СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 17.06.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Нәтиже сабақ. "Су - тіршілік көзі" 3 "Б" сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мемлекеттік тілде оқымайтын сыныптарға қазақ тілінен білім беретін әріптестерге тәжірибе алмасу мақсатында бөлім бойынша қорытынды сабақ материалы.

Просмотр содержимого документа
«Нәтиже сабақ. "Су - тіршілік көзі" 3 "Б" сынып»

ОІМ: Иксанова Л.М.

Мектеп: Ұзынкөл ЖОББМ

Күні: 23.04.2021 ж

Мұғалім: Жунусова Жайнагул Муратжановна

Сынып3б Т2

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Тараудың тақырыбы:

Сабақ тақырыбы:

Су – тіршілік көзі

Нәтиже сабақ

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты:

3.1.3.1 тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, сюжет желісі бойынша иллюстрацияларды орналастыру, кесте толтыру.

3.2.2.1 мұғалім ұсынған тақырып негізінде өз ойын айту.

Сабақ мақсаты:

Тақырып туралы айтады, сипаттайды, шағын мәтін құрап жазады.

Бағалау

критерийлері:

Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.

Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): сюжет желісі бойынша иллюстрацияларды орналастыру, кесте толтырады.

Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): мұғалім ұсынған тақырып негізінде өз ойын айтады.

Құндылықтарды игерту:

• Тіл мен мәдениет;

• Көпшілдік;

• Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;

• Қарым-қатынас мәдениеті;

• Жауапты азаматтық позиция;

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың жеке және жұптаса отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Жаратылыстану, химия, биология

АКТ-ны қолдану дағ

PowerPoint таныстырылымы



Тілдік мақсаттар:

Пән лексикасы және терминология:су, үнем, бақша қурайды

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: суды үнемдейміз. Қоқыс тастамаймыз.

Осыған дейін меңгерілген білім

Жағажай туралы айтады, сипаттайды. Мұғалім оқушының бастапқы білімін жетекші сұрақтар қою арқылы біле алады.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

Білу





Сабақ ортасы

Түсіну

















Талдау







Қолдану




Оқушылармен үш тілде амандасу.

Қызығушылықты ояту

«Бұл не?іойыны»

Оқушылар назарына сурет ұсынылады. Бұл не? ойыны. Суреттің жартысы ғана көрсетіледі. Оқушылар қандай сурет жасырылғанын анықтайды. Өткен сабақта игерген сөздерді еске түсіру мақсатында ұсынылған тапсырма тізбегін ұсынамын.

Мұғалім оқушыларды оқу мақсатымен, сабақ мақсатымен таныстырады.

Негізгі бөлім.

Жазылымалды тапсырмасы.

Блум жапырақшаларында берілген сұрақтарға жауап беріңіздер.

Кестемен жұмыс

Сөйлемдер

Дұрыс

Дұрыс емес

1

Сусыз ағаштар, гүлдер, бақшалар қурайды.



2

Су таза, мөлдір болады.



3

Өсімдік сусыз өсе алады.



4

Жануарларға су керек емес.



5

Суды ластамау керек.



6

Мен суды үнемдеймін.



7

Өзен, көлдің суына қоқыс тастауға болмайды.



8

Өзенге, көлге кір жууға болады.



9

Табиғатта тұщы су көп.



10

Табиғатта ащы су көп.



Мәтінмен жұмыс

Оқушылар мәтінді оқиды, суды үнемдеудің ережесін дайындайды. (Тақтамен жұмыс)1-тапсырма

1.Суды үнемде!

2.Босқа төкпе!

3.Қоқыс тастама!

4.Табиғатты ренжітпе!

«Тірек сөздер» стратегиясын пайдаланып, «Не?», «Қандай?», «Қайтеді?» деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді бөліп жазады.(Тақтамен жұмыс) 2-тапсырма

Не?

Қандай?

Қайтеді?










Өзен-река, жер-земля, қопсытады-разрыхляет, көл-озеро, отырғызады-сажает, тамшы-капля, құдық-колодец, өседі-растет, тұщы-пресная, теңіз-море, суарады-поливает, емдейді-лечить, сусын-напиток, дәмді-вкусный, қайнатады-кяпитит, жағажай-пляж, лас-грязь, ренжиді-обижается, үнемдейді-экономит,

арамшөп-трава, терең-глубокий.







Жинақтау




















Сабақ соңы





Бағалау




Кері байланыс







Жазылым «Судың пайдасы» тақырыбында шағын мәтін құрап жазады.

Айтылым

Сұрақтардың жауап бер.

1.Көлшіктің суы қандай болады?

2.Адамдар балықты неден аулайды?

