Тема: Стовбчасті та секторні діаграми, їх об’єкти і властивості. Створення та форматування діаграм. Аналіз даних поданих на діаграмі.
Мета:
Навчальна:
• ознайомити учнів з призначенням та алгоритмом побудови діаграм та графіків у табличному процесорі Excel;
• формувати практичні навички використання діаграм та графіків для наочного представлення інформації, поданої у вигляді електронної таблиці.
Розвиваюча:
• формувати аналітичне та логічне мислення учнів засобами табличного процесора; розвивати критичне мислення дітей;
• розвивати уміння складати план дій і виконувати його;
• розвивати творчу уяву, креативність.
Виховна:
• продовжити формувати здоров’язберігаючі компетентності користувача ПК;
• формувати інтерес до предмету засобами графічного подання інформації;
• виховувати вміння долати труднощі і самовдосконалюватись;
• сприяти розвитку комунікаційних вмінь та вміння об’єктивно оцінювати свою діяльність.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Забезпечення уроку:
технічне:
• персональні комп'ютери класу;
• проектор, ноутбук;
програмне:
• MS Excel 2003, NetOp School;
дидактичне:
• презентація до уроку;
• тестові завдання;
• файли із завданнями.
План уроку.
1. Організаційний момент. (2 хв.)
2. Актуалізація опорних знань. (5 хв.)
3. Мотивація вивчення нового матеріалу (2 хв.)
4. Повідомлення теми і мети уроку (2 хв.)
5. Вивчення нового матеріалу (10 хв.)
6. Закріплення, систематизація та узагальнення. (10 хв.)
7. Контрольно-коригуючий етап. (9 хв.)
8. Підведення підсумків уроку. (5 хв.)
9. Домашнє завдання (2 хв.)
Хід уроку.
1. Організаційний момент:
Учитель. Доброго дня вам, діти! Я рада вас бачити і сподіваюся на плідну співпрацю. Сьогодні сонячний день, відчуваю гарний настрій і я сподіваюсь, що ми досягнемо тих цілей, які поставимо на уроці. Отже, почнємо.
(слайд 1) Епіграфом до нашого уроку стануть слова Конфуція:
Я чую - я забуваю,
Я бачу - я запам'ятовую,
Я роблю - я розумію.
Я невипадково вибрала цей вислів великого китайського філософа. Сьогодні дієслова чую, бачу, роблю будуть супроводжувати нас на уроці. Ви будете слухати, бачити і виконувати.
2. Актуалізація опорних знань.
Не перший урок з темі «Системи опрацювання табличних даних», тому ви вже володієте певними знаннями, вміннями та навичками опрацювання табличної інформації. Щоб рухатись далі, спочатку повторимо і перевіримо ваші теоретичні знання, для цього запустіть програму МyTestStudent і починайте тестування.
Приступаючи до роботи з комп’ютером, пригадайте правила техніки безпеки. За необхідністю зверніться до інструкції, яка розміщена у ваших папках на 1 аркуші. Успіхів вам.
(Виконання учнями тесту (4 хв.))
Оголошення результатів.
З теоретичною частиною впорались. А тепер вашій увазі пропонується завдання для перевірки практичних навичок. Виконуйте його ретельно, бо це буде основою для роботи на сьогоднішньому уроці. (Додаток 2):
Прочитайте завдання:
(слайд 2) Норми харчування для дітей і підлітків
З одного грама вуглеводів людина отримує 4,1 ккал, з одного грама жирів – 9,3 ккал, з одного грама білків – 4,2 ккал.
Діти 1-3 років повинні отримувати в день 53 г білків, 53 г жирів, 212 г вуглеводів. Діти 4-6 років повинні отримувати в день 68 г білків, 68 г жирів, 272 г вуглеводів. Діти 7-10 років повинні одержувати в день 79 г білків, 79 г жирів, 315 г вуглеводів. Хлопчики 11-13 років повинні отримувати в день 93 г білків, 93 г жирів, 370 г вуглеводів. Дівчата 11-13 років повинні отримувати в день 85 г білків, 85 г жирів, 340 г вуглеводів. Хлопчики 14-17 років повинні отримувати в день 100 г білків, 100 г жирів, 400 г вуглеводів. Дівчата 14-17 років повинні отримувати в день 90 г білків, 90 г жирів, 360 г вуглеводів.
Відкрийте файл Таблиця до завдання 1.xls, розміщений на робочому столі. В ньому вам запропонована таблиця (Додаток 3), яку треба доопрацювати. Прочитайте завдання, які ви маєте виконати і (за необхідності) перед виконанням роботи задайте запитання, чекаю 0,5 хв.
Завдання:
- додати рядки для дівчат 11-13 років та хлопчиків 14-17 років і вписати відповідні значення кількості білків, жирів та вуглеводів;
- додати стовпець і вписати необхідні формули для обчислення загальної кількості енергії, необхідної дітям різного віку.
