Бір сабақ бойынша таныстырылым
Сабақтың тақырыбы:
Сарыағаш ауданы №59 Ж.О.М Музафаров М
Мен еш уақытта өз оқушыларыма еш нарсе үйретпеймін – тек қана олардың оқуы үшін жағдай жасаймын.
Альберт Эйнштейн
Ауқымды компьютерлік желі. Интернет. Интернет деген не?
Мақсаты: Интернеттің шығу тарихымен және қолдану қызметтері туралы мағлұматтар мен таныстыру. Оқушылардың информатика пәніне қызығушылығын арттыру. Интернет туралы ойларын, пікірлерін айтқызу, жазғызу арқылы шығармашылығын, танымдық әрекетін дамыту арқылы интернтетін пайдасы мен зиянын түсіндіру
Сабақтың идеясы: оқушылар интернет деген не екенін білді. Өмірде интернетпен жұмыс істей алады
Оқу нәтижесі: интернет ұғымы және пайда болу тарихымен танысады, оны өмірде тиімді пайдалануға дағдыланады, сұрақтарға жауап береді.
Қолданылған әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, әңгімелесу, оқу ақпараты, шығармашылық жұмыс, рефлексия,«Аквариум» ойыны арқылы сабақты қортындылау
Сабақтың тақырыбы:
Жалпы мақсаттар
Табыс критериі
Ауқымды компьютерлік желі. Интернет. Интернет деген не?
Интернеттің шығу тарихымен және қолдану қызметтері туралы мағлұматтар мен таныстыру. Оқушылардың информатика пәніне қызығушылығын арттыру. Интернет туралы ойларын, пікірлерін айтқызу, жазғызу арқылы шығармашылығын, танымдық әрекетін дамыту арқылы интернтетін пайдасы мен зиянын түсіндіру.
Оқу нәтижесі
Оқушылар интернет деген не екенін біледі. Өмірде интернетпен жұмыс істей алады.
Әдіс-тәсілдер
Модульдер
Интернет ұғымы және пайда болу тарихымен танысады, оны өмірде тиімді пайдалануға дағдыланады, сұрақтарға жауап береді.
Уақыты
Топтастыру, миға шабуыл, айналмалы бекет, ыстық орындық, аквариум
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,сын тұрғасынан ойлау, Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау, АКТ, талантты және дарынды балаларды оқыту, оқушыларды жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу, оқытуды басқару және көшбасшылық
Сабақ кезеңдері:
Мұғалімнің
Ұйымдастыру
3мин
а) Сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырамын.
Үй тапсырмасын
8 мин
іс - әрекеттері
кезеңі.
Оқушының
Ой қозғау.
«Миға шабуыл» әдісі бойынша интерактивті тақтадағы слайд арқылы мұғалім төмендегі сұрақтарды қояды. 1.Жергілікті желі дегеніміз не?
15 мин
б) оқушыларды түрлі түсті қағаздармен топтастырамын.
тексеру.
Сәлемдеседі, ынтмақтастық қалыптастыру үшін оқушылар жақсы , жақсы, өте жақсы деп 3-рет қайталайды. сабаққа дайындалады. Түрлі түсті қағаздармен топтасады, топ мүшелерін сайлайды, топтың атын құрып алды.
Негізгі дерек көздер, ресурстар, қосымша материалдар
іс - әрекеттері
Пысықтау.
5мин
Жаңа сабақтың мақсатын қысқаша түсіндіремін.Интерактивті тақтаға сурет беремін және сұрақ жазылған слайд көрсетемін. «Айналмалы бекет» әдісі арқылы постер орындауға тапсырма беремін. Интернет деген не?
10мин
Берілген сұрақтарға жекелей жауап береді. Дұрыс жауап арқылы бірін – бірі тексереді.
Жаңа сабақты
в) бағалау парақшасын таратамын.
2.Аймақтық желілер дегеніміз не? 3.Корпоративті желілер дегеніміз не?