3.Бу неден пайда болады?

4.Құдықтың суын ішуге бола ма?

5.Адамдар ащы суды іше ме? Тұщы суды іше ме?

6.Сенің отбасың суды қайдан алады?

Мысалы:

1)Көлшіктің суы кішкене лас болады.Себебі,көлшік-ол жаңбыр жауғаннан соң жиналып қалған кішкентай көлді айтамыз.Сондықтанда, жаңбырдың əсерінен жер лайланып,көлшік лас күйге енеді.

2)Адамдар балықты көбінесе көлден аулайды

3)Мысалы,Жаңбыр жауады ғой,жердің барлығы суға айналады.Ертеңіне күн ысып кетсе,жаңағы сулардың барлығы құрғақ хəлге еніп,буға айналып ұшып кетеді.

4)Ия,құдықтың суын ішуге болады.

5)Адамдар тұщы суды ішеді.

6)Менің отбасым суды ... (өзің туралы жазасың)

1. Сусыз жасалатын тағамдарды білесіз бе?

2.Судың қандай пайдасы бар?

3.Күніне қанша литр су ішесіз?

4. Суды қалай үнемдеуге болады?

5.Судың адам өміріндегі маңызына тоқталыңыз.

6.Қазақстанда суды сақтау қорлары бар ма? Сіздің берер бағаңыз қандай?


«Бағалау ағашы» тәсілін пайдаланып, сабақтың барысын бағалату.

Сабақ соңында оқушылар өз ойларын жапырақ тәріздес қағаздарға жазып, ағаж суретіне жапсырады.






































5 минут


6 сөйлемді эссе жаздырады.

Тақырыпқа қатысты 6 сөйлемді эссе жазады.

Рефлексия «Бағдаршам»

Қызыл – түсініксіз әлі дайындығым аз

Сары – толық түсінбедім

Жасыл – жақсы түсіндім




Үйге тапсырма

Таратпа парақшалар










Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциация үш түрде іске асады:

1- үлгерімі төмен оқушыларға қолдау жұптық жұмыста үлгерімі жақсы оқушылар тарапынан көрсетіледі.

2 –оқушылардың тапсырмасынан күтілетін нәтиже дифференциацияланған.


Оқушылар бір-бірін дискрипторлар тұсына «+» белгісін қоя отырып, бағалайды. Сол арқылы кері байланыс беріледі.

Сабақ философияға қатысты болғандықтан, белсенді азаматтық позициясын қалыптастыруға септігін тигізеді. Сабақта оқушылардың өміріне қауіпті ештеңе пайдаланылмайды. PowerPoint таныстырылымы, аудиофайл тыңдау үшін компьютер қолданылады.

Ойлану




Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма?



Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?


Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.


Сабақ жүйелі жоспарланғандықтан, сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалады. Оқушылар мәтін мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, сөздікпен жұмыс жасайды. Сабақ жоғары деңгейде өтеді, өйткені оқу мақсаттары дұрыс таңдалды, уақытты тиімді пайдаланудың барысында саралау жұсытра.ы да орындалады

Жалпы баға

Сабақ талаптарға сай өтті. Оқушылар сөздік қорын молайтты. Жұпта бір-біріне қолдау көрсетіп, қарым-қатынас жасады.

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



ОІМ: Иксанова Л.М.

Мектеп: Ұзынкөл ЖОББМ

Күні: 23.04.2021 ж

Мұғалім: Жунусова Жайнагул Муратжановна

Сынып3б Т2

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Тараудың тақырыбы:

Сабақ тақырыбы:

Су – тіршілік көзі

Нәтиже сабақ

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты:

3.1.3.1 тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, сюжет желісі бойынша иллюстрацияларды орналастыру, кесте толтыру.

3.2.2.1 мұғалім ұсынған тақырып негізінде өз ойын айту.

Сабақ мақсаты:

Тақырып туралы айтады, сипаттайды, шағын мәтін құрап жазады.

Бағалау

критерийлері:

Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.

Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): сюжет желісі бойынша иллюстрацияларды орналастыру, кесте толтырады.

Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): мұғалім ұсынған тақырып негізінде өз ойын айтады.

Құндылықтарды игерту:

• Тіл мен мәдениет;

• Көпшілдік;

• Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;

• Қарым-қатынас мәдениеті;

• Жауапты азаматтық позиция;

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың жеке және жұптаса отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс:

Жаратылыстану, химия, биология

АКТ-ны қолдану дағдылары:

PowerPoint таныстырылымы



Тілдік мақсаттар:

Пән лексикасы және терминология:су, үнем, бақша қурайды

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: суды үнемдейміз. Қоқыс тастамаймыз.


