СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Статистикалық мәліметтер

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Статистикалық мәліметтер»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу

Мектеп: М.Әуезов тірек мектебі


Күні: 13.12.2019

Мұғалімнің аты-жөні:

Аширбеков А


Сынып: 8


Қатысқандар:


Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Статистикалық мәліметтер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.2-абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді қолдану

8.2.2.1- электронды кестеде есептерді шешу үшін мәліметтердің әртүрлі форматтарын қолдану

Сабақтың мақсаты

Сабақ мақсатын анықтаңыз. Олар оқу мақсаттарымен (ОМ) бірдей немесе ОМ ұзақ мерзімді сипатта болған жағдайда, осы сабақ үшін бейімделуі мүмкін (егер оқу мақсатына жету үшін бірнеше сабақ қажет болса)


Абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді қолдану;

Электронды кестеде сілтемелерді пайдаланып көбейту кестесін жасау.




Бағалау критерийі

Құжаттан бағалау критерийін табыңыз. Таңдалған ОМ үшін ресми бағалау (РБ) бойынша мұғалімге арналған әдістемелік нұсқаулар. РБ үшін іріктелмеген ОМ үшін өз критерийлеріңізді құрыңыз.


Шартты тексеру функциясын қолданады;

Ұяшықтың адресін анықтайды;

Абсолютті сілтемелерді қолданады;

Салыстырмалы сілтемелерді қолданады.

Салыстырмалы сілтеме мен абсолютті сілтемені бірге қолданады.


Тілдік мақсаттар


Тілдік емес пәндер үшін қалыптастырылады.

Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттарды анықтаңыз.

Түйінді сөз

Салыстырмалы сілтеме,


Относительная ссылка

Relative link

Абсолютті сілтеме,


Абсолютная ссылка

Absolute link

Статистикалық мәліметтер

Статистическая ссылка

Statistical link



Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:



Құндылықтарға баулу





Оқу бағдарламасында көрсетілген құндылықтарды, осы сабақ арқылы баулуға бағытталған ұлттық және жалпы адамзаттық құндылықтарды көрсетіңіз.

құндылықтарға баулу … арқылы іске асырылады (қызметті және/ немесе тақырып мазмұнын сипаттау).



Адамгершілік, жауапкершілік, ынтымақтастық, еңбек сүйгіштік

Пәнаралық байланыс

Әріптесіңізбен сабақтағы пәнаралық байланысты талқылаңыз немесе бастапқы дереккөзге жүгініңіз.

Сабақта пәнаралық байланыс қалай жүзеге асырылатынын көрсетіңіз (іс-әрекеттер және/ немесе мазмұн арқылы).



Математика, тарих

Тақырып бойынша алдыңғы білім



Оқушылар нені біледі және осы сабақтың алдында нені білулері керек? (негізгі түсініктер, деректер, формулалар, теориялар)



Білім алушы

- кесте құрады;

- кестені форматтайды;

- KZT валюта мәнін көрсетіп ұяшық форматын ҚАРЖЫЛЫҚ түрге ауыстырады.

- Электронды кестемен жұмыс кезінде шартты форматтауды қолдана алады.

- Ұяшықтың сілтемесін автоматты өзгертудің тәсілдерін қолданады.


Сіз тақырыпқа қатысты ілгеріден білетін біліміңізді қалай тиімді пайдалана аласыз?




Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

4 мин











8 мин


Сабақ басында төмендегілерге назар аудару керек:

- оқушылардың назарын шоғырландыру;

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ ОМ анықтау;

- оқушылардың «жақын арадағы даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау

(С) Бинго әдісі

Лоторея түріндегі жауаптар таратылады. Сол жауаптың дұрыс есебін тауып бес топқа топтасады.

№1 Тапсырма

Есептерді шешу «Шартты функция».

Шартты қанағаттандыратын ұяшықтың мәнін жаз

Есеп 1

Келесі кестегі мәліметтер бойы 160 см жоғары болатын баскетболға қатысу мүмкіндігін анықтайтын мектеп оқушыларының тізімі көрсетілген. Осы шартты анықтайтын ұяшықтың ффункцияян жаз.