За необхідністю (разом з учнями) надається консультація:
- як додати до таблиці стовпець? (Виділити стовпець, перед яким треба вставити новий, і виконати Вставка => Столбец)
- як додати до таблиці рядок? (Виділити рядок, перед яким треба вставити новий, і виконати Вставка => Строка)
- з чого починається запис формули в Excel? (Із знаку «=»)
Збережіть книгу у власній папці у файлі з іменем Вправа_1.xls.
(Виконання завдання учнями. (4 хв.))
3. Мотивація вивчення нового матеріалу.
Запитання до учнів:
- У якому вигляді була представлена інформація у вашому завданні? (В текстовому)
Ви заносили інформацію в ЕТ, тому її зовнішній вигляд було трансформовано. Чи став її вигляд більш наочним? (Так)
- А чи зручний такий вигляд для аналізу інформації? Скажіть, будь ласка, чи можна, зразу проаналізувавши таблицю, дати відповідь на питання про те, хто витрачає більше енергії: хлопці 11-13 років чи дівчата 14-17 років. (Ні)
- А який більш наочний вигляд подання числової інформації для її аналізу вам відомий? Підказка: ви зустрічалися з ним на інших предметах, таких, як математика, географія тощо. (Діаграми)
Абсолютно вірно. Саме такий спосіб представлення інформації як діаграми дозволяє зручніше і швидше аналізувати результати обробки даних.
4. Повідомлення теми і мети уроку.
Отже, тема сьогоднішнього уроку: (слайд 3) «Діаграми в Excel». (Відкрили зошити, записали дату і тему уроку).
Формулюю мету (слайд 4): сьогодні на уроці ми з вами ознайомимося з принципом побудови діаграм за допомогою майстра діаграм. Якими є цілі нашого уроку ви бачите на слайді, а тепер, виходячи з них, спробуйте сформулювати задачі уроку (записую на дошці). Варіанти: (дати чітке означення діаграми; розглянути види графіки, що використовуються в Excel; навчитися обирати для розв’язання задачі оптимальний тип діаграм; навчитися будувати різні типи діаграм за допомогою Майстра діаграм; удосконалити вміння аналізувати дані на діаграмах)
5. Вивчення нового матеріалу.
Діти, на минулому уроці Чемерис Дмитро отримав завдання підготувати повідомлення про типи діаграм, які ми раніше вивчили. І сьогодні він представлятиме нам свій міні-проект «Діаграми та їх типи» (слайд 5). (В зошит записати означення діаграми)
Дякуємо, Дмитро. Чи є зауваження до його роботи, чи все було зрозуміло, цікаво?
(слайд 6,7) Ви зараз уважно слухали повідомлення, тому з легкістю визначите, який тип діаграми найкращим чином наочно представляє дані:
Задача 1. Порівняти середній зріст хлопців та дівчат 11-А та 11-Б класів.
Задача 2. Порівняти процентне співвідношення учнів вашого класу за рівнями навчальних досягнень.
Ви пам’ятаєте, скільки потрібно було докласти зусиль на математиці для того, щоб побудувати діаграму чи графік.
А сьогодні ми з’ясуємо, як за допомогою майстра діаграм це робити достатньо швидко і наочно.
Для цього розглянемо наступну задачу. (Слайд 8) Використовуючи дані з таблиці, з якою ви працювали в першому завданні, побудувати діаграму для порівняння кількості жирів, білків та вуглеводів, яку треба отримувати хлопчикам і дівчаткам вашого віку.
Для того, щоб побудувати діаграму, в першу чергу нам необхідно (слайд 9) створити таблицю з даними і виділити діапазон клітинок. (Оскільки таблицю з даними ми вже створили, то виділяємо необхідний нам діапазон). Потім потрібно викликати Майстер діаграм. Для цього в меню Вставка потрібно вибрати команду Діаграма або натиснути на кнопку Мастер диаграмм на Панелі інструментів Стандартна.
Після запуску Майстра діаграм на екрані з'являється перше діалогове вікно. За допомогою чотирьох діалогових вікон Майстер діаграм збирає всю інформацію, необхідну для побудови діаграми.
(Слайд 10) Крок 1: вибір типу діаграми.
Якщо таблиця вже містить дані, то на першому кроці потрібно вибрати тип діаграми. Для того, щоб вибрати один з типів діаграм, слід у вкладці Стандартные в групі Тип вказати потрібну вам діаграму. У групі Вид можна вибрати один із запропонованих варіантів зображення діаграми даного типу (ЕТ використовує 14 стандартних типів діаграм і 20 нестандартних).