Осыған дейін меңгерілген білім

Жағажай туралы айтады, сипаттайды. Мұғалім оқушының бастапқы білімін жетекші сұрақтар қою арқылы біле алады.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

5 минут

Білу







Сабақ ортасы





Оқушылармен үш тілде амандасу.

Қызығушылықты ояту

«Суреттер сөйлейді»

Оқушылар суреттер бойынша өз ойларын ортаға салады.(Таныстырылымда берілген суреттерді сөйлетеді)


Мұғалім оқушыларды оқу мақсатымен, сабақ мақсатымен таныстырады.

Негізгі бөлім.

Жазылымалды тапсырмасы.

Блум жапырақшаларында берілген сұрақтарға жауап беріңіздер.


Оқушылар мәтінді оқиды, суды үнемдеудің ережесін дайындайды. (Тақтамен жұмыс)

1.Суды үнемде!

2.Босқа төкпе!

3.Қоқыс тастама!

4.Табиғатты ренжітпе!

«Тірек сөздер» стратегиясын пайдаланып, «Не?», «Қандай?», «Қайтеді?» деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді бөліп жазады.(Тақтамен жұмыс)

Не?

Қандай?

Қайтеді?










Өзен-река, жер-земля, қопсытады-разрыхляет, көл-озеро, отырғызады-сажает, тамшы-капля, құдық-колодец, өседі-растет, тұщы-пресная, теңіз-море, суарады-поливает, емдейді-лечить, сусын-напиток, дәмді-вкусный, қайнатады-кяпитит, жағажай-пляж, лас-грязь, ренжиді-обижается, үнемдейді-экономит,

арамшөп-трава, терең-глубокий.









10 мин











15 мин

Жазылымалды тапсырмасы

Берілген сөздерді пайдаланып көлмен көлшікті сипаттап айтады. (3-тапсырма)

Жазылым Сұрақтардың жауабын жаз.

1.Көлшіктің суы қандай болады?

2.Адамдар балықты неден аулайды?

3.Бу неден пайда болады?

4.Құдықтың суын ішуге бола ма?

5.Адамдар ащы суды іше ме? Тұщы суды іше ме?

6.Сенің отбасың суды қайдан алады?

Мысалы:

1)Көлшіктің суы кішкене лас болады.Себебі,көлшік-ол жаңбыр жауғаннан соң жиналып қалған кішкентай көлді айтамыз.Сондықтанда, жаңбырдың əсерінен жер лайланып,көлшік лас күйге енеді.

2)Адамдар балықты көбінесе көлден аулайды

3)Мысалы,Жаңбыр жауады ғой,жердің барлығы суға айналады.Ертеңіне күн ысып кетсе,жаңағы сулардың барлығы құрғақ хəлге еніп,буға айналып ұшып кетеді.

4)Ия,құдықтың суын ішуге болады.

5)Адамдар тұщы суды ішеді.

6)Менің отбасым суды ... (өзің туралы жазасың)

Кестемен жұмыс

Сөйлемдер

Дұрыс

Дұрыс емес

1

Сусыз ағаштар, гүлдер, бақшалар қурайды.



2

Су таза, мөлдір болады.



3

Өсімдік сусыз өсе алады.



4

Жануарларға су керек емес.



5

Суды ластамау керек.



6

Мен суды үнемдеймін.



7

Өзен, көлдің суына қоқыс тастауға болмайды.



8

Өзенге, көлге кір жууға болады.



9

Табиғатта тұщы су көп.



10

Табиғатта ащы су көп.




1. Сусыз жасалатын тағамдарды білесіз бе?

2.Судың қандай пайдасы бар?

3.Күніне қанша литр су ішесіз?

4. Суды қалай үнемдеуге болады?

5.Судың адам өміріндегі маңызына тоқталыңыз.

6.Қазақстанда суды сақтау қорлары бар ма? Сіздің берер бағаңыз қандай?


Тыңдалым мәтіні

Су- тіршілік көзі. Жер бетінің 70 пайызын су алып жатыр. Бірақ оның тек 3 пайызы ғана ішуге жарамды екен. Ауыз судың 2 пайызы мұздықтарда сақталғандықтан, ғаламшар тұрғындары тек бір пайыз суды ғана пайдалана алады. Сондықтан жер бетіндегі халық саны көбейген сайын тұщы су да жетіспейді.

Судың адам денсаулығына пайдасы өте көп. Жапондық психолог-ғалым Масару Эмото: «Судағы таза энергия көп ауруларға ем болады», - деп жазады. Мысалы, су дене температурасын тұрақтандырады, ағзаға қажетті азық пен оттегіні тасымалдайды, ұйқыны реттейді, көздің көруін жақсартады, иммунитетті көтереді. Бүйрек және бауырдағы қалдықтарды тазалап, ағзаға дәрумендер мен минералдардың таралуын қамтамасыз етеді.

