СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сан удаалаштыгы

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

План конспект

Просмотр содержимого документа
«Сан удаалаштыгы»

Класс: 9-класс

Өтүлүүчү күнү:

Предмети: алгебра

Сабактын темасы: Сан удаалаштыгы

Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактын усулу: Интерактивдүү

Сабактын жабдылышы:маркерлер,быйтыкчалар , проектор...


Сабактын максаты


Көрсөткүчтөрү





Сан удаалаштыктар жөнүндө кеңири түшүнүк алышат. Удаалаштыктын рекуренттик жол менен берилишин таанышат. Мүчөлөрүн тапканды үйрөнүшөт.



Сан удаалаштыктар жөнүндө түшүнүк алышса. Рекуренттик жол менен берилишин таанышса, мүчөлөрүн тапканды билишсе.



Сабактын этабы

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Убакты


  1. Уюштуруучулук

Саламатсыңарбы балдар?Маанайыңар кандай? Кана эмесе бүгүнкү сабакты баштайбыз. Сабаката кимдер жок?

  • Саламатсызбы

  • Баары жакшы

  • Бүгүн сабакта баары бар.

1минут


  1. Алтын эреже түзүу

Урматтоо

Далилдүү

Адилеттүү

Акыйкатту

Лирикалуу

Активдүү

Шайыр - деп алтын эрежелерди түзүп алабыз


Эрежелерди эстерине сакташат жана ага амал кылышат.

1 минут


  1. Жагымдуу маанай

Окуучуларга логикасын өстүрүү максатында бири бирине суроо берүүнү уюштуруу

Бири –бирине суроо берүү аркылуу талкуу жүргүзүшөт. Кызыктуу маалыматтардан айтышат.

1 минут

  1. Үй тапшырма текшерүү

№53 теңдемелер системасынын чыгарылыштарын текшерет

Окуучулар жоопторун айтышат.

5 минут

  1. Жаңы теманы түшүндүрүү.

Эгер, ар бир n натуралдык санга кандайдыр бир чыныгы саны туура келе турган эрежени кабыл алсак, анда сан удаалаштыгы берилди деп айтабыз.

Ар бир саны удаалаштыктын мүчөсү, ал эми n болсо анын катар номери деп аталат. Айрым учурда удаалаштык n мүчөсү аркылуу n+1 мүчөсүн эсептеп чыгаруучу формула аркылуу берилет.бул учурда удаалаштыктын бир же бир топ алгачкы мүчөлөрү берилет. Муну удаалаштыктын рекуренттик жол менен берилиши деп аташат.


Угушат, көрүшөт, жазышат.


a n+1=5an-3

a1=1 болсо, а4=?

а2=5а1-3=5*1-3=2

а3=5а2-3=5*2-3=7

а4=5а3-3=5*7-3=32

18 минут

  1. Бышыктоо, мисал иштөө

Китептеги №2, №4, №7жана №8 мисалдарды иштешет.

№4


№7


№8

16 минут.
































  1. Үйгө тапшырма

№3 мисалды иштешет жана аныктамаларды жатташат

Күндөлуктөрүнө белгилеп жазышат

2минут

  1. Баалоо, жыйынтыктоо

Активдуу катышканына жараша баалоо критерийинин негизинде бааланышат.

Күндөлүктөрүнө койдурушат

1минут