СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Китеп -биздин досубуз

Категория: Внеурочка

Нажмите, чтобы узнать подробности

Китеп -биздин досубуз

Просмотр содержимого документа
«Китеп -биздин досубуз»

Сабакатын темасы:Китепти кантип окуу керек? Окурманга кеңеш.

Сабактын максаты: Китеп окуунун маданиятына үйрөнүшөт,ошондой эле китептин келип чыгыш тарыхы ,эмнеден жасалары жөнүндө дагы билишет.

Ойлоосу ,кабыл алуусу, калыптанат.

Китепти жакшы сактоого,таза кармоого,китепти сүйгон окуучулардан болууга үйрөнүшөт.

Сабактын жабдылышы: Сүрөттөр,макалдар,ырлар.эмблема ,китеп көргөзмөсү,жомок ,аңгемелер.

Сабактын жүрүшү: 1)Уюштуруу иши.Класска жагымдуу маанай түзүү,сабактын максатын угузуу.

Мугалим : Саламатсыздарбы,бүгүнкү «Китеп –биздин досубуз» аттуу тарбиялык кечебиздин коноктору жана катышуучулары.Анда эмесе биздин класстын окуучулары тарабынан даярдалган кечени ачык деп жарыялайбыз.

Кыргыз Республикасынын гимни аткарылат.

окуучу: Китеп-менин тунук таза булагым,

Китеп –менин өчпөс жарык чырагым

.

окуучу: Коптү окуп,көптү билип китептен ,

Мекениме талбай кызмат кыламын.


окуучу: Китепти сүй,баркын бил,

Китептин къп акылы.

Ким китепке дос болсо ,

Ал ошонун жакыны.


окуучу: Китеп керек айылга да шаарга,

Китеп керек балага да,карыга,

Китеп жардам берет баарына.

Хор : «Китеп»

Мугалим : Өзүнөр ырдап ъткъндъй биздин акылыбыз, жакыныбыз болгон китеп эмнелерден жасалат?

окуучу:Китеп кагаздан,ал эми кагаз жыгачтан жасалат.Китепти жасоого кър эмгек жумшалат.Ошондуктан китепти этияттап уруну керек.

Мугалим :Китептин эмнеден жасаларын айтып өтөт,түшүнүк берет.Байыркы элдер китепти ылайдан жасашкан .Жумшак ылайга учту таяк менен жазып,аны кургатып сатышкан.Европада орто кылымда музоонун терисине жазышып,аны пергамент деп аташкан.Байыркы Руста кайыңдын жука кабыгына жазышкан.15-кылымда Германияда Иоганн Гуттенберг китепти ойлоп тапкан.Ал жалпак тактайга адегенде тамгаларды тескерисинче жазып,бош калган жерлеринин бардыгын курч бычак менен ойгон.Анан дөмпөк болуп калган тамгалардын бетине боек сүйкөп,тактайды кагазга ныктап басканда кагаз бетине жазуу пайда болгон.

Көрдүңөрбү балдар ,китепти жасаш үчүн көп эмгек талап кылынат экен. Мугалим :Көрдүнөрбү балдар ,биринчи китеп тактайдан, кол менен аткарылгандыктан жетишсиз болгон .Азыр силер китептин түрлөрүн окуп жатасыңар,заманыбыздын бактылуу балдарысыңар .андыктан китепти барктай билүү керек.

Къркъм окуу

окуучу: Мына ушул алтын китеп,

Адамзат ушундан ар кыл акыл күтөт ,

Бул китепти окуган айга,күнгө да жетет


окуучу: Билим кени –китеп,

Тарбия кени –мектеп.

Ким китепти көп окуса ,

Ал көптү билет.


окуучу: Андыктан аны барктай билүу керек ,

Китеп бизге чын жолдош .

Китеп бизге анык дос,

Пайдаланып китептен ,

Акылыёа акыл кош.


окуучу: Чечен кылып сөзүмдү,

Сен ачкансың көзүмдү,

Акырындап ойготтуң,

Уйкудагы сезимди.

Инсценировка : «Эки китептин маеги»

Алып баруучу: Бир күнү эки китеп жолугушуп маектешип калышты:

1-китеп: -кандай досум?Көрүшпөгөнүбүзгө көп болду.Ии… эмне өңүң азып,

кумсарып жүдөп алыпсың? Арыктап да калгансыңбы?Жашооң деги кандай ?

2-китеп :-Ээ, досум ,менде айтсам арман къп .Басмаканадан чыккан соң жаман окуучуга туш болдум.Ал мени сырттап кармамак турсун ,барактарыма чийип, атын жазып,боеп ,керек болсо жалкоолугу кармаганда тапшырма аткарбаш үчүн барактарымды айрып салат,сыртымды этимден эбак эле бөлүп салган,класстагылардын баарынан уялам.ал бала «3»тү кээде эле алабаса,алган баасы «2».

А ,өзүң ,жөнүндө айтчы,өңүң жакшы жылтырайт семирип да калыпсың.

1-китеп:-Мен болсо жакшы окуучуга туш болдум.ал мени алган күндөн баштап сыртымды сырттап,окуп, токтогон жерине закладка коюп, барагымды бүктөбөй ,кадырлап кармайт.Барактарымдын бетинен бир да жазуу чийик көрбөйсүң.Колун самындап таза жууп,анан окуйт мени.Эркелетет ,анткени,окутам мен аны жалаң «5»ке.

Экъъ : Бул жомокто табышмак жок,

Китептерде аып жок .

