Тема. Оноре де Бальзак. Життя і творчий доробок письменника.
Мета: ознайомити учнів зі сторінками життєвого й творчого шляху письменника; періодами життя, пов'язаними з Україною; розвивати навички роботи з біографічним матеріалом та складання хронологічної таблиці; закріпити знання,_з теорії літератури; виховувати зацікавленість учнів до творчого спадку письменника.
Тип уроку: засвоєння знань.
Обладнання: портрети О. де Бальзака, виставка текстів творів, схема будови «Людської комедії» (на дошці).
Хід уроку
І. Оголошення теми і мети
II. Мотивація пізнавальної діяльності
Слово вчителя. На попередніх уроках ми почали знайомство з творчістю письменників-романістів XIX століття. Визначне місце у світовій літературі належить Оноре де Бальзаку. Саме цей «Наполеон у прозі» широко змалював життя тогочасної Франції, прагнучи розкрити закони людського життя. Хоча герої його творів жили майже два століття тому, але їхні проблеми актуальні й для нас. Це ті твори, що хвилюватимуть, приваблюватимуть не одне наступне покоління.
ІІІ.Актуалізація пізнавальної діяльності
1. Бесіда.
Відтворіть історичну печатку Франції ХІХ століття.
1. Історична печатка Франції ХІХ століття.
ХІХ століття – це тривожний час в історії Франції. Відбувається різка зміна політичних режимів. Їх було 7. Змінюються не тільки політичні режими, змінюються і людські цінності. Відбувається становлення нового хижацького суспільства. Сліпа влада золота та грошового мішка руйнують душі людей. Це хвилює письменників.
2.Який твір і якого автора ми закінчили вивчати? (Роман «Червоне і чорне» французького письменника Стендаля)
3.Чим запам’ятався роман Стендаля «Червоне і чорне»? Ваші враження від прочитаного.
Орієнтовні відповіді учнів.
Роман «Червоне і чорне» залишив глибокий слід у моїй душі. Вражає доля героїв у хижацькому суспільстві, де панує лицемірство, грошовий мішок і немає місця справжньому коханню. Помирає Жульєн Сорель і пані де Реналь, які так кохали одне одного. Та запізно це зрозуміли. Незабутнє враження справила на мене і Матильда де Ла Моль, яка поховала голову коханого. Я захоплююся цією сильною жінкою.
Роман «Червоне і чорне» - це глибоко психологічний твір. У ньому так правдиво і так драматично показано життя душі героїв, їхнє становище в суспільстві, їхні честолюбні помисли. В цьому і сила роману.
2. Скласти порівняльно-узагальнюючу таблицю «Просвітницький реалізм, критичний реалізм».
Що таке реалізм?
Основні риси реалізму?
Реалізм | Конфлікт | Герой | Художня діяльність | Прийоми зображення людини |
XVIII стліття: просвітницький реалізм | Між СТИХІЙНИМ і раціональним у суспільстві та людині | обдарована, розумна, практична людина | умовно правдоподібна ситуація або природні обставини | людина Ідеалізується як носій розуму |
XIX століття: критичний реалізм | суспільні і особистісні противорічя, людина і суспільство | Типовий представник вого часу, що прагне самоствердження | типове повсякденне життя | соціальність, психізм |
IV. Сприйняття навчального матеріалу
1. Життєвий і творчий шлях письменника.
Завдання. За повідомленнями учнів скласти:
а) хронологічну таблицю до життя і творчості Бальзака;
Оноре де Бальзак хронологічна таблиця
20 травня 1799 Оноре де Бальзак народився в м Тур.
Франція 1807-1813 роки — Бальзак навчався в Вандомському коледжі, і саме тут проявилася його любов до літератури.
1814 — переїхав з батьком в Париж, навчався в приватних установах.
1816 — вільний слухач юридичного факультету, одночасно працював писарем у нотаріуса,
1819 — отримав диплом юриста, працював за фахом недовго, хотів писати 1821 Бальзак жив у Мансарді, почав першу невдалу спробу писати, це була трагедія у віршах «Кромвель». Писав і видавав під псевдонімами різні гостросюжетні романи і кодекси світської поведінки. Деякі з них були видані під псевдонімом Ораса де Сент-Обрена.
