Урок 16
Віднімання натуральних чисел
Мета: сформувати поняття віднімання чисел; сформувати вміння виконувати віднімання багатоцифрових чисел; домогтися засвоєння властивостей нуля під час віднімання, залежності між зміною зменшуваного і від’ємника та зміною різниці; формувати вміння узагальнювати і робити висновки; виховувати позитивне ставлення до знань.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку
Завданням уроку буде вивчення поняття та властивостей віднімання.
ІV. Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування
1) Як називають числа під час віднімання?
2) Назвіть зменшуване, від’ємник і різницю у виразі: а) 100 − 25= 75; б) a−b =c.
3) Чому дорівнює різниця, якщо зменшуване дорівнює 250, а від’ємник — 144?
4) Чому дорівнює різниця, якщо від’ємник дорівнює 199, а зменшуване — 400?
5) Знайдіть різницю чисел: а) 176 і 35; б) 87 і 87; в) 38 і 0.
6) Зменште число 300 на 210.
V. Засвоєння знань
1. Компоненти дії віднімання
2. Що означає від числа a відняти число b?
Від числа a відняти число b — означає знайти таке число c, яке в сумі з числом b дасть a.
3. Що показує різниця a −b ?
Різниця a −b показує, на скільки число a більше за число b або на скільки число b менше від числа a.
4. Віднімання багатоцифрових чисел за розрядами (у стовпчик)
5. Властивість нуля під час віднімання
Учитель пропонує учням виконати дії: а) 87 − 0; б) 100 −100; в) 100 000 − 0.
VІ. Формування вмінь
1. Виконання усних вправ
1) Перевірте правильність рівності: а) 128−16= 112; б) 230−90=140; в) 10 000−250= 9 750.
2) Чому дорівнює a, якщо: а) 1235 − a = 1235; б) 789−789= a?
4) Не виконуючи обчислень, установіть, при якому значенні y :
2. Виконання письмових вправ
Підручник № 199, 201 205,211
Самостійна робота
(завдання на третьому листі)
VІІ. Підсумки уроку
VІІІ. Домашнє завдання п.8, № 200,207
Самостійна робота
1 варіант
1.Обчисліть:
А) 4832+1289; Б)859+3677
В)548+9980; Г)25370+327043;
Д)153571+32017
2.З однієї ділянки зібрали 325 ц буряків, а з іншої - на 47 ц більше. Скільки центне-рів буряків зібрали з обох ділянок разом?
3.Обчисли значення суми а+в+с, якщо:
а=41329, в=32598, с=142207.
4. Обчисли значення суми (а+х) + (в+у), якщо:
а=543322, в=511223, х=444332, у=401123.
5.Знайди суму двох доданків, один з яких дорівнює 12345, а другий – на 678 більший.
1 варіант
1.Обчисліть:
А) 4832+1289; Б)859+3677
В)548+9980; Г)25370+327043;
Д)153571+32017
2.З однієї ділянки зібрали 325 ц буряків, а з іншої - на 47 ц більше. Скільки центне-рів буряків зібрали з обох ділянок разом?
3.Обчисли значення суми а+в+с, якщо:
а=41329, в=32598, с=142207.
4. Обчисли значення суми (а+х) + (в+у), якщо:
а=543322, в=511223, х=444332, у=401123.
5.Знайди суму двох доданків, один з яких дорівнює 12345, а другий – на 678 більший.
2 варіант
1.Обчисліть:
А)9507+8794; Б)3066+8649
В)5098+3397; Г)37998+85349
Д)543762+835549
2.На одній полиці стояло 37 книжок, на другій – на 5 книжок більше, а на третій – на 7 книжок більше, ніж на другій. Скільки книжок стояло на трьох полицях разом?
3.Обчисли значення суми а+в+с, якщо:
а=124381, в=69201, с=325968.
4. Обчисли значення суми (а+х) + (в+у), якщо:
а=11432, в=11128, х=26368, у=11072.
5.Знайди суму двох доданків, один з яких дорівнює 9876, а другий – удвічі більший.
2 варіант
1.Обчисліть:
А)9507+8794; Б)3066+8649
В)5098+3397; Г)37998+85349
Д)543762+835549
2.На одній полиці стояло 37 книжок, на другій – на 5 книжок більше, а на третій – на 7 книжок більше, ніж на другій. Скільки книжок стояло на трьох полицях разом?
3.Обчисли значення суми а+в+с, якщо:
а=124381, в=69201, с=325968.
4. Обчисли значення суми (а+х) + (в+у), якщо:
а=11432, в=11128, х=26368, у=11072.
5.Знайди суму двох доданків, один з яких дорівнює 9876, а другий – удвічі більший.