circle. Ex.3 – Match and write names of the rooms. Ex. 4 – Unscramble. Ex. 5 – Write: There is or There are. Grammar. |
H/W | Learn the words. Ex. 6, 7 p.55. |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 8.04.
Класс: 2
Тема: Еда и напитки. Food and drinks.
Цели: Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся, ЗОЖ.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what the theme of our lesson is. |
Проверка д/з | Check up. Look at the pictures and say what it is. Give me copybooks with your h/w. |
Новая тема | Work with pictures. Ex.1, p. 60 (b) - Listen and learn. Ex. 2 – What do you like? Finish the sentences. Ex. 3 – Pair work. Ask and answer. Ex. 4 – Listen and read. Ex. 5 – Say. Ex. 6 – Listen and sing. Phonics. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 56 (c) – Write Ex.2 – Put the missing words. Ex.3 – Answer about yourself: Yes, I do./ No, I don’t. Ex. 4 – Write the questions. Grammar. |
H/W | Learn the words. Ex. 5, 6, p.57. |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 15.04.
Класс: 2
Тема: Он любит чай?Does he like tea?
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся, ЗОЖ.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what the theme of our lesson is. |
Проверка д/з | Check up. Look at the pictures and say what it is. Give me copybooks with your h/w. |
Новая тема | Work with pictures. Ex.1, p. 62 (b) - Listen and read. Ex. 2 – Ask and answer: Yes, he does./ No, he doesn’t. Ex. 3 – Learn the new words. Ex. 4 – Ask and answer. Phonics. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 58 (c) – Match the words to the pictures. Ex.2 – Put . or ? at the end of the sentences. Ex.3 – Answer the questions. Circle. Ex. 4 – Write in order. Grammar. |
H/W | Learn the words. Ex. 5, 6, p.59. |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 22.04.
Класс: 2
Тема: Я хочу яблоко
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся, ЗОЖ.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what the theme of our lesson is. |
Проверка д/з | Check up. Look at the pictures and say what it is. Give me copybooks with your h/w. |
Новая тема | Work with pictures. Ex.1, p. 64 (b) - Listen and read. Ex. 2 – Listen and read Remember! Ex. 3 – Say I want a an Phonics. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 60 (c) – do the crossword Ex.2 – Put the words Ex.3 – complete the sentences Ex. 4 – guess, draw and write Grammar. |
H/W | Learn the words. Ex. 5, 6, p.61. |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 29.04.
Класс: 2
Тема: Немного супа? Would you like?.
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся, ЗОЖ.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what the theme of our lesson is. |
Проверка д/з | Check up. Look at the pictures and say what it is. Give me copybooks with your h/w. |
Новая тема | Work with pictures. Ex.1, p. 66 (b) – Listen and read. Ex. 2 – Ask your partner. Phonics. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 62 (c) – number the pictures. Ex.2 – Complete and write. Ex.3 – Match the sentences to the pictures. Grammar. |
H/W | Learn the words. Ex. 4, 5, p.63. |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 6.05.
Класс: 2
Тема: Числа. Numbers.
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся, ЗОЖ.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what the theme of our lesson is. |
Проверка д/з | Check up. Look at the pictures and say what it is. Give me copybooks with your h/w. |
Новая тема | Work with pictures. Ex.1, p. 68 (b) – Listen and read. Remember! Ex. 2 – Say: the yellow balloon is 45 tenge. Ex. 3 – Listen and read. Ex. 4 – Ask and answer. Phonics. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 64 (c) – Write the missing letters. Ex.2 – Match Ex.3 – Write the answer. Grammar. |
H/W | Learn the words. Ex. 4, 5, p.65. |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 13.05.
Класс: 2
Тема: В магазине. At the shop.
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся, ЗОЖ.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what the theme of our lesson is. |
Проверка д/з | Check up. Look at the pictures and say what it is. Give me copybooks with your h/w. |
Новая тема | Work with pictures. Ex.1, p. 70 (b) – Listen and read. Ex. 2 – Role play. Remember: I can help. I can’t help. Ex. 3 – Say: what you can do. Ex. 4 – Answer: Yes, I can./No, I can’t. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 66 (c) – complete with the right phrase. Ex.2 – Write sentences for each pictures using “can” Ex.3 – Make questions. Find the right answer. Grammar. |
H/W | Learn the words. Ex. 4,5, p.67. |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 20.05.
Класс: 2
Тема: Покупка овощей. Shopping for vegetables.
Цели:
Способствовать формированию знаний у учащихся л.е.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся, ЗОЖ.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what the theme of our lesson is. |
Проверка д/з | Check up. Look at the pictures and say what it is. Give me copybooks with your h/w. |
Новая тема | Work with pictures. Ex.1, p. 72 (b) – Listen and learn. Ex. 2 – Listen and read. Remember: a tomato – tomatoes. Ex. 3 – Role play. Ex. 4 – Read. Ex. 5 – Listen and sing. Phonics. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Практика и закрепление материала | Ex.1, p. 68 (c) – Match the words to the pictures. Ex.2 – Put the missing words. Ex.3 – Tick the food you want to buy. Grammar. |
H/W | Learn the words. Ex. 4,5, p.69. |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |
Дата: 24.05.
Класс: 2
Тема: Давай поиграем. Повторение. Let’s play.
Цели:
Проверить знания и умения учащихся.
Способствовать развитию говорения и аудирования на английском языке.
Способствовать воспитанию поликультурной личности учащихся, ЗОЖ.
Задача: способствовать формированию коммуникативных навыков на английском языке.
Этапы | Ход урока |
Организационный момент | T: Stand still. Good morning, children. T: I’m glad to see you. Sit down, please. |
Целеполагание | And look at the pictures, and say what the theme of our lesson is. |
Проверка д/з | Check up. Look at the pictures and say what it is. Give me copybooks with your h/w. |
Game | Work with pictures. Let’s play game! P. 74-75. |
Физминутка | Head and shoulders, knees and toes, Knees and toes, knees and toes. Head and shoulders, knees and toes, Eyes, ears, mouth and nose |
Progress test | Ex.1, p. 70 (c) – Listen to your teacher. Write the numbers you hear. Ex.2 – Answer the questions. Ex.3 – Make the questions and answer them. Ex. 4 – Put do or does, don’t or doesn’t. Ex. 5 – Put into the right column. Ex. 6 – complete the dialogue. Grammar. |
Оценивание | You work very well. You have… |
Рефлексия | Какая была тема урока? Что вы узнали на уроке? The lesson is over. Good bye, children. |