1829 — вийшов перший його роман «Шуани»
1830 — «Сцени приватного життя», роман «Еліксир довголіття»; повість «Гобсек»
1831 — пише роман «Шагренева шкіра», починає роман «Тридцятирічна жінка»
1840 — свої твори Бальзак об’єднав в епопею «Людська комедія», де описані всі стани тодішньої Франції, і не тільки міське життя, а й життя провінцій і сіл. 2 березня 1850 вінчається в місті Бердичеві з Евеліною Ганською (з якою познайомився в 1832 році)
1847-1850 рр. жив з дружиною у Верхівні (Житомирська область).
4 серпня 1850 Оноре де Бальзак помер.
Що пов’язує Бальзака з Україною?
Перший літературознавець. Творчість Бальзака була відома в Україні вже в XIX столітті. Т. Г. Шевченко згадує про нього у своїх творах. Поціновувачами його таланту були І. Франко, Марко Вовчок, М. Коцюбинський.
20-30-ті роки XX століття стали періодом широкого ознайомлення читачів України з доробком Бальзака завдяки українським перекладам основних творів. З кінця 90-х років XIX століття почалося 10-томне видання творів Оноре де Бальзака українською мовою. І. Сидоренко, М. Рудницький, Е. Дроб'язка, О. Підмогильний — ось імена найкращих перекладачів творів Бальзака.
1824 рік — задум величезного циклу творів, який пізніше дістане назву «Людська комедія».
18 серпня 1850 року,— пішов із життя великий письменник. Другий літературознавець. Бальзак прожив лише 50 років, а залишив таку велику спадщину.
Спочатку його творчість тяжіла до класицизму («Кромвель»), були спроби й у романтичному напрямі, але уславився Бальзак як реаліст.
Ось що він писав у одному з листів: «Мій твір повинен увібрати в себе всі типи людей, всі суспільні стани, він повинен втілити всі соціальні зрушення так, щоб жодна життєва ситуація, жодне обличчя, жоден характер, чоловічий чи жіночий, жоден спосіб життя, жодна професія не явилися забутими». Саме таке завдання ставив перед собою автор епопеї.
зрілий літературознавець. Письменник сам заявляв: «Привітайте мене. Адже тільки що з'ясувалося, що я — геній». У Бальзака була мрія зобразити широку панораму життя Франції того часу. В одному творі це зробити було неможливо.
Бальзак і Україна
V. Підбиття підсумків
Вправа «Лотерея».
Зачитування учнями із творчої групи сенканів, гроно, творів-мініатюр.
Сенкани.
О. де Бальзак
Особливий, неповторний
Жив, творив, писав
“Людська комедія” - найгеніальніший твір
Талант
О. де Бальзак
Геніальний, працьовитий
Жив, горів, віддавав
Людям вогонь свого серця
Прометей
О. де Бальзак
Великий, незрівнянний,
Творить, вірить, кохає
«Людська комедія» - крик душі
Геній.
Гроно.
Наполегливий Працьовитий Цілеспрямований
Емоційний Оноре де Бальзак Розумний
Сильний духом Прометей Талановитий
Твір-мініатюра “Квіти для письменника Бальзака”.
ХІХ століття. Непросте і хвилююче. В ньому жив і творив О. Де Бальзак, великий французький письменник. Доля його вразила мене. Написати стільки творів! Майже 150! Працювати по 15-16 годин в день. Це, справді, подвиг, горіння душі. Тобі, титане духу, справжній Прометею, що зігрівав усіх вогнем любові і Благородства, мої найкращі квіти — букет розкішних хризантем.
Лист до Оноре де Бальзака із ХХІ століття.
Шановний О. де Бальзаку! Пише вам учениця 10-го класу. Нас з Вами відділяють майже два століття. Ваше життя до глибини душі вразило мене. Ви – справжній Прометей, тому що несли людям вогонь правди, захищали найкраще в їхніх душах та в їхньому житті. Ваші твори - це особливий вогонь любові до людей, до Франції, до цілого світу. Велике спасибі Вам за благородство душі та за чудові твори.
VI. Домашнє завдання
інд.завд. Історія створення, задум «Людськаї комедії» ст.. 79-81
79-86 скласти паспорт «Людська комедія»
«Людська комедія» виписати тези ст..80-81