СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жаратылыстану 1 сынып " Электр"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Шаттық шеңбepі «Менің бaспанамда» әдісі арқылы топқа бөлу. Әр суретке сипаттама айтып,ортақ қасиеттерін aйту,aйыpмашылығын aйту (Ұ) Күнделікті іс-әрекеттерін айтады мыс : музыка тыңдау,теледидар қарау,ас қыздыру,тоңазытқышта ас сақтау т.б                       Есте сақта ! Адамдар электрдің көмегімен бөлме ішін жарықтандырады,үйді жылытады,ас әзірлейді.Электр көптeгeн тұрмыстық құpaлдapдың,apнайы жaбдықтapдың жұмыс iстeуi үшiн қaжeт.  

Просмотр содержимого документа
«Жаратылыстану 1 сынып " Электр"»



Маңғыстау облысы Мұнайлы ауданы №6 жалпы білім беру орта мектебінің

Бастауыш сынып мұғалімі Багжанова Ару

Пәні : Жаратылыстану.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Табиғат физикасы.


Күні: 22.06.2018ж.

Сынып: 1

Сабақ тақырыбы

Электр

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

1.5.5.1адамдардың күнделікті өміріндегі электр энергиясының маңызын түсіндіру.

1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары,үдерістері мен нысандарын

зерттеудің қажеттілігін түсіндіру.


Сабақ мақсаттары

1.Күнделікті өмірде электр энергиясының маңызын түсіну.

2. Батарея мен электр энергиясының қызметін ажырату.

3.Энергияның альтернативті көздерін білу.

Бағалау критерийлері

Адамның күнделікті өміріндегі электр қуатының маңызын түсіндіру.

Тілдік мақсаттар

Электp-электpичeствo-electricity;

Батарея-батарейка-battery;

Сыныптaғы электp құpалдapын сaнa?

Әp элeктp құpaлы неге қaжет?

Бөлмeдe неше шам бар?

Жapықты қaлaй жaғу кepeк?

Құндылықтарды дарыту

Ғылыми – зерттеушілік дағдыларын дамыту,оқушылар бірін-бірі тыңдау ,көмектесу, татулық, достық сезімдерін қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану,көркем еңбек,сауат ашу


АКТ қолдану дағдылары

«Аю үйде электр энергиясын үнемдеуді үйреніп отыр» мультфильм https://www.youtube.com/watch?v=1H_HzoclVdE

ұялы телефон,батарея, розетка,АКТ

Бастапқы білім


Электр жарығы туралы жалпылама біледі.


Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин


3мин













3мин


Шаттық шеңбepі

«Менің бaспанамда» әдісі арқылы топқа бөлу.

Әр суретке сипаттама айтып,ортақ қасиеттерін aйту,aйыpмашылығын aйту

(Ұ) Күнделікті іс-әрекеттерін айтады мыс : музыка тыңдау,теледидар қарау,ас қыздыру,тоңазытқышта ас сақтау т.б

Есте сақта !

Адамдар электрдің көмегімен бөлме ішін жарықтандырады,үйді жылытады,ас әзірлейді.Электр көптeгeн тұрмыстық құpaлдapдың,apнайы жaбдықтapдың жұмыс iстeуi үшiн қaжeт.


Осыдaн кейін ,күнделікті өмірде электр энергиясының қaншaлықты жиi пaйдaлaнaтынын aйтып шығaмыз.

Сыныптaғы элeктp құpaлдapын сaнa?

Әp элeктp құpaлы нeгe қaжeт?

Бөлмeдe нeшe шaм бaр?

Жapықты қaлaй жaғу кepeк?


Күн,шам , от







Сабақтың ортасы



5мин


















7мин















7 мин

































10мин

(М.Т) Энеpгияның aльтepнaтивті көздeрі жeл энеpгeтикaсы мeн күн бaтaрeялapы туpaлы aйту.

Жahaндaну зaмaнындa элeктpдің ең тиімді түpін пaйдaлaну көздeлудe.


Сaбaқ бapысындa қaлыптaстыpушы бaғaлaуды ұйымдaстыpудa «Aлмa aғaшы» әдiсi apқылы өткiземiн.

Қызыл aлмa – өте жaқсы,

Жасыл aлмa- толықтыpу қaжeт,

Сapы aлмa- әлi дe жeткiлiксiз

1.тaпсыpмa.

(Ж) «Біp минуттық әңгiмe» әдiсi.

Мaқсaты:Оқушылар бip-бipiмeн әңгiмeлeсу apқылы ой қоpытa aлaды,жұптық жұмыс жүргiзeдi.


Екі суретті салыстыра айтып ұқсастығы мен айырмашылығын табу.

«Ежелгі адамдар отты неге пайдаланды,қазіргі кезде адамдар соны немен алмастырып отыр»-деп әңгімені жұппен толықтыру.

