Просмотр содержимого документа
«Жаттығу жұмысы 71-74 жаттығулар»
Сабақтың тақырыбы: Жаттығу жұмысы
Сабақтың мақсаты:1.Оқушыларға қосымша жалғанғанда сөздердің соңғы дыбысының өзгеретінін меңгертуге мүмкіндік туғызу;
2.Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасауы арқылы теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамыту;
3.Ұйымшылдыққа, достыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Іскерлік пен дағды қалыптастыру
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Дамыта оқыту әдісі
Пәнаралық байланыс: Ана тілі
Сабақтың көрнекіліктері: мазмұнды суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
68-жаттығу, 135-бет. Жаңылтпашты жатқа жазу.Қарамен жазылған сөздің түбірін табу: күрегі- күрек.
ІҮ. Жан-жақты білімдерін тексеру. 71-жаттығу. :Сәйкестендіру тесті. Берілген қосымшалы сөздерге тиісті түбір сөзді сәйкестендір:

Халық құлпы
Ерік халқы
Құлып бөркі

Құлақ орны
орын құлағы
бөрік еркі
Ү. Жаңа материалмен жұмыс:
69-жаттығу жақшының ішіндегі тиістісін қойып мәтінді көшіріп жазу. Неліктен сол әріпті таңдадың? Өзгерген әріптің астын бір, жалғаудың астын екі рет сыз. Неліктен бұл әріптер өзгерді?
70-жаттығуда берілген жұмбақты шешу(түйе), қарамен жазылған сөздердің түбірін табу. Мойны-мойын. Түбір сөздегі ы дыбысы неліктен түсіп қалды?
72-жаттығу мақалды оқу:Ел көркі – мал, Өзен көркі – тал.Қарамен жазылған сөздің түбірін табу: көркі – көрік. Түбір сөздің жазылуындағы өзгерісті түсіндір.
ҮІ.Бекіту: 73-жаттығу Тізбектің басында тұрған сөзді тауып, көп нүктенің орнына жазу:
Жақ – жағу, жағады, жағып.
Сөк – сөгу, сөгеді, сөгіп.
Тақ – тағу, тағады, тағып.
Данияр, отты жақ! Жіпті сөк! Әсел, қуыршаққа шолпы тақ.
ҮІІ. Қорытындылау Балалар, бүгін біз не үйрендік? Түбір сөздегі соңғы әріптің өзгеруін түсіндір. Мысал келтір.
ҮІІІ. Үйге тапсырма: 74-жаттығу, 137-бет.
ІХ. Оқушыларды бағалау