Сабактын темасы: Виеттин теоремасы
Сабактын тиби: жаңы материалды түшүндүрүү
Усулдар: жекече иштөө,топто иштөө аңгеме,суроо-жооп,мини лекция
Баалоо усулдары : диагностикалык, калыптандыруучу,суммативдик
Сабактын жабдылышы: слайд. Карточкалар
Сабактын максаты:
1. Билим берүүчүлүк: Виеттин теоремасын үйрөнүшөт, далилдешет
2. Өнүктүрүүчүлүк максаты: Квадраттык теңдемеларди чыгарууда Виеттин теоремасын пайдаланышат.
3.Тарбия берүүчүлук: Эсептөөлөрдү жүргүзүү менен тактыкка, чынчылдыкка. Жоопкерчилдикке, тырышчаактыкка, билим алууга тарбияланышат
Күтүлүүчү натыйжа | Көрсөткүчтөр |
1)Виеттин теоремасын , келтирилген квадыраттык теңдемени билишет | Виеттин теоремасын айтыт беришет,квадыраттык теңдемелерди келтирилген квадраттык теңдемеге келтире алышат |
2)Мисалдарды аткаруу менен теореманы далилдешет | Теореманы пайдаланып мисалдарды аткарат |
3)Сабакта тынч отурат,бирин-бири угат,топто иштейт,бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет | Кунт коюп угат,тоскоол болбойт,суроолорго жооп берет. |
Сабактын жүрүшү:
Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердуулуугу | Усулдар | н.к | п.к | баалоо |
Уюштуруу |
Саламдашуу. Окуучулардын сабакка катышуусун,даярдынгын тактоо | Билим алуу үчүн берилген тапшырмалар боюнча даярдыктар жүргүзүлөт | | | | |
Өтүлгөн материалды кайталоо |
Тапшырманы текшерет | Тапшырманы көрсөтүшөт | | | | |
Өтүлгөн материал боюнча топтор бири-бирине суроо беришет: Квадраттык теңдемеге аныктама бергиле Толук эмес квадраттык теңдеме деп кандай теңдемелерди айтабыз Теңдеменин дискриминантынын жана тамырдын формуласын жазып бергиле ж.б | Өтүлгон материал боюнча топтордоо суроо даярдашат Билимдеритереңдейт,кайталашат Өзүн-өзу ,топторду баалашат | | | | |
Жаңы материалды түшүндүрүү |
Окуучулардын тема боюнча билимин билүү максатында суроолорду берет.Окуучулардын оюн угат. Х2+ х+ =0 түрүндөгү келтирилген квадыраттык теңдемени карайлы. Бул теңдемеде х2тын коэффициенти бирге барабар. Каалагандай =0 квадраттык теңдемени, анын эки жагын тең 0 гө бөлүп келтирилген квадраттык теңдемеге келтирсе болот. Келтирилген квадраттык теңдеменин коэффициенттери менен анын тамырларынын арасында көз карандылык жашай тургандыгын француз математиги Франсуа Виет (1555540-1603) далилдеп көрсөткөн.(теорема айтылып слайд боюнча далилдейбиз) | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун билгендерин айтышат.Мугалимден тема боюнча маалымат алышат.Керектүү маалыматты дептерлерине жазышат Суроолорго жооп беришет. Өз билими менен мугалим берген маалыматты салыштырышат.Тушунүү процесси жүрөт.Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт,көңүл буруусу жогорлайт. Айрымалап билүүгө үйрөнүшөт.Виеттин теоремасын мисалдарды аткарууда пайдаланышат .Слайды көрушүп өз пикирлерин билдиришет. Француа Виеттин өмүр баянын сүрөттү менен таанышышат | | | | |
Бышыктоо |
Класста № 618, 620, 622 | Мисалдарды аткарышат жуптарда, жыйынтыгын доскага жазышат | | | | |
Жыйынтыктоо |
Суроолор: 1. Келтирилген квадраттык тендеме деп кандай теңдемени атайбыз? 2.Виеттин теоремасын айтып бергиле? | Сабактын максатына кайрылышат.Аныктаманы,теореманы айтып беришет. | | | | |
Үй тапшырма |
Мугалим тапшырма берет | Тапшырманы күндөлүккө жазышат 619, 621 | | | | |
Баалоо |
Мугалим окуучуларды топтоо, жекече баалайт.Өзгөчөлөн жоопторду белгилейт | Смайлыктарды санашат,баалоого сунуш пикирлерин билдиришет.Күндөлүккө баа койдурушат | | | | |
| | | | | |
| | | | | |