Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің «№3 арнайы мектеп»КММ
Бастауыш сынып мұғалімі:
Жумашева-Карамурзаева Эльмира Хамитовна
Сабақтың тақырыбы: Б дыбысы және әрпі
Сыныбы:1 «В»
Сабақтың мақсаты: Б дыбысы мен әрпін меңгерту
Түзету-Білімділік:Б дыбысын ажырата білу.
Түзету-Дамытушылық:Б дыбысынан басталатын создерді ажырата білу. Көркем жазып үйрену.
Түзету-Тәрбиелік: Оқушыларды Еркін оқуңа үйрету.
Сабақтың көрнекілігі: мазмұнды суреттер, оқулық, карточкалар.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, көрнекілік, әңгімелеу, ойындар.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру.
- Сәлеметсіздер ме, балалар! Көңіл - күйлерің қалай?
- Балалар, қазір бізде қай сабақ басталды?
- Сауат ашу
Оқушылар шаттық шеңберіне тұрайықшы.
Шаттық шеңбері:
Ашық менің жүрегім
Ылғи күліп жүремін.
Бірге ойнапғ бір жүрер
Достарым көп, білемін!
Өткен сабақты пысықтау:
- Өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық?
- Й - дыбысы.
- Й – қандай дыбыс?
- Й– дауыссыз дыбыс.
Ойын: «әріптер әлемі» әр-түрлі әріптердің ішінен «Й» әріпін таңдап алу.
Жаңа сабақ.
Қызығушылығын ояту
Карточкамен жүмыс «Б»әрпіне байланысты суреттерді атау.
-Оқушылар суретте не көріп түрмыз?
-Бақа.
-Өте дұрыс.
-Келесі суретте не бейнеленген?
-Банан
-Дұрыс айтасыңдар балалар.
-Ал мынау ненін суреті?
-Балық
-Керемет
Балалар енді ойланып көріңдерші бақа,банан,балық қандай әріптен басталады?
-«Б» әрпәнен өте дұрыс
- “Б” қандай дыбыс деп ойлайсыңдар? ол қандай түспен боялып тұр?
- “Б” дыбысы неге дауыссыз? Себебі ол ауыз қуысынан кедергіге ұшырап барып шығады.
- Б әрпінің баспа, жазба және кіші әріптерін тақтада жазып көрсету
Баспа түрі: Жазба түрі:
Дәпрермен жұмыс.
Балалар дәптерімізді қарайықшы не бар екен?
Дәптерімізде жаңа әріп жазылып түр ма?
Дәптерімізді алдымызға алып әдемілеп көркем жазуға кірісеміз.
Сабақты пысықтау:
Берілген тапсырмада «б» әрпі кездесетін сөздерді дәптерімізге жабыстырып есте сақтап алайық.
Қалам, бағдаршам, доп, бор, кесе, балық.
Бізге таныс дыбыс естіліп тұр ма? Ол қандай дыбыс? (Б, б)
- Ендеше бүгін біз “Б” дыбысымен танысқанымызды ұмытпайық.
- Қане барлығымыз бірге Б - Б - Б.
Сергіту сәті
Ұзын құлақ, сұр қоян
Естіп қалып сыбдырды
Ойлы - қырлы жерлермен
ытқып - ытқып жүгірді
Қарап еді артына
Қиығын сап көзінің
Келе жатқан томпаңдап
Көжегі екен өзінің
“Кім жылдам?” ойыны
Үлестірме қағаздар: Сөздердегі Б әрпінің астын қаламмен сызып шығуы керек. балапан, бала, барабан, балық.
Сабақты қорытындылау.
“Неге айналады?” ойыны арқылы сабақты қорыту.
- Жұмыртқа неге айналады? Балапанға
- Көжек неге айналады? Қоянға
- Уылдырық неге айналады? Балыққа
- Сонымен балалар бүгін қандай әріппен таныстық?
- «Бб»дыбысы.
- Ол қандай дыбыс?
-Дауыссыз.
- Дауыссыз дыбыс қандай түспен боялады?
-Көкпен
- Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? (оқушылар өз ойын айту)
Мадақтау.
Жұлдызшалар тарату.