Для продовження побудови діаграми слід натиснути на кнопку Далее>. В результаті ви потрапите в друге діалогове вікно Майстра діаграм.
(Слайд 10) Крок 2: задання вихідних даних діаграми.
У другому вікні Майстра діаграм вказується, які дані використовуються при побудові діаграми. Це вікно містить дві вкладки: Диапазон данных і Ряд.
Якщо перед запуском Майстра діаграм була виділена одна клітинка, то в полі Диапазон буде вказано адресу всіх заповнених клітинок стовпця, який містить виділену клітинку. Якщо перед запуском Майстра діаграм був виділений інтервал осередків, то в полі Диапазон буде вказана адреса виділеного інтервалу.
У вкладці Ряд містяться адреси і назви рядів даних (тобто рядків вашої таблиці), які при бажанні можна змінити. Якщо вихідна таблиця не містила назв рядків і стовпців, то Excel присвоїть кожному ряду стандартне ім'я: першому рядку - Ряд 1, другому - Ряд 2 і т.д. Щоб змінити стандартне ім'я слід в полі Имя ввести потрібний вам текст.
Для переходу в наступне вікно Майстра діаграм потрібно натиснути на кнопку Далее>.
(Слайд 10) Крок 3: задання параметрів діаграми.
Третє вікно містить шість вкладок, в яких містяться команди, що дозволяють задавати характеристики осей, назву діаграм, заголовки для осей, легенду, назви міток на осях, підписи значень на осях і т.д.
(Слайд 10) Крок 4:вибір розміщення діаграми.
В останньому вікні Майстра діаграм можна вибрати, чи помістити діаграму в робочий аркуш або створити її на окремому аркуші.
(Слайд 11) Ось які результати ми отримали.
(слайд 12) Фізкультхвилинка для очей.
6. Закріплення, систематизація та узагальнення.
(слайд 13) Отже, давайте складемо алгоритм побудови графіків і діаграм у програмі Excel і запишемо його в зошит.
Для створення діаграми нам необхідно:
1. Створити таблицю з числовими даними і виділити необхідний діапазон.
2. Запустити майстер діаграм і з його допомогою:
- вибрати тип діаграми.
- уточнити вихідні дані.
- задати параметри діаграми (заголовки, легенду, осі, лінії сітки, таблицю даних).
- вибрати розміщення діаграми.
3. Форматувати й редагувати області діаграми, якщо це необхідно.
(слайд 14) А тепер, я вважаю, що наші теоретичні знання можна закріпити на практиці.
Навчальна практична робота.
Знов повернімося до завдання, з якого ми почали урок. (слайд 15)
Відкрийте файл Вправа_1.xls, розміщений на Робочому столі у вашій папці.
Побудуйте діаграму, що відображає загальну кількість енергії, необхідної дітям різного віку.
Хочу зауважити, що при побудові діаграм бажано дотримуватись тих же правил, що ми використовували при створенні презентацій, аби ваші діаграми несли максимум корисної інформації.
Нагадую вам, що ви можете скористатися підказкою «Покрокова побудова діаграми».
7. Контрольно-коригуючий етап.
Перевіримо, як ви виконали завдання і чи доречні типи діаграм та вимоги до їх оформлення використали при розв’язання задач.
Оцінювання.
8. Підведення підсумків уроку.
Підіб'ємо підсумки сьогоднішнього заняття. (слайд 16)
– Скажіть, що ж таке діаграма? (Діаграма - це подання даних таблиці в графічному вигляді, що використовується для аналізу і порівняння даних).
– Які типи діаграм ви знаєте? (кругова, гістограма, стовпчасті, графік і т.д.). Молодці. До речі, чи є сьогодні на уроці слова, які потраплять до вашого глосарію?
– Чи добре ви сьогодні попрацювали? Чи виконали ми поставлені на початку теми задачі? Чи є учні, у яких залишилися питання щодо побудови чи використання діаграм?
9. Домашнє завдання. (слайд 29)
1. п. 2.7, конспект.
Знати означення діаграми, вміти обрати потрібний тип діаграми, виходячи з змісту задачі, знати алгоритм побудови діаграми,.
2. Знайти в Інтернеті чи в додатковій літературі інформацію про чинники, що впливають на здоров'я людини. Побудувати відповідну діаграму.
3*. № 9* с. 108.
Запустіть табличний процесор Excel. З’ясуйте, використовуючи Довідку, особливості побудови Біржової, Поверхневої, Кільцевої, Бульбашкової та Пелюсткової діаграм. Створіть таблицю часу, який ви витрачаєте щодня протягом тижня для підготовки домашнього завдання. Побудуйте за даними цієї таблиці по одній діаграмі кожного з розглянутих типів. Збережіть книгу у власній папці у файлі з іменем Вправа 2.7.9.xls. (Результати представити на наступний урок на будь якому носії.)