СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ
Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно
Скидки до 50 % на комплекты
только до
Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой
Организационный момент
Проверка знаний
Объяснение материала
Закрепление изученного
Итоги урока
|
Пән: математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Шамалар және олардың өлшем бірліктері |
Мектеп: қазақ мектеп - гимназиясы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ахметова А.А. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 2 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Достармен бірге жасаған жұмыс. Өлшеу құралдары. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.1.3.1.Түрлі өлшеу құралдарының шəкілдерін ажырату жəне сол бойынша шамалардың сəйкес мəндерін анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар үшін: түрлі өлшеу құралдарының шəкілдерін ажыратады жəне шамалардың сəйкес мəндерін анықтайды. Оқушылардың басым бөлігі : өлшеу құралдарының шəкілдерін аажыратады жəне шамалардың сəйкес мəндерін анықтайды, шəкілдегі жазбаны ретке келтіреді. Кейбір оқушылар: Сызғыштың шəкілдерін дайындайды, циферблатта рим цифрларымен жазылған уақытты анықтайды, өлшеуіш құралдарды қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Түрлі өлшеу құралдарының шәкілдерін ажыратады. 2. Шамалардың сәйкес мәндерін анықтайды. 3. Шәкілдегі жазбаларды дұрыс орналастырады. 4. Рим цифрлары арқылы көрсетілген уақытты анықтайды. 5. Өлшеуіш құралдарын пайдаланады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пəндік лексика жəне терминология: шəкіл, бөлік, шама, өлшем бірлігі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Достық қарым- қатынасты нығайту, бір- біріне көмек көрсету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Көркем еңбек. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылым, жаратылыстану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Шама ұғымы, өлшем бірліктер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Ынтымақтастық атмосферасын құру және сабақтың тақырыбын ашу негізінде «Сыныптасыңды зертте» тренингі өтеді: Оқушылар парталас сыныптастарының туған күнін, айын, жылын сұрап біледі және олардың бойын, мүмкін болатын салмағын, дене пішінін әртүрлі тәсілмен өлшейді. Ширату «Атаулар туралы үш сұрақ» Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша үш терминді тақтаға жазып (кг, сағ, мин, см), оқушыларға осы атауларға қатысты мынандай сұрақтарға ауызша жауап беруді тапсырады:
- оқулықтағы №1 тапсырманы негізге ала отырып, көрсетілген құралдардағы кішкентай бөліктер нені білдіретінін болжау. (Сабақтың мақсатын хабарлау) Сағат, сантиметр, килограмм өлшем бірлік атаулары арқылы топқа бөлінеді. |
Шамалардың, өлшем бірліктері жазылған қиықшалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
1- тапсырма. Жұппен жұмыс. Қатты қағаздан сызғыш əзірлеңдер. Қалай жасайтындарыңды түсіндіріңдер. Суретке назар аудар. Шəкілін тап. Бұл құралдардағы əр бөлік нені көрсететінін түсіндір. Өз сызғыштарыңның көмегімен жолақтардың ұзындығын өлшеңдер. Шәкіл (лат. scala — баспалдақ) — өлшеу аспабының көрсету құрылғысының бөлігі. – Шəкіл нені көрсетеді? (Шама бірлігін.) Бағалау критерийлері:
ҚБ: мұғалім тарапынан жүретін «шәкіл» әдісі.
жақсы орындай аласың!
2- тапсырма. Жеке жұмыс. (№2, 60-бет; оқулықпен жұмыс) Сызғыштың көмегімен жолақтардың ұзындығын өлшеп, оларды сыз. Дескриптор:
ҚБ: оқушылар арасында өзара «күлегештер» арқылы бағалау.
Қателіктер бар! Барлығы дұрыс! Қателер көп! 3- тапсырма. Топпен жұмыс «Сағат» тобы: №3. Суретке қара. Сен сағаттың не үшін қажет екенін білесің. Сағаттың қандай «тілдері» бар? Олар қалай аталады? Олардың бір- бірінен қандай айырмашылығы бар? Сағат қандай уақытты көрсетіп тұр? Неше минут өтті? 1- сағат (сағ) = 60 минут (мин) «Сантиметр» тобы: Топтағы оқушылардың бойын сантиметрлік таспа арқылы өлшейді, кестені толтырады, шәкілдің білдіретін өлшем бірлігін атайды.
«Килограмм» тобы: Топ оқушыларының салмағын таразы арқылы анықтайды, таразыдағы шәкілдің білдіретін өлшем бірлігін анықтап, кестеде көрсетеді.
Оқушылар жұмыстарының нәтижесімен «жариялау» әдісі арқылы таныстырады. Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (әр топқа 1 минут) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді. Дескриптор: «Сағат» тобы үшін:
«Сантиметр» тобы үшін:
«Килограмм» тобы үшін:
Топтар арасындағы ҚБ:
4- тапсырма. Шығармашылық тапсырма. (оқушыларға карточкалар таратылып беріледі)
Берілген тапсырма сынып ішінде «Қытайша десерт» әдісі арқылы тексеріліп, «+» немесе «-» таңбалары арқылы бағаланады. |
Түрлі- түсті қатты қағаз, қарындаш, сызғыш. Оқулық Оқулық Сантиметрлік таспа Таразы Таразы, сызғыш (сантиметрлік таспа), сағат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Өздік жұмыс. Дəптердегі №1 тапсырма. Бірдей уақыт көрсетіп тұрған сағаттарды біріктір. Дөңгелекке сағаттағы рим цифрларын жаз. Сағат тілінің суретін сал. Бұл сағаттардың көрсетіп тұрған уақыттарын жаз. Бағалау критерийлері:
Кері байланыс: «Рюкзак»
Жасыл-бәрі түсінікті Сары-сұрақтарым бар Қызыл-түсініксіз Мұғалім тарапынан жүретін ҚБ: «Екі жұлдыз бір тілек» |
Дәптер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
© 2018, Ахметова Айдана Ахметкызы 550