Сонымен қатар, су - мидың жұмысын жақсарту үшін күш және электрлік энергия көзі. Ішіп жүрген суымыз денені жарақаттанудан қорғап, теріні ылғалдандырып, емдейді.

Ересек адамның денесінде 40-50 литр су болады. Қанның 83 пайызы, бұлшық еттердің 75 пайызы, мидың 74 пайызы, сүйектердің 22 пайызы судан тұрады. Ал, денеде 20 пайыз су жетіспеушілігі болса, адам денсаулығына үлкен қауіп төнеді екен.


Өзара бағалау

Оқушылар бағалау стикерлерін әр топтың постеріне жабыстыру арқылы жұмысты бағалайды.

Кері байланыс

  • Бүгінгі сабақта қиыншылық кездесті ме? Сіз оны қалай жеңдіңіз?

  • Бүгін не білгіңіз келіп еді, мақсатыңыз орындалды ма?

  • Сіз бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттіңіз бе?









































Сабақ соңы

5 минут


6 сөйлемді эссе жаздырады.

Тақырыпқа қатысты 6 сөйлемді эссе жазады.

Рефлексия «Бағдаршам»

Қызыл – түсініксіз әлі дайындығым аз

Сары – толық түсінбедім

Жасыл – жақсы түсіндім




Үйге тапсырма

Таратпа парақшалар










Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциация үш түрде іске асады:

1- үлгерімі төмен оқушыларға қолдау жұптық жұмыста үлгерімі жақсы оқушылар тарапынан көрсетіледі.

2 –оқушылардың тапсырмасынан күтілетін нәтиже дифференциацияланған.


Оқушылар бір-бірін дискрипторлар тұсына «+» белгісін қоя отырып, бағалайды. Сол арқылы кері байланыс беріледі.

Сабақ философияға қатысты болғандықтан, белсенді азаматтық позициясын қалыптастыруға септігін тигізеді. Сабақта оқушылардың өміріне қауіпті ештеңе пайдаланылмайды. PowerPoint таныстырылымы, аудиофайл тыңдау үшін компьютер қолданылады.

Ойлану




Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма?



Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?


Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?



Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?


Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.


Сабақ жүйелі жоспарланғандықтан, сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалады. Оқушылар мәтін мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, сөздікпен жұмыс жасайды. Сабақ жоғары деңгейде өтеді, өйткені оқу мақсаттары дұрыс таңдалды, уақытты тиімді пайдаланудың барысында саралау жұсытра.ы да орындалады

Жалпы баға

Сабақ талаптарға сай өтті. Оқушылар сөздік қорын молайтты. Жұпта бір-біріне қолдау көрсетіп, қарым-қатынас жасады.

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

















































Сөйлемдер

Дұрыс

Дұрыс емес

1

Сусыз ағаштар, гүлдер, бақшалар қурайды.



2

Су таза, мөлдір болады.



3

Өсімдік сусыз өсе алады.



4

Жануарларға су керек емес.



5

Суды ластамау керек.



6

Мен суды үнемдеймін.



7

Өзен, көлдің суына қоқыс тастауға болмайды.



8

Өзенге, көлге кір жууға болады.



9

Табиғатта тұщы су көп.



10

Табиғатта ащы су көп.





Сөйлемдер

Дұрыс

Дұрыс емес

1

Сусыз ағаштар, гүлдер, бақшалар қурайды.



2

Су таза, мөлдір болады.



3

Өсімдік сусыз өсе алады.



4

Жануарларға су керек емес.



5

Суды ластамау керек.



6

Мен суды үнемдеймін.



7

Өзен, көлдің суына қоқыс тастауға болмайды.



8

Өзенге, көлге кір жууға болады.



9

Табиғатта тұщы су көп.



10

Табиғатта ащы су көп.





Сөйлемдер

Дұрыс

Дұрыс емес

1

Сусыз ағаштар, гүлдер, бақшалар қурайды.



2

Су таза, мөлдір болады.



3

Өсімдік сусыз өсе алады.



4

Жануарларға су керек емес.



5

Суды ластамау керек.



6

Мен суды үнемдеймін.



7

Өзен, көлдің суына қоқыс тастауға болмайды.



8

Өзенге, көлге кір жууға болады.



9

Табиғатта тұщы су көп.



10

Табиғатта ащы су көп.
























































Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!

Поделитесь с друзьями
ВКонтактеОдноклассникиTwitterМой МирLiveJournalGoogle PlusЯндекс