Кандай окуучу экениңди,

Жандырмагын өзүң,талда!

Мугалим :-Балдар ,кана жомоктун жандырмагн тапкылачы?Ким китептин душманы?

окуучу: Ким китепти кирдетсе,

Китеп баркын билбесе.,

Жулуп алып барагын,

Орой салса бир нерсе.

Ал –китептин душманы

окуучу: Ким китепти сүйбосө,

Кадырына күйбъосө,

Барактарын шарт айрып,

Калжаё –кулжаң, сүйлөсө,

Ал китептин душманы.

окуучу: Ким китепти кордосо ,

Ырайымы болбосо ,

Сүрөттөрүн уурдаса .

Уурдап көнгөн колдорчо.

Ал –китептин душманы.

Мугалим :-Бардыгынан ким жаман ? Хор : Китепти жырткан шум жаман.

Мугалим :-Китепти сүйгөн балдардан ,

Хор:-Наалат алсын ал адам!-Ал китептин душманы

Мугалим :Биздин залкар жазуучуларыбыз китеп жөнүндө көптөгөн ырларды жазышкан ,эң сонун ойлорду айтышкан.Бүгүн сабакта ошол ырлардан айтып көрөлү. «Кут билим»(Ж.Баласагын)

окуучу: Ушул китеп –улуу күндөр жемиши,

Билимдүүгө терең билим деңизи.

Жалаң акыл –насаат сөздөн түзүлгөн ,

Шуру сымал жибек жипке тизилген.


окуучу: Ким китепти окуй билсе түшүнө,

Эки дүйнө жарык берет ишине .

Мындан артык мурун китеп бар беле,

Жаралабы кийин буга тең тете.

окуучу: Мына бул-алтын китеп,

Адамзат ушундан ар акыл күтөт.

Бул китепти окуган Айга.Күнгө да жетет.


окуучу: Ойлойм өсөт акылым,

Окуй берсем күндө эле .

Китеп менен дос болуп,

Кирем кызык дүйнөгө.


окуучу: Китепти окуган –арыштайт ,озот,

Айга колун созот,

Анткени ,китеп акылга акыл кошот.


окуучу: Сүттөй таза тилеги,

Деңиздей талабы,

Көктөй тунук акыйкат,

Анын ар бир барагы.


окуучу: Таалайдын нурун көрсөтүп,

Чакырып турат келчи деп.

Арамдыктан тазалап,

Жакшылыкка ээрчитет.


окуучу: Ошондуктан баркын бил,

Кирдетпегин бир четин.

Сыя төгүп булгабай,

Таза сакта китепти.

Мугалим : Улуу адамдардын айтканынан угалычы.

окуучу: Китеп окуган,эч нерсе окубаган адамдан адамдан алда канча жогору турат .(В.Белинский)

окуучу: Адамдар окуганды таштаса,анда алар ой ойлонуудан да калат.(Д.Дидро).

окуучу: Бул кылымда китептен өткөн сүйүктүү дос жок.(А.Навои)

окуучу: Мен үчүн китеп алтын тактыдан да кымбат.(В.Шекспир)

окуучу: Китеп адам жанына чындыктын үрөнүн себүүчү курал. (Я.Каменский)

окуучу: Билимден ашкан көч жок.(М.Горький)

Мугалим :Элибизде китеп ,билим жөнүндө кандай макалдар айтылып жүрөт?

окуучу: Акыл айга жеткирет,өнөр къккъ жеткирет.

Китеп -билим булагы,билим өнөр чырагы.

окуучу: Китепсиз билим жок,билимсиз өмүр жок.

Ким окуса ,ал көптү билет.

окуучу: Билими күчтүү миңди жыгат,

Билеги күчтүү бирди жыгат.

окуучу: Китеп -мүлк,оокат,нан,китеп окубаган адам ал-наадан.

Мугалим: Табышмак айта билесиңерби?(табышмактарын айтышат)

Мугалим: Китепти кантип окуу керек,силер билесиңерби? Алгач эмнеден баштоо керек?

Алгач сен үчүн анча кыйын эмес сабактан баштагын,андан кийин оруна кириш.

Сабакты жакшы түшүнө баштасаң,анда эч нерсеге алагды болбоого аракеттен.сабакты түшүнбөй бара жатсаң,анда жеңил деп эсептеген предметти окугун.

Сабактан барып окуп,тапшырмаңды аткарып бүткөн соң,көчөгө чыгып ойно.Көбүнчө кыймылдуу оюндарды ойно.

Кайталоо –окуунун энеси.Оор материалдар болсо,аны жаттаганга 1саат калганда,же көбүнчө эртең менен туруп кайталагын.Эё оор жерлерин мектепке бара жатып ,дагы бир жолу эсиңе түшүргүн.

45-50мүнөт иштеп.анан эс алгын.Баарынан мурда калыптанып калган ритмди сактагын.

Мугалим : Көрдүңөрбү балдар,терең билимдин негиздери ушул эрежелери сактаганда гана жаралат.

Мугалим : -Кана ,балдар , кимиңер өзүңөр жазган жомок,аңгеме,табышмак,ыр, макалдардан окуп бересиңер.(окуучулар окуп беришет)

Жыйынтыктоо: -Бүгүнкү сабак силерге жактыбы?

-Силер эми мындан ары китеп ,дептерге кандай мамиле кыласыңар?

Мына ушинтип тарбиялык саатыбыз аяктады. Китеп, дептерлериңерди аяп дайыма таза күтөсүңөр деген үмүттөбүз.





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!