Тегі

Аты

Бойы (см)

Баскетболға қатысу мүмкіндігі бар ма

Арманов

Елдос

165






=ЕСЛИ(A2160;"да";"нет")

Есеп 2

Отбасында бес адам бар. . Егер отбасындағы кейбір адамға 50 пайыздық жеңілдік бар болса, оның төлемі нешеге тең болатынын анықтайтын шартты жаз..

Тегі

Төлем кВт/ч

Жеңілдік

Төлем

Абаев

100

да






=ЕСЛИ(B1="Да";A1/2;A1)

Есеп 3

5 спортшы төрт түрлі сайысқа қатысып 0 ден 5 ұпайға дейін бағаландыв. Спортшыға шебер атағын беру үшін жалпы ұпай саны 17 ден көп болуы шарт. Шебер атағын кім алды? Шартты функцияның жазылуын көрсет.

Тегі

Жүгіру

Секіру

Жүзу

Лвқтыру

Жалпы ұпай

Шебер?

Асқаров

4

5

3

0










Есеп 4

Кестеде оқушылардың жасы мен аты жөні көрсетілген.

Тегі

Аты

Жас

Қатыса алады ма

Абишев

Арслан

7






Музыкалық мектебіне жеті жастан қабылдайтынын ескерер болсақ, оған қабылданатындарды анықтайтын функцияны жаз.

Есеп 5*

5 оқушы 4 пәннен тестілеуден өтікен. Әр оқушының жалпы балын есепте.

Фамилия

Алгебра

Геометрия

Химия

Биология

Общий балл

Балл ниже 13?

Алексеев

5

5

4

3












Қанша оқушының балы 13 тен кем?



Дискриптор

Шартты тексереді

Дұрыс жауапты сәйкес ұяшыққа сәйкестендіреді.

Қалыптастырушы бағалау

«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы бағаланады.

























Жауаптары жазылған карточкалар















Бес топқа топтастырылған есептер

Сабақтың ортасы

20 мин


Сабақ мақсаттарына жататын білімді қалыптастыруға және дағдыны дамытуға бағытталған қызмет. Қызмет барысында оқушыларда ақпаратты талдау және өңдеу, зерттеу, практикалық жұмыс, проблемалық жағдайды шешу арқылы білім қалыптасады және дағды дамиды.

(Т) Тапсырма №1

«Ойлан, жұптас талқыла» әдісі

«Көбейту кестесін жасау» жобалық жұмысы.

Жұмыс жасау кезеңдері


Жұмыс мазмұны

Не істеу керек?

1

Жобаның тақырыбы мен мақсатын анықтау.

Таңдалған тақырыпты мұғаліммен талқылау, қажет болса қосымша ақпарат алу

2

Ақпарат көздерін, оларды жинақтау тәсілдерін анықтау және ақпаратты талдау, есеп формалар, бағалаудың критерийлерін бекіту, міндеттерді бөлу.

Іс-әрекеттің жоспарын бекіту, міндеттерді тұжырымдау

3

Ақпарат жинау, аралық міндеттерді шешу

Аралық міндеттерді шеше отырып, зерттеуді орындау

4

Ақпараттарды талдау, қорытындыларды тұжырымдау

Алынған нәтижелерді талдау

5

Нәтижелерді ұсыну

Жасалынған жұмыстың тұсаукесері туралы есеп беру, егер топтық жұмыс болса, рөлдерді бөлу, қарсы жақтың сұрақтарына жауап дайындау.

6

Рефлексия

Ұжымдық талқылау мен өзін-өзі бағалау арқылы бағалауға қатысу.


Бағалау критерийлері


  • Жоба бойынша жұмыс жасай білу


  • Ұяшықтың адресін анықтау;

  • Абсолютті сілтемелерді қолдану;

  • Салыстырмалы сілтемелерді қолдану.

  • Көбейту кестесін құру


  • Жоба тақырыбының өзектілігі мен маңыздылығына дәйек келтіру.