Қима қағаздар, оқулық. Интерактивті тақта.
Қорытынды
«Ыстық орындық» әдісі арқылы интернеттің тарихы бойынша аяқталмаған сұрақты толықтырғызамын.
Оқулық, интерактивті
Сергіту сәті
меңгертуге
4.Жергілікті ресурстар дегеніміз не? 5.Топология типтері
Оқушылар осы кезде суретті көріп,топпен ой тұжырымдап өз ойларын айтады, сұраққа жауап береді, суретке түсініктеме беру арқылы постер дайындайды.
Рефлексия
«Аквариум» ойыны арқылы сабақты қортындылау.
2мин
Интернетпен жұмыс
интерактивті тақта, слайд, постер, маркер
Слайдта көрсетілген сұрақтар бойынша әр топтан бір-бір оқушы сұрақтарға жауап береді. Жеке орындайды. Болған соң тақтаға жазады.
Оқушыларға бой сергіту жаттығуын жасатқызамын.
тақта. Слайд
дайындау.
6.Файлдық сервер 7.Деректер базаларының сервері
Бағалау
2мин
Екі жұлдыз, бір тілек бойынша кері байланыс жасаймын.
Үйге тапсырма
Слайд арқылы интернетте жұмыс жасау ретін көрсетемін.
Слайд, интерактивті тақта, оқулық.
Оқушылар алтын балыққа сұрақ қойып жауап алады.
8.Баспа сервері 9.Пошта сервері 10.Ауқымды желі дегеніміз не?
Бейне роликті көре отырып жаттығу жасайды.
Бағалау парақшасын жинап аламын.
Слайд, оқулық
Ауқымды компьютерлік желі. Интернет. Интернет деген не?
Оқушылар өз әсерін стикерге жазады.
Оқушылар слайдты көру арқылы жеке жұмыс жасайды.
Оқулық, маркер, стикер.
Топ жасаған жұмыстары бойынша бірін – бірі бағалайды. Екі топ бір-бірін номинация арқылы бағалайды.
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады.
Бағалау парақшасы.
“ Ыстық орындық” әдісі арқылы сұрақтарын сыни тұрғыдан ойлана отырып қояды және жауап береді.
“ Айналмалы бекет” әдісі
“ Миға шабуыл” әдісі мен зеректігімен көзге түсті
Әдіс-тәсілдер бойынша іс- әрекеттер
“ Аквариум” әдісі негізінде өз білімін көрсетті
“ Екі жұлдыз бір тілек” әдісі арқылы оқушылардан кері байланыс жасау
Сергіту сәті арқылы оқушыларлдың сабаққа деген қызығушылықтары артты.
Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер
Оқытудағы басқару және көшбасшылық
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
7 модуль
Оқытуды бағалау және оқуды бағалау
Жас ерекшелік-
теріне сәйкес оқыту
Дарынды және талантты балаларды оқыту
Оқыту мен оқуда АКТ-ны қолдалану
Рефлексия
Не сәтсіз?
* Оқушылардың өз бетінше оқуға дағдыланбауы;
* Сабақ барысында кездесетін жағдаяттарға дайын болмауым
*Интернет желісіндегі терминдерді қолдануда.
Не сәтті?
* Оқушылардың пәнге деген ынта ықыласы арта бастады;
* Бағалау формасын өзгерту;
* Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауға дағдылана бастауы;
* Желідегі терминдермен таныстырып, оның қандай мән беретінін ұғындыру.
Болашақтағы жоспарым: Осы жеті модуль аясында толық ізденімпаздықпен жұмыс атқарып, жаңалықтар жаратып, оқушыларымның білім сапасын арттыру жолында тынбай еңбек етемін, осы әдіс тәсілдерді жандандыра отырып, қалалық және облыстық деңгейде өз іс тәжірибемді таратсам деп өз алдыма мақсат қойдым. Сол мақсатыма жету үшін тынбай ізденіп, өз білімімді жетілдіріп отырамын.
5