Ашық сабақ
Мектепалды даярлық топ тәрбиешісі:
Сеилханова Жанат Сейтжановна
Білім беру саласы: Қатынас
Бөлімі : Сауат ашу және жазу
Тақырыбы: Б дыбысы және әріпі.
Мақсаты: Б дыбысы және әріп таңбасымен таныстыру.
Балаларды Б дыбысы бар сөз, сөйлем ойлап табуына
назар аудару сөздік қорынына мән беріп, қиялын дамыту.
Ұқыптылыққа,сауатты жазуға тәрбиелеу.
Сөздік жұмыс: бөрік,барабан
Көрнекі құралдар: Интерактивті тақта,плакат, үлестірмелі материалдар,суреттер,смайлик,шарлар.
Әдіс-тәсілдер:Сұрақ-жауап, түсіндіру, ойын түрі; саяхат.
Сабақтың барысы:
І. Психологиялық дайындық
Дөңгеленіп тұрып бәріміз бір-бірімізге жылы лебіз білдірейік:
Амансың ба.алтын күн!
Амансың ба,жер ана!
Амансың ба,достарым!
Сендерді көріп қуандым.
ІІ. Топқа бөліну.
Қажетті оқу- құрал жабдықтарын әзірлету
ІІІ. Өтілген материалдарға шолу.
-Балалар қазір жылдың қай мезгілі?
-Көктем мезгілі.
-Қай ай?
-наурыз.
-Аптаның қай күні?
-Жұма.
-Көктем айларын атаңдаршы ?
-Наурыз,сәуір,мамыр.
-Бір аптада неше күн бар?
-Бір аптада 7 күн бар.
-Атаңдаршы (Атату)
-Балалар, біз өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық?
-М дыбысымен таныстық.
-М дыбысы қандай дыбыс екен?
-Дауыссыз.
-Дыбыс дегеніміз не?
-Дыбысты айтамыз, естиміз.
-Әріп дегеніміз не?
-Әріпті көреміз, жазамыз.
-Дыбыстар нешеге бөлінеді?
-2ге бөлінеді дауысты, дауыссыз
-Дауысты дыбыстар қалай айтылады?
-Созылып, кедергісіз айтылады.
-Дауыссыз дыбыстар қалай айтылады?
-Ауаға кедергіге ұшырап шығады.
-Балалар біз бүгін саяхатқа барамыз, немен барғымыз келеді? Қандай көлік түрлерін білесіңдер ? (машина , ұшақ, кеме)
-Ендеше мына тақтаға қарайықшы, не көріп тұрмыз? Балалар мына сандарды санайықшы
6
7
5
3 4
2 1
Балалар бұл не? (кеме)
Не үшін керек деп ойлайсыңдар?
Суда жүзу үшін.
Ал кеме қайда жүреді?
Суда .
Оның жүргізушісі кім?
Ендеше ол сіздерге шақыру билетін берді. Осы кемемен аралдарға барып ,сол аралмен танысамыз.
1- арал.Қайталау
Сиқырлы жазу
Жақсы музыка
М Ы С Ы Қ
(текшемен белгілеп)
Балалар мына тапсырмада жасырын сөз беріліпті. Осы сөзді тауып көрейік .Сіздер айтыңдаршы үйде біз қай жануарды ұстаймыз? Қандай ---- түстерді көріп тұрмыз? (қызыл,көк) Оларды ажыратып беріңдерші?
Мысық сөзін буынға бөлейікші ? (2 буын). Қай әріптен басталып жазылады? (М) Жақсы балалар енді екінші аралға барайық.
2- арал.
Жұмбақ жасыру:
Қанаты бар ұшпайды,
Жұрт айламен ұстайды.
(Балық)
Өзі біреу ,көзі үшеу. (Бағдаршам)
Жазу жазып жалықпаған,
Жаза-жаза арықтаған.
(Бор)
Ол суда жүреді.
(Балық)
Осы балық,бағдаршам,бор сөздеріндегі алғашқы дыбыс қандай?
-Б дыбысы.
-Ендеше бүгін біз Б дыбысымен танысамыз. (Видео көрсету)
Б дыбысының айтылуын,қанлай дыбыс енкенін түсіндіру,көрсету.(слайд)
-Осы сөздердің барлығында Б дыбысы қай жерде тұр?
-Басында.
-Өте дұрыс.
-Енді осы Б дыбысын айтып көрейікші,не байқадыңдар?
- Айту кезінде еріндер бір-біріне тиеді
-Б дыбысын созып айтып көрейікші,Созып айтуға келеме екен?
-Жоқ ,Б дыбысын созып айтуға келмейді.
-Олай болса Б дыбысын қандай дыбыс екен,дауысты ма,әлде дауыссыз ба?
-Дауыссыз.
Балалар суда жақсы көрінетін мынау не? (балық)
Қараңдаршы ол қандай? (Сиқырлы,алтын)
Ендеше бүгін бізге қонаққа алтын балық келіпті.
Осы сөзді буынға бөліп көрейікші?
Жақсы балалар екінші аралдан да өттік еді. Алтын балық маған тағы бір арал бар деп сыбырлайды , ол аралда да тапсырма бар екен.
3- арал.
«Мына сиқырлы қаламшамен сіздер б – әріпінен басталатын сөздер жазып беріңдерші» - дейді алтын балық.
Р
О
Б
Сиқырлы әріптер шашу : Б.А.Р.Л.Қ.О.Ы.А . Балық. Бор. Бала.
Талдап кету. Әр баланы сөйлету. Оқытып шығу.
4- арал. Сергіту сәті
Балық,балық балықтар,
Қане қатар тұрыңдар.
Қанаттарыңды ашыңдар,
Бұлай –бұлай малтыңдар.
Бір, екі,үш,төрт ,бес,
Орыңдарыңды табыңдар тез.
Өте жақсы, бұл тапсырманы өте жақсы орындадық.
Балалар балық тағы сыбырлайды , енді біз сиқырлы балықпен келесі аралға барғанда ойын ойнаймыз дейді.
-Иә.
5- арал. Топтық жұмыс. «Қатені тап» ойыны.
Балаларды үш топқа бөліп ,әртүрлі суреттер беру.Сол суреттерден Б және М әрпіне байланысты сөздерді тауып тақтаға ілу.
(бақа, балық, бала)(мысық, машина,маймыл,т.с)
6- арал. Алтын балықтың келесі тапсырмасы ,Б әрпін жазу. Тақтаға жазбаша түрін жазып көрсету.Ауада жазу. Дәптерге бастырып жаздыру.Өте жақсы балалар,бұл тапсырманы да жақсы орындадық.
Топ басшыларына сөз беру.Топтық бағалау
.
7- арал.
Енді біздің соңғы тапсырмамыз , әр қайсыңыз балыққа арнап б – әрпі бар тақпақ айтып беріңдер. Осы тақпағымызды жақсы айтсақ , ол балықтың сіздерге арналған сыйлығы бар екен.
Әр оқушыға балық жапсырылған шар тарату.( аттарына байланысты көк, қызыл)
.
8-арал.Қорытынды.
Сұрақ-жауап.
«Менің көңіл-күйім» (смайликпен көрсету)