  • Тақырыпты толық ашу

  • Ұсынылған шешімдердің ерекшелігін зерттеу

  • Жобаның мазмұнын аша білу, тұсаукесердің дұрыстығы

  • Сөйлеу мәнерінің анық, әртістік қабілеттің болуы

  • Көрнекі құралдарды, жаңа ақпараттық технологияны пайдалану


Теориялық материал

Кей жағдайларда ұяшықты көшіргенде оның ішіндегі формуладағы ұяшық адрестері өзгермес үшін салыстырмалы сілтемелердің қызметін тоқтату керек болады. Бұл үдерісті бұғаттау дейміз. Бұл үшін баған мен жол атауларының алдына $ белгісін қоямыз. Мысалы: $С$2. Салыстырмалы сілтеме мен абсолютті сілтеменің бірге үйлесуі де мүмкін. Аралас сілтеме бір параметр бойынша адресті бұғаттап , ал екіншісі арқылы өзгертеді. Мысалы: $В2 неиесе B$3. Бұғатталған бөлікте $ белгісі бар, ал екіншісінде ол белгі қойылмайды. Автоматты түрде ұяшықтың сілтемесін өзгерту үшін F4 пернесін қолдануға болады.

Барлық топтарға берілетін нұсқау.

Топтағы жұмыс жоспары

  1. Топқа таныстыру.

  2. Тапсырманы анықтау.

  3. Тапсырманы орындаудың кезеңдерін айту:

    • Есептеу таблицасын құру,

    • Нәтижені тексеру.

  1. Қорытынды жасау.

(К), (Э), (Р)

https://www.youtube.com/watch?v=wm4Kzo2laL8



Дискриптор

  • Ұяшықтың адресін анықтайды;

  • Абсолютті сілтемелерді қолдана алады;

  • Салыстырмалы сілтемелерді қолданады.

  • Көбейту кестесін құрады



Қалыптастырушы бағалау

«Серіппелі доп»



Жобалық жұмыс жоспары





Қалыптастырушы бағалау





Сабақтың соңы

4 мин







4 мин

Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы:

- нені білді, нені үйренді;

- не әлі де түсініксіз;

- қандай бағытта жұмыс жүргізу қажет.

Мүмкін болған тұста оқушылар өз жұмысын және сыныптастарының жұмыстарын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады.

Синквейн әдісі

«Кесте»





СаралауСіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы).

Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады.

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.



Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.



Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?













(Т) топтық

(С) сыныптық

(Ж) жұптық

(Д) дара

(К) көрсетілім

(Э) эксперимент

(Р) ресурс флипчарт оқулықтың беті парағы тапстырмасы маркер


(Т) Тапсырма №1

«Ойлан, жұптас талқыла» әдісі





Приложение 2.

Абсолютные и относительные ссылки.

Цель: научиться использовать абсолютную, относительную и смешанную адресацию в Excel.


Принцип относительной адресации – адреса ячеек, используемые в формулах, определены относительно той ячейки, в которой располагается формула, т.е. всякое изменение места расположения формулы введет к автоматическому изменению адресов ячеек в этих формулах (A1).

Принцип абсолютной адресации - адреса ячеек, используемые в формулах, определены абсолютно, т.е. при переносе формулы адрес ячейки не изменяется ($A$1).


Для создания абсолютной адресации используйте функциональную клавишу F4.

Задание 1. Имеется список персонала и окладов (таблица ПЕРСОНАЛ в папке вашего класса). Каждому нужно начислить премию в размере 20% оклада, имея в виду, что процент премии может измениться, и тогда потребуется перерасчет. При начислении премии используйте абсолютный адрес и прием копирования.

Сохраните таблицу в папке вашего класса на листе Премия.

Задание 2. В этой книге на Листе2 – Умножение, постройте таблицу умножения от 2 до 10.

Задание 3. На Листе3 – Функция, постройте таблицу значений функции f(x,y) = х2 – у2, где х меняется от -2 до 3 с шагом 0.25, а у — от 0 до 2 с шагом 0.1. Результаты отображать с тремя знаками после точки. Постройте график поверхности(тип диаграммы – поверхность).



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!