СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Зат есім. Наурыз көже.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тірек сөздерді пайдалана отырып, тақырып бойынша әңгіме құрастыру

Просмотр содержимого документа
«Зат есім. Наурыз көже.»

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» КМҚК







Бекітемін :_________________

Колледж әдіскері: Табилтайқызы С.

___________________________

Мектеп мұғалімі: Данибекова И.А.

№ 8 мектеп кешені




Тақырыбы: «Зат есім. Наурыз көже»






Өткізетін: Жарылқасынова Толқын

Сыныбы: 2 «Б»

Дәрісхана : 21

Бағасы:














Семей қаласы

2018





Сабақ

Тақырыбы:

Зат есім. Наурыз көже.

Мектеп:№8 мектеп -кешені

Күні:

21.02.18

Мұғалімнің есімі: Жарылқасынова Толқын

Сынып:2 «б»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

2.1.4.1. Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау.

2.2.5.1. Дереккөздерден мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алу.

2.3.5.1. Жіберілген пунктуациялық орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен түзету.

2.4.2.3. Сөз таптарын ажырату.

Ресурстар:

«Көрші» атты психологиялық ахуалдың сөзі, «Сақина салмақ» ойынына қажетті сақина, Наурыз мерекесінің суреті, «Ақбұлақ» атты сергіту сәтінің видеоматериалы, «Поезд» рефлексиясы, «Белгілер әдісі» кері байланысы, бағалау смайлигі.




Ұйымдастыру кезеңі:

Мұғалімнің әрекеті:


Оқушының әрекеті:

Психологиялық ахуал:

3 минут.

«Көрші»

Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау.

Нұсқаулық:

Көршіңді оң жақтан құшақта,

Көршіңді сол жақтан құшақта.

Оң жақтағы көршіңе бір жымиып,

Сол жақтағы көршіңе бір жымиып,

Бүгінгі тренинг барысы,

Біз үлкен отбасы.


Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз!

Ұйымшыл боламыз десек 2 рет

Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!



Оқушылар орындарынан тұрады.


Үй тапсырмасын сұрау:

5 минут.

«Сақина салмақ ойыны»

Балалар біз бүгін сақина салмақ ойынын ойнаймыз. Бұл ойынның бүгіінгі ерекшелігі кімнің қолында сақина қалса менің сұрағыма жауап береді?


-Сөздер мағынасына қарай нелерге бөлінеді?

- Сөз таптарын ата?

- Зат есім дегеніміз не?

- Зат есімның сұрақтарын ата?

- Зат есімге мысал келтір?

-Адамға қатысты сөздерге қандай сұрақ, ал заттар мен жануарларға қандай сұрақтар қойылады?



Оқушылар үй жұмысын айтады. Сұрақтарға жауап береді.

Жаңа сабақ:

15 минут.

Сөзжұмбақ шешу «Наурыз»
Ас атасы --------- / нан/
Жемістің аты ------- / алма/
Сан---------/ елу/
Гүлдің аты -------- /раушан/
Құс ------ /тырна/
Балалар ойыншғы ------/ зырылдауық/
Осы сөзжұмбақтан қандай сөз шықты? 
Ендеше бүгінгі өтетін тақырыбымыз «22наурыз» деп аталады.

Наурыз мейрамы — ежелгі заманнан қалыптасқан жыл бастау мейрамы. Қазіргі күнтізбе бойынша (наурыздың 22) күн мен түннің теңесуі кезіне келеді.


24. Сурет бойынша әңгімеле.



25. Мәтінді түсініп оқы.


  • Наурызкөже деген не, ата?

  • Наурызкөже деген – жеті түрлі дәм салып дасаған өте дәмді көже.

  • Ата, наурызкөжені неге ішеміз? – деі Нартай.

  • Наурызкөже ішкен соң көне жыл бітіп, жаңа жыл басталады. Наурызкөже ішкен адам бір жасқа үлкейеді, - деді атасы.



Серік Нұғыман


  • Наурыз көженің ерекшілігін топта талқыла.

  • Наурызда күн мен түн теңеледі» деп неліктен айтатынын үлкендерден сұрап біліп ал.


26. Өлеңді көшіріп жаз.


Наурыз құтты болса екен,

Жерге ырыс толса екен!


Құл Керім Елемес



27. Шығармашылық тапсырма:
Өлеңнің жалғасын тап.


Наурыз менің елімнің ------------ берекесі,
Жаңа жылы қазақтың ----------- мерекесі.
Шаңырағы биіктеп күнге ---------- жақын,
Ұлаңғайыр керілсін ----------- керегесі.

Оқушылар тақырыпты табады.Балалар дәптерлеріне жазады.





















Сергіту сәті:

3 минут.

«Ақ бұлақ» сергіту сәті


Оқушылар орнынан тұрып орындайды.

Рефлексия:

5 минут.

Рефлексия

«Поезд» әдісі

Жасыл поезд – өте жақсы

Қызыл поезд – орташа

Сары поезд – төмен


Смайликке аттарын жазып поездге жабыстырады.

Үй жұмысын беру:

2 минут.

Наурыз туралы әңгіме құрастыру.

Үй жұмысын жазып алады.

Кері байланыс:

2 минут.

«Белгілер» әдісі



Балалар сұрақтарыма жауап береді.

Бағалау:

3 минут.

Бағалау «Смайлик» арқылы



Керемет –барлық тапсырмаларды қатесіз орындаған

Жақсы- аздап кемшілік жіберген

Талпын- әлі көп жұмыс жасау қажет