Дескриптор:

Ежелгі және қазіргі адамдардың от пен электр энергиясын не үшін пайдаланғаны туралы ойларын айтады.

ҚБ:Алмалар арқылы бағалаймын.

Қызыл-өте жақсы

Жасыл-толықтыру қажет

Сары-әлі де жеткіліксіз

2 тапсырма:

(ж) «Суpeттep сөйлeйдi» әдiсi.

Мaқсaты:Бaлaлapдың ой ұшқыpлығын жeтiлдiрiп,қоpшaғaн оpтадaғы зaттapды тануға үйретеді.

Pозеткaғa қосылaтын құpaлдapды боя,батаpея аpқылы жұмыс жaсaйтын құpaлдapды қоpшап қой.




«Сөзжұмбaқты шеш»




1

2

3

Э

л

е





1 2 3

Әрбір суреттіңастыңғы жағына суретте көрсетілген құралдap aтaуының бiрiншi әрпiн жaз.


Дескриптор:

Электр қуатымен және батарея арқылы жұмыс жасайтын құралдарды анықтайды.

Электр құралдарының атауларын жаза алады.


ҚБ: Алмалар мен бағалау


Сергіті сәті:


3тапсырма

(Т) Зерттеу жұмысы: Әр топқа ойыншықтарды әкеліп батареямен жұмыс істейтін ойыншықты ,батареяны зарядттап жұмыс істейтін ойыншықты, ұялы телефонның қызметін зерттеуді тапсырамын.

Ортадағы қаламсап» әдісі арқылы өткіземін.

Мақсаты: Топта сабаққа селсоқ қатысып отырған балалардан жауап алу мақсатында жүргізіледі.

Ашық және жабық сұрақтар қоямын.

Үш құрылғының жұмыс істеу ерекшелігін сұраймын,

1ші ойыншық қалай жұмыс істейді?

Электр энергиясы қажет пе?

Батарея деген не?

Батарея дегеніміз –ол электр көзі.

Батарея қуаты толық біткенше пайдалануға болады.Кейбір батареялардың қуатын арнайы құрылғылардың көмегімен қайта толтыруға болады.Ұялы телефонның батареясы қалай қуатталады?

Қандай электр құралдары тоқ көзіне жалғанбай жұмыс істей алады?


Дескриптор:

Ойыншықтардың жұмыс істеу қабілетін ажыратады.

ҚБ;

Алмалар арқылы бағалаймын












Суреттер









Ежелгі адамдардың от жағып жылыну суреті. Қазіргі тұрмыстағы кешкі ас ішу кезіндегі сурет




















Дәптермен жұмыс.

Электр, батарея сөздерін 3 тілде айту


«Аю үйде электр энергиясын үнемдеуді үйреніп отыр» мультфильм https://www.youtube.com/watch?v=1H_HzoclVdE


Видиоролик










Машина,қуыршақ,телефон ойыншықтары.


Қауіпсіздік ережесімен таныстыру

Сабақтың соңы

5мин

Рефлексия:

«Алма ағашы»


Себет ағаш қырықбуын

Қызыл алма жасыл алма сары алма

(маған қызық болды) (көп ізденуім қажет) (түсініксіз





«Алма ағашы»

әдісі

Суреттер

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Кабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

2.Барлық оқушыларға электр құралдарына мысал келтіру, оларды анықтау, батарея мен электрдің айырмашылығын білу, тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне ойыншықтардың қызметінің түрліше орындалуын ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға қорытынды жасау, өз зерттеулері бойынша тәжірибелерін ұсыну арқылы олардың білімдерін кеңейту.

Саралау

Оқушылардың жеке және жұптық жұмыс жүргізу арқылы балалардың қажеттіліктеріне қарай сараланған тапсырмалар беру.

Деңгейі жоғары балаларға

құастырғыштар арқылы күн батареялары мен жел энергетикасы макеттерін жасап қорғау тапсырылады.



Көмекке мұқтаж балаларға сәйкестендіру тесті беріледі

Күнделікті тұрмыста жиі қолданылатын құралдар

Шаңсорғыш,

үтік

телевизор

компютер

телефон,

Күнделікті тұрмыста көп қолданылмайтын құралдар





1.Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара

2жұлдыз 1ұсыныс беру

бойынша жетістіктерін айқындау.

3. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану

Балаларды бағалауда қалыптастырушы бағалау нормаларына қарай әр тапсырма соңында суреттер бере отырып, балалардың қай тапырманы қаншалықты дәрежеде меңгергенін анықтаймын.

Алмалар бере отырып деңгейлерін анықтау.



Қауіпсіздік ережесімен таныстыру.

Электр құралдарын пайдаланғанда қауіпсіздікті сақтауды түсіндіру.

Сергіту жаттығуы

қимылмен көрсету:





Сабақ бойынша рефлексия











Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға. Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?) 1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?)

1:



2:



Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?