Урок 17
Віднімання натуральних чисел
Мета: удосконалити вміння виконувати віднімання натуральних чисел; домогтися засвоєння основних властивостей віднімання, показати їх застосування для спрощення обчислень; сформувати вміння застосовувати віднімання чисел до розв’язування текстових задач; розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес; формування уміння працювати з текстом підручника; виховувати позитивне ставлення до знань.
Тип уроку: засвоєння знань і вмінь.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Математичний диктант
1) Запишіть у буквеному вигляді: «Різниця чисел a і b дорівнює c ».
2) Як називають кожне з чисел у рівності a−b=c?
3) Що означає від числа a відняти число b?
4) Що показує різниця a−b?
5) Як зміниться різниця, якщо зменшуване збільшити, а від’ємник залишити без змін?
6) Як зміниться різниця, якщо зменшуване зменшити, а від’ємник залишити без змін?
7) Як зміниться різниця, якщо від’ємник збільшити, а зменшуване залишити без змін?
8) Як зміниться різниця, якщо від’ємник зменшити, а зменшуване залишити без змін?
9) Записавши у стовпчик, обчисліть різницю між найменшим шестицифровим і найбільшим чотирицифровим числами.
ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку
Усно обчисліть значення виразу:
а) 1973 –(973+679); б) 2238 –(1156+238);
в) (1654+298) −654; г) (3987+1256)− 256.
Завдання уроку — сформулювати загальні правила, які дозволяють спрощувати обчислення значень не тільки цих, а всіх виразів такого виду.
ІV. Актуалізація опорних знань
Виконання усних вправ
1) Чому дорівнює різниця чисел 2345 і 445?
2) Зменште число 3876 на 356.
3) На скільки число 11 289 більше за число 10 189?
4) Чому дорівнює число a, якщо відомо, що воно на 753 менше від числа 9863?
V. Засвоєння знань
Приклад 1. а) 573 –(173+258); б) 729 –(358+229).
Щоб від числа відняти суму двох доданків, можна від цього числа відняти один із доданків і потім від результату відняти другий доданок.
Приклад 2. а) (937+128)−537; б) (349+576)−276.
Щоб від суми двох доданків відняти число, можна це число відняти від одного з доданків (якщо цей доданок більший або дорівнює від’ємнику) і потім до результату додати другий доданок.
А-(в-с) = а-в+с – віднімання різниці від числа
Приклади. 1) 857- (357-14); 2) 841-(643-159)
VІ. Формування вмінь
1. Виконання усних вправ
1) Знайдіть значення виразу, вибираючи зручний порядок обчислення: а) (247+119)−47; б) (439+526)−326; в) 729 –(513+129); г) 637 –(337+256).
2) Зменште суму чисел 256 і 343 на 156.
2. Виконання письмових вправ
1) Обчисліть у зручний спосіб: а) 1248 –(248+957);
б) 2447 –(39+1447); в) (1448+1245)−1145; г) (3677+4428)−2448.
2) З’ясуйте: а) на скільки сума чисел 157 і 295 менша від числа 495;
б) на скільки число 929 більше за суму чисел 129 і 498.
3) Площа Польщі становить 312 679 км2, а площа Угорщини — 93 030 км2. На скільки квадратних кілометрів площа Польщі більша за площу Угорщини?
4) Довжина кордону України і Росії дорівнює 1576 км, що на 685 км більше, ніж довжина кордону України і Білорусі. Чому дорівнює довжина кордону України з Росією і Білоруссю разом?
5) Висота найвищої вершини гори Говерла в Карпатах дорівнює 2061 м, що на 516 м більше, ніж висота найвищої кримської гори Роман-Кош і на 821 м більше, ніж висота кримської гори Демерджи. На скільки гора Роман-Кош вища за гору Демерджи?
За підручником: усно №1,5 (с.54),
Письмово № 233, 235,209
Вправи на повторення №240
VІІ. Підсумки уроку
VІІІ. Домашнє завдання
П.8 №234,236